Simptomat e përbashkëta degjenerative të diskut sëmundjet e qafës së mitrës

Të qafës së mitrës osteochondrosis – një sëmundje e shpinë, e cila shkakton ndryshimeve degjenerative në disqe intervertebral. Në fazën e parë simptomat janë pothuajse unnoticeable, por me përhapjen e patologjike proces, gjendjen e pacientit është përkeqësuar.

osteochondrosis

Shkaqet e sëmundjes

Osteochondrosis lind si rezultat i pabarabartë ngarkimit në shpinë. Predisposing faktorë:

 • të rënda tendosje fizike;
 • të veshur të gabuar këpucë;
 • kequshqyerja;
 • problemi me proceset e këmbimit;
 • nervor dhe emocionale lodhje.

Sëmundja mund të ndodhë gjatë të mbante një fëmijë. Një rrezik të madh në shtatzënitë e shumëfishta. Patologjike proces mund të jenë gjenetikisht të përcaktuar.

Skenë dhe fotot

Zhvillimin e osteoarthritis është i ngadalshëm. Ka 4 faza kryesore e sëmundjes:

 1. Faza e parë. Pacienti ndihet në siklet pas shëtitje të gjata dhe të qëndrojnë në të njëjtin pozicion. Fillojnë të formojnë vulave në vertebral disqe.
 2. Në fazën e dytë. Dhimbje të ndodhë. Mjeku thekson manual terapi dhe relievers dhimbje.
 3. Në fazën e tretë. Nuk janë shënuar të ndryshimeve degjenerative në disqe intervertebral.
 4. Faza e katërt. Stadi i fundit i sëmundjes, e cila e prekur pothuajse të gjitha pjesët e shtyllës kurrizore.
si nuk osteochondrosis

Në fazat e fundit të konservatore trajtimi do të jetë i paefektshëm. Mjeku thekson operacioni, i cili do të kërkojë një kohë të gjatë të rimëkëmbjes.

Simptomat e përbashkëta

Dhimbje të ulët mbrapa mund të mbulojë një ose më shumë të shtyllës kurrizore. Më shpesh ndikon në rruaza të qafës së mitrës. Simptoma klinike të tilla devijime të lidhur direkt me punën e trurit. Marrin në konsideratë të gjitha simptomat kryesore të kësaj sëmundje.

Dhimbje në qafë, qafën dhe zonën e qafës

Pacientët shpesh kemi dhimbje të qafës, occipital dhe qafë rajon. Kjo është për shkak të pamjaftueshme furnizimin me gjak të trurit. Deformim i rruaza kryesor për compression të vertebral arterie. Në sfondin e këtyre proceset degjenerative mund të ndodhë hernie.

Së bashku me dhimbje, nuk është një rrezik dhe komplikime serioze. Për shembull, ndërprerjeve në presionin e gjakut ose të vazhdueshme të dëmtimit të dëgjimit dhe të shikimit. Nganjëherë pacientët që sulme paniku dhe ankthi. Ata mund të zgjasë 30 minuta. Një gjendje tjetër që quhet diencephalic sindromi.

Një tjetër shkak i dhimbjes është i spazma e muskujve, që çon në zvogëlimin e fluksit të gjakut. Pacienti përkohësisht mund të humbasin aftësinë për të lëvizur qafën e tij. E fortë tendosje të çon në faktin se dhimbjen nga qafa të fillojë të rrjedhë në kokë dhe mund të vazhdojë të përhapet në kokë. Në procese të tilla, pacienti vuan nga rënda migraines.

Zhurma, kumbues, një ndjenjë e stuffiness në veshët

marramendje

Ky kompleks i simptomave quhet cochlear ose cochlear. Mjekët nuk janë gjithmonë në gjendje për të shoqëruar të tilla devijime me zhvillimin e qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje.

Zhurma dhe tingëllim në veshët ndodh kur ju ndryshoni pozicionin ose për një kohë të gjatë të qëndrojnë në një pozicion.

Marramendje

E rruaza të qafës së mitrës janë mjaft të hollë, kështu që mbajtja kreu ata janë të nënshtruar për ngarkesa të rënda. Ata janë më të ndjeshëm ndaj deformimit se rruaza të kraharorit. Si rezultat i devijimit të ndodhë marrje mendsh, të cilat mund të jenë:

 1. Sistemi. Ekziston një ndjenjë e lëvizje rrethore të trupit dhe përreth objekteve. Kjo ndodh për shkak të defektit të aparatit vestibular, muskujt dhe receptorët në nyje.
 2. Nuk e sistemit. Pacienti paraqet me një ndjenjë të faintness, të habitur dhe e pasigurt e shtetit në një pozitë vertikale. Ndjenja e rrethore rotacioni është zhdukur.

Nëse përjetoni simptoma të tilla ju duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek. Shkaqet për të urgjencës në spital të pacientëve:

 • mpirje të sup;
 • paralizë të fytyrës, muskujt;
 • humbja e vetëdijes,
 • dhimbje koke të forta.

