Të qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje, simptomat dhe trajtimin e

Osteochondrosis është një kompleks ndryshimeve degjenerative në kërc të indeve të disqe intervertebral. Zhvillimi i sëmundjes është shumë i ngadaltë, dhe shpesh në fazat fillestare nuk ka të dallueshme simptomat, përveç për dhimbje të vogël e cila shumë shpesh njerëzit nuk i kushtojnë vëmendje të mjaftueshme. Në botën moderne dhimbje të ulët mbrapa, është një sëmundje shumë e zakonshme që mund të mbulojë të grupmoshave të ndryshme të njerëzve.

Sëmundja mund të shfaqet në çdo pjesë të shtyllës kurrizore. Kryesore vendet e ajo është e ndarë në:

 1. osteochondrosis të qafës së mitrës
 2. osteochondrosis e kraharorit
 3. osteochondrosis e mesit

Të qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje është mjaft i zakonshëm dhe është ndoshta më e rrezikshme, sepse në formën e avancuar është në gjendje të sjellë personin para aftësi të kufizuara. Fakti që rruaza të qafës së mitrës janë shumë më të vogla në krahasim me rruaza të tjera, por ato kanë më të madh të lëvizshmërisë. Në qafë rajon është i koncentruar një numër të madh të enëve të gjakut dhe fibrat nervore gjithashtu kalojnë nëpër qafë të arteries, që mbante rrjedhjen e gjakut në tru. Prandaj vogël zhvendosjen e rruaza të qafës së mitrës kontribuon në ngjeshja e rrënjët nervore dhe të enëve të gjakut. Sepse kurrizore të qafës së mitrës canal është e vogël, nuk është gjithmonë mundësia e compression të palcës kurrizore. Kjo është kryesore për rrezikun që mund të rezultojë me aftësi të kufizuara.

Të qafës së mitrës osteochondrosis

Shkaqet e osteoarthritis

Shkaqet e osteoarthritis nuk janë ende plotësisht të kuptohet nga shkencëtarët, por, megjithatë janë disa faktorë që kontribuojnë në zhvillimin e kësaj sëmundje. Kryesore faktorë të tillë përfshijnë:

 • Predispozicion që ishte transmetuar gjenetikisht.
 • Të pahijshme dietë, për shkak të të cilit ka peshë të tepërt dhe mungesa e mikroelementet në trup.
 • Dehje ose infeksion.
 • Të dëmtuar metabolizmin.
 • Dëmtimet e shtyllës kurrizore.
 • Mbajtja e një mënyrë jetese i ulur, zbatimin e minimal të lëvizjeve.
 • Prania e sëmundjeve të tilla si scoliosis, sheshtë këmbët, dhe jostabilitetit të segmente të shtyllës kurrizore.
 • Një fizikisht e pabalancuara të ngarkesës në trup.
 • Të shpeshta stresi dhe tensioni psikologjik.
 • Një ndryshim i papritur në krijuar tashmë jetese.

Në fazat kryesore të degjenerative të diskut sëmundje

Osteochondrosis e shpinë qafës së mitrës është i ndarë në katër faza. Në fazën e parë mund të jetë e dukshme vetëm siklet në shpinë. Për në fazën e dytë karakterizohet nga: shkatërrimin e fijor unazë dhe pamjen e zgjatje e diskut intervertebral, mund të jetë gjithashtu një vuaj nervore. Me zhvillimin e fazës së tretë të formimit të intervertebral hernie. Në vitin e katërt, të fundit të fazës osteochondrosis e njerëzve shumë të këqija të lëvizur dhe pothuajse vazhdimisht ndjeni dhimbje. Kjo është për shkak të deformimeve të rruaza në formën në të cilën pamjen e osteophytes (kocka nxit).

