Dhimbje shpine: pse shfaqet? Simptomat, shenjat, trajtimi

Sot, dhimbja e shpinës është arsyeja e dytë më e zakonshme për pacientët që kërkojnë kujdes mjekësor. Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit Amerikan, një në pesë njerëz në moshë të mesme vuajnë nga dhimbja.dhimbje shpine në një gruaNë të njëjtën kohë, incidenca e sëmundjes rritet vetëm me moshën. Në praktikën mjekësore, hidhërimi (dorsalgia) konsiderohet si një patologji ndërdisiplinore, sepse ka një simptomë në klinikën e sëmundjeve neurologjike dhe somatike.

Cili është shkaku i dhimbjes së shpinës?

Dhimbja në shpinë në 90% të rasteve ndodh me sëmundjet e shtyllës kurrizore (dhimbje vertebrale). Në raste të tjera, shkaku mund të jetë patologjia e organeve të brendshme, palcës kurrizore, etj (dhimbje jo-vertebrale).

Kështu, grupi vertebrogjenik përfshin:

 • hernie intervertebrale;
 • sakra- ose lumbarizimi;
 • spondilozë;
 • osteoporoza;
 • proceset tumorale të rruazave;
 • trauma (fraktura vertebrale, spondilolistezë).

Grupi jo-vertebral përfshin:

 • dhimbje psikogjene;
 • fibromialgjia;
 • patologjia e organeve të brendshme (sulmi në zemër, pneumotoraksi, pankreatiti, urolitiaza, etj. );
 • formacionet tumorale (neurinomat) dhe metastazat;
 • abscesi epidural;
 • syringomyelia.

Simptomat

Natyra e dhimbjes së shpinës, forca dhe kohëzgjatja e saj ndryshojnë në varësi të patologjisë themelore.

