Gjithçka rreth degjenerative të diskut të sëmundjeve të kraharorit shpinë: simptomat, trajtimin, rekomandimet e mjekëve

Kraharorit osteochondrosis

Një formë më pak e zakonshme e osteochondrosis absolutisht të gjithë në dispozicion — gjoks. Kjo formë është konsideruar më e tmerrshme, si simptomat e degjenerative të diskut të sëmundjeve të kraharorit shpinë është shpesh gabimisht i atribuohet sëmundjeve të tjera, për shembull infarkt miokardi ose angina. Nga neni dikush mund të shihni se sa e tmerrshme kjo sëmundje është dhe si për të trajtuar atë, dhe gjithashtu të shikoni imazhet në temën e patologji.

Çfarë është GOH?

Sëmundja është një degjenerative të dystrophic ndryshimet e disqe intervertebral e kraharorit shpinë.

Kraharorit shpinë përbëhet nga 12 rruaza. Ai është më pak të lëvizshme dhe është mirë të mbrojtur nga muskulor korse. Për shkak të këtyre karakteristikave osteochondrosis është konsideruar si më të rralla patologji.

Megjithatë, duke marrë parasysh një global fokus të rritet shfaqja e dhimbje të ulët mbrapa, të gjitha të bëhet i përhapur episodet e degjenerative të diskut sëmundje me lokalizimin në kraharorit shpinë.

Për një kuptim më të thellë të GOH, shih kodin e sëmundjeve dhe format e saj, sipas ICD-10.

Cilat janë specifikat e këtij pjesë të shtyllës kurrizore?

Të ulët të mobilitetit është i lidhur me vet anatomik të bëhet e lidhjes e rruaza me brinjë dhe kafaz i kraharorit ofron mundësi për të formuar një goxha fleksibël dhe të fuqishme të sistemit që është më pak e ekspozuar ndaj lëndimeve dhe veprimet e jashtme.

Ajo ka qenë provuar statistikisht se një e lehtë e ngarkesës në këtë njësi lehtëson fakti se shfaqjen e ndonjë komplikime, ju vijnë të gjithë shumë të rrallë. Por në të njëjtën kohë e ndodhjes se tyre nuk mund të përshkruhet si diçka të jashtëzakonshme, për shembull, dështimi për sjellje dhe lakim mund të jenë të sigurt precipitating kushtet që çon në shfaqjen e sëmundjeve të shtyllës kurrizore.

Arsyet

Shkaku kryesor i GOCH janë të ndryshimeve degjenerative në indet dhe komplikim të metabolizmit të veprimeve për shkak të të ushqyerit të dobët dhe një paarsyeshme të ngarkesës në disqe intervertebral.

Shpesh kraharorit osteochondrosis formuar si rezultat i zgjatur i ulur në një sjellje të pakëndshme, në prani të scoliosis, duke formuar një të pabarabartë të ngarkesës në shpinë.

Shfaqja e Dorigo shprehur të mprehtë të rënda të dhimbjes, që ka formën e një sulm të papritur. Përveç kufizimet e lëvizshmërisë të shtyllës kurrizore mund të paraqitet ankesa në frymëmarrje.

Nëse dorsalgia dhimbje të lokalizuara në zonën e prekur të diskut, ajo ka një ndërprerje të gjatë, relativisht weakly të manifestohet dhe i shoqëruar nga reduktuar aktivitetin në të mesit-kraharorit ose në pjesën e qafës së mitrës-kraharorit shpinë.

Shkallë

Mjekët atje janë 4 gradë e sëmundjes:

Dhimbja e kraharorit
 1. Ndodh për shkak të shkatërrimit të një disku intervertebral, shkaktuar nga një i mprehtë lëvizin ose një peshë të madhe. Pacienti në këtë periudhë, ndien dhimbje të forta në shpinë dhe tension të gjithë muskujt.
 2. Të diagnostikuar nëse ju përjetoni simptomat e diskut intervertebral zgjatje (fryrje të 5 milimetra) dhe prania e një paqëndrueshme shtyllën kurrizore. Ju duhet të zhvillojnë një të plotë ekzaminim diagnostik për të identifikuar në fazën e sëmundjes.
 3. E karakterizuar nga ndjenjat e shpeshta dhimbje, vështirësi në frymëmarrje, të vogla dhe çrregullime të zemrës dhe dhimbje koke. Përveç kësaj, gjasat e një hernie diskale.
 4. Është konsideruar më të rrezikshme për shëndetin e njeriut. Kjo është pamja e osteophytes se të compress palcës kurrizore dhe mbaresa nervore.

