Sëmundjet që shkaktojnë dhimbje në nyjen e ijeve

Sëmundjet e sistemit muskuloskeletor thuajse në të gjitha rastet shoqërohen me mosfunksionim të organeve të tij, gjë që shkakton shumë bezdi tek pacienti.

Një simptomë e rëndësishme e patologjive të kuadrit muskuloskeletor është dhimbja. Lëndimet e kyçeve janë veçanërisht të pakëndshme.

Ijë është më i madhi prej tyre. Dhimbja në rast të humbjes së saj mund të lokalizohet si rreth tij dhe t'i jepet strukturave të ndryshme anatomike: në organet e legenit të vogël, në pjesën e poshtme të shpinës ose në kofshë.

Klasifikimi i përgjithshëm i shkaqeve

Dhimbje në nyjen e hipit

Etiologjia e dhimbjes së ijeve është e ndryshme.

Në mjekësi, shkaqet e mëposhtme të artralgjisë dallohen me kusht:

 • Proceset inflamatore dhe infektive brenda artikulacionit dhe indeve përreth tij.
 • Sëmundjet degjenerative të sistemit musculoskeletal.
 • Lëndimet.
 • Neoplazitë e eshtrave dhe indeve të buta.

Ka shkaqe të tjera specifike të artralgjisë:

 • Sindroma Piriformis. E lidhur me spazmën e saj të zgjatur.
 • Nekroza e kokës së femurit (GBC). Më shpesh është një ndërlikim i një tjetër patologjie të TBS.
 • Sëmundja Legg-Calve-Perthes. Ajo është osteokondropatia e GBC.
 • Disektimi i osteokondrozës. Në burime të ndryshme mund të quhet sëmundja e Koenig.
 • Osteoartropatia diabetike. Komplikimet e diabetit.
 • Pseudogout. Gjithashtu kondrokalcinoza.
 • Hidrartroza intermitente është një mbiprodhim i lëngut sinovial.
 • Kondromatoza sinoviale (sindroma Lotsch).

Gjithashtu, këmba në zonën e kyçit të hipit tek gratë shtatzëna shpesh dhemb.

Gjatë kësaj periudhe, ndodhin ndryshime komplekse hormonale, mitra në rritje zhvendos organet fqinje dhe tendos aparatin ligamentoz të nyjës së hip. Përveç kësaj, shtimi i peshës rrit ngarkesën në këmbë. Nëse nuk respektohen rekomandimet dietike, një grua shtatzënë mund të zhvillojë mungesë kalciumi, për shkak të këtij çekuilibri mineral, struktura e kockave dhe kyçeve është e shqetësuar.

Shkaqet e dhimbjes

Prevalenca e artralgjisë rritet me moshën.Tek fëmijët, simptomat e sëmundjes TBS (nyja e kofshës) ndodhin me një frekuencë jo më shumë se 10%, dhe tek të moshuarit - nga 50%. Kryesisht femrat vuajnë nga kjo patologji. Kjo është për shkak të ndryshimeve hormonale të lidhura me moshën pas menopauzës.

Kryesisht nyja e ijeve dhemb te femrat

Pse dhemb nyja e hipit? Nuk ka përgjigje të saktë për këtë pyetje, pasi lista e arsyeve është mjaft e gjatë.

Faktorët kryesorë që shkaktojnë artralgji në nyjen e ijeve:

 1. Procesi patologjik brenda aparatit muskulo-ligamentoz. Më shpesh, kjo është pasojë e veprimit të drejtpërdrejtë mekanik: një mavijosje e kyçit me inflamacion të mëvonshëm të përbërësve të tij.
 2. Ndryshimet anatomike në nyje. Ato mund të jenë kongjenitale ose post-traumatike (dislokime, fraktura).
 3. Patologjia e sistemeve të tjera. Inflamacioni i organeve të MT (legeni i vogël) mund të përhapet në kockat e legenit. Çrregullimet neurologjike manifestohen me dhimbje të çdo lokalizimi. Çrregullimet metabolike shkaktojnë çekuilibër të mineraleve. Lidhja kockë-ligamentoze dobësohet, rreziku i lëndimit rritet.

