Osteoartriti: shkaqet, simptomat dhe diagnoza

trajtimi i artrozës së kyçeve

Artroza është sëmundja më e zakonshme e kyçeve. Sipas ekspertëve, 6. 43% e popullsisë së vendit tonë vuan prej saj. Burrat dhe gratë vuajnë nga artroza në mënyrë të barabartë shpesh, megjithatë, në mesin e pacientëve të rinj ka një mbizotërim të lehtë të meshkujve, dhe në mesin e të moshuarve - femra. Një përjashtim nga tabloja e përgjithshme është artroza e nyjeve ndërfalangale, e cila zhvillohet tek gratë 10 herë më shpesh sesa tek burrat.

Me moshën, incidenca rritet në mënyrë dramatike. Pra, sipas studimeve, artroza zbulohet në 2% të personave më të rinj se 45 vjeç, në 30% të personave nga 45 deri në 64 vjeç dhe në 65-85% në moshat 65 vjeç e lart. Artroza e nyjeve të gjurit, ijeve, shpatullave dhe kyçit të këmbës ka rëndësinë më të madhe klinike për shkak të ndikimit negativ në standardin e jetesës dhe kapacitetin e punës të pacientëve.

Shkaqet

Në disa raste, sëmundja shfaqet pa ndonjë arsye të dukshme, artroza e tillë quhet idiopatike ose primare.

Ekziston edhe një artrozë dytësore - e zhvilluar si rezultat i ndonjë procesi patologjik. Shkaqet më të zakonshme të artrozës dytësore janë:

 • Lëndimet (thyerje, lëndime të meniskut, këputje ligamentesh, dislokime etj. ).
 • Displasia (çrregullime të lindura të zhvillimit të kyçeve).
 • Proceset degjenerative-distrofike (sëmundja Perthes, osteochondritis dissecans).
 • Sëmundjet dhe kushtet në të cilat ka rritje të lëvizshmërisë së kyçeve dhe dobësi të aparatit ligamentoz.
 • Hemofilia (artroza zhvillohet si pasojë e hemartrozës së shpeshtë).

Faktorët e rrezikut për zhvillimin e artrozës përfshijnë:

 • Mosha e moshuar.
 • Mbipeshë
 • Stresi i tepërt në nyje ose në një nyje specifike.
 • Ndërhyrjet kirurgjikale në kyçe,
 • Predispozita trashëgimore (prania e artrozës në të afërmit).
 • Mosbalancimi endokrin në gratë pas menopauzës.
 • Çrregullime neurodistrofike në shpinë cervikale ose lumbare (artriti i shpatullave, sindroma e muskujve lumbar-iliakë).
 • Mikrotrauma të përsëritura të kyçit.

Patogjeneza

Artroza është një sëmundje polietiologjike, e cila, pavarësisht nga shkaqet specifike të shfaqjes së saj, bazohet në shkeljen e formimit dhe restaurimit normal të qelizave të indeve kërcore.

Normalisht, kërci artikular është i lëmuar dhe elastik. Kjo lejon që sipërfaqet artikulare të lëvizin lirshëm në lidhje me njëra-tjetrën, siguron thithjen e nevojshme të goditjeve dhe, në këtë mënyrë, zvogëlon ngarkesën në strukturat ngjitur (kockat, ligamentet, muskujt dhe kapsulën). Me artrozë, kërci bëhet i ashpër, sipërfaqet artikulare fillojnë të "kapen" me njëra-tjetrën gjatë lëvizjes. Kërci humbet gjithnjë e më shumë. Prej tij ndahen copa të vogla, të cilat bien në zgavrën e kyçit dhe lëvizin lirshëm në lëngun kyç, duke dëmtuar sinoviumin. Në zonat sipërfaqësore të kërcit shfaqen vatra të vogla kalcifikimi. Në shtresat e thella shfaqen zona të kockëzimit. Në zonën qendrore krijohen kiste që komunikojnë me zgavrën e kyçit, rreth së cilës për shkak të presionit të lëngut intraartikular krijohen edhe zona osifikimi.

Sindroma e dhimbjes

Dhimbja është simptoma më konstante e artrozës. Shenjat më të spikatura të dhimbjes në artrozë janë lidhja me aktivitetin fizik dhe me motin, dhimbjet e natës, dhimbjet fillestare dhe dhimbjet e mprehta të papritura në kombinim me bllokimin e kyçeve. Me sforcim të zgjatur (ecje, vrapim, qëndrim në këmbë), dhimbja intensifikohet dhe në pushim ato qetësohen. Shkaku i dhimbjes së natës në artrozë është kongjestioni venoz, si dhe rritja e presionit të gjakut intrakockor. Dhimbjet përkeqësohen nga faktorë të pafavorshëm të motit: lagështia e lartë, temperatura e ulët dhe presioni i lartë atmosferik.

Shenja më karakteristike e artrozës është dhimbja fillestare - dhimbje që shfaqet gjatë lëvizjeve të para pas një gjendje pushimi dhe zhduket duke ruajtur aktivitetin motorik.