Të zhvendosur rruaza dhe vrull muskujve të çon të vuaj nerva që të ushqyer trurin. Për shkak të mungesës së oksigjenit kanë trullosur parashikon. Fillimisht, oksigjen mangësi ndodh në anën e pasme të kokës, ashtu siç është në qendër të aparatit vestibular.

Mungesa e ajrit

Mungesa e ajrit në osteochondrosis mund të jetë e disa lloje: probleme me frymëmarrje dhe mungesës së oksigjenit. Vështirë të marrë frymë në sfond të vuaj nervat të cilat transmetojnë sinjale nga fyt në ezofag.

Mungesa e ajrit ndodh për shkak të një vuaj nervore. Rezultati është një vrull të diafragmës, e cila mund të rezultojë në ndryshime të thellësinë dhe ritmin e frymëmarrjes. Pacienti bëhet i zënë dhe e vështirë për të marrë frymë.

pështirosje

Kjo është një simptomë serioze si gulçim osteochondrosis të rrezikshme zhvillimit të disa komplikime të tjera. Në këtë rast, mjeku përshkruan ilaçet.

Pështirosje

Të qafës së mitrës është më e ndjeshme, pasi që në strukturën e saj ka një numër të madh të fibrave nervore dhe të enëve të gjakut. Kalon nëpër qafë arterie që transporton oksigjen dhe lëndë ushqyese të trurit. Me të qafës së mitrës osteochondrosis formuar zgjatje dhe diskale disqe.

Në pjesën e pasme strukturat e trurit të marrë e pamjaftueshme sasisë së arterial të gjakut. Kjo shkakton kompensues reagimet. Ngushtimi i arterieve të çon në rritjen e presionit të gjakut. Pacienti ndjenja të përziera.

Nëse ju nuk e bëni të rivendosur rrjedhën e gjakut në hind strukturat e trurit, pacienti zhvillon të vjella dhe humbja e vetëdijes. Gjatë goditje në tru rrit rrezikun e zhvillimit goditje dhe më tej aftësi të kufizuara.

Probleme me vizion

Osteochondrosis e qafës së pacientit mund të përjetojnë të dyfishtë vizion, floaters dhe dridhje. Ata tregojnë fillimin e sëmundjeve të rënda që duken në sfond të osteochondrosis. Këto përfshijnë këto sëmundje:

 • glaukoma;
 • katarakt;
 • sëmundja e Claude Bernard-Horner.

Është shumë e rëndësishme për të monitoruar ndryshon gjendjen e syrit. Kjo është një e rëndësishme simptomë që tregon problemet e shëndetit.

Hedhje në presionin e gjakut

Fillimisht mund të duket se hedhje në presionin e gjakut dhe dhimbje të ulët mbrapa nuk kanë asgjë të përbashkët. Megjithatë, ajo nuk është. Ndryshimeve degjenerative në shpinë vuan sistemin nervor autonom.

Hedhje janë vërejtur gjatë ditës. Për të tilla sëmundje karakterizohet nga zgjatur e hipertensionit.

presioni

Hopping dinamikën e përditshme uretralnoe hipertensionit ndodh kur refleks irritations e sistemit nervor terminations dhe të çastit spazma krovenosnyh enët.

Simptomat e presionit të lartë të gjakut në të qafës së mitrës osteochondrosis:

 • dhimbje koke të forta;
 • presioni majat pas stresit apo tendosje të muskujve;
 • dhimbje në gjymtyrë: krahët, këmbët, etj.;
 • ulët ndjeshmëria në zonën e qafës.

Papritur fainting, ose syncope

Papritur fainting mund të ndodhë si rezultat i një përmbledhje të shkurtër ndërprerja e rrjedhjes së gjakut në vertebral arterieve. Nëse pacienti e humbi vetëdijen, ajo duhet të zbatohen në mënyrë që këmbët ishin mbi kokën e tij. Ajo aktivizon qarkullimin e gjakut në tru. Pas fainting, ju mund të përjetojnë probleme me të folurit dhe lëvizjet.

Pharyngeal probleme

Ndonjëherë në paraqitjen e proceset degjenerative në rruaza të qafës së mitrës, mund të dëshmojë vetëm pharyngeal simptomat. Ata shfaqen nëpërmjet:

 • gëlltitjes;
 • një dhimbje të fytit;
 • trup i huaj ndjesi në fyt;
 • kruajtje.

Karakteristikat e tilla janë të lidhura me lëndimet për të neuro-vaskulare mbathje, të cilat shkojnë nga të palcës kurrizore. Megjithatë, këto simptoma janë vërejtur jo vetëm në osteochondrosis, por edhe inflamacion dhe ënjtje.

Rritje në temperaturën e trupit

Me të qafës së mitrës osteochondrosis rritur temperaturën e trupit. Kjo simptomë ndodh kur këto lezione:

 • vertebral arterie sindromi;
 • disk zgjatje;
 • stenosis e kurrizore canal.

Ethet mund të jetë shkaktuar nga neurozën, neurologjike zabolevaniem dhe fibromyalgics sindromi. Ndonjëherë ka disa kushte patologjike që përkeqësojnë simptomat e degjenerative të diskut sëmundje.

