Shkaqet e dhimbje prapa në rajon mesit dhe trajtimi i tyre

Dhimbje më të ulët mbrapa

Nëse përsëri dhimbje të mesit rajon, mund të jenë shkaktuar nga arsye të ndryshme. Dhimbja është në gjendje të jetë e lokalizuar në shtyllën kurrizore dhe të dalin nga organet e brendshme dhe të indeve të buta. Ndonjëherë dhimbja është shoqëruar nga sistematike anomalitë dhe është një nga simptomet e tyre. Për të gjetur parakusht siklet, ju duhet të kalojnë e të plotë diagnostics – kjo do të ndihmojë për të filluar trajtimin në kohë të duhur.

Osteochondrosis të shtyllës kurrizore

Më shpesh dhimbja është e lokalizuar në zonën e shtyllës kurrizore, ose më mirë – lumbosacral. Pra, kur përsëri dhimbje të mesit të rajonit, të gjitha shkaqet e mundshme janë të ndarë në primar dhe sekondar. Shkaqet kryesore përfshijnë ndonjë sëmundje e rruaza (funksionale, degjenerative, inflamatore dhe të tjera), dhe të një rangut të mesëm, si çdo sëmundje tjetër.

Më të zakonshme parakusht, që shfaqet me dhimbje dhimbje të ulët mbrapa. Ajo shfaqet me ngushtimin e disqe intervertebral, humbjen e lagështisë në kërc dhe disqe afrimi mes tyre. Dhimbja zhvillohet për shkak të ndikimit të disqe mbi rrënjët nervore, dhe simptoma të tjera (mosfunksionim e organeve, mpirje, "gjemba", etj.) – në sfondin e përkeqësimit të furnizimit me gjak të zonës.

Dhimbje të ulët mbrapa pa trajtim është i komplikuar nga:

 • Zgjatje;
 • Hernie;
 • Shkatërrimi disk;
 • Sekuestrimin (humbja) i disk.

Dhimbja në këtë patologji intensifies si ajo e kalimit, i jep këmbë, të shoqëruar nga një i mprehtë, akute sulmet në rajon mesit. Dhimbje të ulët mbrapa me moshën është vërejtur në 60-80% e njerëzve.

Vertebral sindromi me patologji të tjera

Shkaqet e dhimbje prapa që mund të shkaktohet jo vetëm nga dhimbje të ulët mbrapa. Në mjekësi ekziston koncepti i "vertebral syndrome" e cila është shkaktuar nga më të ndryshme prej të ndryshuar konfigurimin e shpinë, lëvizshmërinë e saj dhe funksion, me sjellje dhe ecje.

Prish – një tjetër të përbashkët parakusht për dhimbje prapa. Gjaku mund të vuajnë me:

Anash lakim (scoliosis) në zonën e mesit
 • Kyphosis;
 • E lordosis;
 • E scoliosis.

Kyphosis është e lindur – nëse fëmija ka një pykë formë rruaza, dhe hemivertebrae, por kjo është e rrallë. Shpesh dhimbje prapa me kyphosis të shfaqet në sfondin e spondylitis (inflamacion i kërc dhe rruaza në llojin e artritit), dhe spondylosis (osteoarthritis e nyjeve në vertebral apophysis). Gjithashtu kyphosis dhe tepërt lordosis mund të ndodhë pas lëndimit, operacioneve të pasuksesshme, në sfondin e plakjes. Anash lakim (scoliosis) në zonën e mesit është e rrallë, ajo kryesisht ka të bëjë me thoracolumbar ndarje.

Vertebrogenic dhimbja mund të jetë i shoqëruar nga një plagë e kolonë të tërë në spondylitis ankylosing. Në këtë rast, mund të jetë formuar arc-formë të deformimit, që çon në dhimbje nga kërbishti në qafë. Në raste të rënda, trupi lartësi është reduktuar, rruaza janë të fiksuara. Humbni bel ndonjë sëmundje dhe mund të jetë i shoqëruar nga lumbalgia – të mprehtë qëlluar me një pakujdesi të lëvizjes, e cila ndodh për shkak të një të papritur të vuaj nervore. Një ndërlikim serioz mund të jetë cauda equina sindromi, të zënë kur të mëdha nervore rrjet.

