Si të trajtohet osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës

Osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës është një nga llojet më të rrezikshme të sëmundjeve neurologjike. Cila është kjo sëmundje, si shfaqet ajo? Cilat masa ndihmojnë për ta parandaluar atë? Si të trajtohet osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës? Përgjigjet për këto pyetje do t’i gjeni në këtë artikull.

Karakteristikat e sëmundjes

Osteokondroza në terma të përgjithshëm është një modifikim degjenerues i disqeve kërcore ndërvertebrore, i cili më pas prek indet e kockave dhe sistemin nervor. Çfarë ndodh me këtë sëmundje? Në disk kërcor, i cili kryen një funksion thithës shoku në strukturën e kolonës kurrizore, dehidrimi, ose thjesht dehidrimi, fillon për shkak të një dështimi metabolik. Bërthama fillon të shtypë unazën që e rrethon, dhe disku shtrihet përtej rruazave. Ky fenomen quhet zgjatim. Nëse membrana çahet, atëherë shfaqet një hernie ndërvertebrore, e cila është edhe më e rrezikshme.

osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës është një modifikim i disqeve kërcore ndërvertebrore

Osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës është një sëmundje që sjell shumë dhimbje dhe shqetësime në jetën e një personi. Ndryshe nga vertebrat e kraharorit dhe mesit, rruazat e qafës së mitrës janë më të lëvizshme, ato janë më të voglat dhe janë vazhdimisht nën ndikimin e stresit. Sëmundja më shpesh prek këto segmente të veçanta të shpinës. Një numër i madh i degëve nervore dhe të gjakut janë përqendruar në shpinë të qafës së mitrës. Një arterie e madhe vertebrale e rëndësishme kalon këtu, duke çuar lëndë ushqyese në tru. Gjendja e shtrëngimit të kësaj anijeje është e rrezikshme nga zhvillimi i ishemisë së palcës kurrizore ose trurit, si dhe goditjes në tru. Nëse kjo arterie dhe fijet nervore që kalojnë në shpinë qafës së mitrës preken, atëherë personi humbet koordinimin e saktë të lëvizjeve, dëgjimi dhe shikimi i tij dobësohen, vërehen marramendje të shpeshta dhe çrregullime të ndryshme neurologjike, të cilat do të diskutohen më poshtë.

Arsyet

Osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës ndodh edhe në moshë të re. Çfarë e shkakton zhvillimin e sëmundjes? Cilat janë shkaqet që kontribuojnë në shfaqjen e sëmundjes, madje edhe tek njerëzit nën 30 vjeç? Osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës, trajtimi i së cilës kërkon shumë kohë dhe durim, lind nga dy faktorë kryesorë:

 • hipodinamia, ose stili i jetës së ulur;
 • kequshqyerja.

Si rezultat, ekziston një shkelje e metabolizmit (metabolizmit) në të gjithë trupin, veçanërisht në indet e kockave dhe kërcit, niveli i kripës në gjak rritet, dhe ata, duke mos gjetur një rrugëdalje nga qarkullimi i gjakut, gjejnë "strehim" në indet e veshkave, mëlçisë dhe shpinë të qafës së mitrës. Një dietë e paekuilibruar çon në mungesë të lëndëve ushqyese në kërc, si rezultat i së cilës fillojnë ndryshimet patologjike në disqet ndërvertebrore. Osteokondroza është veçanërisht e ndjeshme ndaj njerëzve në rrezik.

vrapimi do të vonojë shfaqjen e osteokondrozës

Le të përmendim faktorët, prania e të cilëve rrit gjasat e shfaqjes së sëmundjes:

trashëgimia
 • ;
 • mosha pas 40 vjetësh;
 • mbipeshë;
 • hipotermi e shpeshtë (nuk është për asgjë që ata thonë "mos u ftohni në qafë! ");
 • keqfunksionimet e sistemit endokrin, duke prishur metabolizmin;
 • dëmtime të shtyllës kurrizore;
 • lupus eritematoz sistemik;
 • reumatizëm;
 • natyra e aktivitetit - shoferë, punonjës zyre, arkëtarë, atletë, njerëz të angazhuar në punë të rëndë fizike.
shtylla kurrizore është e prirur për osteokondrozë

