Çfarë të bëni kur të dhemb mbrapa

Dhimbja e mesit është një fenomen i zakonshëm që ndodh pavarësisht nga mosha, por më shpesh tek të rriturit. Mund të ketë shumë arsye - nga faktorët fiziologjikë te sëmundjet. Ndonjëherë dhimbja e shpinës shfaqet shkurtimisht dhe kalon shpejt. Sidoqoftë, dhimbja në rajonin e mesit mund të jetë një shenjë e sëmundjes serioze, dhe në këto raste, një nevojë urgjente për të parë një mjek.

Arsyet

Ka shumë shkaqe të dhimbjes akute të mesit, ato janë rreptësisht individuale për secilin të sëmurë. Më e rëndësishmja prej tyre janë sëmundjet dhe ndryshimet në shpinë, të cilat mund të përgjigjen me pasoja të pakthyeshme.

Themelor (më i zakonshmi)

Arsyet më të zakonshme janë:

 1. Osteokondroza. Lëvizja e çuditshme provokon presionin në rrënjët e trungut nervor të palcës kurrizore. Djegia dhe rënkimi nuk ndalet gjatë ditës, nëse ngrini diçka të rëndë, ka vetëm dhimbje ferri në pjesën e poshtme të shpinës.
 2. Disku hernium. Zakonisht, një hernie lokalizohet në pjesën e poshtme të shpinës dhe çdo lëvizje e papritur e trungut sjell kompresim të rrënjëve nervore.
 3. Radikuliti. Me radikulit lumbosakral, ndodh një sindromë e dhimbjes së qitjes. Provokon ngritje peshe ose lëvizje të pasuksesshme. Një dhimbje e mprehtë i kufizon lëvizjet e pacientit aq shumë sa ai nuk është në gjendje të drejtohet dhe mbetet në të njëjtin pozicion në të cilin ishte kur ndodhi sulmi.
 4. Zhvendosja e rruazave. Ky problem karakterizohet nga dhimbje gjuajtjeje në pjesën e poshtme të shpinës dhe, ngushtësi pak më e ulët, e lëvizjes. Kjo patologji shoqërohet me çrregullime të urinimit dhe funksionimit të zorrëve.
 5. Sindroma Facet. Kur aspektet e disqeve ndërvertebrore zgjerohen si sipër ashtu edhe poshtë, forameni ndërvertebror zvogëlohet. Në këtë rast, lindin ndjesi të pakëndshme që vijnë papritur dhe ndodhin më shumë se një herë në muaj. I mbështetur mbrapa, pacienti përjeton siklet në shpinë.
 6. Abscesi epidural. Akumulimi i qelbës në palcën kurrizore ndodh për shkak të sëmundjeve infektive të traktit urinar. Përveç dhimbjes, ndodhin ethe, dobësi dhe një rritje e temperaturës së trupit.

Këto janë shkaqet - pasojat e sëmundjeve në palcën kurrizore.

Pjesa e poshtme e shpinës mund të sëmuret për shkak të ndryshimit në gjatësinë e këmbëve prej 2-3 cm. Itshtë e vështirë për një person të lëvizë, një dhimbje ndihet në shpinë për shkak të lakimit të vazhdueshëm të shpinës.

Mbingarkesa dhe lodhja fizike

Përveç sëmundjeve të rënda, dhimbja e fortë në shpinë mesit është gjithashtu për shkak të mbingarkesave të mëdha dhe një animi të mprehtë të trungut përpara. Gjithashtu, ky problem lind kur cenohet efekti i temperaturës në trup. Burimet e këtyre dhimbjeve janë:

