Të gjitha shenjat dhe simptomat e degjenerative të diskut sëmundjet e qafës së mitrës shpinë

Në këtë artikull, e detajuar të shikoni të gjitha shenjat dhe simptomat e degjenerative të diskut sëmundjet e qafës së mitrës shpinë. Osteochondrosis është një degjenerative të shkatërrimit të vertebral disqe dhe rruaza veten me shfaqjet degjenerative.

Osteochondrosis e shpinë qafës së mitrës

Megjithatë, për shkak të shkeljes së integritetit të intervertebral komponent, shfaqet më e tmerrshme patologji, një hernie dhe zgjatje, deri në kockë shkatërrimit.

Çfarë është osteochondrosis

Ju duhet të mbani mend se procesi i shkatërrimit të rruaza dhe disqe është e pakthyeshme dhe për të rivendosur të performancës origjinale nuk do të funksionojë. Të gjithë ju mund të bëni është të ngadalësojë procesin e shkatërrimit.

Të qafës së mitrës osteochondrosis është shumë më e rrezikshme, pasi që në shtyllën kurrizore është një e madhe numri i fibrave nervore dhe të enëve të gjakut, funksionimin direkt me trurin dhe trupin në Përgjithësi. Rruaza në rajonin e qafës së mitrës janë shumë të afërt me njëri-tjetrin, e cila gjithashtu krijon rrezik.

Çdo presion ndaj mbaresa nervore, arteriet, enët e gjakut, prish gjakun furnizimi dhe të ushqyerit e tërë organizmin, e cila çon në një numër të simptomeve.

Simptomat

Të qafës së mitrës osteochondrosis nuk mund të disassembled, për shkak të ngjashmërisë me patologji të tjera. Dhe në fazën fillestare, ju mund edhe të marrë atë për zhvillimin normal të lodhjes apo overexertion. Dhe shpesh diagnoza janë të rreme. Kur diagnostics janë të rëndësishme për të përcaktuar se cila nervore degët e ngjeshur, ndoshta për shkak se truri vuan nga mungesa e qarkullimit të gjakut.

Përbashkët të manifestimeve të qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje janë:

  Osteochondrosis të qafës së mitrës
 • Dhimbje koke. Kjo është parë dhe të vazhdueshme simptomë. Me zhvillimin e sëmundjes, dhimbja është më e keqe. Dhimbja është e ngjashme me migrenë, por ankorua qetësues, ju lutem. Sigurisht, në qoftë se ju drejtuar sëmundje, e painkillers nuk ka më punë. Në thelb, personi përvojat një pulsation në materiale dhe occipital rajon. Gjetur dhe parietal vende.
 • Dobësia në të armëve. Ajo është konsideruar si një shenjë e dëme nervore proces, i cili është përgjegjës për rregullimin e innervation e gjymtyrëve të sipërm. Dëmi mund të jetë shumë i fortë, deri në paralizë.
 • Të dobët të lëvizjeve, përtypje. Me të qafës së mitrës osteochondrosis shpesh ktheni kokën vështirë. Gjithashtu, kreu lëvizjet janë të kufizuara për përpara dhe prapa. Dhe në këtë rast, të shoqëruar nga një përtypje e nyjeve.
 • Mpirje e duarve ose pjesë të tjera të trupit. Duart apo gishtat mund të humbasin ndjeshmërinë. Nëse ju nuk e trajtojnë dhimbje të ulët mbrapa, mpirje rrit deri plotë ose paralizë të pjesshme të trupit. Varet nga zona e plagë të asaj mbaresa nervore është e dëmtuar.
 • Dëmtimin e dëgjimit dhe të shikimit. Ndonjëherë nuk është një ndjenjë e mpirje e gjuhës dhe buzët, ndezje "fluturon" para syve, duke e zbehur e objekteve. Humbni ndikon në këto organe për shkak të afërsisë me njëra-tjetrën dhe mungesës së oksigjenit në tru.
 • Mungesa e ajrit. Shfaqet në lezione të qafës së mitrës shpesh për shkak të acarim të phrenic nervore. Pacienti është në gjendje të marrë frymë, duke përjetuar gulçim dhe dyspnea, gërhitës duket. Rezultati është hypoxia, lodhje e vazhdueshme, humbje të kujtesës, vëmendjes, dobësi dhe të qenët pa qejf.
 • Marramendje. Shumë e pakëndshme simptomë që shkelin koordinim e lëvizjeve. Të shoqëruar nganjëherë me të përziera, të fainting, tringëllimë. Ndjeni dridhjet e katit nën këmbët e tij. Duket kur oksigjen uria e trurit për shkak të një mosfunksionim e enëve të gjakut dhe arterieve.

