Gju osteoarthritis simptomat dhe trajtimin

Në gjurit të femur dhe tibia janë të mbuluara me kërc kyçeve. Ekziston edhe një lloj i dytë kërc, duke formuar të ashtuquajturat menisci, të cilat veprojnë si shtresa ose balestrat.

skema

Kjo mund të jetë parë si një e plotë ose të pjesshme humbje të kërc. Ky proces është shpesh e izoluar në një zonë të veçantë të përbashkët, në raste të tilla, mund të jetë e shkaktuar nga lëndimet dhe kronike dhe konsum të përbashkët.

Patogjeneza dhe simptomat e osteoartritit

Simptomat e osteoartritit të lidhura me faktin se kërc kyçeve humbet elasticitetin e saj, dries jashtë, bëhet më e hollë dhe gradualisht të shkatërruar. Të shkaktojë shkatërrimin e kërc mund një sërë arsyesh: të moshës në lidhje me ndryshimet, balancimin hormonal, çrregullime të metabolizmit, çrregullime të qarkullimit të gjakut në sfondin e sëmundjeve të enëve të gjakut, efektet e traumës.

Osteoarthritis e gju manifestohet me tërësinë e simptomat:

 • dhimbje, intensitetin dhe natyrën e të cilat ndryshojnë në varësi të stadit të sëmundjes;
 • që shoqëron lëvizjen e përtyp në gjunjë;
 • ngurtësi në fillim të lëvizjes;
 • kufizimin e varg e levizjes në përbashkëta;
 • deformime e gju.

Shkaqet e zhvillimit dhe llojet e

Shkaqet e artritit disa: është procesi i plakjes dhe të përkeqësimit të kërc, peshë të tepërt, të traumave, sëmundjeve autoimune, në të cilat sistemi imunitar sulmet e vet të përbashkët e indeve, duke shkaktuar kështu inflamacion dhe largimit të shkatërrimit.

Gju nyjet janë të nënshtruar për ngarkesa të rënda gjatë gjithë jetës, pra të prirur për më shumë proceset degjenerative, në dallim nga të tjera nyje.

Arsyeja kryesore për zhvillimin e osteoarthritis e gju në shkallë të dytë – duke injoruar personi i parë simptomat dhe mungesa e duhur e trajtimit. Arsye të tjera:

 • moshës 80% të rasteve osteoarthritis prek njerëzit (kryesisht gratë) pas moshës 40 vjeç;
 • dëmtimi – kjo shpesh ndikon atletët.
 • patologji të tjera të nyjeve – endokrine, inflamator, etj.

Me osteoarthritis e gju 2 shkallë të shkatërrimit nuk është vetëm kërc, por edhe përbërësit e tij kryesorë. Kërc të bëhet më pak elastike dhe të qëndrueshme, fillon të veshin jashtë, duke lënë pa mbrojtjen e kockave sipërfaqe.

Shkaqet kryesore të gjurin e artritit janë të lidhur me një rritje të aktivitetit fizik të moshës së mesme njerëzve, për shkak të asaj që ndodhë me ndërprerjen e furnizimit me gjak dhe të ushqyerit e përbashkët kërc, e cila çon në një funksionale pamjaftueshmërisë së nyjeve.

faza fillestare

Ka dy forma të osteoarthritis e gju: fillor dhe të mesëm.

Fillore.

Fillon mjaft herët në fëmijëri ose adoleshencë.

Shkallë të ndryshme të osteoarthritis e gju

Si shumë të tjerë, sëmundja osteoarthritis e gju është i ndarë në disa faza.

 1. Mënyra më e lehtë për të trajtuar — osteoarthritis e 1 shkallë. Simptomat: prania e një hendek të vogël brenda të përbashkët, sipërfaqe skajet janë të mprehta, pacienti humbja e lëvizshmërisë.
 2. Nëse pacienti ka osteoarthritis e gju 2 gradë, ajo shfaqet në vijim: të rëndësishme humbjen e pacientit mobilitetit, kur ecin prekur gjurin e lëshon një shpëtim brenda është formuar një bazë e fortë ngushtimin e çarë dhe kist.
 3. Osteoarthritis e 3 gradë e bën të pamundur për të lëvizur, ka një pjesë të madhe të përbashkët deformime në sipërfaqe të saj, formohet një vulë.
 4. Në fund, faza e katërt, kërc në gjurit shkatërrohet plotësisht.

