Osteochondrosis të qafës së mitrës shpinë: simptomat dhe trajtimin

Në botë nuk janë të pakta sëmundjet që i përkasin një personi të vetëm, sepse ai është njeri. Për shembull, lezionet vaskulare dhe depozitimin në muret e tyre, kolesteroli është gjetur edhe në botën e kafshëve. Simptomat e degjenerative të diskut sëmundje të qafës mund të ngatërrohet edhe me simptomat e sëmundjeve të tjera. Rritja e presionit të gjakut është karakteristikë e të gjitha të ngrohtë-gjak kafshësh. Të pahijshme të të ushqyerit mund të çojë në lodhje dhe mungesa e proteinave dhe vitaminave dhe mish pule, dhe një elefant, dhe gojë, dhe wrestler të stil i lirë. Por osteochondrosis i referohet sëmundjeve që mund të jetë krenar për vetmi person që madje e tij më të ngushtë të të afërmve – primat, sëmundja është pothuajse inekzistente. Le të shqyrtojmë shfaqjeve të simptomave dhe metodat e trajtimit të degjenerative të diskut sëmundjet e qafës së mitrës shpinë.

dhimbje

Të qafës së mitrës osteochondrosis, çfarë është kjo?

Osteochondrosis të qafës së mitrës shpinë — një sëmundje e kockave dhe kërc që i përkasin dystrophic — degjeneruese. Themelor të sëmundjes (kequshqyerja kërc), dhe pastaj shkatërrimin e tij ose degjenerimi. Në fakt, osteochondrosis kryesisht vuajnë cartilaginous disqe intervertebral, dhe pastaj "mbledhje" është plotësuar me reagimin e kockave (osteophytes), pamjen e protrusions dhe hernias e rrënjë simptomat e shfaqjes së paqëndrueshmërisë në shpinë qafës së mitrës, si dhe dhimbje koke të rënda dhe kronike vrull muskujve të thellë muskujt e qafës me çrregullim të rajonal të fluksit të gjakut. Shkaku i osteochondrosis të disqe intervertebral në të qafës së mitrës apo të qafës së mitrës – kraharorit vetëm një: ajo është historikisht e themeluar pozitë vertikale e personit. Nuk macet ose lopë ose hippos nuk ka të tillë të vazhdueshme në peshë në vertikalisht e vendosur prapa, në shpinë është në një të relaksuar, "lirshme" e shtetit, dhe disqe intervertebral të ndjehen rehat. Personi gjithashtu për zhvillimin e qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje predispose për faktorët e mëposhtëm:

 • Shpesh të qenit në një pozitë vertikale;
 • Lëndimet dhe të shpejtë të lëvizjes, kreu shtëna, p.sh., tavani i ulët;
 • E transportojnë mallra mbi supet e tyre, në disa vende – në kokë;
 • Mungesa e lëvizjes aktive. Ajo të çon në dobësi e muskujve të sistemit, i cili është kritik në shpinë qafës së mitrës.

Gjithashtu, faktorë të tjerë përfshijnë veshur në dimër, të rënda collars dhe lesh kapele, me qëllim për të "shërbejë mode", reduktuar futje fluide, duke shkaktuar dehidratim fillor kërc. Kjo rrit brishtësinë e disk dhe e quan "krizë" (ngushtimi trashësi), reduktimin e tampon të elastike pronave. Në rininë e tij, për degjenerative të diskut sëmundja mund të rezultojë në shkeljen e sjellje në të shkruar detyrave dhe puna e kompjuterit. I lindur ndryshimet në shpinë, për shembull, scoliotic deformime në kraharorit shpinë. Mbani mend — e lartë në shpinë të fortë pulsin, e cila mund të ketë efekt të dëmshëm, të ngjashme me "whiplash" plagosje. Prandaj, dështimi apo shkelja e kompensues mekanizmave që mbron tonë të kafkës nga tepërt tronditje, gjithashtu çon në degjenerative të diskut sëmundjet e qafës së mitrës shpinë. Këtu janë arsyet:

siklet
 • Banesë këmbët, dy gjatësor dhe tërthor. Harku i këmbës, i lirë e cushioning, të paaftë për të mbajtur intervertebral disqe të qafës së mitrës nga tronditje dhe thyerje;
 • Në themel të degjenerative të diskut të sëmundjeve të mesit shpinë. Nëse elasticitetin në më të ulët mbrapa është e thyer, nuk e presin mirë të mbrojtjes kundër qafës së mitrës.

