Osteokondroza e gjoksit: simptoma, trajtim

Diagnoza e osteokondrozës së rajonit të kraharorit

Osteokondroza torakale është një sëmundje e shtyllës kurrizore, në të cilën pozicioni i rruazave bëhet i panatyrshëm, disku ndërvertebral degjeneron, si rezultat i të cilit lartësia e tij zvogëlohet. Osteokondroza në rajonin e kraharorit nuk është aq e zakonshme sa në qafë ose në pjesën e poshtme të shpinës. Ka të bëjë me anatominë. Në pjesën qendrore, shtylla kurrizore është e qëndrueshme dhe e qëndrueshme, përveç kësaj, është më pak e ndjeshme ndaj stresit, më pak e lëvizshme, ka më pak kushte për trauma në disqet vertebrale.

Grupi i rrezikut për këtë sëmundje përfshin të moshuarit dhe ata që bëjnë një mënyrë jetese të ulur. Sidoqoftë, patologjia diagnostikohet gjithnjë e më shumë tek adoleshentët, dhe në moshën 30-35 vjeç numri i rasteve rritet ndjeshëm.

Klasifikimi i osteokondrozës së kraharorit

Sëmundja klasifikohet në bazë të parimit sindromik. Zonat e prekura të shtyllës kurrizore ndikojnë negativisht në formacionet nervore.

Sipas lokalizimit, dallohen forma të tilla të osteokondrozës së shpinës torakale:

 • sindroma e kompresimit (zhvillimi shoqërohet me tension, deformim ose ngjeshje të rrënjës nervore; zona të palcës kurrizore ose enëve të gjakut mund të preken; si rezultat shfaqen sindroma kurrizore, vaskulare ose radikulare);
 • sindromi refleks (efekti ndodh në mënyrë refleksive, duke tendosur muskujt e inervuar; ndodhin çrregullime distrofike dhe vaskulare);
 • sindroma mioadaptive (dëmtimi i muskujve në segmentin e kraharorit për shkak të mbingarkesës së vazhdueshme).

Etiologjia e osteokondrozës së rajonit të kraharorit

Shkaktarët e osteokondrozës së gjoksit janë pasojë e aktivitetit të ulët fizik, dëmtimeve të shpinës, sforcimit të rëndë fizik, çrregullimeve metabolike, mbipeshës, imunitetit të dobët, ftohjeve të shpeshta, infeksioneve, pirjes së duhanit, stresit. Tek gratë, ndër të tjera, zhvillimi i sëmundjes mund të nxitet nga ecja me taka të larta dhe mbajtja e një fëmije.

Përveç kësaj, shkaqet e osteokondrozës së gjirit janë:

 • ngarkesa e dobët e shpërndarë në disqet ndërvertebrale;
 • ndryshime degjenerative në indet e diskut ndërvertebral;
 • mungesa e aktivitetit fizik minimal;
 • skolioza;
 • pozicioni i përhershëm jonormal i shtyllës kurrizore në një pozicion ulur.

Patogjeneza e sëmundjes

Shqetësimi i lehtë, tensioni i muskujve dhe dhimbjet e "tolerueshme" gjatë thithjes dhe përkuljes janë shenjat fillestare të osteokondrozës së gjoksit. Një person zakonisht kërkon një mjek kur dhimbja bëhet akute dhe nuk e lejon atë të jetojë një jetë normale. Terapia për osteokondrozën torakale është afatgjatë, e cila kërkon vëmendje të vazhdueshme. Nëse nuk trajtohen, ndryshimet distrofike çojnë në lëvizje të kufizuar dhe madje edhe paaftësi të pacientit.

Manifestimet klinike të osteokondrozës

Simptomat e osteokondrozës së gjirit kanë manifestime të ndryshme, në varësi të lokalizimit të procesit. Për më tepër, sëmundja "përshtatet" me mjeshtëri me problemet e tjera.

Simptomat më tipike të osteokondrozës së gjoksit:

 • dhimbje në rajonin ndërskapular;
 • parehati në gjoks;
 • dhimbje koke dhe dhimbje zemre;
 • dhimbje gjatë përkuljes;
 • kufizimi i lëvizjes;
 • ndjesi shpimi gjilpërash në qafë, bark, gjoks dhe krahë;
 • marramendje, tringëllimë në veshët, ndezje e mizave para syve;
 • ndjesi dhimbjeje që rriten me thithjen.

Rënia e ndjeshmërisë, funksioni motorik i dëmtuar dhe atrofia e muskujve i shtohen simptomave të osteokondrozës torakale ndërsa patologjia përparon.

Karakteristikat e rrjedhës së osteokondrozës së gjirit gjatë shtatzënisë

Zhvillimi i dhimbjes gjatë shtatzënisë shoqërohet me shtim në peshë. Në të njëjtën kohë, zhvendosja në qendër të gravitetit ndryshon qëndrimin. Aktiviteti i ulët fizik në kombinim me një mënyrë jetese sedentare shkakton prishje të elasticitetit të disqeve. Rritja e presionit në rajonin e kraharorit çon në dhimbje. Gjatë shtatzënisë, osteokondroza e rajonit të kraharorit trajtohet kryesisht pa përdorimin e barnave të specializuara, pasi ato mund të dëmtojnë shëndetin e fetusit. Prandaj, përdoren aplikuesit, masazhet dhe ushtrimet speciale të Kuznetsov.