 1. Hernia ndërvertebrore.Shfaqet një zgjatim hernial midis rruazave me zhvillimin e osteokondrozës. Në këtë rast, dhimbja mund të jetë e mprehtë ose dhembëse dhe të ketë natyrë lokale (varet nga niveli i diskut të prekur). Dhimbja shpesh shtrihet në gjymtyrë, shoqëruar me mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash. Në raste të përparuara (kur qesja herniale ngjesh rrënjët nervore), mund të shfaqen çrregullime të sferave të ndjeshme dhe motorike të krahëve ose këmbëve. Rrallë, ka shkelje të urinimit, jashtëqitjes dhe funksionit seksual (me dëmtim të shpinës së legenit).
 2. Sakra ose lumbarizimi.Sakralizimi është një anomali kongjenitale e lidhur me bashkimin e rruazës së fundit mesit me sakrumin. Në këtë rast, defekti i kundërt është lumbarizimi, kur rruaza e parë e sakrumit ndahet dhe bëhet një rruazë shtesë e mesit. Zakonisht patologjitë janë asimptomatike, por klinika provokohet nga aktiviteti i tepërt fizik ose ngritja e peshave të rënda. Në raste të tilla, ka një dhimbje mesi në rajonin e sakrumit, e cila rritet me lëvizjen, duke u përhapur në ekstremitetet e poshtme. Patologjia karakterizohet gjithashtu nga fakti që ndodh në një moshë të re (zakonisht në moshën 20-25 vjeç).
 3. Spondiloza.Spondiloza (ndryshe nga sëmundja e mëparshme) ndodh kryesisht tek të moshuarit. Sëmundja zhvillohet si rezultat i ndryshimeve senile në kolonën kurrizore - "veshin" e saj. Patologjia shoqërohet me rritjen e indeve të eshtrave në formën e osteofiteve, të cilat mund të çojnë në bashkim të plotë të rruazave. Kjo e fundit është e rrezikshme me dëmtimet e tufave neurovaskulare, muskujve dhe organeve përreth. Sëmundja shoqërohet me dhimbje kronike që përkeqësohet në fund të ditës. Ndonjëherë sindroma e dhimbjes shfaqet jo vetëm në lëvizje, por edhe në pushim, duke çuar në pagjumësi. Me një sëmundje të pakontrolluar, ka raste të shpeshta të imobilizimit të nyjeve vertebrale, si dhe pinchings të fibrave nervore me zhvillimin e çrregullimeve karakteristike neurologjike.
 4. Osteoporoza.Osteoporoza është një çrregullim metabolik, gjatë të cilit proceset e shkatërrimit të kockave mbizotërojnë mbi formimin e kockave. Pamja klinike e sëmundjes është e pakët: zakonisht procesi patologjik është asimptomatik dhe zbulohet rastësisht (me rreze X). Sidoqoftë, në fazat e mëvonshme të sëmundjes, shfaqen dhimbje të shurdhër, si dhe lakimi i sjelljes.
 5. Proceset tumorale të rruazave.Tumoret vertebrale janë shpesh asimptomatike derisa të rriten mjaftueshëm të mëdha për të kompresuar fijet nervore. Në raste të tilla, ndodh dhimbja kronike e shpinës (zakonisht në pjesën e poshtme të shpinës), e cila mund të përhapet në kofshë dhe në pjesën e poshtme të këmbëve. Herët ose vonë, rritja e tumorit çon në kompresimin e rrënjëve nervore, e cila manifestohet nga çrregullime neurologjike: humbje e ndjeshmërisë dhe lëvizjes në gjymtyrë.
 6. Lëndimet.Një shkak i zakonshëm i dhimbjes akute, lëvizshmërisë së kufizuar dhe simptomave neurologjike janë dëmtimet e kolonës kurrizore: fraktura, mavijosje, zhvendosje / nënluksime, si dhe "rrëshqitje" të rruazave për shkak të dëmtimit të aparatit ligamentar - spondilolistezës. Në mënyrë tipike, pacientët shënojnë një dhimbje të mprehtë difuze në shpinë, praninë e hemorragjive ("mavijosje"), ënjtje lokale dhe kufizim të lëvizjes.
 7. Dhimbje psikogjene.Një pikëpamje e ngjashme ndodh në sfondin e shëndetit të plotë pas një shpërthimi emocional ose situate stresuese. Pacientët përshkruajnë dhimbjen në mënyra të ndryshme, e cila kufizohet vetëm nga imagjinata e pacientit. Ndonjëherë ka një të ashtuquajtur. "Sjellje e dhimbshme" kur njerëzit, duke ruajtur lëvizjen, priren të përdorin mbështetje ndihmëse: paterica, shkopinj dhe madje edhe karroca.
 8. Fibromialgjia.Sindroma e dhimbjes në fibromialgji është jashtëzakonisht e ngjashme me atë në dhimbjen psikogjene. Në të njëjtën kohë, hidhërimi provokohet gjithashtu nga stresi, klima dhe mbingarkesa emocionale. Sidoqoftë, një ndryshim i rëndësishëm është se dhimbja duhet të vëzhgohet për më shumë se tre muaj, e shoqëruar nga ndjeshmëria lokale në pikat karakteristike (vendi i lidhjes së muskujve zverku, mesi i muskujve të trapezit, etj. ). Gjithashtu, diagnoza kërkon përjashtimin e plotë të të gjitha llojeve të sëmundjeve somatike.
 9. Patologjitë e organeve të brendshme.Dhimbja e shpinës shpesh mund të shfaqet me sëmundje të organeve të ndryshme të trupit. Pra, me një sulm në zemër, sindroma e dhimbjes lokalizohet prapa sternumit, duke u përhapur nën shpatullën dhe krahun e majtë, si dhe në shpinë. Me pneumotoraks (akumulimi i ajrit nën rreshtimin e mushkërive), ndodh dhimbja akute e gjoksit, duke rrezatuar në kolonën kurrizore. Një kompleks simptomash lind në sfondin e vështirësisë së frymëmarrjes dhe cianozës së fytyrës. Në pankreatitit (inflamacion i pankreasit), sindroma e dhimbjes ka një karakter të ndryshëm, lind në pjesën e sipërme të barkut në një tip "rrip", duke mbuluar anët dhe shpinën. Dhimbja e shpinës shfaqet së bashku me të vjella dhe dispepsi. Një ndërlikim i urolitiazës është dhimbja e barkut në veshka - një sindromë akute e dhimbjes paroksizmale. Në mënyrë tipike, dhimbja është aq e fortë saqë bën që pacientët të përkulen në kërkim të lehtësimit. Në sfondin e një sulmi, urina bëhet e kuqe e ndotur për shkak të papastërtive të gjakut.
 10. Proceset e tumorit.Një neurinoma është një tumor i mbështjellësit nervor. Kur preken rrënjët e palcës kurrizore, zakonisht ndodh dhimbja e shpinës, si dhe humbja e ndjeshmërisë dhe aktivitetit motorik nën nivelin e lezionit. Vlen të përmendet gjithashtu se ky proces i tumorit zakonisht është i mirë. Sidoqoftë, një pamje e ngjashme klinike mund të shkaktohet nga metastazat e kancerit të gjirit, prostatës, mushkërive, veshkave, etj.
 11. Abscesi epidural.Abscesi epidural është një koleksion qelbësh nën rreshtimin e fortë të palcës kurrizore. Sëmundja shoqërohet me sindromën e dhimbjes akute, e cila plotësohet nga çrregullime neurologjike: shfaqen shpesh parezë (forcë e zvogëluar e muskujve), humbje e ndjeshmërisë, çrregullime të legenit, etj. Një proces purulent ndodh në sfondin e infeksioneve, plagëve, mungesës së imunitetit ose si një ndërlikim i punksionit mesit (ose anestezisë epidurale).
 12. Siringomelia.Syringomyelia është një patologji e sistemit nervor, gjatë së cilës shfaqen zgavra në palcën kurrizore. Lëndimet, tumoret, kompresimi i trurit, etj provokojnë sëmundjen. Në fazat fillestare, ka një dhimbje të lehtë në shpinë, e cila nuk sjell siklet. Pastaj ka humbje peshe, dobësi muskulore, ndjeshmëria e dhimbjes humbet, nuk ka djersitje dhe kockat bëhen të brishta. Shpesh ka lëndime të kyçeve, skeletit të kockave (djegie, fraktura, prerje), megjithatë, për shkak të mungesës së ndjeshmërisë së dhimbjes, ato kalojnë në mënyrë të padukshme.