Shkaqet e dhimbjes në gratë

Dhimbje prapa në gratë mund të ketë specifike shkaqet. Dhimbje, përveç përshkruara më lart supozime, është në gjendje për të vazhduar nga këto Shtete:

 • Menstruacioneve. Gjatë menstruacioneve, dhimbje nuk mund të jetë një shenjë e një problemi. Për disa femra kjo është një individ funksion të një organizmi është quajtur fillore algomenoree, me asnjë organike të shkaktojë nuk ka. Nëse sindrom shfaqet papritmas, kjo mund të tregojë probleme hormonale, Dhimbje më të ulët mbrapa në gratësëmundjet inflamatore. Zakonisht ndjesi është më e fortë në zonën e barkut, por në shpinë të japim edhe shpesh.
 • Ovulacionit. Dhimbje në mes të ciklit shpesh bëhet një shenjë e lirimit të një vezë nga vezorja. Ovulacionit në shumë grave është e kombinuar me ndjesi të pakëndshme në më të ulët mbrapa dhe bark, në ijë.
 • Shtatzënia. Dhimbje shtatzënë përsëri të lidhur me një shtim në peshë në shpinë, këto simptoma janë karakteristike për tremujorin e dytë dhe të tretë. Në periudhën e hershme pas konceptimit, kjo simptomë mund të ndodhë edhe dhe shkaqet e saj janë të dy natyrore (embrionit, ndryshimet hormonale) dhe patologjike (ectopic shtatzënisë). Për të ulur dhimbjen, një grua ka nevojë për të veshin një jockstrap për të fjetur në jastëkë të qetë, të vënë jastëkët nën stomak.

Shpesh dhimbje më të ulët mbrapa sindromi ndodh pas abortit me endometritis, cervicitis, erosions, colpitis, adnexitis kur – diagnostikimi i hershëm është i rëndësishëm.

Shkaqe të tjera dhe sëmundjeve

Dhimbja e mesit të rajonit – një simptomë e zakonshme e sëmundjes së veshkave. Shpesh të bezdisur, dhemb ndjesi e shoqëruar me pak temperatura është një shenjë e pyelonephritis, ose inflamacion i parenchyma e veshkave. Sëmundja është e lidhur me depërtimin e infeksionit ose hypothermia. Jo më pak shpesh shkaku i problemit bëhet urolitiazës kur në legen i veshkave gurë të shfaqet. Më pak e zakonshme dhimbje për shkak të:

 • Prolapse e veshkave;
 • Tumor;
 • Cysts;
 • Bamirës;
 • Glomerulonephritis.

Dhimbje në sëmundje të tilla shpesh rrezaton në brinjë, kërthizë, të barkut. Ka të tjera të mundshme shkakton ndjesi në më të ulët mbrapa:

  Dhimbje më të ulët mbrapa në njerëz
 • Shkeljet e pjesës së kockave. Në osteomalacia, osteoporozën, rruaza dhe kocka bëhet më e hollë, dhimbja shfaqet gjatë drejtimit të makinës, më vonë i vetëm.
 • Tumoret e nyjet limfatike, metastazave në këtë rajon. Shumë tumoreve të ndryshme lokalizimi pa trajtim metastasize në fushën e shtyllës kurrizore, veshkat, enët.
 • Infeksioni. Dhimbje të forta mund të shkaktojnë epidural abscese, tuberkulozi, osteomyelitis e rruaza.
 • Dëmtimi. Compression thyerje rruazë, frakturë të legenit të japim edhe dhimbje në bel fushë.
 • Myositis. Kur inflamacion të muskujve, që mund të ndodhin në çdo zonë të trupit, simptomat e dhimbshme janë të lokalizuara në më të ulët mbrapa. Shpesh ata shkaktojë të rënda hypothermia ose fizike mbingarkesë.

Të tjerë shkaqet e mundshme të ndjesi mund të jetë Reiter është sindroma, çrregullime mendore, apendiksit, cholecystitis, pankreasit, në burra, epididymitis, prostatitis në formë akute.

Dhimbje prapa në fëmijët

Në fëmijëri më shpesh dhimbje në shpinë mesit rajonin për shkak të zhvillimit të çrregullimeve të sjellje. Fëmijët të ulen në mënyrë të paligjshme në shkollë, në shtëpi, shpenzojnë më shumë kohë në kompjuter, TV, veshin qese në një krah. Të gjithë këta faktorë shkaktojnë zhvillimin e kyphosis, dhe kyphoscoliosis, tepërt lordosis. Të rrisë rrezikun e anomalitë e sheshtë këmbë, deformime të këmbëve.

Dhimbje më të ulët mbrapa në një fëmijë

Banale parakushtet për dhimbja është një tendosje të muskujve në palestër. Gjithashtu shkaktojnë shenja të dhimbshme të aftë të shtrihen muskujt, ligaments, plagosje, goditje nga mbrapa, papritur lëvizje e gabuar, një i prishur kërbishti. Më shumë gjasa të vuajnë nga dhimbje fëmijët trashë, duke fjetur mbi të butë dyshekë, duke çuar gipodinamiya jetese, shpesh kryerjen e stresit.

