Simptomat e osteokondrozës torakale

Simptomat e osteokondrozës torakale varen nga ajo se cila rruazë ka pësuar lezione distrofike, dhe intensiteti i tyre varet nga ndryshimet që kanë ndodhur në të. Një specialist me përvojë, pasi të dëgjojë ankesat e pacientit, do të jetë në gjendje të bëjë diagnozën e saktë dhe të sugjerojë se cila pjesë e shtyllës kurrizore ka pësuar një ndryshim dhe shkatërrim serioz. Sa më shpejt që mjeku të diagnostikojë osteokondrozën e kraharorit dhe të përshkruajë ilaçe, aq më shpejt do të vijë lehtësimi.

Osteokondroza torakale është shumë më pak e zakonshme sesa osteokondroza e qafës së mitrës, pasi shtylla e kraharorit është më pak e ndjeshme ndaj stresit dhe deformimit. Por, megjithatë, jep shumë dhimbje dhe parehati dhe ka një sërë simptomash të ndryshme.

hernia ndërvertebrale në osteokondrozën e kraharorit

Osteokondroza torakale, simptomat dhe shenjat

Dhimbja lokalizohet kryesisht midis teheve të shpatullave ose në hapësirën ndërkostale. Shpesh, osteokondroza e kraharorit manifestohet si dhimbje brezi në pjesën brinjë të trupit. Pacientët i përshkruajnë dhimbje të tilla me një ndjenjë të "një kunji në gjoks", lëvizshmëria e tyre është e shqetësuar, pasi dhimbja shpon në lëvizjen më të vogël të pakujdesshme. Dhimbja përkeqësohet nga kollitja, teshtitja, marrja e frymës thellë dhe kthimi i bustit. Shfaqet gulçim, frymëmarrja bëhet e cekët dhe e shpeshtë. Është shumë e vështirë për pacientin të ngrejë duart lart ose të anojë, pasi kjo provokon një dhimbje të mprehtë dhe të fortë. Shqetësimin e shkakton edhe dridhja e trupit, pra ngasja e biçikletës, e një makine në një rrugë të vështirë, si dhe çdo kërcim. Ftohja e trupit mund të provokojë një përkeqësim të dhimbjes, madje edhe me trajtimin e duhur, sëmundja mund të fillojë me energji të përtërirë.

Shpesh dhimbja lokalizohet në hapësirat ndërmjet brinjëve. Kjo është për shkak të ngjeshjes së rrënjëve nervore, e cila çon në nevralgji ndër brinjëve. Ndjesitë e dhimbjes bëhen më të forta gjatë natës, kur kthehet nga njëra anë në tjetrën ose kur ndryshon qëndrimin, pacienti zgjohet nga një dhimbje e mprehtë shpuese, edhe përkundër trajtimit me qetësues.

Djersitja, lodhja dhe lodhja e shpejtë bashkohen me shenjat e dhimbjes, ndonjëherë ka një rritje të temperaturës në nivel lokal mbi segmentin e përflakur të shtyllës kurrizore.

Diagnoza MRI e osteokondrozës torakale

Shenjat e dorsagos dhe dorsalgjisë

Dhimbja e fortë dhe shumë e mprehtë quhet dorsago. Me osteokondrozën torakale, simptomat e dorsagos shfaqen te njerëzit që qëndrojnë të palëvizshëm për një kohë të gjatë në një pozicion të prirur të trupit përpara. Me një ngritje të mprehtë ose një ndryshim në pozicion, trupi shpohet nga një dhimbje e mprehtë e mprehtë. Është aq i fortë dhe i papritur sa të merr frymën dhe të bëhet e vështirë të marrësh frymë. Muskujt e gjoksit dhe të shpinës bëhen si gurë, ndonjëherë duke u shpuar me ngërçe. Trajtimi zbut dhimbjen dhe i sjell lehtësim pacientit.

