Osteokondroza e shpinës së kraharorit - shkaqet, simptomat, trajtimi

Shfaqja e një sëmundjeje të tillë të rrezikshme si osteokondroza kontribuon në zhvillimin e proceseve inflamatore në kërc dhe indet e kockave të shpinës.

ekzaminimi i pacientit me osteokondrozë torakale

Shkaqet e një patologjie të tillë mund të jenë një numër i madh i faktorëve. Nëse nuk trajtohet si duhet, ky lloj i inflamacionit mund të çojë në paaftësi.

Osteokondrozë e shpinës së kraharorit - çfarë është ajo?

Osteokondroza e sëmundjes në rajonin e kraharorit është një lezion i indeve kërcore dhe kockore, të cilat çojnë në ndryshime degjenerative në shpinë. Mungesa e trajtimit korrekt dhe në kohë shumë shpesh çon në shkatërrim të plotë ose të pjesshëm të disqeve ndërvertebrore.

Kjo lloj sëmundje shumë shpesh shoqërohet nga një numër i madh i llojeve të tjera të sëmundjes. Veçori e osteokondrozës së rajonit torakal është se zona e prekur fshihet nga indet e kockave të gjirit, gjë që komplikon diagnozën e saktë të sëmundjes dhe rrezikun e dëmtimit të organeve që ndodhen afër.

Shënim!Struktura e rajonit torakal të njeriut është paksa e ndryshme nga mesi, pasi përmban një numër më të madh të disqeve ndërvertebrorë. Sidoqoftë, ato janë shumë më të hollë se pjesa tjetër. Prandaj, shkatërrimi dhe dëmtimi i shtyllës kurrizore në zonën e gjoksit është shumë më e vështirë të shërohet, dhe sëmundja përparon shumë më shpejt.

Shkaqet e sëmundjes

Fillimi i sëmundjes së osteokondrozës në rajonin e kraharorit është një fenomen që ndodh shumë më rrallë sesa disfata e rruazave të qafës së mitrës dhe mesit.

Arsyet e mëposhtme mund të kontribuojnë në shfaqjen e një procesi inflamator në rajonin e kraharorit:

 • Çrregullime të çdo origjine në disqet ndërvertebrore.
 • Herniacioni intervertebral.
 • Vatrat inflamatore në indet e kërcit.
 • Shkelja e nivelit të qarkullimit të gjakut në indet në rajonin e shpinë.
 • Stresi i tepërt fizik në shtyllën kurrizore.
 • Marrja e pamjaftueshme e mineraleve të dobishëm në trup.
 • Stili jetësor pasiv.
 • Rachiocampsis.
 • Lëndimet dhe mavijosjet.
 • Ushtrime sportive me forcë.
 • Hipotermia e shpeshtë.
 • Situata të shpeshta stresuese dhe kushte të vështira pune.

Sëmundja mund të zhvillohet për shkak të një predispozite të trashëgueshme për shfaqjen e simptomave.

Simptomat dhe shenjat

Zhvillimi i osteokondrozës në rajonin e kraharorit ka simptomat e mëposhtme:

 • Shfaqja e dhimbjes në brinjë.
 • Siklet gjatë frymëmarrjes.
 • Dhimbje e mprehtë në përkuljen dhe ngritjen e krahëve.
 • Shfaqja e një dhimbje tërheqëse midis shpatullave të shpatullave, madje edhe në një pozicion të shtrirë.
 • Shfaqja e ënjtjes në mpirje në zonën e blades shpatullën.
 • Rritja e temperaturës së trupit dhe dridhura.
 • Ndjesi djegieje në ekstremitetet e poshtme.
 • Shkelja e funksionimit normal të sistemit vaskular të rajonit të kraharorit.

Në nivelet fillestare të zhvillimit, mund të vërehen shenjat e mëposhtme të fillimit të sëmundjes:

 • Dhimbje koke të shpeshta.
 • Të përzier.
 • Rritja e temperaturës së trupit.
 • Ndjesi të dhimbshme në gjoks gjatë zgjimit në mëngjes.
 • Marramendje.
 • Dobësi.
 • Ndjesi të dhimbshme me një frymëmarrje të mprehtë dhe frymëmarrje.

Shënim!Shumë shpesh, sëmundja mund të ngatërrohet me proceset inflamatore të organeve të brendshme, pasi që simptomat e zhvillimit shpesh përkojnë. Për të konfirmuar diagnozën, është e nevojshme t'i nënshtroheni një ekzaminimi të veçantë.

Veprimet e nevojshme gjatë një përkeqësimi

dhimbje shpine me osteokondrozë në gjoks

Nëse rrjedha e sëmundjes lihet pa vëmendjen e duhur, mund të ndodhin përkeqësime, gjatë të cilave një person mund të ndiejë simptoma të mprehta të dhimbjes dhe mungesë të funksionimit normal të trupit.

Gjatë përkeqësimeve, rekomandohen veprimet e mëposhtme:

 • Vëzhgoni pjesën tjetër të shtratit.
 • Përmbajuni një diete të duhur, e cila duhet të përmbajë një numër të madh ushqimesh që ngop trupin me të gjitha vitaminat dhe mineralet.
 • Kontaktimi i një institucioni mjekësor dhe marrja e të gjitha ilaçeve.
 • Përdorimi i fondeve për trajtim të jashtëm.
 • Nëse është e nevojshme, kryeni ushtrime fizioterapie.
 • Me emërimin e një mjeku, kalimi i metodave të ekspozimit ndaj fizioterapisë

Në kohën e përkeqësimit të sëmundjes, është e nevojshme të përjashtohen plotësisht llojet e ndryshme të aktivitetit fizik dhe situatat stresuese.