Arsyet

Një nga shkaqet e dhimbje të ulët mbrapa - një mënyrë jetese i ulur

Një shumë prej tyre. Ende nuk duket një mendim të qartë pse dhimbje të ulët mbrapa prek një fushë e veçantë e shtyllës kurrizore. Por, faktorët që kanë qenë prej kohësh i njohur.

Lifestyle

Shkaku më i zakonshëm i qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje. Për shkak se njeriu modern nuk do të lëvizin. Modeli i shoqërisë dhe sjelljes sociale të ndryshuar, progres nuk ka dalë ende dhe dhimbje të ulët mbrapa më shumë dhe më "të rinj".

Në këtë grup përfshihen:

 • mënyrë jetese i ulur — mungesa e ushtrimit;
 • dieta e varfër dhe pesha e tepërt;
 • të vazhdueshëm të tensionuara, ose të pakëndshme (të zakonshme në mesin e shoferëve dhe zyra e punëtorëve);
 • mungesa e stresit në shpinë, që dobëson muskulor korse;
 • në të kundërtën, shumë të ngarkuar mbi shpinë.

Dëmtimi

Në dëmtimet e shtyllës kurrizore, në 90% të rasteve vuajnë nga qafës së mitrës. Shpesh shkeljet janë zbuluar, por ndonjëherë edhe për zhvillimin e sëmundjeve të merr kohë.

Përçarje në hormonale

Për këtë arsye, mund të ndikohet jo vetëm njerëzit në moshën e mesme, por dhe të rinj, gjatë ristrukturimit të gjithë organizmit. Vlen të përmendet se në këtë rast, sëmundje është e parandalueshme dhe i trajtueshëm.

Nëse për të folur rreth menopauzës tek gratë dhe hormonale, sëmundjet, diabeti mellitus dhe sklerozë të shumëfishtë, trajtimi është simptomatik.

Predispozicion gjenetik

Ky faktor është më shumë e lidhur, sepse gjenetikë nuk është bazë për zhvillimin e sëmundjes. Por kjo ndikon në pamjen e arsye të tjera.

Sëmundjet e sistemit musculoskeletal

Kjo – scoliosis, sjellje të keqe.

Tomografia e llogaritur

Diagnoza e sëmundjes

Diagnoza mund të jetë krijuar vetëm nga një mjek. Kur për herë të parë simptomat e osteoartritit, të jetë i sigurt që të konsultoheni me një specialist. Diagnoza është kryer nga disa metoda.

Për shembull, të zbatohet për:

 • CT (tomografia e llogaritur);
 • MRI (rezonancë magnetike e imazhit);
 • dopplerographic studimit të enëve të gjakut;
 • x-ray është zakonisht përdoret metoda e zbulimit të sëmundjes.

Çdo metodë është efektive në një fazë të caktuar të zhvillimit të osteochondrosis. Për shembull, radiografi nuk do të jetë informative në fazat e para të patologji.

Në të rënda të sëmundjes shoqërohet me trazira e ndjesi, paralizë dhe fainting, të mbajtur Doppler.

Që nga koha e diagnostikimit ndikuar në suksesin e trajtimit. Atë e përdori më shumë ka gjasa minimale për ndërprerjen e shtyllës kurrizore.

Faza e sëmundjes

Për të bërë dallimin midis 4 fazat e zhvillimit të osteochondrosis.

 1. Prania e dhimbje në qafë, zonën e qafës në palpation. Kështu reagojnë për të prekur nervin e degëve. Dhimbja është më keq kur lëviz kokën shpesh, kur cornering. Ndërkohë që në këtë fazë të shtyllës kurrizore është e paprekur, e prekur intervertebral hapësirë.
 2. Karakterizohet nga dhimbje të shtënat karakter, e cila i jep dorën, shpatulla ose që rrjedhin nga lëvizja e kokës. Dhimbje të ngjashme me një migrenë. Zhvillon pagjumësi. Në këtë fazë të sëmundjes së vertebral disqe të fillojnë të ndryshojnë shkatërruese.
 3. Dhimbja bëhet e vazhdueshme, amplifying. Mpirje dhe ngurtësi të gjymtyrët, kokën lëvizjet e vështirë. Në duart e gjithnjë e më ndjeu dobësi. Vuan nga vëmendjes dhe të kujtesës. Në disqe intervertebral jane thyer, ata të zhvillojnë të çara, dhe kapsulë të përbashkët bulges. Formimin e një hernie diskale.
 4. Shkatërrimin e jo vetëm disqe, por edhe e rruaza. E eshtrave është gjithashtu e shkatërruar. Në këtë fazë, ndërhyrje kirurgjikale është e nevojshme, sepse si rrjedhojë e hernias janë rezultat i një paralizë jo vetëm duart, por i tërë trupi.