Teknikë e saktë ngritëse për të mbrojtur sistemin musculoskeletal
 1. Shtrirja e muskujve. Përkeqësimi i shtrirjes së muskujve në pjesën e poshtme të shpinës ndodh për shkak të mbingarkesës fizike. Shtrëngimi i muskujve shkakton dhimbje dhe ul lëvizshmërinë. Ky problem ndodh tek atletët dhe njerëzit që janë të angazhuar në punë intensive.
 2. Neuralgjia. Hipotermia e shpinës çon në nevralgji - acarim ose shtypje e nervave. Patologjia manifestohet në mënyra të ndryshme: nganjëherë në formën e krizave, shoqëruar me skuqje të zonës së prekur, dridhje, edemë të indeve dhe djersitje të rëndë.
 3. Mioziti. Dhimbja dhe shqetësimi i mesit fillojnë natën, si dhe me një rritje të papritur, me një ndryshim të kushteve të motit, pas hipotermisë dhe mbingarkesës.

Ftohjet e shpeshta, ulja e imunitetit, dëmtimi i shtyllës kurrizore pas një goditjeje ose rënieje, të freskët dhe të vjetër, mund të provokojnë një sulm.

Çrregullimet e organeve të brendshme

Ndonjëherë dhemb në zonën e mesit për shkak të dëmtimit të organeve të tjera: zemrës, mëlçisë, veshkave, mushkërive, fshikëzës së tëmthit. Gjatë inhalimit, sindroma e dhimbjes nga rajoni i mesit ndryshon përgjatë të gjitha kanaleve nervore. Shpesh shkaqet e kësaj patologjie janë:

 1. Pielonefriti. Isshtë një inflamacion infektiv i veshkave dhe traktit urinar. Zakonisht dhimbja është e shurdhër, por sulmet vijnë me dridhura, dobësi, të përzier dhe të vjella, ethe.
 2. Urolitiaza. Problemi zbulohet si një dhimbje e mprehtë e papritur që bëhet e padurueshme me ecjen e gjatë dhe punën e palodhur. Sulmi shoqërohet me të përziera, të vjella dhe gjak në urinë.
 3. Shtatzënia ektopike. Nëse ka një këputje të tubit fallopian me një abort spontan, ndodh dhimbja e qitjes, duke rrezatuar në ijë dhe rektum. Prishja shoqërohet me humbje të vetëdijes dhe me abortin tubal, formohet një hematomë në zgavrën peritoneale.
 4. Pelvioperitoniti. Ky është një proces inflamator kalimtar i shtojcave të mitrës. Një grua ka dhimbje torturuese në ijë dhe në shpinë. Përveç ndjesive të pakëndshme ekzistuese, dridhura, ethe dhe palpitacione shtohen.
 5. Tumoret me origjinë të ndryshme. Kanceri me metastaza provokon sulme të dhimbshme kur ushtrohet presion në mbaresat nervore. Shpesh, nuk ka shenja fillestare të sëmundjes.

Lezionet e organeve të brendshme me periudha dhimbjesh të forta në pjesën e poshtme të shpinës janë më të vështira për tu diagnostikuar. Prandaj, duhet menjëherë të kontaktoni një specialist ose të telefononi një ambulancë. Në disa raste, vonesa mund të çojë në probleme serioze shëndetësore dhe madje edhe në vdekje.

Dhimbja në pjesën e poshtme të shpinës ndihet në pothuajse të gjitha gratë shtatzëna. Kjo është për shkak të ristrukturimit të trupit dhe një rritje të ngarkesës në të. Gjithashtu, puna e vështirë ose e komplikuar mund të jetë shkaku.

Simptomat e Sëmundjeve të Mundshme

Sindroma e dhimbjes shfaqet më shpesh në sfondin e një nervi të shtrënguar, osteokondrozës, deformimit dhe ndryshimeve degjenerative në disqet intervertebrale, acarimit të rrënjëve nervore. Spazmat e muskujve gjithashtu mund të shkaktojnë shqetësime në shpinë në rajonin e mesit. Karakteristikat e simptomatologjisë për sëmundje të ndryshme:

 1. Me lumbago, ndryshimet fillojnë në rruazat e mesit. Në fillim, dhimbja akute mund të kontrollohet me ilaçe. Sidoqoftë, lëvizshmëria mbetet e kufizuar.
 2. Me dhimbje të nervit shiatik, simptomat lëvizin më poshtë - në sipërfaqen e sipërme të këmbëve dhe vitheve. Nëse nuk ka trajtim në kohë, atëherë sëmundja bëhet një shoqëruese e vazhdueshme dhe mund të shkaktojë sëmundje të tjera.
 3. Osteokondroza provokon zhvillimin e sëmundjeve të tjera të shtyllës kurrizore. Prandaj, dhimbja mund të ndodhë jo vetëm në pjesën e poshtme të shpinës, por edhe të përhapet në të gjithë postin.
 4. Skolioza karakterizohet nga lakimi i skeletit, ndryshime degjenerative. Forma kronike mund të jetë asimptomatike, në raste të tjera, ka një dhimbje në kocka.
 5. Dhimbjet e shurdhër dhe tërheqëse janë tipike për sëmundjet e organeve të brendshme (kryesisht të sistemit gjenitourinar dhe veshkave), tumoreve beninje dhe malinje.
 6. Me spondilitin, dhimbja është e shurdhër, dhemb, në fillim shumë e dobët. Në fillimin e sëmundjes, ajo fillon të dhemb në pjesën e poshtme të shpinës, lëvizjet bëhen të kufizuara. Gradualisht, gjendja e shëndetit përkeqësohet, inflamacioni bëhet më i theksuar, bëhet i vështirë për të lëvizur, madje edhe ngarkesat minimale janë të vështira për t'u dhënë.
 7. Në tuberkulozën kurrizore, përveç dhimbjes, temperatura e trupit rritet. Një person ndihet i lodhur, i dobët, i dobët, oreksi përkeqësohet. Natën, ka djersitje të fortë, kërkesë e shpeshtë për të urinuar.

Pamjet

Dhimbja mund të lokalizohet vetëm në një vend ose të "përhapet" mbi bark, shpinë dhe pjesën e poshtme të shpinës. Simptomat janë akute, në formën e mesit, rrethuese të shurdhër dhe të dhembur. Kjo varet nga sëmundja ose procesi patologjik.

Dhimbja mund të jetë me ndërprerje. Zakonisht kjo është për shkak të aktivitetit fizik, karakteristikave fiziologjike, përkeqësimit të patologjive kronike. Dhimbja e vazhdueshme, kronike ndodh në sfondin e sëmundjeve të ndryshme të organeve të brendshme, me lezione vaskulare, deformim të sistemit musculoskeletal.

I mprehtë

Dhimbjet e mprehta, të forta dhe të shtënat çojnë në lëvizshmëri të kufizuar. Gjatë sulmeve të tilla, një person ngrin në një pozicion dhe nuk mund të lëvizë. Edhe një nxitje e lehtë rrit dhimbjen tashmë të padurueshme. Kjo sindromë quhet lumbago. Simptoma të tilla mund të ndodhin pas masazhit intensiv ose hipotermisë.

Rënkimi

Dhimbjet e dhimbjes shoqërojnë sëmundjet kronike, shpesh shfaqen me spondiloartrozë. Simptomat zakonisht ndodhin gjatë natës, menjëherë pas zgjimit ose pas uljes për një kohë të gjatë në një pozicion.

Tërheqëse dhe memece

Këto ndjesi të dhimbshme mund të zgjasin për një kohë të gjatë, ato e lodhin personin. Më shpesh ato mund të tolerohen. Dhimbjet e shurdhër dhe tërheqëse janë të pazakonta për osteokondrozën, më shumë për patologjitë e shtyllës kurrizore ose dëmtimin e organeve të brendshme.Dhimbje në fund të shpinësPër shembull, me pielonefrit, indet e veshkave fryhen shumë, kapsula shtrihet, e cila shkakton dhimbje shpine.

