Dhimbje shpine në zonën e shpatullave

dhimbja e shpinës në shpatullat foto 1

Dhimbja e shpinës në zonën e shpatullave është një ankesë shumë e zakonshme tek pacientët që i përkasin një sërë grupmoshash. Një problem i tillë pengon frymëmarrjen dhe krijon pengesa serioze në aktivitetin fizik, punën apo lëvizjen e thjeshtë.

Pacientët rrallë i kushtojnë vëmendjen e duhur dhimbjeve të përsëritura në shpatullat. Megjithatë, kjo simptomë është një "thirrje zgjimi" e ndryshimeve serioze jo vetëm në sistemin musculoskeletal, por edhe në kompleksin e organeve të brendshme. Kushtet e tilla mund të kërcënojnë pacientin me paaftësi dhe vdekje.

Më pas, do të shqyrtohen shkaqet më të zakonshme të dhimbjes në shpatullat dhe teknikat moderne terapeutike.

Arsyet më të zakonshme

Tehet e shpatullave janë të vendosura në pjesën e pasme të shpinës në afërsi të humerusit dhe klavikulës. Këto kocka të çiftëzuara, të cilat kanë një formë trekëndore, janë pjesë e kornizës në të cilën janë ngjitur muskujt përgjegjës për lëvizshmërinë e shpatullave. Është për këtë arsye që dhimbja e shpinës në zonën e teheve të shpatullave ndërhyn në jetën normale, ndërhyn në aftësinë e punës dhe është një rrezik serioz për shëndetin.

Pse dhemb shpina në zonën e teheve të shpatullave? Sipas statistikave mjekësore, probleme të tilla shkaktohen më shpesh nga lëndimet dhe dëmtimet e elementeve të shtyllës kurrizore të qafës së mitrës dhe kraharorit. Sindroma e dhimbjes së fortë mund të vërehet për shkak të ndryshimeve patologjike të provokuara nga skolioza ose osteokondropatia, si dhe për arsyet e mëposhtme:

 • sëmundjet e sistemit kardiovaskular;
 • nevralgji ndër brinjëve;
 • periartriti skapulohumeral;
 • hernie të disqeve ndërvertebrale në shpinë torakale;
 • spondilartroza deformuese;
 • skolioza, kyfoskolioza dhe lakim të tjera të shtyllës kurrizore;
 • dështimi i një ose dy veshkave.

Nëse shpina dhemb në zonën e shpatullave, shkaqet mund të jenë sëmundjet, tumoret dhe dëmtimet e organeve mediastinale, herpes, nevralgji ndër brinjëve, mosfunksionime të mëlçisë, patologji të ndryshme të pleurit dhe mushkërive, si dhe në kryerja e zgjatur e aktivitetit monoton në sfondin e sëmundjeve kronike. Në rrezik janë shoferët, punonjësit e zyrës, rrobaqepësit dhe përfaqësuesit e profesioneve të tjera që lidhen me një qëndrim të gjatë në një pozicion.

Dhimbje në shpinë në të majtë dhe poshtë tehut të shpatullave

Dhimbja e shpinës poshtë tehut të shpatullave shpesh ndodh për shkak të osteokondrozës, formave të ndryshme të përkuljes dhe skoliozës. Nëse një adoleshent ka një qëndrim të dëmtuar fiziologjik, ai ka nevojë për një diagnozë të plotë, një parandalim dhe terapi të zgjedhur mirë. Përndryshe, ai mund të zhvillojë patologji dhe deformime që janë të vështira për t'u trajtuar dhe ndërhyjnë në jetën normale.

Dhimbja në shtyllën kurrizore të shoqëruar me arsyet e mësipërme zakonisht manifestohet në formën e shqetësimit të rëndë që ndodh pas një tendosjeje fizike. Preferohet trajtimi i skoliozës dhe lakimeve të tjera të shtyllës kurrizore përmes masazhit, si dhe efekteve manuale dhe osteopatike. Sindroma e dhimbjes, e lokalizuar në zonën e shpatullave në të majtë, është një rrezik serioz, pasi simptoma të tilla mund të tregojnë një sulm të angina pectoris dhe zhvillimin e sëmundjes koronare të zemrës.

Nëse dhimbja në anën e majtë të shpinës në zonën e shpatullave shoqërohet me lodhje të shtuar, gulçim, dobësi dhe ënjtje të lehtë të fytyrës dhe kyçeve të këmbës, duhet menjëherë të konsultoheni me mjekun. Një tjetër shkak i dhimbjes në të majtë të shpatullave mund të jetë hernia e diskut. Në rrezik janë njerëzit që detyrohen të qëndrojnë në një pozicion të pakëndshëm për një kohë të gjatë, duke drejtuar një automjet ose duke punuar në kompjuter.

Nëse dhimbja është vetëm pak e bezdisshme, mund të kufizoni veten në përdorimin e një pomadë me efekt ngrohës ose analgjezik, megjithatë, në rast përkeqësimi, pacientit këshillohet të qëndrojë në shtrat.

