Back pain — çfarë të bëjmë?

Çdo ditë një apo dy e pacientit është e nevojshme. Pa marrë parasysh moshën dhe gjininë, aktivitetin dhe trupit. Çfarë është dhimbja? Kjo është një mbrojtëse reagimin e trupit është shumë e nevojshme, sepse nëse nuk ka dhimbje ne nuk mund të mësojnë se në organizëm ka shkelje që shëndeti juaj është në rrezik.

Dhimbje-in-the-back

Mekanizmi i zhvillimit të dhimbjeve në trupin si të gjitha reflekset nga receptorët e dhimbjes, impuls për herë të parë në palcës kurrizore, pastaj të përpunuara dhe të transmetohet në tru. Në këtë mënyrë, të gjitha të përfshira pjesët e sistemit nervor dhe truri shumë dhimbje qendra në nivele të ndryshme. Kjo tregon se ndjenja e dhimbjes është shumë e rëndësishme për trupin.

Por kjo nuk ndodh, çfarë dëmi nuk është, dhe nuk ka dhimbje. Shpesh herë, kjo ndodh gjatë tumorit proceset ose kur ekziston një shkelje e receptorët e dhimbjes. Kur për shkak të vazhdueshme stimulimi i receptorëve dhe fibra nervore, këto fibrave dhe qendrave në tru janë të inatosur, që nuk është dhimbje kronike. Për trajtimin e tyre është shumë më i vështirë, sepse kjo ka ndikuar jo vetëm në organet dhe indet ku ka receptorët, por dhimbja transmetimit të qelizave të sistemit nervor — i neuroneve.

Dhimbja e shpinës mund të shkaktohet nga një sërë arsyesh. Këtu kemi të ndarë ato sipas lokalizim (d.m.th. për vendndodhjen) e dhimbje në pjesë të ndryshme të kthehet dhe të shqyrtojë që mund të dëmtojë në nivele të ndryshme, dhe kjo ndikon në tërë shpinë. Ne nuk kanë të bëjnë me sëmundjet e rralla të: përshkruajë shkaqet më të zakonshme të dhimbjeve mbrapa të hasura në praktikë.

1. Dhimbje në pjesën e sipërme të kthehet

 • Para së gjithash, ju duhet për të eliminuar të rrezikshme gjendjen e sëmundjeve të zemrës. Pra, kur dhimbje në pjesën e sipërme të kthehet, në teh, sidomos të majtë, të drejtuar një EKG (electrocardiography) për të përjashtuar akute koronare sindromi, infarkt miokardi, nëse personi është në moshë të vjetër. Myocarditis dhe të tjera nxitëse të sëmundjeve të zemrës, në qoftë se mosha e të rinjve.
 • Nëse ECG pa patologji, mendoj se e dorsalgia në këtë pjesë të kthehet ashtu siç duhet të quajtur torakalgiya (nga fjala latine thorax – gjoks) d.m.th., shkelje e shpinë ose muskujt të lidhura me shpinë. Thoracalgia mund të jetë shkaktuar nga osteochondrosis të shtyllës kurrizore me dëme të kraharorit. Ky është shkaku më i zakonshëm. Rritja ndodh dhimbje mbi lëvizjes, sidomos kur kthese. Nëse ju shikoni në anën e pasme, ju mund të shihni se sa e tensionuar muskujt rreth lënduar vend. Këto dhimbje të lidhura me ndonjë ngjarje të veçantë – kap një peshë, të humbur, të nervozuar, nuk ishte një i madh tendosje në anën e pasme. Shpesh shoqërohet me dhimbje në kafaz i kraharorit, dhemb, më e keqe në natën i shtrirë. Nëse dhembja është e freskët, të emëruar injeksione të qetësues, ju lutem, vitamina, relaxants muskujve, gjithçka ndodh brenda 3 ditëve, rrallë javë. Nëse ka dëmtim të shtyllës kurrizore – diskale disqe, të dëmtuara rrënjët nervore, të cilat e degës jashtë shpinë të zgjatur të trajtimit. Këtu është e nevojshme për të bërë x-rrezet dhe këta pacientë janë neurologists. Për shkak se ajo është e formuar dhimbje kronike e vështirë për t'u përballuar. Në këtë fazë, lidhur më të fortë të drogës.
 • Është e pamundur për të përjashtuar patologji e sup përbashkët artriti ose lëndime. Ndonjëherë japin dhimbje në shpinë.
 • E organeve të brendshme në nivelin e sipërme përsëri janë të lehta. Për dhembje fillon kur inflamacion shkon në pleura – të mushkërive, që është e pasur me receptorët e dhimbjes. Dhimbja është e rëndë, më keq kur merr frymë për të ulur dhimbjen, njerëzit janë në prekur anësore. Nëse keni ethe dhe dhimbje gjoksi – mjeku duhet të dyshojë shkeljet në mushkëri. Ne e marrim x-rrezeve, të cilat, më shpesh, të mira e të shihni çdo gjë. Trajtimi është gjithmonë në spital. Pezmatimi i pleura – pleurisy mund të jetë nga shkaqe të ndryshme. Shkaku mund të bakteret, viruset, Mycobacterium tuberkulozi dhe infeksione të tjera.
 • Spontane pneumothorax — hyrja e ajrit në pleura. Shpesh y stanichnyj të rinjtë me një defekt i trashëguar i indeve lidhës (ind lidhës dysplasia ose JSP). Kjo ndodh kur një kollë të fortë gjatë SARS, një të mprehtë të thellë mbytje, lëndimit.