Simptomat

Si manifestohet osteokondroza e qafës së mitrës? Simptomat e sëmundjes dhe natyra e dhimbjeve që lindin varen nga segmenti i dëmtuar. Në këtë drejtim, shtetet e mëposhtme mund të zhvillohen:

 • sindroma e arteries vertebrale;
 • sindroma hipertensive;
 • sindroma radikulare;
 • sindroma e migrenës cervikale.

Le të hedhim një vështrim në secilën prej tyre. Me sindromën e arteries vertebrale, dhimbje koke të forta shfaqen tashmë në fazat e hershme. Një person është shpesh i trullosur, ecja bëhet e tundur dhe qartësia e shikimit zvogëlohet. Lëvizjet e papritura të kokës mund të çojnë në humbjen e vetëdijes. Sindroma radikulare karakterizohet nga një larmi manifestimesh. Kjo perfshin:

 • cervikalgji, ose dhimbje të forta në qafë;
 • thërrmimi kur kthen kokën;
 • dobësi dhe tringëllimë në veshët;
 • mpirje dhe hidhërim në krah;
 • çrregullimi i funksioneve dëgjimore dhe vizive;
 • tringëllimë në veshët;
 • cervikobrachialgia, ose dhimbje që përhapet nga qafa në krahë;
 • ndjenja e ënjtjes dhe mpirjes së gjuhës.

Sindroma e migrenës në qafën e mitrës karakterizohet kryesisht nga qarkullimi i dëmtuar i gjakut në indet e trurit, i cili shkakton hipertension dhe zhvillim të simptomave të tilla si zhurma dhe zhurma në veshë, mbingarkesa e tyre, marrje mendsh, puls i shpejtë. Rreziku i kësaj gjendje është mundësia e zhvillimit të një goditje kurrizore. Sindroma hipertensionale shoqërohet me dhimbje koke, të rënduara nga lëvizjet e kokës, të përziera dhe të vjella (sidomos në mëngjes), nervozizëm, ndryshime të papritura të presionit, shfaqje të rrathëve të errët nën sy, kokë e lehtë.

simptomat e osteokondrozës në një grua

Zhvillohet hipoksia (uria nga oksigjeni) e trurit. Osteokondroza e qafës së mitrës shpesh manifestohet nga aritmi kardiake, në të cilën humbet një ritëm uniform i zemrës. Për shkak të shtrëngimit të arterieve vertebrale anësore, zhvillohet distonia vegjetative-vaskulare.

Diagnostifikimi

Hapi i parë në diagnostikimin e osteokondrozës së qafës së mitrës është ekzaminimi i pacientit. Një neuropatolog ekzaminon vizualisht gjendjen e kolonës kurrizore, muskujt e shpinës dhe qëndrimin dhe përcakton praninë e proceseve spinoze të spikatura me anë të sondimit. Në prekje, mjeku, nga reagimi i pacientit, do të jetë në gjendje të kuptojë se cilat pjesë preken nga dhimbja. Nga metodat e diagnostikimit hardware përdoren:

 • radiografi;
 • tomografia e kompjuterizuar;
 • rezonancë magnetike;
 • dopplerografia.

