Dhimbje të ulët mbrapa — çfarë është ajo, shkaqet, simptomat, trajtimin dhe parandalimin

Nën osteoarthritis i referohet një degjenerative të procesit në disqe intervertebral. Shpinë është i ngjeshur, shtypur disqe që shtrihen në mes të rruaza. Me kalimin e kohës ata e humbasin elasticitetin e tyre, dhe të fillojnë tani të ngushtë dhe mbaresa nervore të palcës kurrizore.

Osteochondrosis

Si për çdo sëmundje tjetër, dhimbje të ulët mbrapa, duhet të trajtohet nën mbikëqyrjen e një mjeku. Tjetra, ne do të shpjegojë në detaje se çfarë është kjo sëmundje, pse kjo ndodh dhe që simptomat janë karakteristike për të.

Çfarë është osteochondrosis?

Osteochondrosis është një sëmundje e shpinë, një tipar karakteristik i cili është një degjenerative-dystrophic plagë të disqe intervertebral, dhe pastaj shumë indet e rruaza.

Ndryshimeve degjenerative në disk të çojë në një dobësim të jashtme fijor unazë. Prandaj, pacientët me degjenerative të diskut sëmundje shpesh kanë komplikime të rënda të tilla, si zgjatje (fryrë pjesë e diskut) dhe hernie (dalë bërthamë pulposus e disk në kurrizore kanal).

Sipas rezultateve të studimet mjekësore, probleme me shpinë vuan çdo të dytin njeri pas 30 vjetësh. Në 70% të rasteve shkaku i dhimbjeve në shpinë, është e degjenerative të diskut sëmundje, e cila i referohet neurologjike sëmundjet që ndikojnë në të ligamenteve të shtyllës kurrizore.

Si çdo sëmundje tjetër, dhimbje të ulët mbrapa nuk mund të lindin vetvetiu, pa arsye, duke e goditur pjesën e pasme të një dhimbje të mprehtë. Shenjat e para të osteochondrosis e shtyllës kurrizore nuk janë të dukshme menjëherë, pak nga pak.

Varësisht nga vendet e dhimbjes ekzistojnë tri lloje të osteoarthritis:

 • Të qafës së mitrës;
 • Kraharorit;
 • Mesit.

E rëndësishme! Kryesore komplikimet e osteochondrosis i përkasin zgjatje të disqe intervertebral, schmorl është rruzull, osteoprorosis ankylosis e shpinë, pinching rrënjët e kurrizore nervat dhe enët.

Arsyet

Sipas shumë ekspertëve të cilët studiojnë këtë sëmundje, shkaku kryesor i osteoarthritis është gabimisht e shpërndarë ngarkesën mbi shpinë. Si rezultat i kësaj, pacientët direkt në terren, e cila është e tepërt fizike presioni, ka një ndryshim në strukturën e të kërc.

Shkaqet e osteochondrosis:

 • Predispozicion gjenetik të sëmundjes.
 • Prania e tepërt e peshës
 • Prania e sëmundjeve të sistemit endokrin – çrregullime metabolike.
 • Zhvillimi i ortopedike e sëmundjeve të tilla si këmbët e sheshtë, lakim e sjellje, sëmundjet e sistemit musculoskeletal.
 • Një shumëllojshmëri e plagosje, dëmtime të shtyllës kurrizore.
 • Lifestyle: mungesa e aktivitetit, dietë e varfër me një mbizotërim të ushqimit të shpejtë e ushqimeve dhe produkteve të dëmshme.
 • Prania e peshë të tepërt.
 • Shprehitë e këqija të Duhanit, alkoolizmi.
 • Stresi, protoplanet.
 • Shtatzënia.

Në shumicën e rasteve shkaqet e osteochondrosis kanë të bëjnë me veprimtarinë profesionale e personit. Rreziku grup përfshin profesionale kategori:

 • kontabilisti;
 • arkëtar;
 • AJO-punëtorëve.
 • zyra e personelit;
 • atletët profesionistë;
 • shoferët e automjeteve.

Megjithatë, është vërejtur se shenjat e osteoarthritis më shpesh të ndodhë në gratë sesa burrat.