2. Dhimbje në mes seksionet e mbrapa, në të mesit rajon dhe më lart

 • Osteochondrosis e shtyllës kurrizore në nivel të mesit shpinë është manifestuar si lumbalgia është dhimbje pa rrezatim në këmbë, dhe lumbalgia – kur dhimbja zgjat të jashtëm të kofshës. Kjo është për vuaj rrënjët nervore. Prandaj, mjeku kontrollon të ashtu-quajtur "radicular simptomat" ose simptomat e tensionit. Pacienti qëndron prapa dhe të ngre një këmbën tjetër. Kur vuaj nervore dhimbje në këmbë mund të ngrihet vetëm në një kënd të vogël.
 • Dhimbje-in-the-back

 • Rreth këtij niveli janë të vendosura veshkat. Atëherë mjeku kontrollon simptomë pasternatskogo d.m.th. të butë mundi i saj të kthehet në qëllim në rajonin e veshkave, si dhe nëse ka dhimbje, kjo do të thotë veshkat janë të sëmurë. Ajo shpesh është një simptomë akute të inflamacion i veshkat ose të gurëve të veshkave. Prandaj, në algorithm e provimit dhimbje te mesit në rajon e mbrapa duhet të përfshijë një urinalysis. Kur pezmatimi i veshkave, akute pyelonephritis apo përkeqësimin e kronike, ndonjëherë temperaturë të lartë, dhimbje të ulët mbrapa, mund të jetë në nivel më të vogël touch. Në Përgjithësi, analiza e urinës rritur numrin e leukocytes – ndryshime inflamatore.
 • Gurët nuk janë të vetëm në veshka, por edhe në të tëmthit. Shumë shpesh ngatërrohet me dhimbje kurrizore nga një çrregullim dhe dhimbje nga inflamacioni i tëmthit. E tëmthit është e vendosur të drejtën nën brinjë, dhe japin dhimbje në të drejtën gjysma e mbrapa. Por, ky organ është në mënyrë tinëzare se dhimbje në rastin e cholecystitis mund të jepet në kofshën e djathtë, prapa të ulët dhe madje edhe këmbë. Guri mund të mos rri vetëm në fshikëz e tëmthit, por edhe në Bayou. Guri nuk mund të jetë, dhe për të inflamacionit të tëmthit dhe kanalet, të shkaktuara nga, për shembull, lamblia, opisthorchis dhe të tjerë të parazitëve. Zakonisht inflamacion të tëmthit zbuluar në palpation e barkut dhe përkufizimin e veçantë refleks simptomat e inflamacionit të tëmthit. Nëse ka shenja të cholecystitis, një pacient është dërguar për të bërë një ultratingull e barkut dhe të gastroenterologist. Nëse cholelithiasis në fazë akute – ky është trajtim kirurgjik. Tinëzare është kjo sëmundje që nuk mund të jetë temperatura e hidhërim në gojë, stol të lirshme, por vetëm dhimbje. Kjo ndodh kur e gjatë, kur është formuar një dhimbje kronike.
 • Inflamacion i pankreasit – pankreasit. Dhimbja shpesh rrezaton në pjesën e pasme, vetëm në të majtë. Kjo ndodh kur inflamacion mbulon bisht të pankreasit. Nëse inflamacion është në kokën, pastaj të japin dhimbje të ulët mbrapa të drejtë në mes. Këtu çdo gjë është më e qartë, më akute të pankreasit thjesht nuk mund të vazhdojë pa dyspeptic fenomeneve. Këtu, përveç dhimbje të forta, më shpesh është e "goditjes" dhimbje të barkut mund të jenë të përziera, të vjella. Dhe natyrisht dhimbja është gjithmonë e lidhur me shkeljen e dietës, është konsum alkooli në kombinim me ushqime të yndyrshëm. Akute proceset e punës për kirurgët. Për shkak të pankreasit mund të filloni për të tretet në vetvete, kjo quhet necrotizing pankreasit dhe kërkojnë ndërhyrje emergjente. Nëse një kronike procesi është vëzhgimi i gastroenetrology. Dhe, me përjashtim të dietë yndyrë.
 • Herpesi dhenve zoster – shingles. Ndodh në shpinë të zonës, shpesh bel. Së pari dhimbje, atëherë plagë të ftohtë në formën e flluska të vogla. Thirri një nga lloje të herpes zoster. Shëron zakonisht një terapist dhe një neurolog. Dhimbje mund të jetë shumë e fortë, e zjarrtë. Ky virus përhapet përgjatë nervore. Ndonjëherë, që nga fillimi i dhimbjes deri në skuqje një javë dhe diagnoza është e vështirë për të vendosur.

