Çfarë është artriti nyje

Kur të përbashkët ndodh dhimbje të padurueshme, ne në këtë moment nuk bëni kujdes atë që emrin e sëmundjes që shkakton ajo. Çfarë është artriti dhe osteoarthritis, nuk është mirë i njohur. Probleme të përbashkëta të ndikojë në çdo të dhjetën njeri në Tokë, pavarësisht nga mosha dhe mënyra e jetesës. Ajo mund të theksohet se sot kjo është një çështje globale. Prandaj, është e rëndësishme që të merren me temë e nxehtë që më në fund të gjeni për veten tuaj atë që është e osteoarthritis, se si kjo ndodh dhe çfarë metoda ofron mjekësia moderne për trajtimin e kësaj sëmundjeje.

Artriti dhe osteoarthritis është një sëmundje?

osteoarthritis

Pjesa e parë emrat përcaktimi sëmundjet e nyjeve, shqiptohet njesoj. Consonance e emrave është mashtruese shumë njerëz që besojnë se ajo është një dhe e njëjta sëmundje. Në fakt, dallimi mes tyre është mjaft i madh.

Artriti nyje – çfarë është ajo? E ashtuquajtura mosha e lidhura me sëmundje karakterizohet nga gradual deformim i kërc pllaka. Më shpesh osteoarthritis fillon të shqetësojnë njeri pas 45 vjet. Në moshë të vjetër rrezikun e osteoarthritis e nyjeve të rritet deri në 50 %.

Artriti, përkundrazi, ndodh në të rinjtë nën dyzet vjet. Në të dyja rastet, mosha kufizime të ketë përjashtime të bazuara në rrethana të ndryshme. Për shembull, në fillim arthrosis mund të ndodhë në atletët profesionistë ose të jetë rezultat i lëndime të rënda dhe fraktura. Artriti parë për të marrë të sëmurë, dhe se tashmë në vend të vjetra në moshë (pas 60 vjet), në qoftë se personi kishte komplikacione të rënda nga ftohjet, gripi ose një situatë e vështirë.

Thelbi i sëmundjes

Çfarë është arthrosis? Kjo është një sëmundje kronike me periodik exacerbations, të dëmtojnë vetëm luajtshme të përbashkët të kockave mbaresa. Më shpesh ndikon në gju, hip, nyjeve kyçin, dhe ajo gjithashtu ndodh edhe në gishtat e këmbëve.

Artriti është karakterizuar një inflamator proces që përfshin të gjithë trupin e njeriut. Për dhimbje të përbashkët mund të jenë të fshehur një numër i madh i proceseve të tjera, për të njohur që në mënyrë të drejtpërdrejtë nuk është aq e lehtë. Shkaku i inflamacionit mund të jetë e sëmundjeve ngjitëse, paqëndrueshmëria e sistemit imunitar, çrregullime metabolike. Artriti, përveç në nyje, mund të ketë një ndikim negativ në gjendjen e zemrës aktivitet, të veshkave, të mëlçisë.

Për këtë arsye ajo bëhet më e qartë se çfarë është artriti dhe osteoarthritis, cila është diferenca e tyre dhe ngjashmëri. Të njëjtën simptomë në të dy sëmundjeve është inflamacion i kërc e ligamenteve. Por ka disa veçoritë karakteristike që të lejojë mjekët të saktë të të bëjë të korrigjuar diagnozën.

Simptomat e osteoartritit

Karakteristika kryesore e sëmundjes janë, natyrisht, dhimbje. Veçanërisht e dukshme kur ngarje ose për të ushtruar. Çfarë është osteoarthritis e 1 shkallë? Kjo është në fazën fillestare të sëmundjes kur dhimbja mund të veshin një weakly e theksuar, kështu që njerëzit shpejt dha dorëheqje për praninë e saj dhe pushon në njoftim. Çfarë është arthrosis e 2 gradë? Kjo është faza e ardhshme e sëmundjes në të cilën dhimbja fillon të shqetësojnë tashmë në një të vogël shtesë ngarkesa. Dhe me zhvillimin e mëtejshëm të sëmundjes dhimbja nuk ndalet edhe në pjesën tjetër. Shkurtimisht, për të marrë shpëtoj prej tij mund të jetë vetëm duke marrë një pozitë të rehatshme.

Në çdo fazë të osteoarthritis është e pashmangshme kufizime në lëvizjen e sëmurë të përbashkët. Një shenjë tjetër e osteoarthritis është kriza në nyje. Në fakt, periodike rustling ndodh në të gjithë njerëzit, dhe kjo tingëllon si një të vogël kërcëllimë. Kriza ndodh më shpesh, dhe me zërin e saj i ngjan të trashë klikime. Shkaku i simptomë është rritja e fërkimit të kockave për shkak të shkatërrimit të kërc të përbashkët.