Herpes

Simptomat mund të shfaqen në një vend dhe të rrezatojnë në të gjithë rajonin peritoneal, duke u "përhapur" përgjatë shpinës. Dhimbja e xhindeve prek tërë pjesën e poshtme të shpinës. Pa diagnostifikim shtesë, simptomat mund të ngatërrohen me sëmundjet e shpinës dhe nyjeve. Sidoqoftë, dhimbja e brezit zakonisht shkakton patologji të organeve të brendshme.

Lokalizimi i Dhimbjes

Në spondiloartrozën ankilozuese, simptomat shfaqen kryesisht në pjesën e poshtme të shpinës. Në thelb, dhimbja ndodh në mëngjes, ajo mund të fillojë edhe natën vonë dhe gradualisht të intensifikohet, duke i dhënë pjesës së poshtme të shpinës. Gjithashtu, shqetësimi në pjesën e poshtme të shpinës shoqëron sëmundjet e organeve të legenit, dëmtimet e bishtit, patologjitë urologjike dhe gjinekologjike, me kërcënimin e abortit, pas lindjes.

Në pjesën e sipërme të simptomatologjisë ndodh me kyfozë, traumë, miozit muskulor, osteokondrozë, procese infektive ose tumore. Gjithashtu, shkaku mund të jenë patologjitë e traktit gastrointestinal, sëmundjet gjinekologjike, renale dhe të zemrës, pneumonia, pleurit, gripi, ARVI.

Dhimbja në anën e majtë ose të djathtë të pjesës së poshtme të shpinës shfaqet për shkak të çrregullimeve të sistemit nervor qendror, sëmundjeve të shtyllës kurrizore dhe organeve të brendshme. Simptomat do të shfaqen nga ana e zonës së prekur. Shfaqja e ndjesive negative menjëherë në pjesët e majta dhe të djathta shoqëron pleurit, hepatitin, pneumoninë, kolecistitin, pezmatimin e prostatës dhe te gratë - shtojcat.

Karakteristikat tek gratë dhe burrat

Disa lloje dhimbjesh mund të shfaqen vetëm te gratë. Për shembull, me sëmundje gjinekologjike. Adnexitis karakterizohet nga shfaqja e shqetësimit në pjesën e poshtme të barkut. Në këtë rast, dhimbja ndonjëherë rrezaton në pjesën e poshtme të shpinës. Gjatë shtatzënisë, simptomatologjia primare ndodh në zonën e ijeve, dhe rrezaton në pjesën e poshtme të shpinës për shkak të një rritje të ngarkesës në kolonën kurrizore. Shfaqja e dhimbjes në një grua për shkak të stresitDhimbja e mesit ndodh gjatë lindjes, me kërcënimin e abortit, në periudhën e vonë të shtatzënisë.

Menopauza mund të jetë shkaku i dhimbjes së shpinës në rajonin e mesit, kur ndërpritet menstruacioni. Shfaqja e simptomave në rajonin e mesit ndikohet nga kërcimet në nivelin e estrogjenit, çrregullimet e qarkullimit të gjakut, faza fillestare e osteokondrozës, hernies dhe sëmundjeve të tjera të shpinës. Dhimbja lind edhe si rezultat i stresit, ndaj të cilit gratë janë më të ekspozuara sesa burrat. Në këtë rast, simptomat janë periodike.

Tek burrat, dhimbja e shpinës shoqërohet më shpesh me aktivitete profesionale, rreziqe - tendosje e madhe fizike, hipotermi, punë në një draft. Ekzistojnë një numër sëmundjesh që provokojnë shfaqjen e simptomave negative në pjesën e poshtme të shpinës. Me prostatit, dhimbja fillimisht shfaqet në zonën anale, por mund të rrezatojë në shpinë. Epididimiti karakterizohet nga një proces inflamator. Fillimisht, dhimbja shfaqet në zonën e ijeve, pastaj rrezaton në pjesën e poshtme të shpinës. Në të njëjtën kohë, kjo shoqërohet me një rritje të temperaturës dhe ënjtje të skrotumit.

