Mjekësia tradicionale: trajtimi i artrozës së kyçit të gjurit

dhimbje gjuri me artrozë

Një numër i madh i njerëzve vuajnë nga artroza. Problemi i shumicës së tyre është se ata nuk shkojnë te mjeku në kohën e duhur, kur është e mundur të ndalohen vërtet proceset deformuese në nyjen e gjurit. Ata fillojnë të flasin për problemin e tyre me zë të lartë kur sëmundja tashmë po zhvillohet me forcë të plotë, ata kanë dhimbje të forta torturuese që thjesht nuk u japin pushim.

Dhe kur në këtë fazë të zhvillimit të sëmundjes një person vjen tek mjeku, atij i janë përshkruar ilaçe, të cilat, si rregull, nuk japin një efekt të shpejtë dhe të prekshëm. Pastaj ai fillon të kërkojë në Internet për metoda alternative të trajtimit të artrozës së nyjeve të gjurit. A janë ato efektive? Në një farë mase, po. Mjetet juridike popullore shumë shpejt eleminojnë dhimbjen, por në të njëjtën kohë, për fat të keq, ato nuk mund ta shërojnë vetë sëmundjen.

Prandaj, përdorimi i tyre rekomandohet të kryhet në kombinim me ilaçe dhe një dietë terapeutike. Një trajtim i tillë kompleks do të lejojë të ngadalësojë proceset deformuese dhe të rivendosë funksionin motorik. Le të hedhim një vështrim më të afërt se çfarë përfshin trajtimi alternativ i artrozës së gjurit.

Xhelatina në luftën kundër artrozës së nyjeve të gjurit

Xhelatina është një produkt shumë i dobishëm për nyjet, i cili përmban kolagjen. Falë tij, ndodh restaurimi i indeve të artikut dhe kockave. Merrni xhelatinë brenda. Për ta bërë këtë, në mbrëmje në sasi prej 1 lugë. derdh 3 tbsp. lujë të zier dhe lëreni të fryhet deri në mëngjes.

xhelatinë për trajtimin e artrozës së kyçit të gjurit

Në mëngjes, masa që rezulton hollohet me një gotë ujë të vluar. Nëse xhelatina nuk është tretur plotësisht, atëherë ajo duhet të vendoset në një banjë uji dhe të sillet në një qëndrueshmëri uniforme. Tjetra, pije që rezulton shtohet pak mjaltë. Ky ilaç duhet të pihet plotësisht 20 minuta para mëngjesit.

Ju duhet të merrni një pije xhelatinoze për saktësisht dy javë, atëherë duhet të bëni një pushim prej 7 ditësh. Për të përmirësuar aktivitetin fizik, duhet të kryeni 3 kurse trajtimi të nyjeve me xhelatinë.

Kompresoni rrikë

Për të bërë një kompresë mjekësore në shtëpi, duhet të merrni rrënjë rrikë, ta qëroni dhe ta lani nën ujë të rrjedhshëm. Grini rrënjën e përgatitur në një blender, përziejeni atë me pak ujë dhe lëreni të ziejë. Pas kësaj, duhet të lini rrikë të piqet pak.

Ju duhet të keni një zhavorr, të cilin duhet ta vendosni në një shtresë të barabartë në nyjen e gjurit, ta mbështillni me film ushqimor dhe një shall të ngrohtë. Duhet të theksohet se rrikë është një fabrikë shumë e djegur, kështu që mund të ketë një ndjesi të lehtë djegieje gjatë procedurës. Kjo eshte normale. Procedura zgjat 30 minuta. Bëni çdo 2 ditë. Në total, duhet të kryeni 10 seanca.

Fërkim i gjunjëve të lënduar me rrepkë të zezë

Trajtimi alternativ i artrozës së gjurit përfshin fërkimin e rregullt të nyjes së rrepkës së zezë. Për ta bërë këtë, kultura rrënjësore duhet të copëtohet në një blender ose të integrohet. Lëngu duhet të shtrydhet nga grimca që rezulton. Për një procedurë, do t'ju duhet 200 ml lëng, në të cilin duhet të trazoni 150 g mjaltë, 1 tbsp. lkripë tryeze dhe ½ gotë alkool fërkues. Një ilaç i tillë duhet të përdoret 2-3 herë në ditë, duke e fërkuar atë në nyje të lënduara me lëvizje masazhi.

rrepkë e zezë për trajtimin e artrozës së gjurit

Yndyrë derri për fërkim të nyjeve të gjurit

Yndyra e mishit të derrit është një lubrifikant i shkëlqyeshëm i përbashkët. Ajo duhet të fërkohet në gju çdo ditë një orë para gjumit për gjashtë muaj. Në këtë rast, pas fërkimit, nyja duhet të mbështillet me polietileni dhe një shall të ngrohtë.

