Si të mposhtni dhimbjen e qafës

Osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës është një nga problemet më të zakonshme në planetin tonë, e cila herët a vonë prek absolutisht të gjithë. Duke marrë parasysh trendet e stilit të jetës moderne, shenjat e para të patologjisë mund të shfaqen tashmë në një moshë mjaft të hershme (20-25 vjeç), dhe pa ndonjë arsye të dukshme. Shpesh e vetmja simptomë është dhimbja e kokës dhe lodhja e shtuar, të cilat në ritmin e furishëm të jetës shpesh thjesht janë "goditur" në "vogëlsira" të tilla, duke shtrënguar dhëmbët dhe duke mos menduar për arsyet. Një traumatolog ortopedik tregoi në artikullin e tij për shkaqet e dhimbjes, dhe gjithashtu foli rreth mënyrës së heqjes së tyre.

Por osteokondroza e qafës së mitrës mund të shfaqet jo vetëm si dhimbje koke periodike, por mund të shkaktojë probleme shumë më serioze shëndetësore: sëmundjet e sistemit kardiovaskular dhe të frymëmarrjes, probleme me dëgjimin, shikimin, koordinimin, zhvillimin e ishemisë (mungesa e oksigjenit) të koka dhe palca kurrizore, dëmtimi i rrënjëve nervore të palcës kurrizore - radikulopatia, humbja e pjesshme ose e plotë e lëvizshmërisë.

Thelbi i procesit është shumë i thjeshtë - me kalimin e kohës, një ngarkesë e madhe në shtyllën kurrizore dhe kequshqyerja e strukturave ndërvertebrore çon në hollimin dhe shkatërrimin e disqeve ndërvertebrore dhe ristrukturimin e vetë rruazave, gjë që do të çojë në mënyrë të pashmangshme në funksionet e tyre.

Por të gjithë këta skenarë të tmerrshëm janë të parandalueshëm dhe të parandalueshëm. Së pari, kjo gjendje duhet të konsiderohet jo si një sëmundje, por për ta trajtuar atë si një proces të "konsumimit" të shtyllës kurrizore. Mbi të gjitha, gjithçka ka datën e skadimit të saj, qoftë një makinë, një telefon apo një çantë dore e preferuar. Si pasojë, kërkohet kujdesi për shtyllën kurrizore të paktën si dhe për një gjë të preferuar. Në të njëjtën kohë, mos harroni se mund të blini një gjë të re, por nuk mund të blini një shtyllë kurrizore të re "të dëmtuar" ose nuk mund ta shkëmbeni atë nën garanci. Dhe gjëja më e rëndësishme është që indet kërcore të mos restaurohen, kështu që sa më shpejt të njiheni me osteokondrozën, aq më shumë do të duhet të "jeni miq" me të. Dhe madje edhe me trajtimin e duhur, herë pas here, ai do të kujtojë veten e tij.

Arsyeja për zhvillimin e osteokondrozës

Ka shumë arsye që lehtë mund të grupohen së bashku - mënyra e gabuar e jetës. Le të nxjerrim në pah faktorët kryesorë të rrezikut për zhvillimin e një gjendjeje të tillë:

 • stil jetese i ulur;
 • qëndrimi i zgjatur në një pozicion (zhvillimi i hipertonitetit të muskujve);
 • mbipeshë;
 • dietë jo e shëndetshme (mungesa e ujit dhe mikroelementeve thelbësore në trup);
 • aktivitet i madh fizik dhe ngritje peshe;
 • sjellje e pasaktë;
 • dëmtime të shtyllës kurrizore;
 • predispozitë trashëgimore.

Pasi të keni analizuar arsyet, është mjaft e lehtë (të paktën në letër) të hiqni shumicën dërrmuese të faktorëve të rrezikut nga jeta juaj - e cila, në fakt, është metoda kryesore e trajtimit. Mbi të gjitha, terapia me ilaçe është një luftë kundër pasojave të sëmundjes.