Proceset inflamatore dhe infektive në nyje dhe indet përreth

Shkaku më i zakonshëm i artralgjisë së çdo lokalizimi është mbytja e kyçit muskuloskeletor.

Inflamacioni në nyjen e ijeve klasifikohet në:

 1. fillore. Formohet me depërtim të drejtpërdrejtë të patogjenëve në nyje: një goditje me një objekt të mprehtë ose të mprehtë me formimin e një plage.
 2. E mesme. Infeksioni TBS ndodh nga një fokus i largët i inflamacionit: me kontakt ose me rrugë hematogjene.

Artriti TBS

Më së shumti shfaqet te pacientët e moshuar.Dhimbja e dhimbshme në nyjen e kofshës, e rënduar nga ecja, rrezaton në ijë, perineum dhe kofshë. Është e vështirë për pacientin të ngrihet nga një karrige ose të ngjitet shkallët pa ndihmë. Siklet më keq në mëngjes.

Terapia përfshin marrjen e barnave anti-inflamatore dhe futjen e glukokortikoideve në bursën intraartikulare. Nëse është e nevojshme, zgavra e saj kullohet.

Artriti reumatoid (RA)

Artriti reumatoid i fazës së avancuar mund të shkaktojë dhimbje në ije

Kjo është një sëmundje kronike sistemike e indit lidhor e ngjashme me poliartritin.Thelbi i këtij procesi patologjik është inflamacioni i sinoviumit, kërcit dhe kapsulës së kyçit. Arsyeja është një mosfunksionim i sistemit imunitar. Karakterizohet nga poliartralgjia, ngurtësia e lëvizjeve në mëngjes, temperatura e lartë është e mundur.

Nyjet e shpatullave dhe ijeve preken jashtëzakonisht rrallë, dhimbja shfaqet vetëm në një fazë të vonë të RA pas disa vitesh nga fillimi i sëmundjes.

Artriti akut septik

Kjo është një sëmundje infektive e fëmijërisë, 70% e rasteve ndodhin tek foshnjat nën 4 vjeç. Agjenti shkaktar është zakonisht Staphylococcus aureus. Fëmija refuzon të ecë për shkak të dhimbjes së fortë akute në nyjen e ijeve dhe në ijë kur lëviz. Karakterizohet me temperaturë të lartë dhe rritje të ngacmueshmërisë.

Trajtimi përfshin heqjen e derdhjes nga zgavra e kyçit dhe terapinë me antibiotikë.

Rreziku i zhvillimit të osteomielitit dhe sepsës është i lartë.

Koksiti tuberkuloz ose artriti

Më shpesh, pediatrit përballen me këtë sëmundje. Tek fëmijët e vegjël, sistemi imunitar është i zhvilluar dobët, gjë që çon në mundësinë e infektimit.

Kjo sëmundje karakterizohet nga një përparim i ngadaltë. Fillimisht fëmija lodhet shumë shpejt, i ulet aktiviteti, pushon së vrapuari. Gradualisht, ndodh atrofia e muskujve të kofshës. Lëvizjet janë të penguara. Dhimbja në nyjen e hipit tek një fëmijë fiton një karakter të fortë dhimbjeje, gjymtyra bëhet më e gjatë se një e shëndetshme.

Nëse qelbi shkrin membranën sinoviale, atëherë eksudati përhapet përgjatë muskujve dhe tendinave, duke formuar flegmon dhe fistula.

Në mungesë të komplikimeve, kryhet trajtimi konservativ.

Tendovaginiti në zonën e kyçit të kofshës

Kjo patologji është një inflamacion i tendinit të muskujve dhe vaginës së tij. Shkaktuar nga mbipërdorimi i zgjatur ose lëndimi i këmbës.

Ankesat kryesore: nyja e femurit dhemb kur lëviz, lezioni fryhet, ndryshimi në ecje - çalimi bëhet i dukshëm.

Mjekimi – mjekim: medikamente antiinflamatore, injeksione intra-artikulare të kortikosteroideve.

Bursit

Nga të gjitha qeset sinoviale, bursa e acetabulumit është më shpesh e përflakur.Ajo mbulon pjesërisht femurin. Me bursitin e ijeve, dhimbja rrezaton në rajonin e kofshës dhe glutealit. Pacienti nuk është në gjendje të shtrihet në anën e prekur: presioni në qesen sinoviale rritet dhe dhimbja intensifikohet.