Besohet se dhimbje të ulët mbrapa, mund të trajtohen në shtëpi vetëm në dy fazat e para. I tretë kërkon një punë më profesionale të vëzhgimit dhe trajtim nën mbikëqyrjen e një neurolog apo vertebrologist.

Të trajtimit në shtëpi

Është ajo që ia vlen të përmendet se trajtimi edhe në fazën e parë pa u konsultuar me një mjek nuk është kryer. Ende, për diagnozën e qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje përveç këshilla të nevojshme për të bërë një diagnozë dhe të provimeve. Sepse dhimbje të ulët mbrapa mund të paraqitesh si më serioze patologji të lidhura me sëmundjet e zemrës.

Nëse diagnoza është e gabuar, atëherë trajtimi do të jetë i caktuar vonë. Pasojat mund të jenë të tmerrshme – ishemi cerebrale, goditje, kurrizore nervore compression, dhe sëmundjeve të tjera që rrezikojnë jetën e pacientit.

Në trajtim në shtëpi përbëhet nga:

masazh në osteochondrosis e shpinë qafës së mitrës
 1. terapia;
 2. masazh;
 3. mjekësore gjimnastikë.

Është e rëndësishme një qasje të trajtimit në mënyrë tërësore. Përndryshe rezultati nuk mund të jetë ose do të jenë, por të përkohshme.

Ilaçet

Emërimi dhe përdorimin e barnave të nevojshme për lehtësimin e dhimbje të forta, mobilizimi i sëmundjes, duke e lehtësuar simptomat.

Droga mund të jetë e administruar nga drejtime të ndryshme:

 • uljen e presionit të gjakut dhe për të përmirësuar funksionin e trurit – të ashtu-quajtur neuro-mbrojtës. Ata janë grup i madh të barnave mjekësore;
 • të përmirësuar vizionin;
 • parandalon mpirje, ose të lehtësojë vrull muskujve – relaxants muskujve;
 • anti-inflamator –;
 • jo-steroidal anti-inflamator – redukuar inflamimin për dhimbje në fazën akute. Ata janë në dispozicion jo vetëm në tableta, por edhe në kapsula, kremrat dhe zgjidhje për injeksione. Nuk ka për qëllim për me një përdorim për shkak të vështirë ndikim në mukozën e traktit gastrointestinal;
 • vitamina b (B1, B6, B12). Të ndihmojë për të rivendosur shëndetin e trurit dhe të sistemit nervor. Përgjegjës për transmetimin e impulseve nervore.

Vitaminat mund të merren në formë të pilulave apo injeksioneve nën skemën. Varianti i dytë lejon që ju të arrini efekt të mirë;

Chondroprotectors zënë një vend të veçantë. Janë të drogës shpikur për të përmirësuar të ushqyerit e intervertebral kërc, e cila ngadalëson tyre dystrophic dhe të ndryshimeve degjenerative. Efektive vetëm në dy fazat e para.

Masazh

Ajo është një pjesë përbërëse të trajtimit. Tradicionale masazh në këshillat e ekspertëve duhet të mbahen kurse çdo gjashtë muaj. Sot, ka shumë metoda e trajtimit të osteochondrosis të qafës së mitrës zonë dhe ka shumë për të zgjedhur nga.

Për shembull, praktika e manualit teknikat që janë provuar në një mënyrë pozitive dhe të jep rezultat të mirë në trajtim.

Futur kohët e fundit në drejtim të osteopathy, është shumë interesante, sepse e konsiderojnë trupin e njeriut si një njësi e vetme me sistemin musculoskeletal, mendore dhe nervore. Ata janë të gjithë një. Trajtimi bëhet me dorë.

Akupunkturë shumë është një zgjidhje e mirë me kusht që të mbajnë atë nga një teknik me përvojë.

Hirudotherapy ose gjaku terapi në efikasitetin është në të njëjtin nivel me akupunkturë.

Gjimnastikë

Tashmë kemi folur për faktin që një nga faktorët, të cilët ndikojnë në zhvillimin e qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje është e ulët aktiviteti fizik e muskujt. Në ditët tona ne shumicën e kohës e kalojmë ulur në një pozitë të pa ndryshuar sjellje tuaj, cilat mund të jenë mjaft të pakëndshme.

Rëndësishme të informacionit! Ju nuk mund të kryejnë ushtrime gjatë dhimbje akute.

Për ruajtjen dhe forcimin e muskujve sistem kanë nevojë të përditshme për të ndjekur dhjetë ushtrime të thjeshta. Ata janë veçanërisht të rëndësishme në fillestare shfaqjeve të sëmundjeve.