Për trajtimin e gonarthrosis II klasa mjalti mund të përdoret. Për shembull, për të ngjesh, masazh ose për përdorim të brendshëm.

mekanika

Shenjat dhe simptomat

Arthrosis e gjurit shpesh zhvillohet pas 55 vitesh në sfondin e moshës në lidhje me ndryshimet në kërc. Në patologjike procesin e indeve të organeve të tjera të rrallë të përfshirë, në kontrast të artritit, kur e zhvillimit të inflamacionit, infeksioni përhapet në zemër të indeve, fibra nervore, veshje e guaskës.

Kryesore shenjat dhe simptomat e osteoartritit e gju:

 • e hershme dhimbja është e dobët, intensiteti i dhimbjes rritet në valët;
 • gradualisht ndryshimeve degjenerative të përçarë lëvizjen e prekura të përbashkët, në mëngjes, pacienti e ka të vështirë të bëj dhe shpjegoj gju;
 • në patologji e avancuar i kërc janë të shkatërruar, e kufizuar mundësitë për të ecur.
 • mungesa e lëngun synovial, fërkime të kyçeve kokat e splicing nga elementë të caktuar të provokon dhimbje jo vetëm gjatë ushtrimit, por pa atë.

Shenjat dhe simptomat

Mjekët besojnë ostreatus përbashkët sëmundje që mund të transferohen në epidemi. Shenja e parë e sëmundjes është dhimbjet akute në regjionin e patella, dhimbje të forta gjatë në këmbë, në disa raste, njerëzit thjesht nuk mund të lëvizin.

Cila nga ana e çon në një humbje të plotë të funksionit të pacientit, fizike dhe morale degradimit.

Më karakteristike simptomat e osteoartritit të shkallës së dytë:

Patologjinë e kësaj sëmundje është ulja e përbashkët të lëvizjeve, kufizim në lëvizjen dhe shfaqjen e një ndjenjë të përbashkët ngurtësi.

Ajo duhet të theksohet se arthrosis e nyjeve mund të dëmtojë të ndryshme të trupit rajonin e pacientit, por më të shpeshta janë specie të tilla si arthrosis e gjurit, sëmundja osteoarthritis mesit dhe të qafës së mitrës, si dhe arthrosis e sup përbashkët komplekse të përbashkët kyçin e këmbës arthrosis dhe kyçet e duarve dhe osteoarthritis e hip përbashkët.

simptomat

Diagnoza

Përkufizimi i osteoartritit e gju fillon me një inspektimi fizik nga mjekët, studimin e historisë dhe në bashkëbisedim me pacientin. Të jetë i sigurt për shënim mjeku që shpesh bëhet shkaku i dhimbjes, dhe na thoni në lidhje me rastet e sëmundjes në familje, nëse ka ndonjë.

Për trajtimin e përdorimit të narkotikëve josteroidë, analgjezikët antiinflammatory drogës, i ngadalshëm duke vepruar ari droga, kortikosteroidet, methotrexate, etj.

Terapi mjekësore e osteoarthritis e gjurit përfshin tri fusha kryesore:

 • përdorimi i nonsteroidal anti-inflamator të drogës, të cilat janë të nevojshme në mënyrë që të lehtësojë dhimbje dhe për të zvogëluar intensitetin e procesit inflamator në inde;
 • medikamente për kërc riparimit, duke përfshirë kërc mbrojtës: glucosamine dhe chondroitin;
 • përdorimin e krem dhe ointments në kompleksin terapia e deforming arthrosis.

Qëllimi kryesor i trajtimit mjekësor është eliminimi i dhimbjes sindromi, më mirë të ushqyerit e kërc, aktivizimi i rigjeneruese të proceseve, rritjes së përbashkët të mobilitetit dhe normalizimin e qarkullimit të gjakut në gju.

Në të avancuara, të pakthyeshme lezionet e gju osteoarthritis është trajtuar nga metodë radikale – prosthetics, dmth, e implantation e një metalik prodhimin e protezave për të zëvendësuar shkatërruar të përbashkët.