Herpesi Dhenve Zoster

3. Dhimbje të ulët mbrapa

 • Arsyeja më e shpeshtë — manifestimet e osteochondrosis. Shkelje ose të ndryshimeve degjenerative në rruaza në nivelin e lumbosacral të përbashkët, dhimbjen e përjetuar në coccyx, deri në shtyllën kurrizore.
 • Gjinekologjike shkaqet mund të japin dhimbje në shpinë (e gjitha varet nga pozita anatomike) nxitëse të sëmundjeve të femrave të organeve.
 • Urolitiazës, nëse guri kalon nëpër ureter, shpesh ndodh në lateral të barkut, por ajo mund të jetë nga mbrapa.
 • Patologji e hip përbashkët (si në rastin tonë, që është dhënë në fillim të këtij neni), artrit, arthrosis, apo edhe një hip thyerje mund të japë dhimbje prapa.
 • Sëmundjet e zorrën e trashë – hemorroidet, tumoreve beninje apo malinje (nëse malinje të tumorit, ata japin dhimbje, jo vetëm në vetvete, por mund të jetë një dhimbje nga e metastazave në shpinë, mëlçi, mushkëri).
 • Më në fund, sëmundjet e prostatës — kjo mund të jetë beninj dysplasia të prostatës mund të kancerit të prostatës. Këto sëmundje zhvillohen në moshë madhore, prandaj, shpesh ndodhë për një kohë të gjatë, madje pa simptoma të dukshme, por dobësimi i trupit mund të metastasize të mesit shpinë, në mushkëri, lokale nyjet limfatike.

4. Disa sëmundje të ndikojnë në të gjithë shpinë ose departamentet e saj

 • Dhimbje të ulët mbrapa – më e zakonshme është e ndryshimeve degjenerative në shpinë, e cila ndikon në shpinë. Nuk është polysegmental dhimbje të ulët mbrapa. Simptomat e saj të japë simptoma në të gjitha anët e shtyllës kurrizore, kështu që diagnoza mund të jetë e veçantë vështirësi shumë shpesh kjo ndodh për shkak të osteoporozën.
 • Osteoporoza – një ulje në përmbajtjen e kalciumit në kocka, më e theksuar me kalimin e moshës. Burrat dhe gratë mund të jetë nga shkaqe të ndryshme, por është e njëjtë. Në gratë pas menopauzës është e lidhur me të ulët nivelin e estrogjenit që janë të pasur fëmijë në moshë të rregullojë metabolizmin e kalcium, në të burrave, më shpesh për shkak të lezione të traktit gastrointestinal dhe malabsorption e kalciumit. Në osteoporozën kockat janë të brishtë, të hollë. Kjo vlen edhe për shpinë. Ka tepër i hollë fraktura në lëndim të vogël në fazat e përparuara.
 • Të shumta myeloma i takon grupit të leukemias ose tumore në gjak kur një tumor që zhvillohet në nivelin e palcës të kockave. Rritet numri i crregullime hematopoietike qelizat të cilat rriten qelizat e bardha, presioni i masive shkakton dhimbje në kocka. Kur sëmundja prek të sheshtë, eshtrat, më shpesh barkun, por mund të jetë një dhimbje në shpinë. Tani numri i rritur i rasteve të leukemi. Ajo është diagnostikuar me praninë e proteinave në urinë Ben Jones, e modifikuar proteina, të cilat prodhojnë qelizat e tumorit.
 • Spondylitis ankylosing dhe të tjera të sëmundjeve autoimune — kur inflamacion e rruaza janë autoimune në natyrë, pra kur trupi prodhon antitrupa kundër saj qelizave. Ka pasur një rritje të sëmundjeve autoimune.
 • Sëmundjet infektive të shtyllës kurrizore – tuberkulozi (mund të kombinohet me infeksion të HIV-it), sifilizi, osteomyelitis është shumë e rrallë, por mjeku duhet të marrë në konsideratë dhe të dini rreth tyre. Tuberculous osteomyelitis është e vështirë për të diagnostikuar, shpesh diagnoza më në fund kurrë nuk e ekspozuar, por trajtimi duhet të jetë serioze. Tuberkulozi është një sëmundje tinëzare që çdo dobësim të sistemit imunitar, ajo mund të hyjë në trup dhe për të manifestuar në papritur të simptomave. Për vitin e kaluar unë kam parë dy pacientët e tilla.