Nëse nuk ka komplikime me bursitin, atëherë trajtimi konsiston në shkarkimin e gjymtyrëve të poshtme me kallam ose paterica.

Medikamentet: Ilaçet kundër dhimbjeve dhe kortikosteroidet.

Spondiliti ankiloz idiopatik

Në spondilitin ankilozant, dhimbja dypalëshe në nyjen e hipit është shqetësuese

Ky është një inflamacion kronik i shtyllës kurrizore dhe elementeve të nyjeve sakroiliake.

Sëmundja është e rrezikshme për ndërlikimet e saj që ulin standardin e jetesës dhe çojnë në paaftësi.

Nëse gjeni një problem të tillë, duhet të kontaktoni menjëherë një specialist për caktimin e trajtimit të duhur.

Etiologjia nuk është plotësisht e qartë. Mjekësia moderne sugjeron se shkaku kryesor është predispozita trashëgimore. Më shpesh, njerëzit nën 30 vjeç sëmuren.

Simptomat e spondilitit ankilozant idiopatik:

 • Rritja e temperaturës së trupit, ethe.
 • Sindroma e dehjes: keqtrajtim i përgjithshëm, dobësi, mungesë oreksi, humbje peshe, shqetësim i gjumit.
 • Dhimbje e vazhdueshme e shurdhër në nyjen e ijeve, si dhe në nivelin e sakrumit dhe mollaqeve, duke u përhapur përgjatë pjesës së pasme të kofshës. Zakonisht dypalëshe, gjatë natës rritet intensiteti i tyre.
 • Lëvizshmëri e kufizuar në pjesën e poshtme të shpinës dhe ijeve. Kjo simptomë kalon gradualisht në pjesët e sipërme të shtyllës kurrizore përgjatë gjithë shpinës, duke përfshirë qafën. Si rezultat, pacienti merr një "pozicion të kërkuesit" të detyruar.

Terapia rehabilituese bazohet në ushtrime të veçanta fizioterapie për zhvillimin e kyçeve.

Medikamentet: NSAID për lehtësimin e dhimbjes dhe inflamacionit, kortikosteroidet.

Tendiniti

Atletët ose njerëzit puna e të cilëve shoqërohet me punë të rëndë fizike janë të prirur ndaj inflamacionit të tendinave. Veçori e manifestimit: dhimbja e dhimbshme në nyjen e hipit ndodh me një ngarkesë të madhe në të. Në pushim, siklet zakonisht nuk vërehet.

Rekomandohet të zvogëlohet ngarkesa në këmbë, në raste të avancuara - pushimi në shtrat.

Trajtimi medikamentoz: NSAID, xhel analgjezik topikal, glukokortikosteroide, kondroprotektorë.

Sifilizi

Procesi patologjik në nyjen e hipit me sifiliz

Në fazën e fundit të sëmundjes preken kockat dhe kyçet. Formimi i çamçakëzit është karakteristik. Ndodh mineralizimi i tepërt i tyre patologjik. TBS është jashtëzakonisht i rrallë.

Gumma - një nyje në inde, e formuar gjatë sifilisit të avancuar, duke shkatërruar indet përreth. Procesi përfundon me formimin e plagëve të ashpra.

Trajtimi është joefektiv, rreziku i zhvillimit të komplikimeve në formën e osteomielitit është i lartë.

Artriti fungal i kofshës

Ndodh si pasojë e përdorimit të zgjatur të antibiotikëve dhe me patologji të sistemit imunitar.

Njerëzit që janë të infektuar me HIV ose kanë SIDA janë veçanërisht të ndjeshëm ndaj artritit fungal.

Dhimbja në kyç është e pranishme vazhdimisht, ka karakter dhemb.

Lezionet fungale të kockave karakterizohen nga një tendencë për formimin e fistulave, kohëzgjatjen dhe vështirësinë e trajtimit.

Terapia: antimikotikë sistemik.

Sipas indikacioneve kryhet ndërhyrja kirurgjikale.

Tumoret e eshtrave dhe indeve të buta

Sëmundjet onkologjike të nyjës së hip mund të jenë metastaza të kancerit të një organi të largët ose të lindin në mënyrë të pavarur.