Kjo është e vetmja metodë që jep një shans për një shërim të plotë, megjithatë, implantet kanë një jetëgjatësi të kufizuar, dhe pastaj duhet të zëvendësohet.

Si çmim e operacioneve të tilla është shumë e lartë, kjo metodë e trajtimit nuk ka pranuar të gjerë të shpërndarjes.

Ka shumë popullore e receta të ndryshme nga pomadat dhe fasha të bazuar në të bimëve mjekësore bile aplikojnë ngrohja fasha bërë e natyrshme për lesh. Në thelb, efekti i metodave të tilla që synojnë lehtësim dhimbje dhe eliminimin nga simptomat kryesore.

ndihmë

Si për trajtimin e osteoarthritis e gju? Në një fazë të hershme të përbashkët patologji përgjigjet edhe për terapi. Përveç farmaci, kremrat dhe pilulat naturopaths ofrojë trajtimin e osteoartritit të gjurit.

Për të zëvendësuar droga fito do të thotë nuk mund të: refuzimi i trajtimit mjekësor do të përkeqësohet gjendja e sëmurë e përbashkët, do të nxisë zhvillimin e mëtejshëm të ndryshimeve degjenerative.

Të ndaluar shkatërrimin e kërc indeve, të përshpejtuar procesin e rigjenerimit është e mundur vetëm me një kompleks të ndikimit.
.

Ilaçet

Nonsteroidal anti-inflamator kompozimet është e detyrueshme në trajtimin e osteoarthritis e gjurit për lehtësimin e dhimbjes shoqërohet me shkatërrim të kërc. Në shtëpi kushtet e drogës janë përdorur në formën e gels dhe tableta. Është e rëndësishme që të përmbahen në mënyrë rigoroze të dozë të përditshme, frekuencës së përdorimit, zgjatja e trajtimit.

Në artrit akut terapeutike të kryhen aktivitetet si në vijim rend:

 • heq dhimbjen;
 • në prani të procesit inflamator, kujdes për të eliminuar atë;
 • trajtimi që synon rivendosjen e të kërc.

Rolin kryesor në fazë akute janë dhënë trajtim mjekësor anti-inflamator droga, mund të kryejnë një numër të physiotherapeutic procedurat.

E barnave më së shumti tregon chondroprotectors që mund 1-2 fazat për të ngadalësuar shkatërrimin e kërc.
.

Kur gjuri është e vendosur, e përbashkët është plotësisht apo gati plotësisht e humbur mobilitetit, qafe dhimbje të vazhdueshme nuk e ka ndihmuar ndonjë ilaç ose të fizioterapisë.

Në trajtimin e osteoarthritis përshkruajnë vaj që lehtëson dhimbje dhe gjithashtu të luftuar proceset inflamatore, i paraparë të fizioterapisë, të cilat ngadalësojnë procesin e shkatërrimit të përbashkët.

Për më tepër, ushqimi duhet të jetë e pasur me mikroelementet dhe lëndëve ushqyese, e cila do të jetë e mjaftueshme për proceset e krijimit të reja të indeve dhe qelizave që ndodhin në trupin e pacientit.

dhimbje

Dietë zgjedh vetëm dietist, e cila do të marrë parasysh gjendjen shëndetësore të pacientit. Është e rëndësishme të dini se kufizimi dhe overeating ushqimit dëm nyje.

Në trajtimin ju mund të përdorni të veçanta formatimin e teksteve, paterica dhe canes, e cila do të lehtësojë pacientit nga shtesë aktiviteti fizik.

Ajo duhet të theksohet se osteoarthritis e gju është një nga sëmundjet më të zakonshme, që është gjetur në shumë ish-atletët. Kjo është për shkak të faktit se në rininë e tij, këta njerëz të nënshtruar veten e tyre të mëdha të stresit, lëndimet, trauma të nyjeve, i shqyer ligaments, dhe të shumta contusions.