Vezë për trajtimin e artrozës

Merrni një vezë pule dhe vendoseni në tryezë për t’u ngrohur në temperaturën e dhomës. Thyejeni vezën dhe vendoseni në një filxhan dhe futeni në frigorifer (nuk do t'ju duhet).

Merrni predhat e mbetura dhe përdorni gishtat tuaj për të përhapur të gjithë përmbajtjen në nyjen e lënduar. Pas kësaj, masazhoni plotësisht vendin e lënduar. Bëni këtë çdo ditë para gjumit për disa muaj.

Ilaç për gjurin e gjetheve të gjirit

Trajtimi i artrozës deformuese të nyjes së gjurit me mjete juridike popullore gjithashtu përfshin përdorimin e një zierje të gjetheve të dafinës. Ajo promovon eliminimin e kripërave dhe lëngjeve të tepërta nga trupi, gjë që zvogëlon ndjeshëm ngarkesën në nyje.

Për të përgatitur një supë, merrni 10 g gjethe dafine, hidhni mbi të 200 ml ujë të vluar dhe vendoseni në nxehtësi të ulët. Ju duhet ta gatuani për 10-15 minuta. Pas kësaj, lini supë të pjerrët pak, kullojeni dhe pijeni të gjithë gjatë ditës. Kursi i trajtimit është 3 ditë. Pas kësaj, është e domosdoshme të bëni një javë pushim dhe t'i nënshtroheni një kursi tjetër të trajtimit të artrozës me këtë supë.

Terpentinë kundër artrozës

Terpentina për trajtimin e artrozës filloi të përdoret më shumë se 200 vjet më parë. Deri më sot, ky ilaç përdoret nga shumë njerëz. Duhet të theksohet se terpentina jep një efekt të lartë terapeutik jo vetëm në trajtimin e artrozës, por edhe radikulitit.

Shtë shumë e thjeshtë për t’u përdorur. Shtë e nevojshme të fërkoni terpentinë në nyjen e lënduar çdo ditë para se të shkoni në shtrat dhe të vendosni një fashë të ngrohtë sipër. Kompresimi duhet të mbahet brenda natës. Kursi i trajtimit është 1 muaj.

Lule luleradhiqe për artrozën e gjurit

lule luleradhiqe për trajtimin e artrozës së kyçit të gjurit

Ju gjithashtu mund të trajtoni artrozën e gjurit me mjete juridike popullore me lule të freskëta luleradhiqe. Për ta bërë këtë, merrni 3-4 lule, pije tërësisht nën ujë të rrjedhshëm dhe pastaj thjesht hani ato. Luleradhiqja ka shije të hidhur dhe jo të këndshme. Sidoqoftë, në trajtimin e artrozës, është me të vërtetë shumë efektive.

Kompresoni terapeutik me xhenxhefil

Kompresat me xhenxhefil janë të shkëlqyera në luftimin e simptomave të artrozës. Për t'i përgatitur ato, do të duhet të qëroni rrënjën e xhenxhefilit dhe ta grijeni në rende të imët. Pastaj 2 tbsp. lgrimca që rezulton duhet të përzihet me lëngun e njërës qepë dhe ta vendosni përzierjen në nyjen e lënduar. Një fashë e ngrohtë duhet të vendoset në krye.

Ju duhet të mbani një kompresë të tillë për 4 orë. Duhet të bëhet çdo ditë tjetër derisa të zhduken të gjitha simptomat e sëmundjes.

Ju kujtojmë se metodat tradicionale të trajtimit të artrozës së gjurit janë efektive vetëm në kombinim me terapinë e ilaçeve dhe një dietë terapeutike. Për më tepër, ato duhet të aplikohen për një kohë të gjatë. Kjo është mënyra e vetme që mund të arrini rezultate të qëndrueshme.