Të qafës së mitrës osteochondrosis

Të qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje quhet progresive dystrophic-degjenerative lezione të disqe intervertebral në rajon 1 në 7 rruaza që i përkasin shpinë qafës së mitrës.

osteochondrosis e shpinë qafës së mitrës

Si rezultat i qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje të ndodh një gjë e shëmtuar, emaciation, dhe pastaj humbjen e trupit vertebral. Kjo prish normale rrjedhjen e gjakut dhe nervore, zhvillimin në qafë dhe ato zona të cilat janë innervated nga rrënjët nervore të qafës së mitrës.

Të qafës së mitrës osteochondrosis mund të jetë e izoluar dhe e kombinuar me osteochondrosis e departamenteve të tjera – kraharorit, mesit dhe sacral.

Arsyet

Shkaqet e dystrophic dhe ndryshimeve degjenerative në disqe intervertebral ende për t'u studiuar. Supozimi se osteochondrosis pleqërishte fenomen nuk ishte i konfirmuar. Ajo është gjetur edhe në fëmijët dhe të rinjtë.

Ajo identifikon disa nga predisposing për zhvillimin e osteochondrosis faktorë. Këto përfshijnë:

 • pasiviteti dhe një mënyrë jetese i ulur,
 • ulur punojnë me statike të ngarkesës në qafë,
 • mbipeshë, të pamjaftueshme zhvillimi fizik,
 • dysplastic proceset e indeve lidhës,
 • qarkullim të dobët në qafë,
 • lëndime në qafë,
 • scoliosis, postural defekte, të pakëndshme jastëkët dhe dyshekë,
 • predispozicion gjenetik, defektet e metabolizmit.

Simptomat e qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje

Të qafës së mitrës shpinë për shkak të veçantitë e skeletit, të drejtë sjellje, dhe gjithashtu për shkak të përmasave të kokës është veçanërisht e prekshme për zhvillimin e osteoarthritis – rruaza, ajo është më e vogël në krahasim me pjesët e tjera të shtyllës kurrizore dhe muskujve kornizë nuk është shumë e theksuar.

Më të zakonshme simptomë që pacientët ankohen për dhimbje në shpinë qafës së mitrës. Në varësi zonën e prekur nga dhimbja mund të jetë e lokalizuar

 • në clavicle dhe shpatullën;
 • rreth qafës së mitrës shpinë;
 • në sipërfaqe e përparme të gjoksit.

Dhimbja e qafës së mitrës osteochondrosis për shkak të veçantitë e qafës së mitrës.

Shenjat e para të qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje të vogla dhe pak të veçantë:

 • dhimbje në qafë në mbrëmje,
 • një ndjenjë shqetësimi në kokë, dhimbje koke në occipital fushë,
 • mpirje apo ndjesi shpimi gjilpërash në supet dhe duart
 • kriza në qafë kur të kthyer kokën, plasaritje rruaza.

Udhëheqës simptomat janë:

Vegjetative-dystonic

 • mjaft dhimbje të forta në qafë dhe, sidomos në zonën e vetëm nën nape e qafës;
 • dhimbja ndodh pas një kohë të gjatë të qëndrojnë në një pozicion (p.sh., pas gjumit);
 • qafë muskujt janë vazhdimisht të tensionuara;
 • vështirësitë me abstraksion duart në krah,
 • në prekur anën, gishtat e ngurtë në lëvizje.

Për shkak të ngjeshja e vertebral arterieve, ka neurologjike kahje: dhimbje koke, të përziera, të shpeshta fainting.

Kurrizore simptomë

lokalizuara dhimbje prapa breastbone në të majtë.

Kjo lloj dhimbje duhet të dallohen nga dhimbje në angina pectoris (angina sjell lehtësim nitroglycerin, osteochondrosis – jo).

Me gradual shkelje të strukturës së disqe intervertebral nënshtrohen compression (compression) dhe të dalin nga shkelja e rrënjët nervore, si dhe ngushtimi apo pinching të arterieve dhe venave, që janë në zonën e trupit vertebral.

Kjo çon në formimin e veçantë të sindroma – radicular, dhe ishemike.

 • humbjen e rrënjëve të parë të qafës së mitrës rruazë (C1): çrregullime të ndikojë në shpinë, duke ulur ndjeshmërinë e lëkurës;
 • humbjen e C2 jep dhimbje syndrome në fushën e kurorës dhe nape;
 • humbni C3 ju jep një dhimbje në qafë nga mbyten, ka rënë ndjesi në gjuhën dhe hyoid muskujt, në disa raste, me funksion të kufizuar të fjalës dhe humbjen e kontrollit mbi gjuhën;
 • humbni C4 dhe C5 jep dhimbje në supe dhe clavicle, ulur tonin e muskujve, koka dhe qafa, hiccups, çrregullime të frymëmarrjes dhe të zemrës dhimbje;
 • humbjen e S6 është më shpesh rasti, duke i dhënë dhimbje nga qafa tek shpatullat, parakrahun deri në gishtin e madh të dorës, mund të vuajnë ndjeshmëri e lëkurës:
 • humbni C7 jep simptoma të ngjashme me dhimbje në qafë, mbrapa e në supe deri në pjesën e prapme të dorës, të dëmtuar forcën e dorës dhe ulur reflekset.