Simptomat

Artroza zhvillohet gradualisht, gradualisht. Fillimisht, pacientët shqetësohen për dhimbje të lehta, afatshkurtëra pa një lokalizim të qartë, të rënduar nga sforcimi fizik. Në disa raste, simptoma e parë është kërcitja gjatë lëvizjes. Shumë pacientë me artrozë raportojnë një ndjenjë shqetësimi në nyje dhe ngurtësi kalimtare gjatë lëvizjeve të para pas një periudhe pushimi. Më pas, pasqyra klinike plotësohet nga dhimbjet e natës dhe të motit. Me kalimin e kohës dhimbja bëhet gjithnjë e më e theksuar, vërehet një kufizim i dukshëm i lëvizjes. Për shkak të ngarkesës së shtuar, nyja në anën e kundërt fillon të lëndohet.

Periudhat e acarimeve alternojnë me remisione. Përkeqësimet e artrozës shpesh ndodhin në një sfond të rritjes së stresit. Për shkak të dhimbjes, muskujt e gjymtyrëve spazma refleksive, mund të formohen kontraktura të muskujve. Përtypja në nyje bëhet gjithnjë e më konstante. Në pushim, shfaqen ngërçe muskulore dhe parehati në muskuj dhe kyçe. Për shkak të deformimit në rritje të kyçit dhe sindromës së dhimbjes së fortë, shfaqet çalim. Në fazat e mëvonshme të artrozës, deformimi bëhet edhe më i theksuar, nyja është e përkulur, lëvizjet në të janë dukshëm të kufizuara ose mungojnë. Mbështetja është e vështirë; kur lëviz, një pacient me artrozë duhet të përdorë një bastun ose paterica.

Diagnostifikimi

Diagnoza vendoset në bazë të shenjave karakteristike klinike dhe fotografisë me rreze X të artrozës. Rrezet rëntgen i merren artikulacionit të sëmurë (zakonisht në dy projeksione): me gonartrozë - rëntgen e kyçit të gjurit, me koksartrozë - rëntgen i kyçit të kofshës etj. Figura rëntgen e artrozës përbëhet nga shenja e ndryshimeve distrofike në zonën e kërcit artikular dhe kockës ngjitur. Hendeku i kyçeve ngushtohet, vendi i kockës është deformuar dhe rrafshuar, zbulohen formacionet cistike, osteoskleroza subkondrale dhe osteofitet. Në disa raste, me artrozë, konstatohen shenja të paqëndrueshmërisë së kyçeve: lakim i boshtit të gjymtyrës, subluksacion.

Duke marrë parasysh shenjat radiologjike, specialistët në fushën e ortopedisë dhe traumatologjisë dallojnë fazat e mëposhtme të artrozës (klasifikimi Kellgren-Lawrence):

 • Faza 1 (artroza e dyshimtë) - dyshimi për një ngushtim të hapësirës së përbashkët, osteofitet mungojnë ose janë të pranishëm në numër të vogël.
 • Faza 2 (artrozë e lehtë) - dyshimi i ngushtimit të hapësirës së përbashkët, osteofitet janë të përcaktuara qartë.
 • Faza 3 (artroza e moderuar) - një ngushtim i qartë i hapësirës së përbashkët, ka osteofite të theksuara qartë, deformime të kockave janë të mundshme.
 • Faza 4 (artrozë e rëndë) - ngushtim i theksuar i hapësirës kyçe, osteofite të mëdha, deformime të theksuara kockore dhe osteosklerozë.

Ndonjëherë rrezet X nuk janë të mjaftueshme për të vlerësuar me saktësi gjendjen e kyçit. Për të studiuar strukturat kockore, kryhet CT e kyçit, për të vlerësuar gjendjen e indeve të buta - MRI e kyçit.

Mjekimi

Qëllimi kryesor i trajtimit të pacientëve me artrozë është parandalimi i shkatërrimit të mëtejshëm të kërcit dhe ruajtja e funksionit të kyçit.

Gjatë periudhës së faljes, një pacient me artrozë dërgohet në terapi fizike. Seti i ushtrimeve varet nga faza e artrozës.

Trajtimi medikamentoz në fazën e përkeqësimit të artrozës përfshin emërimin e barnave anti-inflamatore jo-steroide, ndonjëherë në kombinim me qetësues dhe relaksues të muskujve.

Përdorimi afatgjatë i artrozës përfshin kondroprotektorë dhe proteza të lëngut sinovial.

Për të lehtësuar dhimbjen, për të zvogëluar inflamacionin, për të përmirësuar mikroqarkullimin dhe për të eliminuar spazmat e muskujve, një pacient me artrozë referohet për fizioterapi. Në fazën e përkeqësimit, përshkruhen terapi me lazer, fusha magnetike dhe rrezatim ultravjollcë, në fazën e faljes - elektroforezë me dimeksid, trimekainë ose novokainë, fonoforezë me hidrokortizon, induktotermi, procedura termike (ozokerite, parafine), sulfide, radon dhe bath deti. Stimulimi elektrik kryhet për të forcuar muskujt.

Në rast të shkatërrimit të sipërfaqeve artikulare me mosfunksionim të theksuar të kyçit, kryhet artroplastika.