Diagnostifikimi

Si diagnozë, kërkohet një studim cilësor dhe ekzaminim fizik i pacientit nga palpimi (ndjenja), goditja (goditja) dhe auskultimi (dëgjimi). Për disa patologji, është e nevojshme të kryhen analiza laboratorike të gjakut (sulm në zemër, pankreatit, procese tumori).

diagnostikimi i dhimbjes së shpinës nga ndjenja

Për të vizualizuar indet e buta dhe organet e brendshme, do t'ju duhen metoda diagnostike instrumentale: ultratinguj ose rezonancë magnetike. Ndërsa rrezatimi X dhe tomografia e kompjuterizuar përdoren për ekzaminimin e drejtpërdrejtë të skeletit.

Në disa raste, mund të nevojiten teknika më pak të zakonshme: shintigrafia e kockave, elektromiografia, etj.

Trajtimi i Dhimbjes së Shpinës

Për të lehtësuar dhimbjen akute të shpinës, vendosni akull (për 20 minuta çdo 4 orë), përjashtoni aktivitetin fizik, duke imobilizuar shtyllën kurrizore nëse është e mundur. Nëse dhimbja është e padurueshme, mund të merren lehtësues të dhimbjes. Sidoqoftë, vlen të kujtohet se anestetikët "lubrifikojnë" klinikën e sëmundjes. Më pas, kjo mund të komplikojë diagnozën e sëmundjes. Vetëm mjeku që merr pjesë mund të përshkruajë ilaçe.

Disku hernium

Trajtimi kryesor i ilaçeve bazohet në përdorimin e barnave anti-inflamatore (Diklofenak, Ibuprofen) dhe qetësues të dhimbjeve (Ketorolac). Në disa raste, mund të kërkohet heqja kirurgjikale e hernies intervertebrale, si dhe endoprotetika e diskut intervertebral.

Sakra ose lumbarizimi

Kur ndodh dhimbja, përshkruhen bllokada me anestetikë, si dhe fizioterapi (aplikime parafine, elektroforezë, etj. ). Me joefektivitetin e trajtimit konservativ, tregohen operacionet rindërtuese.

Spondiloza

Barnat anti-inflamatore (Meloxicam, Indomethacin), si dhe fizioterapia (ultratinguj, elektroforezë) përdoren për të eleminuar inflamacionin dhe sindromën e dhimbjes.