Çrregullime të qarkullimit të gjakut për shkak të ngjeshja e enëve të gjakut në shpinë qafës së mitrës japin kokë dhimbje për migrenë, të rënda marramendje, shqetësime vizuale dhe veshët, një rrah miza para syve, çrregullime të autonom funksione.

Mund të jenë simptome të kardiak sindromi me shtypje dhimbje të zemrës, mungesë e ajrit dhe palpitations, arrhythmias.

Komplikimet

Komplikime të rënda të qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje janë

 • zgjatje e diskut intervertebral me formimin e një hernie (zgjatje);
 • këputje e diskut intervertebral nervat dhe enët, ndoshta palcës kurrizore compression e cila mund të çojë deri në vdekje;
 • gjithashtu mund të radiculopathy (plagë e rrënjët), formimin e osteophytes (spikes në vertebral organeve) me manifestimin e paresis dhe paralizë.

Diagnoza

Në qoftë se më lart ankesave, ju duhet të ankohet te mjeku-orthopedist ose neurolog.

Së pari, mjeku do të vlerësojë lëvizshmërinë dhe dhimbje në qafë, çrregullim të ndjeshmërisë dhe funksionet e tjera. Ju pastaj do të duhet radiografi e qafës së mitrës disa parashikimeve, nëse është e nevojshme, tomografia e llogaritur apo rezonancë magnetike e skanimit në rast të dyshuar hernie.

Kur qarkullimi i gjakut rheoencephalography nevojë dhe fundus provimit.

Trajtimi i qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje

Të njëjtat simptome mund të jenë shenjat e sëmundjeve të ndryshme, dhe sëmundja nuk mund të ndodhë teksteve shkollore. Nuk do të përpiqet për të trajtuar veten — që të konsultoheni me mjekun tuaj.

Sot ka dy tradicionale dhe jo-tradicionale metodat e trajtimit të degjenerative të diskut sëmundje në shpinë qafës së mitrës.

Përdorur kryesisht konservatore metodave:

 • trajtim simptomatik me josteroidë për dhimbje
 • marrja e anti-inflamator droga nuk është steroide series – për lehtësimin e inflamacionit dhe ënjtje të indeve
 • për të eliminuar spazma e muskujve të përdoret antispasmodics, medikamente për të përmirësuar qarkullimin e gjakut.

Në trajtimin e qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje përdorur substanca që të rivendosur strukturën e disqe intervertebral.

Tregohet shkalla e vitamina të grupit b, të aplikojnë të jashtëm mjete për terapi gels dhe kremrat, me krem anti-inflamator dhe analgjezik komponentët. Treguar stimuluesve rigjenerimin e disqe intervertebral.

Në trajtimin e qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje e rekomanduar për të veshur një jakë të veçantë.

Komplikimet e qafës së mitrës osteochondrosis me hernias mes vertebrorësh, duke shkelur ndjeshmërinë dhe qarkullimin e gjakut, mund të trajtohet menjëherë.

Kohëzgjatja e trajtimit varet nga shkalla e gjendjes, si osteoarthritis është një progresive sëmundje kronike. Trajtimi mund të jetë e zgjatur dhe parandaluese të kurseve të mbahet për jetën.

Dukshëm në zbutjen e gjendjes osteochondrosis do të ndihmojë të ushqyerit e duhur. Lexoni më shumë në lidhje me parimet e dietës në osteochondrosis tonë të veçantë neni.

Ushtrime për të trajtuar të qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje:

 • Vetë tërheqje: në pozicion me të drejtë mbrapa ju duhet të bjerë në supet aq të ulët sa të jetë e mundur, ndërsa qafën për të tërhequr lart. Ju duhet të kryejë të paktën 10 reps jo më pak se 3 herë në ditë.
 • Vetë-masazh: për kapje të një peshqir në qafë, duke e marrë atë nga skajet dhe të tërhequr, shtrihen muskujt e qafës. Në këtë rast ju duhet të bëni të sigurtë që peshqir nuk kaloj në qafë (jo fërkim atë).
 • Ushtrime për të qafës së mitrës osteochondrosis: treguar vogël flexion të qafës, dhe e kthen kokën dhe tilts. Për kohë është 5-7 bends në çdo anë. Më e dobishme është ushtrim për të kryer, pasi vetë-masazh i shpinë qafës së mitrës.

Parandalimi

Baza e shëndetin e shpinë qafës së mitrës është i fortë dhe i shëndetshëm përsëri, aktiviteti fizik, të rehatshëm shtrat me anatomik dyshek dhe jastëkët, sjellje të mirë dhe të ushqyerit e duhur.

Duhet të shmangni në qafën e lëndimeve dhe heqjen e peshave. Është e nevojshme të kombinohen të zgjatur ulur me periudhat e pushimit dhe stërvitje.