Rrallë tek fëmijët me dhimbje janë shkaktuar nga:

 • Cholecystitis, stanjacion e bile, e inflection e tëmthit;
 • Inflamacion i pankreasit, reaktive pankreasit;
 • Pyelonephritis, pamjen e gurë ose rërë në veshka.

Më dhemb fëmijët e mesit rajonin e gripit të rëndë SARS, në vajzat adoleshente të parë të menstruacioneve, apo përballë tyre. Adoleshentët kanë të mëngjesit mbrapa dhimbje mund të sinjalizojë zhvillimin e herniation apo edhe tumorit sëmundje – ajo është e rëndësishme të mos e lënë simptomat injoruar!

Llojet e dhimbje prapa dhe simptomat

Kur e dhimbje prapa që të zgjedhin të drejtën trajtim do të ndihmojë në interpretimin e saktë të dhimbjes. Në peshën ajo mund të jetë:

 • Kronike, shfaqen rregullisht, por të moderuar në fuqi;
 • Akute – të mprehtë, të shtënat, të papritur ose pas ekspozimit të një numri të madh faktorësh.

Edhe dhimbje prapa është e mekanike (të shkaktuara nga ndryshimet degjenerative) ose inflamatore (shfaqet kur inflamacion i shpinë, indeve të buta, të organeve). Dhimbje mund të jetë vendor (lokal), i reflektuar (e nxjerrë nga organe të tjera, i jep një loin), rrënjët (të shkaktuara nga ngjeshja e rrënjëve), obstruksioni (në disa zona të shtyllës kurrizore).

Dhemb, twitching ndjesi, të shoqëruar me karakteristike twitching myalgia, ose spazma e muskujve. Blunt, shpesh paraqiten simptoma të kërkojë verifikimin e genitourinary system, sidomos nëse ata janë në rritje në intensitet. Dhimbje akute pas punë fizike mund të reflektojë një ndërlikim të osteochondrosis, hernie ose zgjatje. Goditje me thikë, dhimbje të padurueshme të shfaqet kur ngjeshja e cauda equina dhe kërkon vendosjen urgjente në spital.

Diagnostikimi i patologjive të kthehet

Zgjedhja e një specialisti për fillestare të trajtimit varet nga shtesë simptomat dhe tipin e dhimbjes. Nëse dhimbjet në supine pozicion në më të ulët mbrapa nuk largohem, nuk do të ndryshojë me ndryshimin e pozitës së trupit, të kombinuara me e Përgjithshme të të qenët pa qejf, ne po flasim për patologjinë e organeve të brendshme. Ju duhet t'i referohen urolog, e gastroenterologist, në qoftë se ajo është e pamundur për të identifikuar ndjenjat për ndihmën e terapistit. Mjeku do të përshkruajnë një seri e provimeve:

  Mjekun konsultim
 • Analizë të përgjithshme të gjakut;
 • Biokimisë;
 • Ultratingujt ose MRI e organeve të peritoneum;
 • Ultratinguj, retroperitoneal hapësirë, fshikëzës urinare.

Femra patologji mjekët, infermieret dhe nën mbikëqyrjen e një gjinekologu pas inspektimit, në karrige, duke marrë smears dhe ultratingujt e legenit. Për të sqaruar natyrën e dhimbjes dhe shkaqet e saj duhet të jenë të kontrolluar nga një podiatër, vertebrologist emëruar x-ray, MRI, analiza e faktorit reumatoid. Nëse ju dyshoni se osteoporoza mund të duhet një densitetit të kockave test, teste për kalcium, fosfor, një numër i hormoneve. Trauma zonat e belit duhet të shkojë në dhomën e urgjencës ose trauma të lagjes.

Ilaçet

Trajtimi do të jetë tërësisht për shkakun e saktë të dhimbjes. Përkohësisht të mpirë nga dhimbjet, por jo për të kuruar sëmundje do të ndihmojë jo-steroidal anti-inflamator droga (NSAIDs). Këto mjete redukuar inflamimin, të hequr dhimbjen. Raste të rënda (dhimbje mesi, dhimbje mesi) të kërkojë futjen e barnave në një muskujve, venë.

Në më pak raste të rënda, ju mund të aplikoni vaj të parfumuar me NSAIDs, ata vajos rripin e zonës dhe të tjera të dhimbshme fushat, dhimbje shpejt kalon. Osteochondrosis zakonisht është e përcaktuar për të pirë tableta me NSAIDs normat e deri në 7-10 ditë të gjata për të mpirë dhe për të hequr reaksion inflamator.