Faza e zhvillimit të

Zhvillimi i degjenerative të diskut sëmundje ndodh në 4 të fazave (shkallë):

Dhimbje të ulët mbrapa faza 1

Është e karakterizuar nga herët patologjike proces në polipozom bërthama e diskut intervertebral është i thatë (dehidrimi), dhe si pasojë lartësia e disk të zvogëlohet. Kështu në fijor unazë të fillojnë të shfaqen çarjet. Në këtë fazë pacienti zakonisht nuk ndjeni ndonjë ndryshim. Siklet mund të shfaqet në të pazakontë për një person në pozitën e vend, ose aktiv pagesë.

Faza 2

Në fazën e dytë të osteochondrosis e vazhdueshme të ndryshimeve degjenerative të çon në zgjatje e disqe. Zvogëlohet hendeku në mes të rruaza, shkatërrimi i fijor kapsulë. Në përfundim, shkelur kurrizore rrënjët nervore që provokon shfaqjen pika e dhimbjes, intensiteti i të cilave rritet me shpejtësinë, kthyeshëm, dhe të tjerë dhe lëvizjet e tyre. Ndoshta pamja e dobësi, ulje të performancës.

Fazat e zhvillimit të osteochondrosis

Faza 3 degjenerative të diskut sëmundje të shtyllës kurrizore

Është e karakterizuar nga Asgjësimi i kërc pads mes disqe, i hedh lëng indeve është edhe i dukshëm në qoftë se për të bërë renthenznimky. Simptomat e osteochondrosis e theksuar, janë intensive, dhe të një dhimbje nuk do të kalojë, dhe të xhiruar ajo është vetëm të aftë e të fuqishëm qetësues, ju lutem.

Faza 4

Faza e katërt është një kompleks çrregullim neurologjik në kurrizore të sistemit, i cili është shprehur në një të pjesshëm ose të plotë kufizim të lëvizshmërisë së nyjeve. Në këtë gjendje diagnostike në vendin e vertebral nyje të formuar kockëmadh rritje (osteophytes) që shkaktojnë microtrauma për nervore degët dhe ngjitur segmente të shtyllës kurrizore.

Në shumicën e rasteve, simptomat e osteochondrosis e 4 gradë nuk shkakton dhimbje dhe parehati si nyje të bëhen të fosilizuara formë.

Simptomat e osteoartritit në të rriturit

Osteochondrosis – degjenerative-dystrophic ndryshime (shkatërrimin) e indeve të eshtrave të shtyllës kurrizore, kërc kyçeve, ligaments, dhe disqe intervertebral. Mbi këtë sëmundje është formuar parregullt mobilitetit të shtyllën kurrizore, të cilat shkelur të indeve të buta, fibra nervore dhe të enëve të gjakut të vendosura afër plagë që shkaktojnë dhimbje.

Simptomat kryesore të osteochondrosis:

 • dhembja e shpinës, qafës së mitrës, më të ulët mbrapa, supet dhe madje edhe brinjët;
 • siklet, ngurtësi të kthyer në disa lëvizjeve, ngritje diçka;
 • mpirje e gjymtyrë (duarve dhe/ose këmbët);
 • ndjenja dhimbje në krahët dhe këmbët, të dridhura;
 • spazma e muskujve;
 • çrregullime në organet gjenitale;
 • dhimbje koke, marrje mendsh;
 • dhimbje në rajonin e zemrës;
 • humbja e ndjeshmërisë
 • muskujve hypotonia;
 • lodhje, dhe ndonjëherë sytë.
Migrenë

Për të lehtësuar paraqitjen e simptomat akute mund të tepruar të ushtruar, lodhje, hypothermia, trauma, trupi shkundur dhe dridhje.

Komplikimet

Proceset degjenerative që prekin parë disqe intervertebral, ulja e tyre dendësia, humbja e tyre shoku-thithjen e funksioneve. Pasojë e këtyre ndryshimeve është e tepërt lëvizjen e shpinë ndikon në aspekt të nyjeve, muskujve dhe ligamenteve.

Të përfshirë në shkatërruese proceset paravertebral strukturave të shkaktojnë ngjeshje (shtrydhet) të palcës kurrizore, e saj mbaresa nervore. Si pasojë, pacienti me osteoarthritis ndjen dhimbje, e cila shoqërohet me simptoma të tilla dhe sëmundjeve:

 • të rënda dhimbje koke, migrenë;
 • rënia në mprehtësi vizuale.
 • humbjen e dëgjimit të pjesshme;
 • radiculopathy (dhimbje të nervit shiatik);
 • autonom mosfunksionim (VSD);
 • mosfunksionim të urogenital sistemit;
 • dhimbje të nervit shiatik (compressions e sciatic nervore);
 • herniation disk;
 • spondiloarthrosis;
 • dhimbje mesi, lumbalgia;
 • osteophytes, spondylosis;
 • e kurrizore stenosis.