Një ngjeshje me kalë-rrepkë për të trajtuar dhimbje të përbashkët

Për të përgatitur këtë compress ajo është e nevojshme për të gërmoj jashtë apo të blerë të freskëta rrikë rrënjë, atëherë bluaj atë në një shumë rende gjobë. Të gjitha përmbajtja duhet të jetë zhytur në ujë dhe të lënë të avulli mbi një zjarr të ngadaltë, por uji nuk duhet të arrijë të valë.

Pas 15 minuta, e supë të ftohtë dhe për rrjedhojë, struktura duhet të jetë vënë në kanavacë, por në radhë të parë ky ind të ujit në rezultuar supë. Palosur leckë është e vendosur mbi zonën e prekur.

Është e këshillueshme të aksioneve deri në rrikë për dimër dhe të aplikojnë atë si të nevojshme.

Compress për trajtimin e osteoarthritis

Për të përgatitur compress, ju do të duhet 5% e shëndetësisë jodit, 10% amoniak, glicerinë, mjekësore e tëmthit lule mund mjaltë. Të gjitha këto komponente duhet të marrë në proporcione të barabarta dhe përzierje mirë.

Atëherë ata kanë të mbush për 10 ditë në një vend të errët. Para se të përdorni, përzierje duhet të jetë e trazuar dhe duke bërë të compress.

Trajtim i tillë duhet të bëhet çdo ditë deri në dhimbje kalon.

Mjete popullore

Për të ushqyerit dhe rigjenerimin e kërc në indet e saj kanë nevojë të vazhdueshme të furnizimit të këtyre komponimeve si chondro – glucosamine dhe chondroitin. Kjo është një substancë të dobishme për njerëzit me osteoarthritis e gjurit.

Futje e tyre duhet të jetë për një kohë shumë të gjatë, nga gjashtë muaj dhe më shumë, vetëm në këtë rast, ju mund të presin një efekt pozitiv terapeutik.

Megjithatë, për shkak të këtyre të dobishme pronat e këtyre komponimeve të nuk duhet të konsiderohet si një bazë trajtimin e osteoartritit. Deforming arthrosis e gjurit kërkon përdorimin e përgatitjeve të chondroitin dhe glucosamine jo më pak se 1.5 vjet.

Gjithashtu të marrë parasysh se ata nuk janë në gjendje që plotësisht të rivendosur shkatërruar kërc.

Injeksion në gju të acidi hialuronik mund të ngadalësojë ecurinë e osteoarthritis, simptomatike lehtësim, por merr vetëm gjysma e njerëzve me këtë diagnozë.

kërc

Gju osteoarthritis përfshin një qasje gjithëpërfshirëse për trajtim, recetat e mjekësisë tradicionale janë si një shtesë të terapisë. E rëndësishme mjete të tilla si një decoction të zhvishem qepë, infuzionit të lë të një luleradhiqe, një përzierje e aloe Vera, vodka dhe mjaltë në mënyrë të barabartë vëllime, natën fasha e kripës me mjaltë dhe shumë të tjerë.

Është gjithashtu e rekomanduar për të ngrënë më shumë pelte dhe pelte.

Parandalimi

Parandalimi i gju osteoarthritis përfshin shumë faktorë:

 • Dietë të ekuilibruar: ushqimi duhet të jetë i mjaftueshëm proteina, vitamina dhe minerale.
 • Lufta kundër mënyrë jetese të sëmurë dhe marrjen e shpëtoj e zakone të këqija.
 • Normalizimin e peshës.
 • Adekuate aktivitet fizik.
 • Parandalimi lëndimit në sport, ngre peshat.

Më të rëndësishme në identifikimin patologji të tilla si osteoarthritis e gju nuk është për të drejtuar sëmundje është për shkak se shumë fazë të avancuar mund të çojë në paaftësi.

Por në qoftë se koha për të dërguar të gjitha fuqi për parandalimin dhe trajtimin e – derisa koha është e humbur dhe simptomat janë të vogla – nuk është një shans për një shërim të plotë.

Është e rëndësishme të lexoni: artriti i gjurit.

Masat parandaluese janë:

 • edukimi fizik dhe sportet;
 • shmangia e ngarkesa të larta në gju nyje;
 • pesha kontrollin dhe reduktimin;
 • trajtim të menjëhershëm tek mjeku nëse e përbashkët është e përflakur ose ka qenë i plagosur.