Ilaçet

Kur përsëri dhimbje të ulët mbrapa për trajtim mund të përfshijnë mjetet e tilla (nëse kjo sëmundje është shkaktuar nga problemet me shpinë):

 • Vitamina B;
 • Relaxants muskujve;
 • Chondroprotectors;
 • Kortikosteroidet injeksione.

Sëmundjet e veshkave trajtohen duke përdorur ilaçe bimor, antibiotikëve, barnat që të shpërndajë gurë, dhe i larë nga rëra. Kur dhimbja është e shkaktuara nga tumoret, trajtimi është kryer nën kontrollin e oncologist.

Llojet e tjera të trajtimit të

Terapi fizike zakonisht është rekomanduar vetëm në sëmundjet kronike të shtyllës kurrizore. Dhimbje më të ulët mbrapa për shkak të inflamacionit të organeve të brendshme në sfondin e terapisë fizike mund të përkeqësohet infeksioni do të shkaktojë më shumë pasoja të rënda. Nga physiotherapeutic procedurat janë të rekomanduara:

 • Electrophoresis me qetësues, ju lutem, magnez, anesthetics, kortikosteroidet;
 • Stimulim elektrik i muskujve të relakson, heq spazma, përmirëson qarkullimin e gjakut në të mesit të rajonit;
 • Amplipuls – heq dhimbjen, përmirëson indet trophism;
 • Balneotherapy, trajtimin me parafine dhe baltë – ndizet, zvogëlon dhimbjen, e rrit shpejtësinë e shkarkimit të produkteve të inflamacionit.

Gjithashtu pacienti mund të caktohet në kapuç e në shpinë, manual, terapi trajtim nga një osteopath. Është domosdoshmërisht e kryer gjimnastikë pa gjimnastikë për të rikthyer shëndetin e më të ulët mbrapa nuk do të funksionojë. Se për të trajtuar sëmundjet e shtyllës kurrizore mund të rekomandojë një podiatër – mund të jetë i veshur fasha, corsets për sjellje të dhimbjes dhe reduktimin.

Mjete popullore

Mjete popullore për të reduktuar dhimbje prapa

Të zvogëlojë dhimbje prapa me ndihmën e mjete popullore. Ka një numër të recetave që do të jenë të dobishme në sëmundjet e vertebral kolonë:

 • Hekura një pjesë e xhenxhefil rrënjë. Përzihen në pjesë të barabarta me mjaltë. Aplikoni përzierje në leckë, për të vënë në problem fushë. Të mbuluar të lartë me një leckë të përfundojë fashë ose leckë, të lënë për një orë.
 • Përzierje e pjesëve të barabarta St. john's wort barishte dhe comfrey. Lugë gjelle nga përzierja të krijoj një Filxhan të ujit, për të insistuar orë. Pini 100 ml, tre herë/ditë së paku një muaj. Kur dhimbja dhe dhemb ndjesi në rajon mesit kjo metodë do të ndihmojë për të rikthyer lëvizshmërinë, për të përmirësuar gjendjen e kërc.
 • Kombinuar 3 lugë vaj bajame dhe 10 pika vaj eukalipt. Për të aplikuar vaj për fërkim zonat e problemit si të nevojshme kur dhimbja.

Dhimbje sindromi parandalimin

Të dini në lidhje me dhimbje në shpinë dhe rajonin, rripin, ju duhet të ndiqni disa masa parandaluese. Kjo është e rëndësishme për të ngrënë me përfshirjen e menuja, djathë, ushqime të qumështit, arrat burime të kalciumit. Pasiviteti fizik dhe mbipesha janë të pavlefshme, ata duhet të luftohet me të gjitha të jetë e mundur llojet e sporteve, kardio. Të gjitha infektive sëmundje duhet të trajtohet në kohë për të pirë më shumë ujë, kështu që ju mund të shmangur dhimbjet kronike në pacientët me probleme renale.

Ortopedike të trajtimit është shumë e rëndësishme për shëndetin e shpinë. Është e pamundur të ngre peshat pa ngarkesës balancimin – duhet të merrni deri me objekt të rëndë në duart e drejtë. Kur punon në një pozitë të ulur është e nevojshme për të bërë të rregullt të ngrohtë për 3-5 minuta – kjo do të ndihmojë për të shmangur ngecje dhe proceset degjenerative. Në qoftë se ju të fjetur në një dyshek ortopedik për të parandaluar lakim e shpinë nga mosha e hershme, ajo do të ndihmojë për të shmangur problemet në të ardhmen.