Karakteristikat e simptomave dhe metodave të trajtimit: osteokondroza e qafës së mitrës

Osteokondroza e qafës së mitrës është një sëmundje e shtyllës kurrizore të qafës së mitrës, në të cilën ndodh shkatërrimi i nyjeve dhe disqeve ndërvertebrale. Kjo sëmundje prek ¾ e popullsisë së botës, mbi 35 vjeç.

Osteokondroza e qafës së mitrës shkakton shumë më tepër vuajtje sesa homologët e saj nga rajoni i mesit, sakralit ose kraharorit, pasi përmban më shumë fibra nervore.

dhimbje në qafë me osteokondrozë

Klasifikimi i veçorive

Simptomat e kësaj sëmundjeje shoqërohen me tre sisteme kryesore të trupit të njeriut.

  1. Palca kurrizore është një shkelje e integritetit dhe ngjeshjes së saj.
  2. Sistemi nervor periferik - dëmtimi i fibrave të tij.
  3. Arteria vertebrale është një shkelje e rrjedhës së gjakut dhe furnizimit me oksigjen në tru.

Shkelja e këtyre sistemeve ndikon në shëndetin e njeriut. Simptomat e para janë dhimbje koke të forta.

Sindroma e dhimbjes

Dhimbjet e shpeshta të kokës që rrezatojnë në qafë janë shenjat e para të sëmundjes. Ndonjëherë dhimbja migron në pjesën e pasme të kokës ose në shpatulla. Ndryshe nga migrena e zakonshme, osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës nuk mund të eliminohet vetëm me ndihmën e qetësuesve. Ky problem kërkon trajtim kompleks.

Mungesa e ajrit

Simptomat e mungesës së ajrit shpesh shoqërojnë osteokondrozën e qafës së mitrës. Kjo ndodh për shkak të acarimit të nervit frenik. Është e vështirë për një person që vuan nga migrena e shpinës së qafës së mitrës të marrë frymë thellë, është veçanërisht e vështirë të marrësh frymë. Gjatë natës, pacientët mund të kenë pauza të shkurtra në frymëmarrje, të shoqëruara me gërhitje. Nëse dhoma në të cilën ndodhet pacienti nuk është e ajrosur, ai zhvillon hipoksi, e cila çon në dëmtim të kujtesës dhe përqendrimit.

Nauze

Simptomat e nauzesë shfaqen me një sëmundje të tillë si osteokondroza e shtyllës së qafës së mitrës, për shkak të qarkullimit të gjakut të dëmtuar në tru. Ndonjëherë simptomat e të përzierave shoqërohen me të vjella, të cilat shfaqen gjatë ecjes, kthimit dhe animit të kokës. Kjo është për shkak të mungesës së oksigjenit në veshin e brendshëm - vendi ku ndodhet qendra e ekuilibrit.

konsultimi me një mjek për osteokondrozën e qafës së mitrës

Ndryshimi i presionit të gjakut

Një person që është konstatuar se ka osteokondrozë të qafës së mitrës vazhdimisht duhet të durojë luhatjet e presionit të gjakut. Simptoma të ngjashme mund të manifestohen si nga hipertensioni ashtu edhe nga hipotensioni. Kjo ndodh për shkak të një furnizimi të dobët të oksigjenit në qendrën vazomotore të vendosur në medulla oblongata.

Tringëllimë dhe tringëllimë në veshët

Këto simptoma shoqërohen me dëmtim të veshit të brendshëm, pasi që aty kontrollohet aparati vestibular. Ndonjëherë ka një humbje të përgjithshme të dëgjimit. Simptoma të tilla mjekët i referohen si sindroma kokleare.

të fikët

Humbja e vetëdijes ose të fikët janë simptoma të zakonshme tek njerëzit që vuajnë nga një sëmundje si osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës. Shkaku i këtij fenomeni është një spazmë e theksuar e arterieve, që rezulton nga acarimi i proceseve të kockave të lakuara të rruazave, mbaresave nervore.

Simptomat e faringut

Simptoma të ngjashme manifestohen si kruajtje, thatësi ose ndjesi e një trupi të huaj në fyt. Ky fenomen shoqërohet me një lezion që vjen nga palca kurrizore e trungjeve nervore.