Trajtimi i hernisë ndërvertebrale të rajonit të kraharorit përfshin metodën e tërheqjes, terapinë manuale, refleksologjinë, terapinë ushtrimore dhe një kurs masazhi terapeutik. Metodat medicinale të trajtimit të patologjive të tilla janë aktualisht të panjohura për mjekësinë konservatore. Me ndërhyrjen kirurgjikale, probabiliteti i një rezultati pozitiv është relativisht i ulët dhe është rreth 30-35%.

Në të njëjtën kohë, shumë pacientë përjetojnë relapsa pas një periudhe prej 10 muajsh deri në disa vjet.

Dhimbje në muskujt e shpinës nën tehet e shpatullave dhe në një teh të shpatullave

Dhimbja në muskujt e vendosur midis teheve të shpatullave zakonisht vërehet tek atletët profesionistë që merren me ngritjen e peshave dhe tek njerëzit të cilët, për nga natyra e aktiviteteve të tyre, përballen me tendosje të lartë fizike. Shkaqet e dhimbjes së muskujve midis shpatullave mund të jenë:

 • lëndime dhe mavijosje të ndryshme;
 • shtrirja e tendinave;
 • mbisforcim gjatë punës ose ushtrimeve në palestër.

Nëse një skapulë dhemb shumë, patologjia mund të shkaktohet nga miopatia, neuroinfeksioni, paraliza e serratusit të përparmë, muskujt e trapezit ose romboidit, deformimet e ndryshme të nyjeve të shpatullave, tuberkulozi i shpatullës ose osteomieliti, që çoi në zhvillimin e suppurimit dhe helmimi i trupit.

ulçera e stomakut

Sindroma e dhimbjes, e lokalizuar në zonën e teheve të shpatullave, shpesh tregon praninë e një sëmundjeje kaq të rrezikshme si ulçera e stomakut. Në një rast të tillë, siklet dhe siklet mund të përhapen përgjatë shtyllës kurrizore të kraharorit, duke u shtrirë në thithkën dhe tehun e shpatullave të vendosura në anën e majtë. Dhimbja rritet gradualisht dhe karakterizohet nga sezonaliteti dhe periodiciteti, duke u qetësuar pas zbrazjes së përmbajtjes së stomakut duke shkaktuar të vjella. Përveç kësaj, shumica e pacientëve përjetojnë simptoma të tilla si belching, pështymë dhe urth.

Eshte interesante! Me perforimin e ulçerës peptike gjatë një aktiviteti qoftë edhe të vogël, niveli i shqetësimit rritet shumë, dhe për ta hequr qafe atë, pacienti duhet të marrë një pozicion të detyruar në shpinë ose në anën e djathtë, duke shtypur ijet në bark. Ky fenomen shoqërohet me eksitim të shtuar, sulme frike, si dhe sindromë dhimbjeje të patolerueshme, e cila rrezaton në zonën mbi kockën e klavikulës.

Absceset dhe spazmat e muskujve të kanaleve biliare

Dhimbja e prerjes dhe therjes në anën e djathtë pak poshtë tehut të shpatullave shpesh shkaktohet nga bllokimi i gurëve të kanalit biliar. Si rezultat, shfaqen dhimbje barku, sindroma e dhimbjes së fortë dhe simptomat e mëposhtme:

 • prania e ndjesive "gritëse" në hipokondriumin e duhur;
 • sulm i papritur i dhimbjes;
 • nervozizëm, nervozizëm;
 • dhimbje që rrezaton në sy, nofulla, qafë dhe shpatullën e djathtë.

Sindroma e dhimbjes, e lokalizuar mbi bel në zonën e tehut të shpatullës së djathtë, mund të jetë për shkak të një abscesi subdiafragmatik, i cili karakterizohet nga shqetësime shumë të forta në frymëzim, rritje të temperaturës së trupit dhe dhimbje që rrezaton në shpatullën e djathtë. Me një proces inflamator në veshka (nefrit, pyelonephritis), ka dhimbje në zonën e shpatullës së djathtë dhe në pjesën e poshtme të shpinës me urinim të shpeshtë, gjë që shkakton një sërë ndjesi të dhimbshme.

Probleme mendore

Dhimbjet në shtyllën kurrizore midis teheve të shpatullave shpesh shkaktohen nga probleme të ndryshme psikologjike. Në një rast të tillë, shqetësimi zakonisht shoqërohet me simptomat e mëposhtme:

 • ndjenja e mungesës së frymëmarrjes;
 • ndjesi e një gungë në fyt;
 • mendime paranojake, frikë e pamotivuar;
 • shfaqja e dridhjeve të ftohta dhe nxehtësisë në gjoks;
 • ndjenja e presionit, rëndesës dhe shtrëngimit.