Karakteristikat e sëmundjes tek fëmijët

Osteokondroza e shpinës së kraharorit mund të shfaqet nga 8 deri në 17 vjet. Një shtyllë kurrizore e papërgatitur pëson ndryshime patologjike nën ngarkesa të rënda. Pas diagnozës së saktë, fillon trajtimi. Si rregull, në këtë periudhë, një proces trajtimi i filluar në kohë çon në rezultate të shkëlqyera. Është e nevojshme për të forcuar muskujt, për të përmirësuar gjendjen e kërcit dhe për të kryer fizioterapi.

Komplikimet e patologjisë

Shumica e pacientëve me osteokondrozë torakale përpiqen të shtyjnë trajtimin, gjë që, nga ana tjetër, çon në komplikime të rëndësishme.

Pasojat e osteokondrozës së kraharorit:

 • Formimi i një hernie ndërvertebrale
 • Lëndimi i shtyllës kurrizore
 • Shfaqja e hipertensionit
 • Rreziku i goditjes dhe sulmit në zemër

Diagnostifikimi

Diagnostifikimi i osteokondrozës torakale, duke përfshirë diferenciale, përfshin:

 • radiografi digjitale;
 • EKG;
 • Ekografia e zemrës, veshkave dhe organeve të barkut;
 • CT.

Mjeku do të përcaktojë foton e saktë në rreze X, ku do të shohë rritjen e trupit vertebral dhe zhvendosjen e disqeve. Osteokondroza torakale, e karakterizuar nga simptoma të ngjashme të sëmundjeve të tjera, kërkon diagnozë diferenciale me dëmtime të shtyllës kurrizore, tumore dhe neoplazi në shtyllën kurrizore, osteoporozë, artrit reumatoid, koksartrozë dhe një sërë gjendjesh të tjera.

Trajtimi i osteokondrozës së shpinës torakale

Trajtimi i osteokondrozës torakale përfshin përdorimin e terapisë komplekse, qëllimi i së cilës është ndalimi dhe parandalimi i shkatërrimit të mëtejshëm të disqeve ose rivendosja e strukturës së tyre, përmirësimi i biomekanikës së shtyllës kurrizore dhe eliminimi i çrregullimeve të sistemit nervor qendror.

Gjëja e parë për të filluar me trajtimin është lehtësimi i dhimbjes dhe inflamacionit përmes terapisë me ilaçe.

Pacientit rekomandohen barna të grupeve të mëposhtme:

 • barna anti-inflamatore jo-steroide;
 • glukokortikosteroidet;
 • diuretikët;
 • kondroprotektorë.

Kur dhimbja ulet, ata kalojnë në fazën tjetër të trajtimit të osteokondrozës së gjoksit. Përshkruhen një kurs masazhi terapeutik, akupunkturë, ushtrime fizioterapie. Gjithashtu, fizioterapia është shumë efektive. Nëse indikohet, mund të rekomandohet terapi manuale.

Kontrolli i shërimit

Konvaleshenca mbikëqyret nga mjeku i familjes ose specialisti që ka vëzhguar pacientin gjatë rrjedhës së sëmundjes. Mungesa e recidivave gjatë vitit tregon për normalizimin e funksionit të sistemit muskuloskeletor.

Profilaksia

Parandalimi i osteokondrozës së gjoksit kërkon rregullat e mëposhtme:

 • kontrolli i qëndrimit;
 • higjiena e punës (kontrolli i pozicionit të duarve, prania e një karrige me një shpinë të sheshtë të lartë);
 • pushime çdo 2 orë për ushtrime specifike;
 • duke fjetur në një sipërfaqe të fortë;
 • mungesa e aktivitetit fizik të parregullt (përfshirë mbajtjen e ngarkesave të rënda);
 • veshja e një çante shpine në vend të një çante me një shpatull;
 • klasa të rregullta të terapisë ushtrimore.

Këshilla dhe truket

Osteokondroza torakale kërkon rehabilitim afatgjatë. Aktiviteti fizik i moderuar rekomandohet për të forcuar muskujt e shpinës dhe për të reduktuar stresin në shtyllën kurrizore. Përveç kësaj, fizioterapia gradualisht eliminon dhimbjen.

Gjithashtu, me terapi ushtrimore dhe sporte, kryhen detyrat e mëposhtme:

 • dekompresimi i mbaresave nervore të shtyllës kurrizore;
 • zhvillimi i një stereotipi të qëndrimit të saktë;
 • duke i dhënë elasticitet shtyllës kurrizore;
 • qarkullimi i përmirësuar i gjakut;
 • normalizimi i metabolizmit të diskut ndërvertebral.

Artikulli është vetëm për qëllime informative. Ju lutemi mbani mend: vetë-mjekimi mund të jetë i dëmshëm për shëndetin tuaj.