Pamje e zvogëluar

Sytë vuajnë gjithashtu nga shfaqja e një sëmundjeje të tillë si osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës. Simptoma të ngjashme si ulja e shikimit ndodhin për shkak të dëmtimit që vjen nga palca kurrizore e trungjeve neurovaskulare.

Metodat e trajtimit

Deri më sot, ju mund të shëroheni nga një migrenë e qafës në mënyrat e mëposhtme:

  • terapi medikamentoze;
  • trajtim fizioterapie;
  • trajtim me mjete juridike popullore.

Terapia mjekësore

Një trajtim i tillë i migrenës së qafës përfshin përdorimin e tabletave dhe injeksioneve të analgjezikëve. Kjo është e nevojshme për të eliminuar dhimbjen në qafë, kokë dhe shpatulla. Injeksionet analgjezike kanë avantazhin se janë të shpejta.

tableta për osteokondrozën e qafës së mitrës

Përveç kësaj, është e nevojshme të përdoren injeksione dhe tableta antispazmatike. Këto barna janë më të efektshmet për të hequr qafe spazmat që shfaqen në arteriet e shtyllës kurrizore.

Kështu, barnat antispazmatike e mbrojnë pacientin nga të fikëtit. Për më tepër, injeksione antispazmatike përdoren për të trajtuar gratë shtatzëna. Meqenëse këto injeksione janë të sigurta për nënën dhe fëmijën e palindur.

Trajtimi i bazuar në barna vaskulare është gjithashtu efektiv.

Ato ndihmojnë në rivendosjen e qarkullimit të gjakut në zonat e prekura të qafës. Këto injeksione lehtësojnë dhimbjen dhe pjesërisht ndihmojnë në eliminimin e simptomave të tjera.

Jo më pak efektiv është trajtimi me ilaçe i bazuar në përdorimin e kondroprotektorëve. Këto barna ndalojnë osteokondrozën progresive të qafës, duke rivendosur indin kërcor të nyjeve. Përgatitjet më efektive, të cilat përfshijnë hidrolizat e kolagjenit. Meqenëse kjo substancë ndihmon në rigjenerimin e qelizave të shkatërruara nga sëmundja.

Fizioterapi

Aktualisht, përdoret gjerësisht trajtimi i osteokondrozës së qafës me ndihmën e procedurave fizioterapeutike. Më të përdorurat:

  • rrezatimi ultravjollcë (UVI);
  • ndikimi i dridhjeve;
  • elektroterapia.

Trajtimi me ultravjollcë ndihmon në ndalimin e migrenës në qafë, falë efekteve analgjezike, baktericidale dhe anti-inflamatore të rrezeve. Rrezatimi ultravjollcë përdoret për migrenën e shpinës së qafës së mitrës në pjesën e pasme të qafës, në rajonin subklavian ose në pjesën e sipërme të shpatullave.

Ekspozimi ndaj dridhjeve, si dhe UVI, eliminon në mënyrë të përsosur osteokondrozën e shpinës së qafës së mitrës. Më e mira nga të gjitha, dridhja lehtëson dhimbjen.

Masazh i qafës për osteokondrozën

Trajtimi me elektroterapi ju lejon të hiqni qafe dhimbjen, të përmirësoni qarkullimin e gjakut, të furnizoni me oksigjen qelizat e trurit. Procedura më efektive është neurostimulimi elektrik transkutan.

Mjetet juridike popullore

Që nga kohët e lashta, kompresat me patate të grira dhe mjaltë janë përdorur për të trajtuar migrenën e qafës së mitrës. Gjithashtu një ilaç efektiv për osteokondrozën e qafës ishte një përzierje e lëngut të rrepkës, aloes dhe mjaltit të lëngshëm.

Shumë shërues përgatitën një pomadë të bazuar në kone hop dhe yndyrë derri. Sidoqoftë, ilaçi popullor më efektiv për një sëmundje të tillë si osteokondroza e qafës është një zierje e rigonit, kamomilit, majdanozit, hithrës dhe rodhes.

Këto barishte derdhen me ujë të valë dhe futen në një vend të errët për 3 ditë. Pini këtë zierje një lugë, dy herë në ditë.

Një trajtim i tillë alternativ ndihmon për të përballuar dhimbjen, për të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe për të ngopur trurin me oksigjen, i cili është aq i nevojshëm për të.