Ndihma e Parë

Çfarë të bëjmë nëse shfaqet spontanisht dhimbja e ferrët e mesit? Hapat e mëposhtëm duhet të ndërmerren menjëherë:

 1. Jepini shpinës një pushim absolut.
 2. Merrni një pozicion të rehatshëm, është më mirë të shtriheni në një sipërfaqe të fortë.
 3. Ju mund të vendosni akull në pjesën e poshtme të shpinës, por para kësaj vendoseni në pëlhurë me napë të palosur në 3-4 shtresa. Kjo mund të bëhet vetëm nëse shkaku i dhimbjes nuk është një infeksion organi.
 4. Vendosni një xhel analgjezik relaksues në zonën e prekur.
 5. Merrni ilaçe kundër dhimbjes.

Të gjitha këto aktivitete do të ndihmojnë për të hequr qafe shpejt dhimbjet e forta të mesit. Por konsultimi dhe ekzaminimi i specialistëve është i nevojshëm për të identifikuar shkakun e vërtetë të këtij sulmi dhe për të përshkruar trajtimin adekuat.

Çfarë të mos bëjmë

Nëse ka një dhimbje të papritur në shpinë, mjekët këshillojnë të mos përdorni vajra dhe xhel ngrohës menjëherë. Ata stimulojnë rrjedhjen e gjakut në vendin e lënduar, i cili kontribuon në një rritje të ënjtjes, dhe pastaj një rritje të dhimbjes. Përpara se të vizitoni një mjek ose mbërritjen e një ambulancë, ajo përjashtohet plotësisht dhe kategorikisht:

 1. Kryerja e ushtrimeve sipas zgjedhjes suaj.
 2. Duke larë në një sauna ose banjë me avull, mos përdorni dush kontrasti.
 3. Pirja e alkoolit për të lehtësuar dhimbjen.

Vetëm një mjek pas ekzaminimit dhe diagnozës ka të drejtë të përshkruajë trajtim për një dhimbje të mesit.

Çfarë të bëj më pas, cilin mjek duhet të shoh?

Së pari ju duhet të shihni një terapist. Ai kryen një ekzaminim fillestar, përshkruan testet e nevojshme dhe, me rezultatet e marra, e dërgon atë tek një specialist i ngushtë - një traumatolog, kirurg, neuropatolog. Nëse dhimbja shoqërohet me një formacion malinj, është e nevojshme konsulta e një onkologu. Kur patologjitë e traktit gastrointestinal bëhen shkak - një gastroenterolog, me sëmundje femërore - një gjinekolog, mashkull - një urolog ose proktolog.

Inspektimi dhe inspektimi

MRI e shtyllës kurrizore për të identifikuar shkakun e dhimbjes së mesit

Për të zbuluar pse lëndon pjesa e poshtme e shpinës, fillimisht kryhet një ekzaminim fillestar vizual, i ndjekur nga prekje. Me ndihmën e saj, ju mund të përcaktoni lokalizimin e simptomës. Pacienti përshkruan natyrën e dhimbjes, kohëzgjatjen e sulmeve, pas së cilës mund të shfaqet (rënia, aktiviteti fizik). Më tej, janë kryer një sërë studimesh:

 1. Testi i gjakut. Mund të tregojë inflamacion, prani të infeksionit, tumore.
 2. Analizimi i urinës. Ju lejon të përjashtoni patologjinë renale. Nëse analiza është e keqe, një ultratingull përshkruhet gjithashtu.
 3. Rrezet X. Ju lejon të identifikoni proceset inflamatore, sëmundjet e shpinës, dëmtimet, çarjet, frakturat, nervin e ngulitur. Në rastin ideal, bëhet një radiografi e shtyllës kurrizore dhe kockave të legenit.
 4. CT. Tomografia është më informuese se rrezja X, ajo mund të tregojë defekte të vogla, krijohet një imazh 3D. Në këtë rast, të gjitha strukturat e kockave janë qartë të dukshme.
 5. MRI. Jep një mundësi për të eksploruar indet e buta brenda ose afër shpinë. Në të njëjtën kohë, kontrollohet gjendja e palcës kurrizore, rrënjëve nervore, ligamenteve, muskujve. Herniet dhe ndryshimet vaskulare janë qartë të dukshme.