Më të keq të gjithë, me degjenerative të diskut sëmundje keni të fillojnë të shfaqen dhe sëmundje të tjera. Fakti që dëmtuar pako neurovascular, përkeqësimit të qarkullimit të gjakut, si rezultat i sëmundjeve të të gjithë organizmit.

Përkeqësimi i degjenerative të diskut sëmundje

Pranvera vjen shpesh një përkeqësim të ulët shpinë, në dimër akute të kraharorit. Përkeqësimi mund të jetë kur moti ndryshon, stresi, tendosje fizike. Gjatë përkeqësimin e sëmundjes është e përcaktuar me qetësues, ju lutem, lokale kremrat, medikamente që të lehtësojë ënjtje dhe vrull muskujve. Diuretik përdorur në të rënda edemë, por në të njëjtën kohë është e nevojshme për të aplikuar përgatitjet e sodiumit dhe kaliumit.

Diagnoza

Diagnoza e osteoarthritis është i bazuar në metodat e mëposhtme:

Fiziologjike të provimit
 1. Historia e studimit të ankesave të pacientit, dhe për të identifikuar kohën e ndodhjes, shkaqet, kohëzgjatja, karakteristikat e sëmundjes.
 2. Fiziologjike provimit:
  • diagnoza e trupit pozicion, ecje, varg e levizjes e pacientit;
  • ka studiuar e lëkurës për të zbuluar zonat e skuqje, lëkurë, skuqje të lëkurës;
  • palpable dhimbshme fushat për të përcaktuar lokale temperatura, prania e edemë, spazma e muskujve, vulave;
  • për zbulimin e vendit të dhembjes rrezatimi është trokitje me një gisht ose një të veçantë çekiç;
  • shpim me një gjilpërë ndihmon për të përcaktuar dhimbje ndjeshmëria.

Instrumental metodat e diagnostikimit të osteoarthritis:

 • X-ray diagnostics luan një rol kyç në këtë sëmundje. Konvencionale radiografi lejon për të identifikuar të tilla shenja të sëmundjes, të tilla si në ngushtimin e hendekut në mes të rruaza.
 • Rezonancë magnetike të imazhit (MRI) – metoda e studimit për të lejuar një diagnozë të saktë të asaj që po ndodh në shpinë proceset. Me ndihmën e tij, në mënyrë të veçantë, ajo është e mundur për të përcaktuar praninë grimestone disk dhe lokalizimin.
 • Tomography llogaritur (CT) janë të ngjashme në të tyre diagnostike aftësitë për MRI. Disavantazhi i CT është prania e rrezatimit gjatë studimit.

Si për të trajtuar osteochondrosis?

Nuk është e veçantë dhe vetëm e saktë metodë e trajtimit të degjenerative të diskut sëmundje ky proces në asnjë rrethanë kërkon një qasje gjithëpërfshirëse. Nëse mjeku thotë ndryshe, ju duhet të mendoni rreth tij kualifikimeve profesionale dhe të marrin në konsideratë gjetjen e ndonjë eksperti tjetër.

Një program gjithëpërfshirës tradicionalisht përfshin komponentët e mëposhtëm:

 • physiotherapeutic metodat e ndikuar;
 • ushtrime të veçanta dhe porositë;
 • metodat e manualit terapi;
 • mjekim;
 • të këmbës, electrophoresis, etj.;
 • tërheqje.

Rekomandime për trajtimin e degjenerative të diskut sëmundje në shtëpi:

 1. Refuzimin e zakone të këqija dhe një kalim gradual të blerjes së dobishme zakonet. Pirja e duhanit, alkoolit të çojë në spazma dhe pa entrapped enët, dorsal arterie.
 2. Dietë — refuzim të ngopura dhe kolesterolit ushqimet që përmbajnë: vezët, lëngun, lëkurat e shpendëve dhe derrave.
 3. Kufizojnë futje e fortë, kafe dhe çaj, gradualisht kaloni në teas bimor dhe lëngje të freskëta.
 4. Për të zgjedhur drejtë dyshek dhe jastëk për të fjetur, mundësisht ortopedike.
 5. Restaurimi normal të qarkullimit të gjakut në satiksi muskujt dhe disqe me masazh, vetë-masazh, komplekse terapi fizike, fasha, fërkim dhe marrja e bimor infusions dhe alkoolike tinctures e bimëve.
Drogë nga osteoarthritis

Drogë nga osteoarthritis

Specialistë në trajtimin e këtyre pacientëve, përshkruajnë ilaçet me pronat e mëposhtme: lehtësimin e inflamacionit, për të rivendosur funksionin e sistemit musculoskeletal, të stimuluar rigjenerimin e indeve të disqe intervertebral dhe kërc dhe për të parandaluar zhvillimin e osteoartritit.