Një lloj parandalimi i veçantë ilaçesh si i tillë ende nuk është shpikur, megjithëse tregu farmaceutik tradicionalisht është i pasur me oferta. Sigurisht, të gjitha llojet e kondroprotektorëve kanë një efekt klinik, por arrihet pas një përdorimi të gjatë dhe të vazhdueshëm të ilaçit dhe nuk është shumë i qëndrueshëm. Në fakt, këto ilaçe përmbajnë substanca që përbëjnë disqet ndërvertebrore, dhe duke i marrë ato, ne arrijmë vetëm një përmirësim "të mundshëm" në ushqimin e këtyre strukturave. Të gjitha barnat anti-inflamatore vetëm heqin sindromën e dhimbjes, e bëjnë jetën e pacientit më të lehtë, pa ndikuar në shkakun e shfaqjes së këtyre dhimbjeve. Fizioterapia është mjaft e zakonshme, të tilla si terapia me valë shoku, elektrofareza dhe magnetoterapia. Në raste jashtëzakonisht të përparuara, madje mund të lindë pyetja në lidhje me trajtimin kirurgjikal.

Duhet të theksohet veçmas se të gjitha këto metoda të trajtimit janë të mundshme vetëm pasi të konsultoheni me një mjek!

Vetë-mjekimi në këtë rast është kundërindikuar rreptësisht - në rastin më të mirë, thjesht do të humbni kohën tuaj, në rastin më të keq mund të dëmtoni vetëm veten.

Si të merreni me këtë problem?

Hapi i parë është ndryshimi i fjalës "luftë" në fjalën "parandalim". Dhe konsiston në sigurimin e funksionit normal dhe ushqimit të shtyllës kurrizore. Vlen të përmendet se ne punojmë me strukturat e sistemit musculoskeletal dhe dietën.aktiviteti fizik si parandalimi i sëmundjes kurrizorePër më tepër, kjo punë duhet të zgjasë vazhdimisht dhe gjatë gjithë jetës - kjo është garancia kryesore e suksesit.

Opsioni "Unë do t'i bëj ushtrimet çdo gjashtë muaj" nuk funksionon! Përgjithmonë, mund të jetë dhe do të jetë e mundur të shtyhet problemi (në rastin më të mirë), në rastin më të keq efekti do të jetë zero dhe do t'ju duket se jeni duke luftuar në mënyrë aktive me problemin.

1. Aktiviteti fizik / sportiv

Kjo është e para në radhë për të parandaluar konsumimin e shtyllës kurrizore. Nëse nuk doni që mekanizmi të ndryshket dhe shkërmoqet, duhet t'i jepni asaj punë. Por puna duhet të jetë gjithashtu e moderuar, ne po flasim për ngarkesa të shëndetshme (punë me peshë trupore, stërvitje funksionale, zgjatje, kardio), dhe jo për varjen e 100 kg hekuri në vetvete dhe vrapimin me to në terrene të ashpra.

2. Sigurimi i një sasie normale oksigjeni

Në qytet është pothuajse e pamundur ta bësh këtë, por gjithsesi duhet të përpiqesh të ecësh sa më shumë dhe shpesh të jetë e mundur, të vizitosh zonat e parkut pyjor dhe të ajrosësh në mënyrë periodike dhomën në vendin e punës (është e rëndësishme të shmangni hipoterminë vetë) .

3. Ju nuk mund të qëndroni shumë gjatë

Pavarësisht nga fusha e punësimit, bëni një pushim të shkurtër çdo 40-50 minuta. Kur qëndroni ulur për një kohë të gjatë, bëni një shëtitje gjatë pushimit ose bëni disa ushtrime të thjeshta aty për të lehtësuar tensionin e muskujve dhe tendosjen e shpinës.

Nëse profesioni juaj kërkon që të qëndroni vazhdimisht, duhet të uleni herë pas here. Shtë e rëndësishme që gjatë pushimit, pjesa e pasme të jetë e drejtë, sa më simetrike dhe këmbët të jenë në dysheme.

4. Ergonomia

imshtë e domosdoshme t'i siguroni vetes ambientin më të mirë të mundshëm të punës. Ne po flasim jo vetëm për një karrige pune, por edhe për vendosjen korrekte të monitorit të punës, rrobat dhe këpucët e duhura, sasinë e bizhuterive në qafë, etj. Një kilogram bizhuteri me veshje të zgjatur nuk do të ketë efekt pozitiv në shëndetin tuaj.

Kur punoni me një kompjuter, koka duhet të jetë e drejtë, duart duhet të vendosen jo më të larta se niveli i bërrylave, këndi i pjerrësisë së shpinës kur ulja është 100-115 gradë - ky pozicion konsiderohet më i larti fiziologjike dhe ju lejon të parandaloni mbingarkesën e muskujve.