Pamja e sëmurë nyje është duke pësuar ndryshime të rëndësishme, të cilat mund të jenë të gjata të padukshme nga jashtë. Mungesa e jashtme shenjat e deformim për shkak të faktit se në rast të arthrosis nuk ka ënjtje, skuqje, indet e muskujve apo gunga format.

Shkaqet e osteoarthritis e gju

Dhimbje në gjunjë, është shqetësuese shumë njerëz që kërkojnë ndihmë mjekësore. Shkaqet e dhimbshme ndjesi mund të jenë të ndryshme, duke përfshirë humbjen e cartilaginous bëj. Çfarë është e gjurit arthrosis (ose osteoarthritis)? Kjo është një negativ të ndryshojë në kapakun e kërc varet përbashkëta, të cilat çojnë parë në humbjen e elasticitetit të indeve lidhës, dhe më vonë të tij gradual shkatërrimit.

Dhe konsum të kërc përfshin jo vetëm deformimi, por edhe të përfunduar ristrukturimin e indit eshtëror. Si rezultat i ndryshimeve në mbaresa e eshtrave të shfaqet osteophytes (spikes) që të rrisë dhimbje dhe në mënyrë të konsiderueshme kufizojnë të personit të lëvizjes.

Kështu, osteoarthritis e gju. Ajo që është, unë e di shumica e grave pas dyzet vjet, të pajisur me mbipeshë ose që vuajnë nga venat me variçe. Sëmundja një kohë të gjatë bën vetë ndjerë. E saj të mitur manifestime karakterizohen me të butë dhimbje dhe shqetësim të vogël pas një shëtitje të gjatë, të ushtrojë, të mprehtë ngrihet nga karrigia e tij. Periudhës fillestare të sëmundjes mund të zgjasë nga disa muaj deri në disa vjet.

shkaqet e osteoarthritis

Çfarë është një deforming arthrosis? Kjo është e ardhshme e pashmangshme fazën e sëmundje progresive. Ajo të çon në të kufizojë pasojat që krejtësisht të prishin funksionin dhe strukturën e kërc të përbashkët. Në fazën e zhvillimit të deforming gonarthrosis dhimbje të ndodhë më shpesh, e fundit më të gjatë dhe të lëvizjes shpesh të shoqëruar nga një përtypje e nyjeve. Bëhet më e dukshme deformime, dhe zgavrën e kyçeve është e mbushur me lëng. Faza e tretë karakterizohet nga durimit të dhimbjes, rritje e para të stinëve. Keq lakimi dhe straightening e gjunjë ndikon në ndryshime të ecje dhe deformime të nyjeve, çon në lakim të këmbëve.

Çfarë është gjurin e artritit dhe cilat janë shkaqet e saj? Si rregull, sëmundja ka dy forma:

 • Fillore shkaku është një defekt i lindur të përbashkët. Simptomet e parë janë të dukshme tashmë në fëmijëri, kur të rritjes së shpejtë e trupit zbulon të pahijshme formimin e ligamentous aparatit.
 • I mesëm – rezultat i komplikacioneve pas lëndimeve, dislocations, të rëndë të lëndimeve ose sëmundjeve të caktuara.

Në rastin e dytë formë të patologji është shumë e rëndësishme për të filluar trajtimin e procesit inflamator, kështu që ajo nuk ka zhvilluar në osteoarthritis e gju.

Si për trajtimin e osteoarthritis

Pothuajse krejtësisht të kuruar sëmundje vetëm në një fazë të hershme, nëse ne mund të merrni shpëtoj nga shkaqet kryesore të artritit (p.sh., peshë të tepërt). Në raste të tjera konservatore trajtime mund vetëm të arritur një të qëndrueshme heqje: minimale prani ose në mungesë të zgjatur të patologjike shenja. Për të arritur këtë qëllim, të përcaktuara droga, chiropractic, masazh, fizioterapia, ushtrim të terapisë.

Rezultat i këtyre masave të zvogëluar në mënyrë të konsiderueshme ose për një kohë të gjatë do të jetë dhimbje, zhduken inflamacion të përbashkët. Përveç kësaj, përmirësimi i fluksit të gjakut në zonën e prekur dhe nuk do të jetë një restaurimi të pjesshëm të kërc. Rezultat të mirë dhe gjithashtu i jep të rregullt balneological trajtim.

Në fazë të avancuar të gonarthrosis përshkruar prosthetics. Faleminderit për artificiale të përbashkët mund të arrihet në shërim të plotë të motorike funksione.

Kur ka arthrosis të përbashkët kyçin e këmbës

Nëse ju i vishni këpucë të pakëndshme apo shumë takë të lartë, ajo rrit rrezikun e barkut këmbë. Të miturit trauma mund të duket i parëndësishëm, por sepse së shpejti të harroni në lidhje me të. Por në realitet, çdo rotacioni është i lëndimit të muskujve dhe ligamenteve, e cila më vonë do të bëjë vetë u ndie me zhvillimin e pakëndshme sëmundje.