Trajtimin e osteoarthritis është në mënyrat tradicionale të trajtimit të shumë sëmundjeve të sistemit musculoskeletal: të caktuar për NSAIDs për eliminimin e procesit inflamator në indet, chondroprotectors për të rivendosur nivelin e lëngun synovial dhe kortikosteroidet, nëse para dy droga të provuar të jetë i paefektshëm.

Masazh

Në mënyrë që të shpëtoj të osteoarthritis, duke përdorur terapi trajtime të ndryshme, duke përfshirë masazh. Ajo ka shumë të dobishme pronat e ul tonin e muskujve, rrjedhjen e gjakut në shpinë është stimuluar, e kurrizore disqe të bëhet më e fortë.

Manual terapi në osteochondrosis

Manual terapi heq dhimbje akute, ndihmon për të rivendosur sjellje. Një nga më të përdorur metoda është e thellë të terapisë. Në rrjedhën e zhvillimit të një studim cilësor e nyjeve, përmirësimin e qarkullimit të gjakut forcimin e sistemit imunitar. Për të parandaluar acarim të sëmundje të ndryshme kronike.

Terapi fizike — terapeutike të ushtruar

Fizioterapia ose terapisë fizike në osteochondrosis rëndësi të madhe. Kështu, ushtrime të veçanta për të forcuar muskujt kontribuojnë në formimin e muskujve korse, e cila nga ana ofron uniforme të shpërndarjes së ngarkesës në shpinë. Përveç kësaj, për shkak të praktikës së rregullt përmirëson qarkullimin e gjakut dhe të ushqyerit e indeve, duke përfshirë disqe intervertebral, është që pacienti zhvillon sjellje korrekte, rritjen e varg e levizjes në shpinë.

Për terapeutike të trajnimit fizik dhe gjimnastikë për të sjellë pritet efekt duhet t'i përmbahet këtyre rregullave:

 1. Ushtrime me osteochondrosis nevojë për të kryer rregullisht.
 2. Të gjitha lëvizjet duhet të jenë të qetë dhe të ngadalshëm.
 3. Në frymëmarrje duhet të jetë e qetë.
 4. Dietë në osteochondrosis
 5. Ndiqni pulsin.
 6. Nëse keni përvojë siklet dhe dhimbje në muskuj dhe shpinë për të reduktuar amplitudë dhe intensitetin e lëvizjeve.
 7. Gjimnastikë dhe gjimnastikë mund të jenë të gëzuar në çdo kohë të ditës.
 8. Për mjekësore gjimnastikë dhe të edukimit fizik të zgjidhni rroba të rehatshme bërë e natyrshme pëlhura.
 9. Para se të filloni duke bërë ushtrime dhe ushtrime fizike, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.

Terapi fizike

Ndihmon për të përballuar me efektivitet të dhimbshme në manifestimet në vendet e lokalizimi i patologjike proces. Ka shumë lloje të physiotherapeutic trajtim. Ata shpesh mbështetet në përdorimin e magnetotherapy, ultratinguj, terapi dhe ndikimet e low frequency rryma.

Efektet e thisprocedure mund të jenë:

 • normalizimin e metabolizmit në zonat e prekura;
 • rritja e rezistencës së organizmit;
 • lehtësim dhimbje;
 • përmirësimi i microcirculation në shpinë dhe paravertebral indeve;
 • heqjen e edemë;
 • reduktimi i procesit inflamator;
 • përmirësimi i mobilitetit të shtyllës kurrizore.

Dhimbje të ulët mbrapa, si çdo sëmundje tjetër e shtyllës kurrizore kërkon trajtim të menjëhershëm. Në shenjat e para, të jetë i sigurt që të konsultoheni me një podiatër. Të jenë të shëndetshëm!