5. Këmbëngulës dhimbje prapa mund të tregojnë një sëmundjeje të

Kur simptomat e mëposhtme mjeku dyshon kancerit, dhe synon të thella për ekzaminim:

 • dhimbje prapa të këqija janë në trajtimin e dhimbjes,
 • rënia në trup masiv
 • me gradë të ulët temperaturë (37-37,5 gradë, e cila për një kohë të gjatë nuk ka kaluar),
 • anemia, ulje e hemoglobinës, së jashtmi ai duket si paleness ose yellowness e lëkurës, blu ngjyra e buzëve, "rrathë" nën sytë,
 • rritja e erythrocyte e sedimentimit të papunëve (ESR) në Përgjithësi analiza e gjakut,
 • gjakderdhje tendencë.

Algoritmi e provimeve për dhimbje në shpinë

Ekzaminimi-në-dhimbje-in-the-back

1. Së pari ju duhet të kalojnë testet rutinore të Përgjithshëm të gjakut, analiza e Përgjithshme e urinës për analizë. Kjo do të na japë një ide për gjendjen e trupit, proceset inflamatore në gjendjen e sistemit urinar. Nëse ne shohim një ndryshim në urinë, pastaj menjëherë të dyshuar se dhimbje është shkaktuar nga sëmundje të veshkave.

2. Biokhimicheskii gjakut, numërimi testet e funksionit të mëlçisë (ALT, AST, bilirubin, alkaline phosphatase), CRP (e proteinës C-reaktive), faktorit reumatoid, treguesit e inflamator aktivitetit, sasia e proteinave, raporti i llojeve të ndryshme të gjakut proteinat – albumins dhe globulins dhe indikatorë të tjerë, nëse mjeku dyshon disa lloj sëmundje.

3. Tumor shenjat – nëse ju dyshoni një neoplastic proces.

4. Testet për sëmundje infektive: HIV, hepatiti viral, tubercules, sifilizi.

5. X-ray të shtyllës kurrizore tregon ndryshimet në shtyllën kurrizore, prania e hernias e vertebral metastaza nga tumore, të inflamacionit.

6. CT scan i shtyllës kurrizore dhe organeve të brendshme – një shumë të rëndësishme të anketës, kjo është më shumë se një x-ray të dukshme ndryshimet në indet.

7. MRI është më e shtrenjtë dhe informative metodë e përdorur për të konfirmuar CT scan dhe rezultatet. Është e mundur për të kryer një kombinuar sondazh se kapja e organeve të brendshme dhe në shpinë. Ky studim na lejon për të identifikuar saktë arsyet e dëmtimit të organeve të brendshme.

8. Nëse mjeku mendon se për disa sëmundje të rralla, ai cakton një studim të veçantë (në sëmundje autoimune, rrallë infeksione, më në thellësi studime për të përcaktuar gjendjen e trupit).

Trajtimin e dhimbje prapa, sigurisht, janë të përcaktuara në varësi të shkakut. Por ne kemi filluar gjithmonë me qetësues, ju lutem – jo-steroidal anti-inflamator droga ose antispasmodics.

Me gjithë larminë e shkakton dhimbje prapa, mjekësisë sonë është avancuar të mjaftueshme për të vendosur një diagnozë të saktë dhe për të filluar trajtimin. Më e rëndësishmja – të mos fillojë e sëmundjeve dhe të konsultoheni me një mjek nëse dhimbja nuk shkojnë larg, brenda tri ditëve, për të mos përmendur të gjatë intensive dhimbje.

Të jenë të shëndetshëm!