Trajtimi i osteokondrozës në rajonin e kraharorit

konsultim specialist për osteokondrozën torakale

Për trajtim, pacienti duhet t'i nënshtrohet një ekzaminimi të veçantë, i cili nënkupton shpërndarjen e testeve të nevojshme dhe kalimin e procedurës së rrezeve X dhe tomografisë.

Vetëm pasi të marrë të gjitha përgjigjet e nevojshme të testit, mjeku përshkruan trajtim, i cili përbëhet nga ilaçe, masazhe dhe ushtrime fizioterapie.

Trajtimi i ilaçeve

Trajtimi i drogës i sëmundjes përbëhet nga drejtimet e mëposhtme - është eliminimi i dhimbjes, ndërprerja e zhvillimit të osteokondrozës, heqja e procesit inflamator.

Për të zvogëluar dhimbjen, përshkruhen lehtësues të dhimbjeve dhe ilaçe antispasmodike.

Për të rivendosur indet e dëmtuara, përshkruhet përdorimi i glukozaminës dhe kondroitinit. Përveç kësaj, pacienti ka nevojë për të rritur marrjen e vitaminave të nevojshme në trup, nëse produktet ushqimore nuk janë të mjaftueshme, rekomandohen komplekse speciale të vitaminave.

Mire qe e di!Për të mbajtur lëngun e nevojshëm në disqet ndërvertebrore, duhet të përdoret një agjent special. Për të lehtësuar procesin inflamator, rekomandohet përdorimi i barnave anti-inflamatore jo-steroide, të cilat mjeku që merr pjesë zgjedh individualisht për secilin rast.

Fizioterapi

Përdorimi i ushtrimeve të fizioterapisë përshkruhet vetëm pasi të eliminohen simptomat e dhimbjes, procesi inflamator zvogëlohet. Kryerja e ushtrimeve terapeutike kryhet në mënyrë rigoroze nën mbikëqyrjen e specialistëve për të parandaluar shfaqjen e komplikimeve.

Ushtrimi ka për qëllim eleminimin e spazmave të muskujve dhe rritjen e rrjedhës së gjakut në vend të dëmtimit, për shkak të së cilës procesi inflamator zvogëlohet dhe qelizat e dëmtuara fillojnë të rigjenerohen vetvetiu.

Masazh

Përdorimi i masazhit për osteokondrozën përshkruhet në varësi të shkallës së zhvillimit të sëmundjes. Për simptomat akute, goditja dhe fërkimi i lehtë është i lejueshëm, pa përdorimin e metodave të detyrueshme.

Pasi të jenë eliminuar simptomat e dhimbjes, zbatohet një masazh kullues, i cili përmirëson qarkullimin e gjakut dhe fillon procesin natyror të riparimit të qelizave.

Shënim! Për masazh, rekomandohet të përdorni xhel të veçantë ose vajra thelbësorë që zvogëlojnë inflamacionin dhe përmirësojnë mirëqenien e një personi. Nuk rekomandohet të bëni masazhin vetë, duhet të kontaktoni një specialist.

Terapia manuale

Terapia manuale për osteokondrozën ka tiparet e mëposhtme të efektit në fokusin e lezionit:

 • Specialisti nxehet në indet e muskujve të tensionuar.
 • Kryhet shtrirja e ngadaltë e indeve të muskujve, për shkak të së cilës spazma lehtësohet.
 • Pacientit i bëhen masazhe akupresure që eliminojnë inflamacionin dhe përmirësojnë qarkullimin e gjakut.
 • Kryhen lëvizje të veçanta që rikthejnë punën e zonës së dëmtuar të shtyllës kurrizore.

Shënim!Pas seancave të tilla, pacienti vëren një rënie të dhimbjes dhe një gjendje të përmirësuar të të gjithë trupit.

Parandalimi i osteokondrozës në rajonin e kraharorit

Për të shmangur zhvillimin e sëmundjes, ekspertët rekomandojnë respektimin e rregullave të mëposhtme të parandalimit:

 • Për të parandaluar hipoterminë e trupit, në rast të një situate të tillë, rekomandohet të bëni një banjë të nxehtë.
 • Kryeni ushtrime fizike standarde që rrisin fleksibilitetin dhe plasticitetin e shtyllës kurrizore.
 • Shmangni qëndrimin në pozicione të pakëndshme për një kohë të gjatë, drejtoni një mënyrë jetese aktive.
 • Rimbush rregullisht furnizimin me vitamina dhe minerale në trup.
 • Shmangni tendosjen e zgjatur fizike në shpinë.
 • Shmangni ngritjen e peshave.
 • Shmangni prekjen, shikoni sjelljen tuaj.

Duke ndjekur rregulla të thjeshta, një person mund të shmangë simptomat e pakëndshme dhe trajtimin afatgjatë.

Sëmundja osteokondroza e rajonit të kraharorit është një lloj mjaft kompleks i procesit inflamator që kërkon terapi komplekse.

Mire qe e di!Kjo lloj sëmundje nuk mund të shërohet më vete, prandaj, kur shfaqen simptomat e para, duhet të kontaktoni një institucion mjekësor për diagnostikim. Bazuar në përgjigjet, mjeku do të zgjedhë individualisht metodën e nevojshme për të eleminuar problemin.