Metoda e parë shpesh përfshin futjen e një agjenti kontrasti në një ind të veçantë (diskografia, angiografia, etj. ). Kjo është e nevojshme për të marrë informacion më të saktë në lidhje me tiparet e rrjedhës së sëmundjes.

tomografia e kompjuterizuar e osteokondrozës së qafës së mitrës

Trajtimi

Mjeku juaj do t'ju tregojë se si të trajtoni osteokondrozën e shpinës së qafës së mitrës dhe të mos dëmtoni trupin. Më poshtë janë rregullat dhe rekomandimet themelore për trajtimin e kësaj sëmundje të pakëndshme, por fillimi i trajtimit të suksesshëm është një vizitë tek një neurolog. Trajtimi i osteokondrozës së shpinës së qafës së mitrës kryhet duke përdorur një gamë të tërë metodash. Midis tyre:

 • terapi me ilaçe;
 • fizioterapi;
 • mjekësia tradicionale;
 • ushtrime.

Osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës është më e rrezikshmja, pasi arteriet e rëndësishme që sjellin gjak në indet e trurit kalojnë nëpër proceset e rruazave në këtë vend. Prandaj, marrja e ilaçeve dhe plotësimi i recetave të mjekut duhet të trajtohen me gjithë përgjegjësinë.

Terapia me ilaçe

Si të trajtohet osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës duke përdorur ilaçe? Terapia me ilaçe e sëmundjes përfshin mjetet e mëposhtme:

 • ilaçe kundër dhimbjes;
 • anti-inflamator;
 • vitaminat;
 • kondroprotektorët.

Analgjetikët ndihmojnë në lehtësimin e manifestimeve të dhimbjes gjatë përkeqësimit të osteokondrozës së qafës së mitrës dhe përdoren për një kohë të shkurtër. Mjeku mund të përshkruajë ilaçet Tramadol, Tolperisone hydrochloride dhe Etorikoxib si anestetikë. Në rast të një dhimbje shumë të fortë, është e mundur të përdoren injeksione Lidocaine.

ilaçe për trajtimin e osteokondrozës së qafës së mitrës

Ilaçet anti-inflamatore jo-steroide janë krijuar për të zvogëluar inflamacionin, midis tyre janë ilaçet Diclofenac, Ibuprofen, Piroxicam. Fonde të tilla përdoren edhe nga jashtë. Këto janë vajra dhe vajra të ndryshëm: "Diklofenak", etj. Nga vitaminat, vitaminat më të vlefshme për sa i përket terapisë mirëmbajtëse për osteokondrozën janë vitaminat B, të cilat mund të zvogëlojnë ndjeshmërinë e indeve dhe të dobësojnë manifestimet neurologjike të sëmundjes.

Kondroprotektorët

Ato janë formuluar nga farmakologët për të rivendosur indet e kërcit. Ekzistojnë dy substanca aktive që përbëjnë ilaçe të tilla - glukozamina dhe kondroitin. Të dy përbërjet mund të përfshihen në një përgatitje ose të përdoren veçmas secila. Shembuj të kondroprotektorëve: arna të glukozaminës, vaj i sulfatit të kondroitinit, etj. Këto mjete duhet të përdoren për një kohë të gjatë, të paktën 3-6 muaj, përndryshe nuk mund të arrini rezultatin e dëshiruar.

Bllokada

Në rast të dhimbjes së fortë, injeksionet e ilaçeve direkt në vendin e lezionit ndihmojnë në lehtësimin e gjendjes së pacientit. Ky injeksion quhet bllokadë. Një përzierje e barnave zakonisht përdoret si ilaç. Njëra prej tyre ka një efekt analgjezik, tjetra është krijuar për të lehtësuar inflamacionin. Bllokimi mund të bëhet vetëm nga një mjek shumë i kualifikuar, në asnjë rast mos e bëni vetë këtë procedurë! Kjo jo vetëm që mund të dëmtojë shëndetin e pacientit, por gjithashtu të bëhet një kërcënim për jetën e tij. Ky injeksion bëhet në dy mënyra:

 • injeksion i ilaçeve në ligamentet dhe indet përreth artikulacionit;
 • injeksioni
 • direkt në diskun ndërvertebror.