 1. Tumoret beninje të indit kockor - osteoma.

  Formimi i huaj për trupin rritet, duke shtrydhur nervat dhe enët e gjakut. Klinika është e ngjashme me sindromën piriformis.

 2. Tumoret malinje të kockave - osteosarkoma.

  Neoplazia rritet me shpejtësi në përmasa, nekrotike dhe shpërbëhet, duke përhapur metastaza në të gjithë trupin.Dhimbjet në nyjet e ijeve gjatë natës janë të padurueshme, ato nuk ndalen edhe pas marrjes së NSAID ose përpjekjes për anestezi.

 3. Tumoret mezenkimale formohen nga indet e buta. Ato beninje përsëriten rrallë dhe nuk japin metastaza. Në varësi të agresivitetit të qelizave malinje, intensiteti i dhimbjes është i ndryshueshëm.

Sëmundjet degjenerative të kyçeve

Koksartroza

Osteoartriti i kofshës është një sëmundje kronike e karakterizuar nga një ndryshim në integritetin e sipërfaqeve artikulare, për shkak të shkeljes së proceseve metabolike. Ajo zhvillohet shumë ngadalë, gjatë disa viteve. Fillimisht preket indi i kërcit, më pas indi kockor, i ndjekur nga deformimi i varusit të kyçit dhe gjymtyrës. Ndodh në moshën 40 vjeçare.

Simptomat:

 • Nyja e ijeve dhemb vetëm kur ecni.
 • Ngurtësia e lëvizjeve në TBS.
 • Ndërsa procesi përparon, vërehet një shkurtim i gjatësisë së gjymtyrëve.
 • Dobësi dhe atrofi të masës muskulore.
 • Çalimi.
 • Kur ecni, dëgjohet një kërcitje.
 • Me një lezion dypalësh, ndodh një "ecje rosë" - duke u transferuar nga një këmbë në tjetrën.

Ilaçet: NSAID, vazodilatorë, relaksues të muskujve, kondroprotektorë, injeksione të barnave hormonale në zgavrën e kyçit.

Efektet lokale: pomada, kremra, kompresa.

Në fazën e fundit të sëmundjes, operacioni është në zhvillim e sipër.

Osteokondroza

Osteokondroza provokon një dhimbje të mprehtë në nyjen e hipit

Ndryshimet degjenerative në disqet ndërvertebrale shkaktojnë dëme në indet përreth.

Simptomat:

 • Dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës që rrezaton në nyjen e kofshës dhe kofshës.
 • Është e papritur, e mprehtë dhe e mprehtë. Fillon në rajonin e mesit dhe të vitheve, zbret në pjesën e pasme të këmbës.
 • Lokalizimi i njëanshëm i dhimbjes është më i zakonshëm.
 • Pacienti merr një pozicion të detyruar - i shtrirë në një anë të shëndetshme.
 • Ndoshta zvogëlimi i ndjeshmërisë së lëkurës së këmbës.

Trajtimi është kompleks. Antiinflamatorë dhe analgjezik, aktivitet fizik i moderuar (noti), fizioterapi pas uljes së dukurive më akute.

Me dhimbje të theksuara, rekomandohet të bëni një bllokadë anestetike.

Lëndimet

Lëndimi

Dhimbja me intensitet mesatar është karakteristike, gjatë lëvizjeve aktive rritet intensiteti i saj. Herën e parë pas lëndimit të nyjës së kofshës, shfaqet çalim, i cili kalon shpejt.

Në pushim, simptomat zhduken.

Për të hequr qafe shpejt dhimbjen në rast të një dëmtimi të kyçit të legenit, është e nevojshme të aplikoni të ftohtë në vendin e lëndimit: një pako akulli ose një produkt të ngrirë.

dislokimi i ijeve

Ndoshta:

 • Kongjenitale. Është rezultat i lindjes së pasuksesshme ose patologjive të zhvillimit intrauterin. Fëmija ka palosje gluteale të pabarabarta dhe shkurtim të gjymtyrëve, ndoshta një nerv të shtypur, i manifestuar me konvulsione. Nëse dislokimi nuk korrigjohet në foshnjëri, atëherë më vonë fëmija mund të bëhet i paaftë.
 • Traumatike. Shenjat: dhimbje të forta të forta, mbyllje e plotë e funksionit të kyçeve, edemë masive dhe hematoma e gjerë shfaqen mbi zonën e dëmtuar. Ngritja nga një karrige ose shtrati bëhet e pamundur për pacientin pa ndihmë.