Simptomat e degjenerative të diskut sëmundjet e qafës së mitrës shpinë

Shenjat e osteochondrosis e shpinë qafës së mitrës është shumë e ndryshme, por të gjitha ato mund të grupohen në lokale dhe të largëta tregon. Lokale simptomat e qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje përfshijnë:

 • Tërhequr dhe dhemb dhimbje të muskujve, intensitet të ulët, më e keqe pasi zgjatur ulur, për shembull, kur duke punuar në zyrë dhe në kompjuter;
 • Crunching kur lëviz qafën. Më i fuqishëm është ndjerë gjatë realizimit të mëngjesit të ushtrimeve, në atë rast, në qoftë se e futni gishtat në veshët e tij. Pastaj eshtrave zhvillimin e shëndoshë kalon ajri, dhe kur të kthyer në qafën e përtyp është dëgjuar mirë. Kjo simptomë që tregon pamjen e osteophytes që shkelin ngjashmërisë (montim saktësinë) e kërc dhe rruaza;
 • Dhimbje në qafë, edhe kur shoferi (kryesisht të mprehtë). Këto dhimbje janë të thirrur Servicio, me analogji me "dhimbje mesi" në shpinë, i cili është përmendur si dhimbje mesi. Dhimbje të tilla të trajtuar radicular manifestime të osteochondrosis. Ata lindin kur një e papritur tronditje e nervave që ndodh me të qeshur, kollitjes, teshtitjes, lodhje. Kjo dhimbje kujton neuralgia, dhe të ngjashme me një shok elektrik në fuqinë e tij dhe vrazhdësi. Më shpesh kjo ndodh në kraharorit shpinë;

Të largëta shenjat përfshijnë:

 • Dhimbje koke osteochondrosis. Të ndodhë pa zhurmë, të kujton "helmetë" ose "helmetë", shpesh janë simetrike. Intensiteti është i ulët, ato mund të jenë të lidhura me lëvizjen, por jo domosdoshmërisht. Shpesh ata "shkojnë" në kokë, qafë, dhe të shoqërojë një mënyrë jetese i ulur.
 • Përçueshëm dhe çrregullime të ndjeshmërisë. Shpesh lindin gjatë natës – të zgjuar, personi ndjen se ai ka mpirë gishtat. Më shpesh kjo është në gishtin e vogël dhe gjysma gishtin e unazës në anën e gishtin e vogël. Për të rivendosur të ndjeshmërisë, ju duhet të lëvizin krahët, qafën dhe ndryshoni pozicion.

Kjo është për shkak të një vuaj nervore të qafës së mitrës rrjet në vendet e prodhimit të nervave. Është e rëndësishme që rrënjët janë shkelur për pjesën më të madhe spasserovannye muskujt e qafës, të cilat janë ngjitur me rruaza. Të qafës së mitrës degjenerative të diskut të sëmundjeve, simptomat e së cilës, ne e kuptojmë, mund të jetë e komplikuar nga paqëndrueshmëria e shpinë qafës së mitrës. Lartësia e të gjitha disqe intervertebral në shpinë qafës së mitrës është reduktuar në mënyrë të njëtrajtshme dhe të qafës janë "të parregullt mobility", ose tendenca për të dhimbjes dhe variacione të ndryshme në lëvizje. Kur ky kusht ndodh shpeshta pamjen e shkeljes së rrënjët nervore dhe rrit rrezikun e zgjatje dhe hernie.

dhimbje në qafë

Roli i vrull muskujve

Nuk është një e mesme vrull muskujve, e cila është quajtur myofascial — tonik sindromi. Kjo gjendje mund të ndodhë në shumë pjesë të ndryshme të shtyllës kurrizore, kudo ku ka striated muskujve. Si rezultat i uljes së lartësinë e disqe intervertebral dhe rritjen e margjinale osteophytes, muskujt janë të "shtrënguar", dhe gjaku i tyre të furnizimit është përkeqësuar. Në përputhje me rrethanat ul dhe venoz daljeve. Një situatë e tillë të çon në fryrje të muskujve dhe të tyre kronike vrull, e cila manifestohet me dhimbje dhe ngurtësi në qafë dhe shpinë.

Diagnoza e osteochondrosis të qafës së mitrës

Në rast tipik, e degjenerative të diskut sëmundje e shpinë qafës së mitrës ndodh me simptomat e mësipërme. Prandaj, në fazën kryesore të diagnozës ka qenë dhe vazhdon të mbetet identifikimi i durueshëm, vendosja e pranisë së vrull muskujve që lidhen me të thjeshtë palpation e muskujt përgjatë shtyllës kurrizore. Për të konfirmuar diagnozën e osteoarthritis duke përdorur kontrolli radiografik i studimeve:

 • X-ray e qafës së mitrës shpinë, madje edhe me testet funksionale në flexion – zgjatje nuk është treguar kërc, si indeve transmeton x-rrezet.

Pavarësisht kësaj, vendndodhja e rruaza është e mundur për të nxjerrë konkluzione të Përgjithshme në lidhje me lartësinë e disqe intervertebral, në përgjithësi straightening e fiziologjike lakim të qafës lordosis, si dhe prania e rajonale rritje në rruaza gjatë zgjatur acarim të tyre, sipërfaqet e brishtë dhe e thatë disqe intervertebral. Funksionale testet lejojnë për të konfirmuar diagnozën e jostabilitetit në shpinë qafës së mitrës;

 • Rezonancë magnetike dhe x-ray tomografia e llogaritur është treguar për të qartësuar strukturën e brendshme të kërc dhe formimin e protrusions dhe hernias.