Dorsalgia, përkundrazi, është një dhimbje e një natyre të dhembshme. Nuk është shumë intensive, por vazhdimisht të kujton vetveten. Me lëvizje të papritura dhe të shpejta, kollitjes, teshtitjes ose frymëzimit të thellë, trupi gjithashtu shpohet me dhimbje akute rrufe. Kthesat dhe animet e trupit jepen gjithashtu me vështirësi dhe dhimbje. Muskujt e shpinës dhe gjoksit janë të tendosur dhe mbizotëron ndjenja, sikur pjesa e sipërme e trupit tërhiqet nga një rrip.

Për të hequr qafe ose për të lehtësuar përkohësisht gjendjen nga këto dhimbje, ndonjëherë mjafton të ecni ose të bëni një stërvitje të lehtë.

Shenjat e një natyre neurologjike në osteokondrozën

Më shpesh, shfaqet osteokondroza e segmentit të kraharorit, simptoma të një natyre neurologjike. Kjo manifestohet me ndjenjën e "goditjes" ose humbjes së ndjeshmërisë në bark ose në pjesën e sipërme të gjoksit. Ndonjëherë pacientët vërejnë tension ose ngurtësi të muskujve të shpinës, kryesisht të pjesës së sipërme, si dhe të gjoksit. Në rastet më të rënda dhe të avancuara, vërehet një shkelje në punën e organeve të legenit.

Tek burrat dhe gratë, osteokondroza torakale vazhdon pothuajse në të njëjtën mënyrë dhe simptomat janë të ngjashme. I vetmi ndryshim është se gratë kanë një manifestim të mëvonshëm të sëmundjes. Gratë janë të prirura ndaj kësaj sëmundje gjatë menopauzës. Kjo është për shkak të uljes së hormonit progesteron, i cili mbron shtyllën kurrizore, ose më saktë disqet vertebrale, nga konsumimi.

Me osteokondrozën, një grua mund të ketë simptoma të çuditshme, të tilla si qërimi i lëkurës dhe thonjtë e brishtë. Gratë janë më të vështira për të toleruar osteokondrozën e kraharorit dhe atë të qafës së mitrës, kjo është për shkak të defektit të ulët të dhimbjes së seksit më të dobët.

Nga ana tjetër, meshkujt i drejtohen specialistëve me osteokondrozë të rajonit të kraharorit shumë herë më shpesh se femrat dhe mosha mesatare është rreth 30-40 vjeç. Burrat mund të ankohen për një rënie të fuqisë. Gjëja më e rëndësishme këtu është t'i rrëfeheni mjekut për problemin intim dhe jo ta trajtoni vetë.

Shenjat e osteokondrozës që mund të ngatërrohen me sëmundje të tjera

Meqenëse ka shumë fibra dhe mbaresa nervore në rajonin e kraharorit, prandaj, dhimbja prapa sternumit mund të rrezatojë në çdo drejtim. Simptomat e osteokondrozës janë shumë të ngjashme me ato të sëmundjeve të tjera, gjë që e përkeqëson situatën me diagnozën. Diagnoza e hershme e osteokondrozës dhe fillimi i trajtimit është shumë i rëndësishëm për një rezultat më të favorshëm të sëmundjes.

Shumë njerëz ngatërrojnë osteokondrozën me sëmundjet e zemrës. Por këtu ia vlen të kujtojmë disa dallime. Së pari, me osteokondrozën torakale, dhimbja është më e gjatë në kohë dhe nuk mund të trajtohet me medikamente kardiake. Dhe shenja e dytë është se nuk ka rritje të presionit të gjakut, siç ndodh shpesh me një sëmundje të sistemit kardiovaskular. Dhe më e rëndësishmja, rezultatet e EKG-së nuk tregojnë ndonjë anomali në punën e zemrës.

Tek gratë, dhimbja mund të përhapet në gjëndrat e qumështit dhe kjo shenjë e osteokondrozës torakale është shumë e zakonshme. Në këtë situatë, është e nevojshme të konsultoheni me një mamolog dhe të përjashtoni një sëmundje të gjëndrave të qumështit.