Në rast të dislokimit të ijeve, duhet të shkoni menjëherë në urgjencë ose në spital.

frakturat

Nyja e hipit formohet nga kocka të forta të fuqishme.

Diagnoza më e zakonshme nga ky nëngrup është një frakturë e qafës kirurgjikale të femurit. I jepet kryesisht grave pas 60 vjetësh.

Shkaku i një dëmtimi të tillë është një rënie ose goditje në zonën e TBS.

Ndihet dhimbja më e fortë, nyja e hipit tërhiqet dhe absceset, lëvizja në të është pothuajse e pamundur. Zona e sipërme e kofshës fryhet, shfaqet një hematoma e gjerë. Këmba e lënduar është shkurtuar, pacienti çalë. Gjatë lëvizjes, dëgjohet një klikim karakteristik.

Kur ndodh një frakturë, indet përreth dëmtohen, gjë që shoqërohet me një ndjesi djegieje. Në mungesë të trajtimit, këtu mund të fillojë një proces inflamator. Nëse nervi është i shtypur, mund të përjetoni një ndjenjë mpirjeje në kofshë.

Trajtimi është kompleks: kirurgjik dhe mjekësor.

Shkaqet specifike të artralgjisë

Sindroma Piriformis

Me lokalizimin e proceseve patologjike në zonën e nyjës së hipit, preken edhe indet përreth. Një muskul piriformis spazmatik afatgjatë shtyp nervin shiatik dhe enët e tij, gjë që shkakton një sërë simptomash:

 • Dhimbje në këmbë në rajonin e kyçit të hip. Ajo shkon në të pasmet dhe nyjen lumbosakral.
 • Rritja e shqetësimit kur mbështeteni në këmbën e prekur.
 • Ngjeshja e muskulit piriformis.
 • Dhimbje e papritur "lumbago" përgjatë nervit.

Etiologjia: lëndimet dhe sëmundjet infektive dhe inflamatore të organeve të legenit, patologjitë vertebrogjene, mbistërvitja e muskujve, ruajtja afatgjatë e një qëndrimi jo fiziologjik.

Medikamentet: NSAID, relaksues muskulor, analgjezik, përmirësues të qarkullimit të gjakut, glukokortikoidë.

Pas rënies së fenomeneve akute, mund të përshkruhen masa rehabilituese: fizioterapi, masazh, akupunkturë.

Nekroza aseptike e kokës së femurit

Grafiku i kokës së femurit të prekur nga nekroza aseptike

Shumica dërrmuese ndodh tek të rinjtë. Etiologjia e sëmundjes është ishemia e pjesës së sipërme të kofshës. Me furnizim të pamjaftueshëm të indeve me gjak, ndodh uria e tyre me oksigjen dhe fillon nekroza (nekroza) e tyre.

Pamja klinike: nyja e kofshës dhemb dhe i jep këmbës dhe perineumit. Mbështetja në këmbën e dëmtuar nuk është e mundur. Pas disa ditësh, mbaresat nervore shkrihen dhe dhimbja zhduket. Kjo është një shenjë e tmerrshme! Me nekrozë të shtresave më të thella të kockës, rreziku i zhvillimit të shpejtë të osteomielitit dhe sepsës është i lartë.

Trajtimi është kirurgji dhe terapi medikamentoze.

Sëmundja e Koenig

Osteokondriti disekues - eksfolimi i një zone të vogël kërcore nekrotike nga kocka dhe zgjatja e saj në zgavrën artikulare.

Kjo është një sëmundje e rrallë. Tipike për meshkujt 15-35 vjeç.

Pacientët ankohen për dhimbje të lehta të dhimbshme në nyjen e hipit. Lidhja "ngjitet" kur lëviz.

