Pse lëndojnë nyjet e gishtave: shkaqet kryesore dhe trajtimi

shkaqet e dhimbjes në nyjet e gishtave

Duart tona janë duke punuar vazhdimisht - ato na ndihmojnë të kujdesemi për veten, të kryejmë detyrat në shtëpi dhe në punë, të bëjmë gjëra të tjera të dobishme. Puna më precize mund të bëhet me gishta. E gjithë kjo është e mundur falë nyjeve. Por kur nyjet e gishtave lëndojnë, ne menjëherë kërkojmë arsyet për këtë dhe mundësitë e trajtimit. Dhimbje të tilla nuk mund të neglizhohen dhe nuk do të funksionojnë, sepse ato ndikojnë drejtpërdrejt në jetë.

Pse ndodh dhimbja e gishtit - shkaqet kryesore

Ekzistojnë një sërë faktorësh që çojnë në zhvillimin e sëmundjes, mes tyre:

 • dëmtimi i sistemit imunitar;
 • infeksione kronike;
 • ndryshimi në nivelet hormonale. Kjo thjesht ndikon në dhimbjen gjatë shtatzënisë dhe pas lindjes;
 • çrregullimi metabolik;
 • trashëgimia
 • . Nëse në familje kishte njerëz që vuanin nga sëmundje të kyçeve, atëherë kjo predispozitë mund të trashëgohet;
 • faktorët negativë. Midis tyre - gjetja e shpeshtë e duarve në ujë të ftohtë.

Kushtoj vëmendje!Sindroma e dhimbjes mund të shfaqet tek atletët që marrin shumë mikrotrauma. Mund të shoqërohet gjithashtu me karakteristika profesionale.

Sëmundjet që provokojnë lezione

Le të rendisim sëmundjet kryesore që mund të provokojnë shfaqjen e dhimbjes në nyjet e gishtave.

Artriti Reumatoid

Kjo patologji mund të zhvillohet si tek të rriturit ashtu edhe tek fëmijët. Mbi të gjitha, gratë janë të ndjeshme ndaj saj, ata kanë një diagnozë të tillë 2-3 herë më shpesh. Vendi që vuan nga kjo sëmundje janë nyjet e vogla. Përfshirja simetrike e të dy krahëve është një tipar karakteristik. Simptoma të tjera që duhet të shihen nga një mjek përfshijnë:

dhimbje në nyjet e gishtave me artrit reumatoid
 1. ënjtje e nyjeve të gishtërinjve.
 2. Ngurtësia e lëvizjeve të gishtave ndihet në mëngjes.
 3. Nyjet distale ndjehen të mpirë dhe të ftohtë.
 4. Akumulimi i lëngut në kapsulat e kyçeve.
 5. Një neoplazi shfaqet nën lëkurë. Këto janë nyje reumatoide.
 6. Gishtat janë të lakuar dhe në formë tifozi.

Kjo sëmundje shfaqet jo vetëm në gjendjen e gishtërinjve, mund të japë një ndërlikim të organeve të brendshme, kështu që pyetja: "çfarë të bëjmë? "vetëm në këtë rast është e rëndësishme. Para së gjithash - urgjentisht për të parë një mjek!

Artriti përdhes

Shkaku i kësaj sëmundjeje është një shkelje e metabolizmit të purinës, e cila çon në depozitimin e kripërave. Në këtë rast, është e rëndësishme të kuptohet pse zhvillohet një proces i tillë. Burrat mbi 40 vuajnë nga ajo. Për më tepër, parakushtet për humbjen janë: një sasi e shtuar e konsumit të ushqimeve me yndyrë, alkoolit. Më rrallë, artriti përdhes është një nga simptomat e leuçemisë.

Inflamacioni nuk përhapet në të gjitha nyjet, më shpesh prek gishtat e mëdhenj. Simptomat shqiptohen:

 • dhimbjet e natës;
 • lëkura mbi zonën e prekur bëhet e purpurt dhe e fryrë;
 • gishti i lënduar është shumë i ndjeshëm, është e pamundur ta prekësh, nuk përkulet;
 • dhimbja ndodh në sulmet që ndodhin pas një tendosje të zgjatur fizike.

Artriti Psikiatrik

Kjo është një nga ndërlikimet e psoriazës. Sipas statistikave, kjo ndodh në 15%. Artriti prek falangat distale, ka një ndjenjë të dhembjes. Zhvillohet edemë e rëndë, gishtat bëhen si sallamë, lëkura bëhet e kuqe.