Ndonjëherë pacienti ankohet për dhimbje në rajonin epigastrik, të cilat mund të ngatërrohen me gastrit ose ulçerë stomaku. Dhimbja gjithashtu mund të lokalizohet në hipokondriumin e duhur dhe personeli mjekësor i pakualifikuar mund të dyshojë për kolecistitin ose pankreatitin. Me dhimbje në pjesën e poshtme të barkut, mund të dyshohet për apendiksit. Në raste të tilla, këshillohet të kryhet një ekzaminim shtesë i ultrazërit të organeve të barkut, X-ray dhe EGD i stomakut dhe, natyrisht, një test klinik gjaku.

Nëse preket pjesa e poshtme e shtyllës së kraharorit, pacienti do të ketë shenja të sëmundjeve të zorrëve. Por kjo gjendje nuk varet nga ushqimi i marrë dhe dhimbja rëndohet nga sforcimi fizik.

mjeku ekzaminon shpinën me osteokondrozë torakale

Nëse osteokondroza ka prekur pjesën e sipërme të shtyllës kurrizore, atëherë dhimbja do të përhapet në faring dhe ezofag. Pacienti do të ndjejë shenja të një trupi të huaj në fyt dhe mund të ketë vështirësi në gëlltitjen e ushqimit, veçanërisht të përtypur keq.

Vetëm një mjek duhet të merret me diagnozën dhe trajtimin, vetë-mjekimi në këtë rast është i papranueshëm.

Ndikimi i profesionit në zhvillimin e osteokondrozës

Specifikat e disa profesioneve mund të zhvillojnë osteokondrozën. Kjo është për shkak të një stili jetese të ulur, veçanërisht në profesione të tilla si kamionistët, pilotët, makinistët. Dhe gjithashtu në grupin e rrezikut janë profesionet që lidhen me ngritjen e peshave, për shembull, ngarkuesit. Me ngritjen dhe mbajtjen e zgjatur të ngarkesave të mëdha, ndodh fërkimi dhe rrafshimi i një pjese të rruazave, gjë që çon gjithashtu në osteokondrozë dhe jo vetëm të segmenteve të kraharorit, por edhe të qafës së mitrës dhe të mesit të shtyllës kurrizore. Në rastet më të avancuara, krahët ose shpina fillojnë të mpihen më afër zonës së teheve të shpatullave. Kjo është një thirrje zgjimi për të kontaktuar një specialist për ekzaminim dhe trajtim.

Shumica e punonjësve të zyrës janë të prirur ndaj osteokondrozës cervikotorakale. Kjo do të thotë, jo vetëm rruazat e rajonit të kraharorit, por edhe rruazat e qafës së mitrës janë të përfshira në procesin e ndryshimit dhe shkatërrimit. Për shkak të qëndrimit të zgjatur në kompjuter, madje edhe në pozicionin e gabuar, kjo çon në dobësim dhe dobësim të muskujve që mbështesin shtyllën kurrizore. Rruazat fillojnë të zhvendosen, duke shtypur kështu nervat.

Gjithashtu, duke qenë të palëvizshëm në një pozicion, prishet qarkullimi i gjakut i disqeve ndërvertebrale, gjë që çon në urinë e indeve të diskut dhe shkatërrimin e tyre. Ata përjetojnë dhimbje në kokë, shpatulla dhe gjoks. Ata kanë humbje dëgjimi dhe tringëllimë në veshët. Me një ngritje të mprehtë ose lëvizje të kokës, punonjësi mund të humbasë vetëdijen, pasi puna e aparatit vestibular është ndërprerë. Shikimi shpesh është i dëmtuar dhe mizat shfaqen para syve. Muskujt e brezit të shpatullave dhe gjoksit fillojnë të dhembin, si pas një stërvitje të gjatë.

Ndodh që pas trajtimit ia vlen të ndryshoni profesionin, pasi janë të mundshme rikthime të shpeshta në vendin e vjetër të punës.