Trajtimi është konservativ (kohëzgjatja 10-18 muaj) dhe kirurgjik. Gjatë ndërhyrjes kirurgjikale hiqen masat e eksfoluara, rikthehet kongruenca (krahasueshmëria) e sipërfaqeve artikulare.

Osteoartropatia diabetike

Shkelja e metabolizmit të glukozës çon në çrregullime të qarkullimit të gjakut dhe inervim të të gjitha organeve. Ndryshimet në nyjen e hipit janë më shpesh të njëanshme: në të djathtë, ndodh më shpesh sesa në të majtë. Reagimi imunitar zvogëlohet, gjë që e bën më të lehtë infektimin e trupit.

Pamja klinike:

 • Ënjtje e kyçit.
 • Lëkura mbi të është e ftohtë në prekje.

Nuk ka sindromë dhimbjeje në osteoartropatinë diabetike!

Trajtimi konsiston në monitorimin e kujdesshëm të niveleve të glukozës në gjak dhe administrimin në kohë të insulinës.

pseudoguti

Depozitimi i kripërave të kalciumit në nyjen e kofshës me pseudogut në radiografi

Kjo patologji është depozitimi i kripërave të kalciumit në kërcin artikular.

Mjekët e lidhin me patologji endokrine: hiperparatiroidizëm, diabeti, përdhes etj.

Simptomat:

 • Duke filluar me dhimbje akute në nyjen e ijeve.

  Janë të njohura disa lloje të kripërave të kalciumit. Me disa prej tyre (pirofosfatet), nuk ka dhimbje.

 • Lëvizja në të është e kufizuar, rrëmbimi i këmbës anash është i vështirë.
 • Edemë dhe hiperemia janë karakteristike.
 • Rritja e temperaturës së trupit dhe ethe.

Deri më sot, nuk ka asnjë trajtim specifik. Sulmi akut ndalet nga administrimi intra-artikular i kortikosteroideve dhe NSAID-ve.

Hidrartroza intermitente

Kjo është një sëmundje kronike, e manifestuar me periudha të rritjes së prodhimit të lëngut sinovial. prirur për rikthime të shpeshta.

Diagnostikohet kryesisht tek femrat 20-40 vjeç.

Etiologjia është e panjohur. Ekzistojnë dy teori për shfaqjen e kësaj sëmundjeje: të lidhura me lëndime dhe të shkaktuara nga çrregullime endokrine.

Lidhja rritet në madhësi, bëhet e ngurtë.

Sulmet kalojnë vetë në 3-5 ditë.

Trajtimi mjekësor është i paefektshëm. Rikthimet ndodhin edhe pas operacionit.

Kondromatoza sinoviale

Kjo sëmundje beninje metaplastike është zëvendësimi i kolagjenit sinovial me kërc. Struktura e sipërfaqes artikulare ndryshon, si dhe vetitë e saj.

Mundësia për t'u prekur nga kondromatoza është shumë më e lartë te meshkujt, kryesisht të moshës së mesme dhe të vjetër.

Etiologjia është e paqartë.

Ka ënjtje lokale, funksion të kufizuar të kyçit, kërcitje gjatë punës së tij, artralgji.

Trajtimi është vetëm kirurgjik.

Dhimbje në ijë tek fëmijët dhe adoleshentët

epifizeoliza

Fëmija është i shqetësuar për dhimbjet në nyjen e ijeve të shkaktuara nga epifizoliza

Kjo patologji është më tipike për fëmijët gjatë pubertetit (nga 11 deri në 16 vjeç). Në këtë kohë, ka një kërcim të mprehtë në rritje. Për shkak të zonës së dobët të rritjes, HBA rrëshqet në qafë, gjë që rezulton në siklet në nyjen e hipit.

Fëmija ndjen dhimbje në kofshë, duke kaluar në ijë dhe gju. Vërehet çalim, por mbështetja në gjymtyrë ruhet.

Çrregullimi korrigjohet kirurgjik. Duhet të filloni terapinë sa më shpejt që të jetë e mundur. Përndryshe, rrëshqitja e HBA mund të shkaktojë zhvillimin e artrozës dhe inflamacionit të kyçeve.