Osteoporoza

Trajtimi i osteoporozës fillon me një dietë të pasur me kalcium dhe vitaminë D.osteoporoza - heqja e kalciumit nga kockatNdoshta emërimi i këtyre substancave në formën e ilaçeve. Në disa raste, përdoret terapi hormonale me estrogjene, kalcitonin dhe hormone paratiroide.

Proceset tumorale

Trajtimi për sëmundjet tumorale konsiston në kimioterapi dhe kirurgji. Në këtë rast, sasia e ndihmës varet nga rasti specifik klinik.

Lëndimi

Në rast të lëndimeve të lehta, përshkruhet një regjim i butë dhe ngrohje. Në disa situata, kërkohet zvogëlim ose tërheqje skeletore. Kur shfaqen simptoma neurologjike, kryhen operacione me fiksim të fragmenteve të kockave.

Dhimbje psikogjene

Ndihma me dhimbjen psikogjene konsiston në psikoterapi komplekse, si dhe marrjen e ilaqet kundër depresionit (fluoxetine, Sertraline).

Fibromialgjia

Duke pasur parasysh që shkaqet e sëmundjes janë ende të panjohura, përshkruhet terapi simptomatike: ilaqet kundër depresionit (Paroxetine, Amitriptilina), antikonvulsantët (Pregabalin), hipnotikët (Zopiclone) ose qetësuesit (Diazepam). Vetë-përshtatja për të menduarit pozitiv, shmangia e situatave stresuese dhe të qenit në një klimë të ngrohtë dhe të thatë janë gjithashtu të rëndësishme.

Patologjitë e organeve të brendshme

Secila prej patologjive të brendshme të mundshme kërkon taktika individuale të trajtimit. Kujdesi urgjent për një sulm në zemër është marrja e Nitroglicerinës (një tabletë çdo 5 minuta derisa të vijë ambulanca); me pankreatit - ftohje, uri dhe pushim; me pneumotoraks - një veshje e mbyllur (okluzive) në rastin e një plage të hapur të mushkërive; me dhimbje barku renale - antispasmodik (Drotaverin, Metamizole natriumi) dhe ngrohje.

Abscesi epidural

Trajtimi konsiston në një operacion urgjent për normalizimin e presionit në kanalin kurrizor dhe kullimin e meningjeve. Terapia me antibiotikë (Amoxicillin, Cefotaxime) mbështet ndërhyrjen kirurgjikale.

Syringomyelia

Zakonisht, pacientët këshillohen të mbrojnë lëkurën e tyre nga prerjet dhe djegiet (këto të fundit shpesh ndodhin sepse pacientët humbin ndjeshmërinë dhe nuk ndiejnë trauma). Janë të përshkruara edhe lehtësues të dhimbjeve, ilaqet kundër depresionit (Fluoxetine) dhe antipsikotikët (Chlorpromazine). Në disa raste, ndërhyrja kirurgjikale është e mundur në mënyrë që të rishikohen kavitetet e formuara të palcës kurrizore.

Parandalimi i Kthimit

Për parandalimin e dhimbjes së shpinës, është e nevojshme të parandaloni shfaqjen e secilës prej patologjive të përmendura më lart. Për ta bërë këtë, ju nevojiten:

parandalimi i dhimbjes së shpinës
 1. Normalizoni stilin e jetës: zvogëloni peshën e trupit në normale; përbëjnë një dietë korrekte të pasur me elementë gjurmë dhe vitamina; siguroni aktivitetin e duhur fizik pa mbingarkesë.
 2. Hiqni dorë nga zakonet e këqija: pirja e duhanit dhe konsumimi i alkoolit.
 3. Lakimi i saktë i qëndrimit (skolioza, lordoza) dhe patologjitë ortopedike (këmbët e sheshta, këmbët e shkopit, etj. ).
 4. Diagnostifikimi dhe trajtimi me kohë i sëmundjeve shoqëruese të sistemit musculoskeletal ose organeve të brendshme.
 5. Parandaloni ose kuroni siç duhet dëmtimet e kolonës kurrizore.
 6. Shmangni shpërthimet emocionale dhe situatat stresuese.

Vlen të kujtohet se dhimbja e shpinës nuk është një patologji e izoluar, por një simptomë e një sëmundjeje. Sëmundja kryesore mund të jetë jashtëzakonisht serioze dhe, nëse nuk trajtohet, çon në paaftësi dhe madje vdekje të pacientit!