Simptomat e qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje

Prania e qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundja është shoqëruar nga disa simptoma, duke vepruar si simptomat kryesore e sëmundjes:

 1. Irritative-refleks sindroma. Kur në dispozicion nuk është një i lodhur dhimbje në qafë dhe nape e qafës që rritet me rritjen e lëvizjes.
 2. Vertebral sindromi i arteries. Shoqërohet me dhimbje koke, marrje mendsh, të përzier, të vjella, zhurmë në vesh, edhe të mjaft ndoshta një çrregullim të vizive të sistemit. Nuk është një mundësi e çrregullime cerebrale të qarkullimit të gjakut.
 3. Sindromi i mëparshëm scalene muskujve. Ajo karakterizohet nga dhimbje të dhemb në qafë. Dhimbja është më e keqe kur flipping apo rrotulluese e kokës.
 4. Kardiak sindromi. Shoqërohet me dhimbje në qafë, zemër, dhe levator scapulae. Dhimbja ka tendencë të përkeqësohet, kur të kthyer kokën dhe teshtitjes. Simptomat në këtë rast janë fort të kujton angina.
 5. Radicular sindromi. Kur kjo ndodh është ngjeshja e rrënjët nervore. Zona dhimbja është përhapur në një hapësirë të madhe të trupit. Kjo zonë përfshin: qafë, shpatull, supet dhe gishtat.
 6. Root-vaskulare sindromi. Zakonisht e karakterizuar nga motorike dhe shqisore çrregullime.
 7. Kurrizore sindroma. Shfaqet kur compression të palcës kurrizore të prekur me osteochondrosis e rruaza. Në këtë rast, ka një dhimbje në qafë, humbja e ndjesi, dobësia e gjymtyrëve.

Trajtimi i qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje

Hapi i parë në trajtimin e — përcaktimi i saktë i diagnozës. Vetëm atëherë mund të keni zbatuar një trajtim gjithëpërfshirës të qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje, e cila në thelb është për të ulur dhimbjen dhe lehtësimin e inflamacionit. E konsiderojnë metodat kryesore e kompleksit trajtimin e:

 • Terapia. Mbahet gjatë përkeqësimin e sëmundjes. Me e saj të ndihmojë të zvogëlojë ënjtje dhe për të lehtësuar dhimbjen.
 • Fizioterapia. Kryer duke përdorur rrymat e pasur të ulët të frekuencave, ultratinguj, fusha magnetike dhe lazer. Hiqen në mënyrë që ndjesi e dhimbje dhe spazma e muskujve, ul inflamimin.
 • Manual terapi. Kjo terapi zgjedh për çdo pacient individualisht. Pas aplikimit të saj, të lehtësuar dhimbjen, rritjen e lëvizshmërisë dhe të korrigjuar sjellje.
 • Fizioterapia. Për qëllim kryesisht në decompression e rrënjët nervore. Ushtrime të veçanta të ndihmojë për të zvogëluar dukshëm ngarkesa bie mbi shpinë, për shkak të fuqizimin dhe zhvillimin e muskujve. Gjatë exacerbations e ushtrojnë zakonisht nuk e përdorin. Ushtrimet duhet të jetë i përcaktuar vetëm nga një kualifikuar teknik.
 • Trajtimi me masazh. Në klinikat e specializuara të Tibetan mjekësi përdoret acupressure dhe metodat e Kineze mjekësi – mjekësi akuapunturë dhe moxibustion.
 • Të këmbës. Në mënyrë efektive eliminon dhimbjen, përmirëson proceset metabolike në trup.

Duhet theksuar se trajtimi i qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje gjatë shtatzënisë është pothuajse e pamundur. Kështu gratë duhet t'i kushtojnë vëmendje të sëmundjes para shtatzënisë. Ka edhe një numër rekomandimesh për të gjumit, njerëzit që vuajnë nga osteochondrosis. Dyshek i pacientit duhet të jetë e mesme ngurtësinë. Ju nuk mund të përdorim shumë të butë apo e vështirë dyshek. Jastëk nuk duhet të përdoren të lartë, është e këshillueshme për të blerë ortopedike. Për të parandaluar këtë sëmundje të pakëndshme, ju duhet të bëni atë nëpërmjet një rregullta parandalimin. Metodat e parandalimit është e saktë të të ushqyerit, të lëvizshmërisë fizike dhe ndryshimin e jetesës më aktiv.