Manifestime të varet nga shkalla e sëmundjes

temperatura
 1. Në fazën e parë të zhvillimit të sëmundjes simptomat mund të mos jenë të vërejtur. Shenjat e para të fillimit të degjenerative proceset: dhimbje koke, të vogël në kufizimin e aktivitetit fizik, qafë, dhimbje koke, parehati në qafë dhe te krahët. Këto shenja të bëhet e theksuar, kur e kthyer ose flipping kokë.
 2. Në fazën e dytë të zhvillimit fillon nga zgjatje e disqet kurrizore, trurin të çara të fillojë të kon off. Dhimbja bëhet më e ashpër, nuk është një tingëllim në veshët dhe shqetësime të gjumit.
 3. Faza e tretë karakterizohet nga një shkatërrim i fijor unazë e disk. Ka dislocations dhe displacements e rruaza, herniation në shpinë qafës së mitrës.
 4. Në faza e katërt, më të ndryshimeve degjenerative janë të pakthyeshme.

Të cilat paraqiten në tru?

Simptomat në tru mund të shqiptohet ose minimale. Cerebrale devijime të ndodhin vetëm nëse një i fuqishëm compression e vertebral arterie kockëmadh outgrowths. Si rezultat i kësaj, ka probleme me qasjen e gjakut në kokë dhe e trurit, dhe kjo provokon spazma e vogël e enëve të gjakut dhe hypothalamic dysregulation.

Me të qafës së mitrës osteochondrosis mund të shkaktojnë këto sindroma:

 1. Hypothalamic. Ajo mund të jetë neurologjike dhe fizike.
 2. Syncope dhe drop-sindromi. Ata duket se pacienti ndjen dobësi në këmbë dhe të humbjes së vetëdijes për disa minuta.
 3. Vestibular-amë. Vërehet marramendje në kokë me radhë.

Si rezultat i këtyre proceset degjenerative, pacienti përpiqet për të shmangur vende publike. Kështu ai i pakuptueshëm dhe i frikës dhe depresionit.

Dallimet midis grave dhe burrave

Simptomat e qafës së mitrës chondrosis burrat dhe gratë janë pothuajse i padallueshëm. Ndryshimeve degjenerative në rruaza të qafës së mitrës janë më të zakonshme tek gratë, kjo është për shkak të anatomike strukturën e qafës së mitrës. Në meshkuj, muskulaturë të qafës së mitrës është më mirë të zhvilluara.

dhimbje prapa

Chondrosis e shpinë në fëmijët dhe të rinjtë

Chondrosis e shpinë në fëmijët dhe të rinjtë është shkaktuar nga një Gjeneral vonesë të zhvillimit të indeve lidhës. Kjo mund të jetë rezultat i anomalitë gjenetike apo dhe çrregullime të metabolizmit mineral. E papjekur disqe intervertebral të rrezikuara të ndryshme patologjike të proceseve.

Sëmundja është shkaktuar nga mënyrë jetese i ulur, gjatë ulur në kompjuter dhe disponueshmërinë e peshë të tepërt. Simptomat e kësaj sëmundje janë të ngjashme me simptomat e osteoartritit në të rriturit. Me humbjen e qafës së mitrës pacienti është duke përjetuar dhimbje në qafë, të trullosur parashikon dhe migraines.

Diagnoza

Para se të diagnostikimit dhe trajtimit, mjeku do të kryejë disa teste diagnostike. Është e jashtme kontrolli, vlerëson sjellje dhe studiuar muskulaturë.

Tomografia e llogaritur

Tomografia e llogaritur ju lejon për të parë kockave në 3D projektim. Sipas parimit për të kryer këtë procedurë e ngjashme me një x-ray. Megjithatë, të tilla diagnostics ju lejon të shihni të shtrira imazh.

Kjo procedurë nuk është në dispozicion të fëmijëve dhe të grave shtatzëna, për shkak se një dozë të lartë x-ray rrezatim. Në mesin e kontradiksionet përfshijnë mungesën e pacientit aftësinë për të mbetet në një pozitë të palëvizshme për disa minuta.

X-ray

X-rrezet – një klasik procedurë që është caktuar për diagnozën e degjenerative të diskut sëmundje. Kjo është praktikisht e padëmshme dhe lejon për të vlerësuar shkallën e ndryshimeve degjenerative. Me këtë teknikë është e mundur për identifikimin e sëmundjes në fazat e para.

ekzaminimi

X-ray nuk lejon që të marrin ndër-sektoriale imazhet e prekur indet. Ka një numër më moderne informative dhe metodat e ekzaminimit. X-ray është i përshtatshëm vetëm për diagnozën fillestare.

Osteochondrosis është një e rrezikshme gjendje që pa kohë trajtim mund të çojë në të pakthyeshme ndryshimeve degjenerative dhe aftësi të kufizuara. Në fazën fillestare mund të jetë vetëm një të butë siklet. Me zhvillimin e patologjike proces, simptomat bëhen më intensive. Kur shenjat e para të lezionet e shpinë menjëherë duhet të konsultoheni me një mjek.