Osteoartriti

Me këtë sëmundje, ndodhin ndryshime degjenerative në kërc. Arsyet janë të ndryshme: lëndimet, çrregullimet metabolike, faktorët trashëgues, ndryshimet hormonale, ngarkesa profesionale.

Kushtoj vëmendje!Kjo plagë është veçanërisht e zakonshme tek njerëzit e moshuar.

Osteoartriti në shumicën e rasteve është asimptomatik në fazat e hershme. Sëmundja zhvillohet ngadalë dhe gradualisht, kështu që shpesh nuk lind pyetja se si të lehtësoni dhimbjen, pasi sindroma është e lehtë.

Artralgjia

artralgjia si shkak i dhimbjes në nyjet e gishtave

Kjo është dhimbje në nyjet e gishtave, e cila parandalon një person të jetojë plotësisht. Ai nuk mund të shkruajë normalisht, të marrë edhe objekte të lehta, të kryejë veprime të thjeshta. Të gjithë gishtat preken, përfshirë gishtin e vogël. Sindroma e dhimbjes mund të provokojë dëmtime mekanike ose inflamacion. Opsioni i parë është trauma, mavijosje, ndrydhje. E dyta është pasojë e zhvillimit të sëmundjes. Në këtë rast, nyja fryhet, bëhet e kuqe. Gjetja e përgjigjes në pyetjen se çfarë duhet të trajtohet është e mundur vetëm pasi të jetë bërë diagnoza përfundimtare.

E rëndësishme!Problemet me nyjet e duarve mund të jenë një ndërlikim i sëmundjeve të së kaluarës, mes tyre: rubeola, salmoneloza, përkeqësimi i sinusitit, bajamet, ARVI.

Sëmundja nga dridhjet

Kjo është një sëmundje profesionale që zhvillohet te njerëzit që punojnë vazhdimisht me mjete dore që krijojnë dridhje. Në këtë rast, sëmundja mund të zhvillohet në disa faza:

 1. Së pari, ka dhimbje, mpirje, "pjeza" në gishta.
 2. Më tej, dhimbja intensifikohet, me kalimin e kohës, ndjeshmëria e lëkurës zvogëlohet, duke përfshirë dridhjet. Ekziston një shkelje e tonit vaskular.
 3. Komplikimet trofike zhvillohen në fazën e fundit. Kjo është e mbushur me humbjen e të dy gishtërinjve individualë të dorës dhe amputimin e dorës.

Panaritium

Ky emër i shëndoshë tregon inflamacionin e indeve të buta të gishtit. Ndodh nëse infeksioni ka depërtuar përmes një prerjeje, birë, etj. Shenja e parë e dukshme është dhimbja e fortë pulsuese. Përkeqësohet gjatë natës, lëkura fryhet, qelbja lirohet nga plaga.

Metodat për trajtimin e dhimbjeve në nyjet e gishtërinjve

Ju mund të gjeni se si të lehtësoni dhimbjen dhe të kuroheni nga një specialist. Por për këtë ju duhet të dini se cili mjek po trajton - është një reumatolog ose një ortoped. Por do të duhet të shkoni te kirurgu nëse sëmundja neglizhohet.

Detyra kryesore në fazat fillestare të trajtimit është të lehtësojë manifestimet e sëmundjes. Masat që do të merren varen nga natyra e dhimbjes. Midis tyre janë sa vijon:

 1. Nëse shfaqen si rezultat i inflamacionit, përshkruhen antibiotikë, hormone, ilaçe anti-inflamatore jo-steroide.
 2. Nëse lezionet janë distrofike, hapi i parë është rivendosja e kërcit. Për këtë, kondroprotektorët dhe masat ndihmëse përdoren në formën e masazhit, fizioterapisë.

Kushtoj vëmendje!Ilaçet anti-inflamatore josteroide mund të kenë një numër efektesh anësore, duke përfshirë të përziera, të vjella, dispepsi, diarre.

Trajtimi mjekësor i dhimbjeve të kyçeve

metodat e trajtimit të dhimbjes në nyjet e gishtërinjve

Ndihma e parë për përkeqësimin e artritit reumatoid janë glukokortikosteroidet. Pritja e tyre është e kombinuar me përdorimin e vajrave të veçantë që veprojnë si anestetik. Pas përkeqësimit është hequr, trupi duhet të mbështetet. Për këtë, përdoren citostatikët.

Çfarë duhet të dini rreth kondroprotektorëve

Këto ilaçe janë suplemente që stimulojnë riparimin e indit të kërcit.