Sidoqoftë, CT dhe MRI tregohen vetëm për simptoma të rënda. Zakonisht, një radiografi ose skanim me ultratinguj, testet laboratorike të gjakut dhe urinës janë të mjaftueshme.

Terapia themelore

Nëse dhimbja e mesit shkaktohet nga probleme me shtyllën kurrizore, atëherë aplikohet trajtimi kompleks i patologjisë. Ai përfshin aktivitetet e mëposhtme:

 • organizimi i një regjimi miqësor të shtyllës kurrizore;
 • kryerja e terapisë manuale;
 • aplikimi i masazhit terapeutik;
 • seanca fizioterapie dhe refleksologjie: akupunktura, UHF dhe të tjera;
 • terapi me ilaçe: ilaçe, pomadë, bllokadë;
 • i veshur me një korse të veçantë, nëse është e nevojshme;
 • duke kryer gjimnastikë përmirësuese.

Fokusi kryesor është terapia me ilaçe, e cila kryesisht ka për qëllim eliminimin e simptomave negative dhe lehtësimin e inflamacionit. Si fonde shtesë, fizioterapi, masazh, terapi ushtruese janë të përshkruara. Në raste të vështira, mund të kërkohet kirurgji.

Trajtimi i ilaçeve

Anti-inflamatorët janë zgjedhja e parë për dhimbjen e shpinës. Ata gjithashtu lehtësojnë dhimbjen. Analgjezikët mund të përshkruhen në të njëjtën kohë. Janë të përshkruara edhe relaksues të muskujve. Për të zvogëluar proceset degjenerative në kërc, janë të përshkruara kondroprotektorët. Për të lehtësuar dhimbjen, bllokimet e ilaçeve ndonjëherë bëhen në bazë të ilaçeve të dhimbjes.

Pomadat dhe xhelët e ditës grupohen në llojet e mëposhtme:

 1. Do të thotë bazuar në përbërës jo-steroidë anti-inflamatorë.
 2. Preparate të kombinuara me efekt anti-inflamator dhe rigjenerim të qelizave indore.
 3. Agjentë anestetikë dhe irritues.
 4. Mjetet juridike homeopatike.
 5. Kondroprotektorët që nxisin rikuperimin e indit të kërcit.
 6. Produkte masazhesh (kozmetike).

importantshtë e rëndësishme të dini se këto metoda mund të lehtësojnë dhimbjen, por nuk mund të shërojnë shkakun themelor. Për shembull, dëmtimi i organeve të brendshme, nëse dhimbja e mesit u shfaq për shkak të kësaj arsyeje. Në këtë rast, duhet t'i nënshtroheni një ekzaminimi, dhe një specialist do të përshkruajë një trajtim efektiv për këtë patologji të veçantë.

Ushtroni për të forcuar muskujt e shpinës

Ushtrim dhe masazh

Rekomandohet terapi ushtrimesh (gjimnastikë terapeutike) dhe masazh për të forcuar kornizën muskulore të shpinës, për të normalizuar qarkullimin e gjakut dhe për të rritur tonin. Ushtrimi parandalon dhimbjen e shpinës dhe të mesit. Kompleksi i terapisë ushtrimore zgjidhet individualisht. Masazhi përforcon efektivitetin e ushtrimeve, rikthen elasticitetin dhe fleksibilitetin e ligamenteve. Kombinimi i tij me një banjë ose sauna mund të lejohet vetëm me këshillë mjekësore.