Në rast të problemeve mendore, shpesh ka një ndjenjë të pakëndshme që zemra "rrjedh gjak" ose kërcen nga gjoksi dhe digjet gjithashtu pjesa e pasme në zonën e teheve të shpatullave. Shumë pacientë përjetojnë dridhje të ftohta, agjitacion të brendshëm dhe shqetësim, duke arritur në sulme paniku.

Nevralgjia ndërkostale dhe osteokondroza e rajonit të qafës së mitrës

Dhimbja e lokalizuar poshtë shpatullës, në rastin e nevralgjisë ndër brinjësh, ka karakter brezor paroksizmal dhe intensifikohet gjatë palpimit, aktivitetit fizik, ecjes dhe sulmeve të kollitjes. Në disa raste, simptoma të tilla shoqërohen me tension të tepruar të muskujve, ka gjithashtu një ndjesi djegieje, ndjesi shpimi gjilpërash dhe humbje të ndjeshmërisë.

dhimbja e shpinës në tehet e shpatullave foto 2

Me osteokondrozën dhe sëmundjen e Bechterew, sindroma e dhimbjes shpesh përkeqësohet gjatë natës, duke e privuar pacientin nga gjumi dhe duke shkaktuar tension të madh të muskujve në mëngjes.

Me osteokondrozën e shpinës së qafës së mitrës, vërehen simptomat e mëposhtme:

 • marramendje;
 • dhimbje e shtuar në rast të përkuljes së mprehtë ose shtrirjes së qafës;
 • parestezi në rajonin e brezit të shpatullave;
 • dhimbje që rrezaton në krah ose në kokë.

Osteokondroza mund të njihet nga dhimbja e njëanshme e shurdhër në rajonin okupital. Siklet zakonisht shtohen në mëngjes, duke provokuar zgjimin e hershëm dhe duke i dhënë pacientit shumë probleme. Për të lehtësuar sulmin e osteokondrozës së qafës së mitrës, përdoret një banjë e ngrohtë ose medikamente të ndryshme, të cilat zgjidhen ekskluzivisht sipas udhëzimeve të mjekut.

Gjatë shtatzënisë

Tek gratë gjatë shtatzënisë, ngarkesa në shtyllën kurrizore rritet, prandaj, një përqindje e konsiderueshme e nënave në pritje ankohen për dhimbje shpine, duke përfshirë edhe zonën e teheve të shpatullave. Dhimbjet e thyerjes dhe djegies, si dhe ndjesia e mpirjes në zonën e tehuve të shpatullave, shpesh shoqërohen me ndryshime në sfondin hormonal, gjë që ndikon edhe në përkeqësimin e sëmundjeve kronike si osteokondroza.

Për qëllime parandaluese, disa mjekë rekomandojnë që gratë të përdorin një korse mbështetëse në tremujorin e fundit të shtatzënisë dhe një fashë pas lindjes së fëmijës, e cila zvogëlon ngarkesën në shtyllën kurrizore dhe lejon fëmijën të mbajë pozicionin e duhur.

Arsyet e tjera

Dhimbja e shpinës në shpatullat mund të shkaktohet nga angina pectoris ose infarkti i miokardit. Sindroma e dhimbjes zakonisht shfaqet në sfondin e sforcimeve intensive fizike dhe ka një karakter të përdredhur. Ndjesitë e pakëndshme janë të zakonshme në të gjithë gjysmën e sipërme të majtë të trupit, dhe heqja e tyre me ndihmën e ilaçeve me efekt vazodilues nuk do të funksionojë.

Në një rast të tillë, është e nevojshme të eliminohen simptomat negative në një spital klinik, ku pacientit i përshkruhen analgjezikë narkotikë të zgjedhur posaçërisht dhe barna mbështetëse.

Diagnoza dhe trajtimi

Para se të ndërmerrni ndonjë hap për të hequr qafe sindromën e dhimbjes së lokalizuar në rajonin e teheve të shpatullave, është e nevojshme të përcaktohet shkaku i patologjisë që ka lindur. Në rast të dhimbjes së shpinës midis teheve të shpatullave, e cila shoqërohet me ndjesi tërheqjeje dhe përdredhjeje dhe pjekje dhe djegie në gjoks, duhet menjëherë të konsultoheni me mjekun. Mjeku do të zgjedhë metodën më të mirë diagnostikuese, si p. sh.

 • x-ray e gjoksit dhe shtyllës kurrizore;
 • Ultratinguj;
 • elektrokardiogramë;
 • CT skanim.

Terapia manuale në shumë raste tregon rezultate pozitive dhe ju lejon të forconi si pjesën e mesit ashtu edhe pjesën e sipërme të shpinës, si dhe t'i bëni indet e muskujve që mbështesin shtyllën kurrizore më elastike. Osteopatia dhe refleksologjia kontribuojnë në aktivizimin e proceseve të rigjenerimit dhe metabolizmit lokal. Vlen të forconi muskujt rregullisht duke kryer një grup ushtrimesh të terapisë ushtrimore të zgjedhura individualisht.