Displasia

Është një formim i tepërt i indit lidhës që mund të zëvendësojë elementët e kockave. Si rezultat, strukturat e ngurta anatomike bëhen plastike, fleksibël. Ligamentet, meniskët dhe tendinat dobësohen. Formohet një hip i paqëndrueshëm, i cili dallohet nga dislokime të shpeshta.

Displasia është një sëmundje trashëgimore që zakonisht shfaqet tek foshnjat nga 3 muaj deri në 1 vit. Ortopedët mund të përballojnë lehtësisht korrigjimin e vendosjes së këmbëve.

Forma latente mund të shfaqet në adoleshencë.

Nëse vëreni manifestime të shputës së shputës ose deformimit të këmbës tek një fëmijë, atëherë duhet të shkoni shpejt në spital për një ekzaminim të sistemit muskuloskeletor të foshnjës!

Sa më vonë të zbulohet displazia, aq më problematik është trajtimi i saj.

Osteokondropatia

Ky grup sëmundjesh përfshin lezione të indit kockor dhe kërcor, në të cilin zonat më të ngarkuara pësojnë nekrozë aseptike.

Etiologjia: predispozicioni gjenetik, çekuilibri hormonal dhe infeksionet mund të provokojnë këtë patologji.

Në 30% të rasteve preket nyja e hipit. Këto janë sëmundje kryesisht të fëmijërisë që janë të zakonshme tek adoleshentët gjatë rritjes së shpejtë.

Një i rritur duhet që në fazën fillestare të përcaktojë lokalizimin dhe natyrën e dhimbjes, të kontaktojë një pediatër dhe të marrë informacionin e nevojshëm për të parandaluar zhvillimin e komplikimeve.

Sëmundja Legg-Calve-Perthes

Sindroma karakterizohet nga nekroza HBK tek fëmijët nën 15 vjeç. Më shpesh preket nyja e kofshës së djathtë.

Shkaku i gjendjes patologjike është një shkelje e qarkullimit të gjakut në pjesën e sipërme të këmbës me shtimin e indit të kërcit në proces.

Pamja klinike:

 • Fillimisht dhemb koka e femurit. Me përparimin e nekrozës, artralgjia zhduket papritur. Kjo tregon vdekjen e receptorëve të organeve të ndjeshme.
 • Ndryshimi në ecje - fëmija fillon të çalë.
 • Lëvizja në TBS është e kufizuar.
 • Më shpesh të njëanshme.

Komplikimet: dislokim, koksartrozë, deformim i gjymtyrëve të poshtme, atrofi muskulore.

Masat diagnostike

Para se të përshkruajë trajtimin, mjeku duhet të studiojë me kujdes ankesat, anamnezën dhe të kryejë një ekzaminim.

Në rast të sëmundjes së kyçit të hipit, studimet e mëposhtme janë të nevojshme:

 • Testet laboratorike të gjakut (me inflamacion, ESR rritet dhe vërehet leukocitoza).
 • Radiografia e thjeshtë e kyçit në dy ose më shumë projeksione.
 • MRI me ose pa kontrast.
 • MSCT. Përdoret për të kontrolluar praninë e një sarkome.
 • Osteoscintigrafia. Metoda radionuklide. Lloji më i zakonshëm dhe informativ i ekzaminimit të indit kockor.
 • Ultratinguj i kyçit të hip.
 • Densitometria. Kërkohet për të përcaktuar densitetin dhe forcën e kockave.

Nëse pacienti nuk mund të ulet ose të qëndrojë në këmbë, dhe është e kotë për të lehtësuar dhimbjen, atëherë ai dërgohet menjëherë në spital për trajtim të mëtejshëm kirurgjik.

Kur duhet vizituar urgjentisht një mjek

 • Kur ka një dhimbje të mprehtë kur lëviz në nyjen e hipit.
 • Nëse është e pamundur të mbështetësh këmbën e prekur.
 • Zbulimi i edemës së rajonit lumbal dhe femoral.
 • Skuqje ose mavijosje në zonën e prekur.

Ka mënyra popullore për të lehtësuar dhimbjen në nyjen e legenit. Nuk ia vlen të mbështetesh në këto këshilla për një kurë të shpejtë. Pa një diagnozë të plotë, është e pamundur të përcaktohet shkaku i artralgjisë dhe vetë-mjekimi do të çojë në zhvillimin e komplikimeve.