Fizioterapi

Procedurat fizioterapeutike janë shumë të efektshme në osteokondrozën e qafës së mitrës. Ata përshpejtojnë shërimin, kanë një efekt të dobishëm në të gjithë trupin si një e tërë. Para se të flasim për to, ne rendisim kundërindikacionet për fizioterapi:

 • tumoret, sëmundjet onkologjike;
 • sëmundjet e gjakut;
 • sëmundjet akute dermatologjike;
 • marrja e ilaçeve që mund të rrisin efektin e fizioterapisë.

Si të trajtohet osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës duke përdorur fizioterapi? Në këtë drejtim, përdorimi i shumë metodave ka një efekt të mirë. Për shembull, terapia e valëve goditëse është aplikimi i valëve akustike në një lezion. Zvogëlon inflamacionin, ënjtjen, dhimbjen, stimulon sintezën e kolagjenit dhe përmirëson metabolizmin e indeve. Gjithashtu përdoren terapi me lazer, magnetoterapi, trajtim me ultratinguj, terapi me dridhje. Ndikimi në vendin e lënduar me rryma impulsive të tensionit të ulët, ose terapi diadinamike, zvogëlon ashpërsinë e dhimbjes. Elektroforeza me ilaçin "prokaine" jep një efekt analgjezik gjatë një përkeqësimi. Metodat shtesë të fizioterapisë janë rrezatimi ultraviolet i zonës së prekur dhe tërheqja e shtyllës kurrizore, ose terapia me detensor.

Ushtrime fizioterapie

Gjimnastika për osteokondrozën e shpinës së qafës së mitrës ju lejon të arrini rezultate të prekshme. Importantshtë e rëndësishme që ajo të zbatohet vetëm në fazën përfundimtare të trajtimit, pasi lëvizjet aktive në zonën e qafës janë rreptësisht të ndaluara në fazat e para dhe të ndërmjetme. Gjimnastika kryhet me një jakë garzë pambuku mbështetëse të veshur në rajonin e qafës së mitrës. Ushtrimet e rezistencës kryhen me ndihmën e një mjeku i cili përpiqet të anojë kokën e pacientit me pëllëmbën e tij, dhe ai, nga ana tjetër, bën një përpjekje për të kapërcyer veprimet e mjekut. Kjo forcon korse muskulore të qafës. Një ushtrim për mbajtjen e kokës është gjithashtu i dobishëm. Asshtë si më poshtë. Pacienti, i shtrirë në divan, ngre kokën dhe e mban atë në këtë pozicion për 5 sekonda. Kjo kohë rritet në 40-60 sekonda nëse dhimbja dhe sindroma neurologjike tashmë janë kapërcyer. Gjimnastika terapeutike parashikon zbatimin e secilit ushtrim jo më shumë se 5 herë në një qasje.

Gjimnastika për osteokondrozën e shtyllës kurrizore të qafës së mitrës është krijuar për:

 • përmirësojnë furnizimin me gjak në zonën e prekur;
 • për të forcuar muskujt e shpinës dhe qafës;
 • zvogëlojnë ngarkesën në rruaza;
 • normalizojë lëvizjen e kyçeve;
 • përshpejtojë metabolizmin e glukozës për ushqimin aktiv të disqeve kërcore ndërvertebrore.
kërkohet masazh i shpinës së qafës së mitrës për osteokondrozën

Në një sëmundje të tillë si osteokondroza e qafës së mitrës, kërkohet masazh. Ajo i referohet metodave të terapisë manuale dhe ka për qëllim relaksimin e muskujve, përmirësimin e qarkullimit të gjakut dhe lëvizjen limfatike në vendin e plagës.