Akuzuar me të qafës së mitrës osteochondrosis
 1. Duke filluar nga pozita në këmbë, të zhveshur e të sup-width përveç, në stomak, dhe supet mbrapa. Nga ky pozicion duart duhet të jetë ngritur anash dhe lart, të bashkuar në krye me pasuese abstrakt më parë. Të ndjehen si blades janë të lidhura. Pas kësaj, pozita e trupit në një linjë. Përsëriteni deri në 7 herë.
 2. Yip të njëjtën gjë. Në rregull, rri në të sa e vështirë si ju mund të në bërryla duke kërkuar përpara. Pastaj të vënë të armëve tuaj në shpinë, në mënyrë që duart e saj preku bërryla. Mos harroni që të përfshijë në stomak vazhdimisht. Përsëriteni deri në 10 herë.
 3. Më mirë këtë ushtrim për të kryer, ndërsa në këmbë, por në qoftë se ajo është e vështirë apo marramendje, atëherë ajo është e pranueshme, pozicion ulur. Mbani qafën drejt dhe shpatullat e shpjegoj. Kryetari duhet të kthehet në të majtë dhe mjekrës, për të marrë në supe, pa e hequr atë. E njëjta në drejtimin tjetër. Ushtrimi është bërë i alternuar me shty deri në 5 herë.
 4. Të ngjashme për të ushtruar # 3, vetëm kryetari bën anim përpara dhe prapa në një shumë ritëm të ngadaltë.
 5. Ngadalë dhe me kujdes të marrë gjysmërreth është e shtyu përpara me kokën e tij, nga supin e majtë në të djathtë dhe anasjelltas. Kujdes! Është e pamundur për të bërë një lëvizje rrethore, vetëm një gjysmërreth!
 6. IP – në këmbë. Ju duhet të bëjë duart tuaja në grushte dhe me propping e tij mjekër. Shtypni mjekër në duart tuaja për 5 sekonda, pastaj, të ndryshuar qëndrimin në occipital rajon. Shumë efektive ushtrimin e trajnimeve për muskujt e qafës. Të përsërisë 4 herë.
 7. Ulur duart pjesa tjetër nga ana e saj hips, dhe koka është e shtyu më përpara. Ideale është situata kur mjekër të mbështetet në gjoks. Në këtë perspektivë, rrotulloje kokën tuaj të majtë, pastaj të djathtë. Është e rëndësishme që mjekër të gjatë gjithë kohës prek gjoksin tuaj. Përsëriteni deri në 10 herë.
 8. Duhet një karrige me një të ulët mbrapa. Ajo do të jetë mirë në qoftë se ky ushtrim është kryer të paktën 4 herë. Supet straightened. Detyra është që të përpiqemi të shohim në murin pas tij.
 9. Ulur në karrige. Duart në mes të gjunjëve. Thith – anim në anën. Nxjerr – drejt pozitës. Drejtimin e alternuar majtë dhe të djathtë për të 7 herë.
 10. Ushtrimi mbi bark. Të shtrirë duhet të bëj lart, duke u përpjekur për të rregulluar trupin aq i lartë sa të jetë e mundur dhe më të gjatë. Përsëriteni 6 herë.

Kompleksi është bërë vetëm në një kohë e përshtatshme dhe gradualisht të rritur numrin e repetitions.

Mjete popullore

Trajtimin e mjete popullore është më shumë aktivitete që synojnë ngrohjen e pacientëve të zonës. Por këtu ju duhet të jenë të kujdesshëm e të praktikave të tilla, si në qafën e madhe është në afërsi të trurit. Dhe kështu, në vend që të të shërojë, mund të të dëmtojnë.

Në trajtimin e popullore e receta, ajo është më mirë për të zgjedhur me një ndikim më të butë, duke shmangur serioze acarim.

Receta:

 • Vaj nga gjyshja ime. Nuk jod dhe camphor 10 ml, analgin – 10 tableta grimcuar, alkool – 300 ml të Gjitha të përziera dhe të qafës lyhet me një shtresë e hollë të natës.
 • Patate poultice e patate integruar dhe mjaltë. Mbivendosur në natë.
 • Një poultice e rrikë. Gjethet e freskëta të rrikë janë përpunuar mbi avull dhe mbivendosur në qafë si një compress për 15 minuta.
 • Një ngjeshje e aloe. Merret 1 pjesë e aloe gjethet dhe milled, është shtuar në 2 pjesë mjaltë dhe 3 pjesë të alkoolit të produktit. Përzierje duhet të qëndrojnë 12 orë. Të ngjesh është aplikuar për 15 minuta maksimumi.