Fizioterapi

Metodat e fizioterapisë përshkruhen vetëm pasi të lehtësohen sulmet akute të dhimbjes së mesit. Pastaj procedurat ndihmojnë për ta zvogëluar atë ose për të parandaluar përkeqësimin. Më poshtë përdoren si fizioterapi:

 • terapi me baltë;
 • elektroforeza;
 • balneoterapia;
 • stimulimi elektrik i muskujve;
 • fonoforeza
 • (ultratinguj);
 • trajtimi me parafinë;
 • refleksologji;
 • terapi amplipulse.

Procedurat ndihmojnë në uljen e fryrjes, kanë një efekt analgjezik, përmirësojnë qarkullimin e gjakut, relaksojnë muskujt dhe normalizojnë proceset metabolike dhe rrjedhën limfatike.

Kirurgjikale

Një indikacion absolut për operacionin është sindroma cauda equina, kur ndodh mosmbajtja e urinës dhe fekaleve dhe mpirja shfaqet në perineum. Gjithashtu, ndërhyrja është e nevojshme nëse trajtimi me ilaçe është joefektiv, dhimbja e mesit vazhdon për më shumë se gjashtë muaj dhe fillon të rrezatojë në këmbë. Operacionet kirurgjikale kryhen gjithashtu në prani të hernieve.

Përbërës të copëtuar për shërimin e kompresës

Mjetet juridike popullore

Përveç kësaj, mund të përdoren mjete juridike popullore - infuzione, zierje nga bimët medicinale. Kompresat bëhen (për shembull, nga qepët e copëtuara, gjethet e freskëta të rodheve, patatet e ziera me rrikë, mustardë). Përdoren fërkime me një tretësirë ​​të eukalipt dhe rodheve, mjaltë të ngrohtë, një përzierje të kolonjës, piperit të kuq, jodit dhe valerianës. Për përdorim të brendshëm, rekomandohet një tinkturë vodka me saber ose një zierje gruri me koriandër dhe qumësht.

Rekomandimet e ekspertëve

Nëse hidhërimi ndihet për të paktën 3 muaj, konsiderohet dhimbje akute. Këshillat e mëposhtme do t'ju ndihmojnë të shpejtoni shërimin nga dhimbja akute e mesit dhe të zvogëloni intensitetin e saj:

 1. importantshtë e rëndësishme t'i sigurohet pacientit pushim absolut për 2-3 ditë. Ju duhet të shkoni në shtrat dhe të merrni një pozicion të rehatshëm: shtrihuni në krah dhe vendosni një jastëk midis gjunjëve, ose shtrihuni në shpinë dhe vendosni një jastëk nën gjunjë. Ju nuk mund të jeni i palëvizshëm gjatë gjithë ditës - rekomandohet të ngriheni nga shtrati çdo 2-3 orë dhe të ngroheni për 10-15 minuta.
 2. Nëse dhimbja nuk mund të tolerohet, lehtësuesit e dhimbjeve dhe ilaçet anti-inflamatore duhet të merren rregullisht. Marrja e tyre vetëm kur rritet dhimbja, mund të mos arrini efektin e dëshiruar.
 3. Bërja e një dushi të ngrohtë çdo 3 orë ose aplikimi i një jastëku ngrohje për 10-15 minuta, apo edhe i ftohtë, ndihmon - kjo përmirëson qarkullimin e gjakut, zvogëlon dhimbjen dhe inflamacionin.

Kur ndiheni më mirë, duhet të ktheheni gradualisht në mënyrën tuaj të zakonshme të jetës. Shtrirja e zgjatur në shtrat kontribuon në atrofinë e muskujve dhe kjo e përkeqëson sëmundjen. Ju mund ta stërvitni trupin tuaj duke ecur ose duke ecur në imitues - ky është ushtrimi më i thjeshtë për dhimbjen e mesit.

Nëse dhimbja e mesit nuk është një sëmundje e pavarur, atëherë është pasojë e një sëmundjeje të rëndë që është e pranishme në trup. Prandaj, duhet menjëherë të kontaktoni një institucion mjekësor për të identifikuar patologjinë dhe trajtimin kompetent.