Kondroprotektorët stimulojnë formimin e përbërësit kryesor të kërcit, parandalojnë shkatërrimin e strukturave artikulare, aktivizojnë prodhimin e lëngut brenda artikut. Ata gjithashtu kanë një efekt të theksuar anti-inflamator.

Kushtoj vëmendje!Në rast të dëmtimit serioz të nyjeve, vetëm kondroprotektorët nuk do të ndihmojnë - nevojitet një qasje e integruar.

Gjimnastikë, terapi manuale

Një grup ushtrimesh speciale zgjidhet në përputhje me ashpërsinë e gjendjes dhe vetëm pas heqjes së ndjesive të dhimbjes akute. Të gjitha manipulimet kanë për qëllim optimizimin e lëvizshmërisë së përbashkët, duke siguruar rrjedhjen normale të gjakut, proceset metabolike. Në këtë rast, ngarkesa të forta nuk aplikohen - kjo mund të çojë në shkatërrim të plotë të indeve. Nëse ndjeni dhimbje, nuk keni nevojë të shtrini gishtat me forcë.

Në lidhje me fizioterapinë, përdoren metoda standarde të lokalizuara:

 • elektroforeza;
 • terapia e rezonancës në mikrovalë;
 • terapi amplipulse;
 • terapi magnetike;
 • trajtimi me lazer.
mjete juridike popullore për trajtimin e dhimbjeve në nyjet e gishtave

Çelësi i trajtimit të suksesshëm do të jetë jo vetëm respektimi i rreptë i rekomandimeve të mjekut dhe ndjekja e të gjitha procedurave të rekomanduara, por edhe një mënyrë jetese e shëndetshme.

Ushqimet e yndyrshme, të kripura, pikante duhet të përjashtohen nga dieta. Vlen të hiqni dorë nga alkooli, duke zvogëluar frekuencën e pirjes së duhanit.

Mjekësia tradicionale në trajtimin e nyjeve të gishtave

Përdoren edhe mjetet juridike popullore për këtë problem. Por këto ilaçe nuk do të shërohen, por vetëm japin lehtësim të përkohshëm nga dhimbja.

Pomadat

Pomada mund të përgatitet nga propolis dhe vaj. Ju duhet të merrni misër ose luledielli. Raporti: një pjesë propolis dhe tre pjesë vaj. Përbërësit duhet të shkrihen dhe të përzihen plotësisht. Pasi të ftohet, hidhni në një enë qelqi të errët dhe përdorni dy deri në tre herë në ditë.

Pomada e bimëve Hellebore. Për ta përgatitur atë ju duhet:

 1. Njëzet gram hellebore (barishte), të grirë.
 2. njëzet gram mjaltë.
 3. dhjetë gram vaj vegjetal.
 4. pesë gramë mustardë të thatë.

Vendosni të gjithë përbërësit në një enë smalt dhe shkrijeni në një banjë uji. Llokoçis derisa të qetë. Ftoheni, transferojeni në një enë qelqi, mbajeni të ftohtë. Përdorni para gjumit në zonat e prekura.

Kompresat

Trajtojeni me uthull frutash. Materiali i zhytur në të duhet të aplikohet në zonat e prekura për dhjetë deri në pesëmbëdhjetë minuta.

Një ngjeshje tjetër efektive bëhet si kjo:

 • përzieni 1 pjesë vodka;
 • 1 pjesë e tretësirës së valerianës;
 • vendosni 2 luledele speci djegës në përzierje;
 • mbajeni tinkturën në një vend të errët për të paktën 3 orë.
si të shpëtoni nga dhimbja në nyjet e gishtave

Përdoreni atë duke lagur një shtupë pambuku dhe duke e aplikuar atë në zonat e prekura disa herë në ditë.

Lëngu i hudhrës përdoret për fasha dhe për gëlltitje me qumësht të ngrohtë. Në pranverë, ju mund të bëni një tretësirë ​​të luleve jargavan. Ata duhet të shtypen dhe të insistojnë në alkool ose vodka për 2 javë. Pastaj përdorni për fërkim të nyjeve të lënduara. Duart duhet të mbahen të ngrohta derisa të ndihet efekti i tinkturës.

Përfundim

Shkaqet e dhimbjes në nyjet e gishtave mund të ndryshojnë, kështu që metodat e trajtimit ndryshojnë. Vetë-mjekimi nuk ia vlen. Helpshtë më mirë të konsultoheni me një mjek për ndihmë të kualifikuar - kjo do të ndihmojë në shmangien e komplikimeve në të ardhmen.