Në mënyrë të saktë të vendosur diagnozën e komplikimeve të sëmundjeve, dhe rezultatet e scan është një tregues operative për trajtimin e hernie në neurokirurgji Departamentit.

Trajtimi i qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundjet, drogat

Trajtimi i degjenerative të diskut sëmundjet e qafës së mitrës shpinë ka qenë gjithmonë e ndërlikuar: në radhë të parë, të larguar dhimbjet akute me drogë, atëherë kur të qafës së mitrës osteochondrosis (dhimbje ulet) regresses, të bashkohen të fizioterapisë dhe teknikat masazh, dhe pas cupping këtë akute të fazës fillon të mesëm parandalimin, se qëllimi i tij ka parandaluar përsëritur exacerbations. Nganjëherë pacienti është caktuar për një trajtim Spa. Kryesore grupet e barnave për lehtësim nga dhimbjet akute janë:

 1. Nonsteroidal anti-inflamator droga. Qethur shkurt komponentit inflamator;
 2. Relaxants muskujve Qendror të veprimit . Të ulur tonin e pavullnetshëm muskujt, të zvogëlojë dhimbje, ngurtësi në muskuj;
 3. Vitamina B – të kontribuojë në përmirësimin e trofik indit nervor;
 4. Drogë për të përmirësuar capillary gjakut microcirculation — përmirësimin e daljeve dhe normalizimin e funksionit të muskujve.

Këto fonde i janë caktuar ose brenda, ose intramuscular injeksion për efikasitet më të madh. Qëllimi është për të lehtësuar dhimbjet akute. Pas 2-3 ditësh të shkojë për marrjen e tabletave, në mënyrë aktive të zbatohen kremrat ose gels që janë rubbed në qafë dhe shpinë. Në fazën e dytë të bashkohen fizioterapia – electrophoresis me vitamina dhe hydrocortisone, masazh, nënujore tërheqje dhe fuqinë dush, iglorefleksoterapevta teknika. Të përshkruara ndonjëherë drogë – chondroprotectors, por kur të marrë ato brenda efikasiteti i tyre ende nuk është provuar. Vetëm brenda-artikulare hyrje të zëvendësuesit e lëngun synovial mund të zvogëlojë përtyp për të lehtësuar lëvizjen dhe për të eliminuar dhimbjet. Por në osteochondrosis, kjo teknikë ka punuar më të madhe në gjymtyrë, është pothuajse bërë kurrë. Trajtim kirurgjik kryhet në të rënda compression zgjatje apo hernie të shqisore apo motor rrënjë. Treguesit për kirurgji janë të vështira dhimbje shprehur gjatë një muaji, të vështira për trajtim, ose të progresit të dobët në muskujt e krahëve, për zgjerimin e zonës së ulët të ndjeshmërisë, dhe konfirmimin e diagnozës së zgjatje dhe herniation nga MRI ose CT.

Ushtrimet me të qafës së mitrës osteochondrosis

Gjimnastikë në osteochondrosis e shpinë qafës së mitrës nuk është se e tjera, si racionale aderimin në aktivitet fizik dhe mbajtjen e një mënyrë jetese të shëndetshme: e osteochondrosis gjendet në të gjitha pa përjashtim të njerëzve, duke filluar nga fëmijëria, dhe madje në disa vende është konsideruar si një "normale variant". Sepse ky person nuk është, sidomos në moshën e rritur nuk do të kishte shenja të degjenerative të diskut sëmundje, qëllimi i gjimnastikë është për të të lënë vetëm objektivi radiologjike shenjat e sëmundjes dhe për të eliminuar të gjitha ankesat. Është e njohur se edhe të moshuarit dhe personat e moshuar nuk mund të paraqesë një ankesë në qafë dhe mbrapa, por vetëm në qoftë se ju keni kohë të mjaftueshme për parandalimin.

Parandalimi i qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje

Ndoshta, për shembull, degjenerative të diskut sëmundje mund të sjellë parimet e parandalimit, të cilat janë treguar për të gjithë, dhe si rezultat ne kemi marrë rregullave të një jetese të shëndetshme. Këtu ata janë:

gjimnastikë
 • Lëvizja e lirë, pa e tepruar me pesha, ushtrimeve, pa ngarkesa vetëm me peshën e trupit të tij;
 • Duke pirë shumë ujë të pastër, që nga mosha e shkakton dehidratim të kërc indeve;
 • Ruajtja ose normalizimin e peshës së trupit;
 • Okupimi i tillë një peshë e cila e zvogëlon ngarkesën në shpinë (noti);
 • Shmangia e dëmshme zakonet;
 • Ndërrimin e mendor të ngarkesës me të meta fizike. Çdo orë e gjysmë të punës mendore është e rekomanduar për të ndryshuar aktivitetin për një aktivitet fizik;
 • Për të parandaluar hypothermia të qafës, mbrapa, bel, sidomos në pranverë dhe në vjeshtë.

Vetëm duke iu përmbajtur këtyre thjeshtë rekomandimet osteochondrosis të qafës së mitrës shpinë, simptomat dhe trajtimin që kemi studiuar, nuk do të ju shqetësojnë, për vite të tëra.