Çfarë është e osteoartritit të kyçin e këmbës të përbashkët dhe çfarë rrethana të tjera është një parakusht për zhvillimin e saj? Përveç lëndimeve, shfaqja e sëmundjes është ndikuar fuqimisht nga ekzistues osteochondrosis, intervertebral hernie, brenda-artikulare fraktura, dysplasia dhe faktorë të tjerë që shkaktojnë pinching e rrënjët nervore në mesit shpinë. Kjo rezulton në mosfunksionim e muskujt e kyçin e këmbës. Çfarë është osteoarthritis e këmbë, shpejt e kupton njerëzit të cilët kanë rregullt fizik të ngarkesës në këmbë për shkak të profesionale specifika: shpërngulur, valltarë, valltarë, futbollistët, vrapues, ndërtuesit e trupit. Në rrezik edhe njerëzit yndyrë.

Nga vazhdueshme ngarkimin e kyçeve kërc të dalë jashtë përdorimit më të shpejtë, bëhet më e hollë dhe e humbasin elasticitetin. Shumë shpejt ata të zhvillojnë të çara të vogla, të cilat grumbullohen kripëra të kalciumit, të cilat më tej e shkatërron indeve lidhës. Nëse ju nuk e trajtojnë sëmundjen në fazë të hershme, pastaj eshtrave do të shfaqet me gjemba. Në këtë rast, ne me siguri mund të flasim për deforming arthrosis, i cili është i kuruar.

Çfarë është arthrosis dhe si të njohin atë që vjen? Ju duhet të dëgjoni me trupin tuaj dhe kushtojini vëmendje simptomat e mëposhtme:

 • marrë nga shtrat dhe për të marrë hapin e parë, ju menjëherë ndjejnë dhimbje dhe parehati në nyje të këmbës;
 • dhimbja rritet me ushtrime fizike.
 • me zë të lartë crunching dhe kërcëllimë në nyje gjatë të ecurit, kufizimet dhe ngurtësi;
 • kur ecin edhe mbi nivelin e tokës që ju shpesh e dëmtojnë këmbët.

Në shenjat e para të akoma në fazat embrionale osteoarthritis nxitim tek mjeku për të mos drejtuar sëmundje dhe për të parandaluar pasoja të pakthyeshme.

Metoda e trajtimit të arthrosis

parandalimin e osteoarthritis

Rezultati i trajtimit është në proporcion të drejtpërdrejtë në fazën e sëmundjes. Shkallën e parë të osteoarthritis përfshin metodat konservative: ilaçet, ushtrimi terapi, e fizioterapisë. Plot njerëz rekomanduar humbje peshe. Rezultati mund të jetë një kohë të gjatë për të hequr qafe dhimbje, lehtësimin e inflamacionit.

Shumë e rëndësishme që në këtë fazë në trajtim është përdorimi i biostimulants rrit qarkullimin e gjakut në trup. Një metodë shtesë për ndikim pozitiv është një trajtim Spa që i jep afatgjatë dhe të qëndrueshëm në fuqi.

Vendimi për kirurgji, mjeku mund të pranojë vetëm pas ndodhjes së tretë dhe më të rënda fazën e osteoartritit. Në këtë rast, ka disa opsione:

 • arthroplasty – zëvendësimin e shkatërruar të përbashkët me një implant (në fund do të mbulojë të gjitha funksionet e këmbë);
 • arthrodesis është heqjen e kërc dhe të detyruar lidhjen e kockave mbaresa (si rezultat i ndaluar do të krejtësisht të humbur mobilitetit);
 • arthroplasty, rivendosjen e funksioneve të dëmtuar lidhje (e rekomanduar për të nyjeve të vogla).

Parandalimi

Ju duhet të mos harroni se marrjen e artritit mund praktikisht të gjithë. E të vjetër që ai merr, aq më shumë gjasa për të marrë sëmundje të rënda. Prandaj është shumë e rëndësishme nga një moshë të re për të i kushtoj vëmendje për shëndetin e tyre dhe për të marrë masa parandaluese për të parandaluar sëmundje. Këtu janë faktorët kryesorë që mund të ndihmojë për të parandaluar osteoarthritis:

 • të plotë dhe të balancuar të të ushqyerit;
 • mungesa e dëmshme zakonet;
 • të moderuar të aktivitetit fizik dhe mbajtjen e një peshë të shëndetshme;
 • përputhje me rregullat, parandalimin e lëndimet e mundshme nga e tepruar aktivitetet fizike (profesionale ose sportive);
 • rregullt preventive mjekësor;
 • përdorimi i specializuar integruar mjete.