Omartroza ose artroza e nyjës së shpatullave: simptoma dhe trajtim në shtëpi

Artroza e nyjës së shpatullave (një emër tjetër - omarthrosis) është një sëmundje e karakterizuar nga dëmtimi i nyjës në këtë zonë. Nyja e dëmtuar shkatërrohet gradualisht, duke i dhënë pacientit jo vetëm dhimbje, por gjithashtu kufizon ndjeshëm lëvizjen e dorës në tërësi.

Mjekët rekomandojnë trajtimin e fazave fillestare të sëmundjes në shtëpi, konsumi i një sasie të madhe ilaçesh ka një efekt të dëmshëm në trup, ndërsa mjetet juridike popullore tregojnë rezultate të shkëlqyera pa shkaktuar efekte anësore. Bëhet fjalë për metodat shtëpiake të luftimit të sëmundjes që do të diskutohen më tej.

Shkaqet e sëmundjes

dhimbje në shpatull me artrozë

Në shumicën e rasteve, të moshuarit vuajnë nga osteoartriti. Sipas statistikave, rreth 10% e njerëzve nën 65 vjeç vuajnë nga një sëmundje; në pacientët mbi 75 vjeç, incidenca e artrozës është rreth 90%. Aspekti lidhet me ndryshimet e lidhura me moshën në indet, kërcin, konsumimin e nyjeve.

Mjekët identifikojnë disa shkaqe të mundshme të artrozës së shpatullave:

 • faktori gjenetik. Shkencëtarët janë të prirur të besojnë se disa njerëz që kanë të afërm me artrozë të nyjeve të shpatullave janë të ndjeshëm ndaj një sëmundjeje të ngjashme shumë herë më shumë sesa njerëzit që nuk kanë lidhje të tilla familjare;
 • sëmundjet autoimune. Mbrojtjet e trupit janë një sistem kompleks, dështimet në punën e tij provokojnë shkatërrim agresiv të qelizave të tij, përfshirë nyjet;
 • aktiviteti i tepërt fizik. Sëmundja është shpesh rezultat i aktiviteteve profesionale sportive;
 • lëndime të ndryshme. Edhe dëmet e vogla me kalimin e kohës mund të çojnë në pasoja katastrofike;
 • çrregullime të qarkullimit të gjakut. Mungesa e lëndëve ushqyese ndikon negativisht në funksionimin e nyjës;
 • mosha e avancuar. Njerëzit e moshuar më shpesh se të tjerët vuajnë nga sëmundjet e sistemit musculoskeletal. Kjo është për shkak të procesit fiziologjik të plakjes, shterimit të nyjeve.

E rëndësishme!Cilado qoftë arsyeja për shfaqjen e artrozës së nyjës së shpatullës, trajtoni menjëherë problemin. Rastet e neglizhuara nuk i japin hua metodave konservative, kërkohet ndërhyrje kirurgjikale.

Shenja dhe simptoma karakteristike

dhimbje në shpatull me artrozë të kyçit

Përparimi i simptomave të sëmundjes mund të zgjasë vite apo edhe dekada, por përfundimisht artroza e nyjës së shpatullës çon në pamundësinë për të lëvizur krahun dhe dhimbje të forta.

Fotografia klinike e artrozës së nyjës së shpatullave shfaqet gradualisht. Kursi i sëmundjes është i gjatë, në fillim të zhvillimit të tij, pacienti mund të mos ndjejë asgjë, ose simptomat maskohen me sukses si lodhje e thjeshtë.

Nëse vëreni ndonjë nga simptomat e përshkruara më poshtë, vizitoni një mjek, drejtojuni menjëherë problemit.