5. Terapia komplekse e ushtrimeve

Ushtrimet e fizioterapisë do të ndihmojnë në forcimin e korseve të muskujve të shpinës dhe aparateve ligamentoze. Ne po flasim posaçërisht për terapi ushtrimesh, ushtrime të buta të përditshme (ndoshta disa herë në ditë), në të cilat muskujt nuk janë të mbingarkuar. Një specialist do të ndihmojë në zgjedhjen e një sërë ushtrimesh parandaluese për terapi ushtrimore, në varësi të fazës së sëmundjes.

Një shembull i kompleksit më të thjeshtë për të forcuar muskujt e qafës:

 • Shtrirë në bark, vër duart në dysheme. Ngrini kokën ngadalë, mbajeni këtë pozicion për një minutë. Kthehuni në pozicionin fillestar. Përsëriteni ushtrimin 3-4 herë.
 • Shtrirë në bark, zgjatini krahët përgjatë trupit. Kthejeni kokën ngadalë në të djathtë. Kthehuni në pozicionin origjinal. Pastaj kthejeni kokën në të majtë. Përsëriteni ushtrimin në të dy drejtimet 5 herë.
 • Uluni në një karrige. Ngadalë, ndërsa nxirrni frymën, anoni kokën përpara, duke e sjellë atë sa më afër mjekrës. Kthehuni në pozicionin fillestar. Ndërsa thithni, ngadalë anoni kokën mbrapa. Përsëriteni ushtrimin 10 herë.
 • Nëse gjendja juaj ju lejon, kryeni rrotullime të kokës, 4 herë në drejtim të akrepave të orës dhe 4 herë në drejtim të akrepave të sahatit.

6. Veçantitë e furnizimit me energji elektrike

Dieta e pasaktë mund të shkaktojë zhvillimin e sëmundjes, kështu që duhet të monitoroni dietën tuaj. Shtë e nevojshme të refuzoni ose minimizoni përdorimin e kripës, sheqerit, ëmbëlsirave dhe ëmbëlsirave, ushqime të yndyrshme. Ushqimi jo i duhur kontribuon në shtimin e peshës dhe rritjen e stresit në shpinë. Ushqimet e mëposhtme duhet të jenë të pranishme në dietë:

ngrënia e ushqimeve të duhura për dhimbjen e qafës
 1. Perimet dhe frutat (burimet e vitaminave);
 2. Drithërat (burimet e energjisë);
 3. Mishi dhe peshku (burimet e proteinave dhe mineraleve);
 4. Produktet e qumështit (burime kalciumi dhe elementë të tjerë thelbësorë gjurmë);
 5. Ushqime të pasura me fibra (thelbësore për funksionimin e duhur të zorrëve dhe metabolizmit);
 6. Produktet që përmbajnë kondoprotektorë (përmirësojnë vetitë e indit të kërcit).

Monitoroni marrjen e lëngjeve. Ju duhet të pini 1. 5-2 litra lëng në ditë. Mungesa e ujit në trup ka një efekt të keq në metabolizmin dhe gjendjen e të gjitha strukturave të trupit.

7. Gjumi i duhur

Pozicioni i gjumit duhet të plotësojë kriteret e mëposhtme:

Përzgjedhja e dyshekut dhe jastëkut është po aq e rëndësishme. Kur zgjidhni shtratin, duhet të mbështeteni në tre shenja:

8. Masazh

I fundit në listë, por një nga të parët për nga rëndësia. Një terapist me përvojë masazhi jo vetëm që do të sigurojë rrjedhjen normale të gjakut dhe furnizimin me oksigjen në të gjitha strukturat e kolonës kurrizore, por gjithashtu do të ndihmojë në korrigjimin e deformimeve dhe mosfunksionimeve të shpinës.

Parandalimi i osteokondrozës është i përjetshëm, ju duhet të punoni shumë për të mbajtur shpinën tuaj të shëndetshëm për aq kohë sa të jetë e mundur, por si rezultat, ju do të jeni në gjendje të mbani jo vetëm një shpinë të shëndetshme, por edhe një trup të shëndetshëm, sepse në fakt rekomandimi kryesor është të udhëheqësh një mënyrë jetese të shëndetshme, të ndihmosh trupin tënd normalisht të funksionojë dhe të kalojë në kohë "TO"!