Mjekësia tradicionale

Trajtimi i një sëmundjeje të tillë si osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës, mjetet juridike popullore konsiderohen si masë ndihmëse dhe në asnjë rast si terapi kryesore. Numri i recetave që përdorin bimë dhe produkte të ndryshme është shumë i madh. Ata përdorin gjerësisht produkte të tilla si limon, hudhër, rodhe ose gjethe rrikë (si kompresë), rrënjë luleradhiqe, kantarion, yarrow, livando dhe shumë të tjerë. Vetë pacienti mban përgjegjësi për shëndetin e tij kur përdor ilaçe tradicionale.

mjete juridike popullore për trajtimin e osteokondrozës së qafës së mitrës

Karakteristikat ushqyese

Si të kurojmë osteokondrozën e qafës së mitrës? Kjo pyetje po bëhet nga shumë njerëz. Por si të ushqehemi me këtë sëmundje, cilat ushqime do të jenë të dobishme? Le t'i rendisim ato:

 • produktet e qumështit;
 • mish i ligët dhe peshk;
 • mish i pelqyer;
 • marmelatë;
 • pelte;
 • fruta dhe perime të freskëta;
 • burimet e vitaminës B - mëlçia, arrat, orizi kafe, brokoli, hikërror, maja e birrës, perime jeshile, veshka;
 • karbohidratet komplekse - bukë me drithëra, drithëra, perime;
 • yndyrna bimore - ulliri, luledielli, vaj liri.

Mos harroni për produktet që mund të jenë të dëmshme në trajtimin e osteokondrozës. Mos përdorni shumë ëmbëlsira, produkte të pjekura, alkool, mish të tymosur dhe ushqime të kripura, ushqime pikante, yndyrna shtazore, kafe dhe çaj të fortë. Hiqni sheqerin, patatet dhe bukën e bardhë nga menuja.

Parandalimi

Mos i neglizhoni ushtrimet tuaja të mëngjesit, si dhe shtrirjen e qafës gjatë ditës tuaj të punës. Ndihmon për të përmirësuar qarkullimin e gjakut, duke siguruar kështu furnizimin me lëndë ushqyese në indin e kërcit dhe për të relaksuar muskujt. Lëvizni më shumë - vrapim i rregullt, klasat e fitnesit konsiderohen si një masë e rëndësishme për parandalimin e osteokondrozës. Pesha e tepërt shpesh provokon zhvillimin e sëmundjes, prandaj përpiquni të ndiqni shigjetën në peshore. Mos ha tepër, mos e teproni me ushqime me shumë kalori, ushqime me yndyrë dhe sheqer. Eliminoni të gjitha infeksionet kronike në trupin tuaj. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet pozicionit të saktë të trupit gjatë gjumit dhe pushimit - muskujt e qafës nuk duhet të shtrydhen.

gjumi i duhur është parandalimi i osteokondrozës së qafës së mitrës

Për shembull, çdo pacient duhet të ketë një jastëk ortopedik për osteokondrozën e shpinës së qafës së mitrës, dhe përdorimi i tij është gjithashtu i dobishëm në parandalimin e sëmundjes. Pushimi në të relakson muskujt e qafës dhe enët e gjakut nuk përjetojnë presion të fortë.

Shëndeti dhe ushqimi i kërcit

Veçmas, do të doja të përmendja prirjen e vajzave dhe grave për të përjetuar dieta të ndryshme, të cilat nganjëherë janë aq mizore dhe me pak kalori, saqë trupi fillon të përdorë substancat e indeve të tij si burim energjie. Mos harroni se çdo dietë duhet të jetë e ekuilibruar, të përmbajë minimumin e nevojshëm të lëndëve ushqyese, kryesisht proteina, dhe të shoqërohet me marrjen e vitaminave dhe mineraleve. Përndryshe, ju rrezikoni jo vetëm të bëheni pronar i kërcit të konsumuar, i cili është shumë i vështirë dhe i shtrenjtë për tu rikuperuar në të ardhmen, por edhe një numër sëmundjesh të pakëndshme. Dhe mos harroni se trajtimi i osteokondrozës së shpinës së qafës së mitrës do të jetë i suksesshëm vetëm nëse pacienti ndjek të gjitha rekomandimet dhe recetat e mjekut që merr pjesë.