Artroza e nyjës së shpatullave më së shpeshti tregohet nga shenjat e mëposhtme:

 • dhimbje. Zakonisht është e shurdhër, sulmet ndihen gjatë natës ose pas ushtrimit fizik. Ndonjëherë sindroma e dhimbjes shfaqet gjatë një ndryshimi të mprehtë në kushtet e motit;
 • përtypje karakteristike. Ajo shoqërohet me depozitimin e kripërave në nyjen e sëmurë. Fillimisht, tingulli është i qetë, me kalimin e kohës bëhet i dallueshëm, i shoqëruar me dhimbje;
 • vështirësi në funksionimin motorik. Patientsshtë e vështirë për pacientët të përballojnë detyrat e përditshme, me kalimin e kohës bëhet më e vështirë të lëvizësh shpatullën;
 • ënjtje. Shtë rezultat i procesit inflamator, fillimi i rrjedhës së artrozës. Ekziston gjithashtu një ngurtësim i nyjës, skuqje e lehtë e lëkurës rreth saj.

Metodat e trajtimit në shtëpi

Si dhe si të trajtohet artroza e nyjës së shpatullës? Fazat fillestare të sëmundjes janë të përshtatshme për terapinë në shtëpi. Paraprakisht, sigurohuni që të konsultoheni me një specialist me përvojë, ndiqni rekomandimet e tij. Ju mund të drejtoheni në mënyrë të pavarur në metoda të veçanta që përdoren si terapi ndihmëse për trajtimin e ilaçeve, fizioterapi.

Ka shumë teknika të ndryshme që përballen shpejt me sindromën e dhimbjes, përshpejtojnë procesin e shërimit dhe rivendosin lëvizshmërinë në nyjen e sëmurë. Kursi i kërkuar i terapisë në shtëpi zgjidhet individualisht nga një specialist me përvojë. Mjekët nuk rekomandojnë marrjen e vendimeve të tilla vetë.

Gjimnastikë

Ushtrime speciale kanë për qëllim trajnimin e muskujve, rivendosjen e aktivitetit motorik të shpatullës së dëmtuar. Të gjitha manipulimet kryhen pas konsultimit me një mjek. Për të marrë rezultatin e dëshiruar, ndiqni rregulla të veçanta:

 • regjimi i kursimit është një parakusht;
 • ushtrohu rregullisht. Vetëm 10 minuta në ditë të shpenzuara për gjimnastikë do të paguhen me interes;
 • gjatë stërvitjes, relaksoni muskujt sa më shumë që të jetë e mundur, ky aspekt do të shmangë dëmtimet dhe mikrodëmtimet e nyjeve;
 • frekuenca e ulët e lëvizjeve do të sigurojë një rezultat të shpejtë pa lëndime;
 • amplituda e lëkundjes - e vogël (për arsye sigurie);
 • gradualisht të rrisë ngarkesën;
 • dhimbja është një sinjal alarmues. Isshtë e ndaluar të pini ilaçe kundër dhimbjeve për gjimnastikë. Kujdesuni mirë për nyjen e lënduar, mos e mbingarkoni atë;
 • bëni të gjitha manipulimet para pasqyrës. Kështu që ju mund të kontrolloni ngritjen e dëshiruar të shpatullave pa e kaluar kufirin e specifikuar;
 • pothuajse të gjitha ushtrimet kryhen në një pozicion ulur ose shtrirë. Një opsion i shkëlqyeshëm është gjimnastika e ujit, kështu që ngarkesa hiqet nga nyja e lënduar, stërvitja është jashtëzakonisht e dobishme.

Të gjitha rekomandimet e mësipërme ndihmojnë në kryerjen e saktë të gjimnastikës dhe ushtrimeve për trajtimin e artrozës së nyjës së shpatullave, parandalimin e ri-dëmtimit të zonës së sëmurë. Ushtrimet e rregullta do të japin lehtësinë e lëvizjes, kthimin në një mënyrë jetese normale.

gjimnastikë për artrozën e shpatullave

Skema e përafërt e trajnimit (ushtrimet specifike duhet të diskutohen me mjekun tuaj):

 • uluni në divan, ulni gradualisht dhe ngrini shpatullat, amplituda nuk duhet të kalojë 2 centimetra. Mos u përpiqni të lëvizni vetëm shpatullën e lënduar, ka një probabilitet të lartë dëmtimi të tij, bëni të gjitha ushtrimet në mënyrë simetrike;
 • uluni në një sipërfaqe të sheshtë, mbështetini pëllëmbët lehtë në gjunjë, filloni të lëvizni ngadalë supet para dhe mbrapa. Sigurohuni që puna të bëhet me shpatullat dhe nyjen e shpatullave, nuk rekomandohet të lëvizni duart shumë;
 • ngadalë rrotulloni supet në drejtim të akrepave të orës dhe kundër për dy minuta, diapazoni i lëvizjes nuk duhet të kalojë dy centimetra;
 • uluni në një karrige, vendosni pëllëmbët në gjunjë. Filloni të lëvizni prapa, duke përkulur gradualisht bërrylat, ndërsa nuk duhet t’i hiqni pëllëmbët nga gjunjët. Përsëriteni ushtrimin 20 herë, filloni me 10 përsëritje;
 • vendosni pëllëmbët në pjesën e prapme të kokës, kryqëzoni krahët. Sillni dhe përhapni pa probleme bërrylat, bëni manipulimet deri në dhimbje të durueshme, është rreptësisht e ndaluar të stërviteni shumë;
 • vendosni këmbët në gjerësinë e shpatullave, merrni një peshë të vogël në dorë me një nyje të lënduar (një shishe ujë ose një trap që peshon 0. 5 kg do të bëjë). Përkuluni pak përpara, filloni të rrotulloni peshën me dorën tuaj, nëse ndjesitë janë të pranueshme, atëherë bëni lëvizje rrethore, duke zhvilluar nyjen e lënduar.

Ushtrimet e mësipërme janë të thjeshta, nuk kërkojnë stërvitje të veçantë fizike dhe mund të kryhen nga pacientë të çdo moshe. Nëse ndonjë manipulim sjell dhimbje të padurueshme, hiqni dorë nga gjimnastika, vizitoni një mjek, mbase situata është aq e lënë pas dore saqë metodat konservative nuk kanë efektin e dëshiruar.

Mjetet juridike popullore dhe recetat

dhimbje në artrozën e nyjës së shpatullës

Mjetet tradicionale për trajtimin e artrozës së nyjës së shpatullave, të cilat janë përdorur prej kohësh nga shëruesit, mund të përdoren edhe sot, por vetëm si një shtesë e trajtimit të përshkruar nga një mjek.

Mjekimet natyrore ndonjëherë ofrojnë efekte më të mira analgjezike dhe anti-inflamatore sesa ilaçet konvencionale.

Por është e pamundur të refuzosh plotësisht marrjen e ilaçeve, ortopedi do t'ju tregojë rregullat themelore për përdorimin e mjeteve juridike popullore.

Një përzgjedhje e gjerë e recetave do t'ju lejojë të zgjidhni produktin medicinal ideal për veten tuaj për trajtimin e artrozës me mjete juridike popullore:

 • efikasiteti i lartë tregohet nga vaji me bazë propolis. Merrni 50 gram yndyrë derri, shtoni tre gram propolis. Përzieni mirë masën e përfunduar, përdorni atë si një trajtim dhe parandalim (menjëherë pas një tendosje serioze fizike);
 • prania e një alergjie ndaj produkteve të bletëve i detyron pacientët me artrozë të nyjës së shpatullave të përdorin një vaj të bazuar në barëra medicinale, për shembull, tërfili i ëmbël, wort Shën Gjonit. Merrni 50 gram vazelinë si bazë, shtoni 10 gramë nga secili përbërës bimor. Lubrifikoni zonën e prekur me ilaçin e marrë çdo ditë para gjumit, kohëzgjatja e kursit të terapisë përcaktohet nga mjeku që merr pjesë;
 • kompresa e tërshërës. Prej kohësh është përdorur për të trajtuar sëmundjet e kyçeve me ashpërsi të ndryshme. Zieni 30 gram thekon në 400 ml ujë, shpërndani masën e ftohur në mënyrë të barabartë në vendin e lënduar, duke e vendosur së pari në garzë të pastër. Kohëzgjatja e procedurës është 40 minuta, pastaj kompresa hiqet, shpatulla lahet me ujë të ngrohtë;
 • rezultate të shkëlqyera tregohen duke u fërkuar me tinktura alkooli. Merrni 50 gram rrënjë të thata të elekampanit, derdhni 125 ml vodka. Fërkoni tretësirën që rezulton në zonat e dëmtuara të shpatullës deri në pesë herë në ditë. Përveç efektit analgjezik, ilaçi përmirëson qarkullimin e gjakut, rikthen furnizimin me lëndë ushqyese në nivelin e duhur, i cili fillon proceset rigjeneruese në nyje;
 • lëng lakre. Lakra ka kohë që po përballet me dhimbjen e kyçeve, bashkëngjitni një gjethe perimesh në nyjen e lënduar, së pari rrihni pak me një çekiç kuzhine derisa lëngu shërues të lirohet. Një kompresë e dobishme kryhet gjatë natës, procedurat e rregullta përballen edhe me dhimbje të forta, lehtësojnë gjendjen në raste të avancuara.

Masoterapi

Vetë-masazhi rrit rrjedhjen e gjakut, rikthen funksionin motorik të shpatullës së prekur. Lejohen goditje të lehta, përzierje, tundje. Lëvizjet e forta përjashtohen, ndjeni vetë vijën midis një masazhi të dobishëm dhe dëmtimit të shëndetit. Opsioni më i mirë është trajnimi paraprak me një specialist me përvojë. Në fazat e avancuara, një teknikë e tillë është e ndaluar, lëvizja e pasaktë mund të shkaktojë dëme të pariparueshme për shëndetin e pacientit.

Dietë të veçantë dhe rregulla ushqyese

Ushqyerja luan një rol të rëndësishëm në forcimin e nyjeve, duke filluar rigjenerimin e indeve të kërcit. Mbështetuni në perime të freskëta, fruta, mish të ligët, bishtajore, peshk. Eliminoni marrjen e ushqimeve yndyrore, ushqimeve të kripura, ushqimeve të shpejta dhe pijeve të gazuara në trup. Hiqni dorë nga produktet gjysëm të gatshme, këto produkte përmbajnë shumë yndyrna që ndikojnë negativisht në gjendjen e përgjithshme të një personi.

Ushqimi i duhur i dietës ndihmon në zvogëlimin e peshës, gjë që zvogëlon ngarkesën në sistemin musculoskeletal. Një rol të rëndësishëm luhet nga përdorimi i produkteve të qumështit të fermentuar, substancat aktive në to i ngopin kockat me minerale dhe vitamina, duke forcuar nyjet e pacientit. Ushqimi i duhur ka një efekt të dobishëm në punën e të gjitha organeve dhe sistemeve njerëzore.

Osteoartriti ndodh më shpesh në sfondin e ndryshimeve të lidhura me moshën në nyjen e shpatullave. Isshtë e pamundur të ndalosh procesin e plakjes, por është mjaft e mundshme ta ngadalësosh atë. Aktiviteti i moderuar fizik, ushqimi i duhur, ekzaminimi i rregullt nga një terapist ose ortoped do të zvogëlojë shanset për artrozë ose do të vonojë shfaqjen e tij për ca kohë.

Shmangni dëmtimet, ushtroni butësisht, monitoroni ndjenjat tuaja. Çdo simptomë e pakëndshme është një sinjal për të shkuar te mjeku. Një sëmundje e zbuluar në kohë i përgjigjet mirë trajtimit, është e mundur të ruhet nyja, e cila siguron lëvizje pa dhimbje të shpatullave. Kujdesuni për shëndetin tuaj, kujdesuni për sistemin musculoskeletal.