Simptomat

Më tej të shpjegojë gjithçka të rëndësishme në lidhje me simptomat në faza të ndryshme.

Në fillim

Në periudhën e hershme të sëmundjes krejtësisht e shpreh veten. Shpesh edhe për të manifestohet fuqimisht dhimbje sindromi vijnë çrregullime neurologjike (të përzier, "floaters" në sytë e tu, etj.) që pacienti bashkëpunëtorë me pyetje përsëri.

Dhimbje gjoksi

Parë në zemër të zonës, gjoks, shpinë, burgu, pjesën e sipërme të barkut. Sëmundjet janë të rëndë kur thith dhe nxjerr frymë gjatë lëvizjes. Mund të ndjejë mpirje e në krahun e majtë dhe interscapular fusha.

Ndjesi e presionit

Dhimbje në mes të xhades blades nga koha në kohë, të shoqëruar nga një ndjenjë e mungesës së ajrit, kur ju thith. Mjekët këshillojnë të mos panik dhe për të ulur dhe për të përcaktuar të pulsit.

Nëse runout nuk i kalon të 100 rrahje në minutë, probabiliteti për të patologjinë e aktiviteteve të mushkërive apo të zemrës është mjaft e vogël.

Refleks sindroma

Sindromi i mëparshëm mur gjoks

Refleksi i tensionit të paravertebral muskujt e vërejtura gjatë dorsalgia, shpesh asimetrike, është manifestuar në konvekse anën e deformime.

Sindromi i mëparshëm mur gjoks. Dhimbje është shkaktuar nga reflektuar stresi dhe ndryshimet degjenerative e muskujve sternocleidomastoid, duke filluar në kafaz i kraharorit.

Dhimbja rritet kur ngarkesa në muskujt e kraharorit, kur të kthyer kokën dhe trupin.

Compression

Paraqet një bazë e fortë dhe e papritur flash të dhimbjes, të ashtuquajtur të "kryqit", që shfaqet në interscapular vend dhe mund të shfaqen në çdo kohë. Direkt kohën e konfiskimit të pacientëve të pranishëm si "kamë goditje", e ndjekur nga një e papritur vrull e muskujt e shtyllës kurrizore.

Përveç dhimbje të forta, manifestohet me ankesa në frymëmarrje dhe një të konsiderueshme kufizimin e lirisë së lëvizjes. Ky ndërlikim të degjenerative të diskut sëmundje me periodik konfiskimet mund të zgjasë deri në disa javë.

Çfarë është e rrezikshme radicular sindromi?

Osteochondrosis formuar me radicular sindromi, gjithmonë të shoqëruara me dhimbje. Ndërsa dhimbje spazma që janë ndjerë në kraharor, shpesh të ngjashme për të angina. Por ndryshe nga ajo, dhimbje faktor nuk mund të eliminohen nëpërmjet marrjes vasodilator drogës dhe pezullimin e aktivitetit fizik. Çdo lëvizje e trupit, dhe përveç kësaj, kollë dhe të rënda frymë të provokojë një rritje domethënëse në dhimbje.

Përbashkët shenjat e radicular osteochondrosis e kraharorit, përveç dhimbje e dhimbje mesi, konsiderohen paresis, jo të plota ose mungesa absolute e receptivity dhe ndryshimi në pjezë reflekset e indeve të identifikuara në procesin e një ekzaminimi neurologjik. Gjithashtu, ky sindrom mund të shoqërohen nga rënia e flokëve, ënjtje të gjymtyrëve, blueness e lëkurës.

Shenja në subacute skenë

Mjeku që kryen një diagnozë të degjenerative të diskut sëmundje në një pamje të një

Fillon pas akute subacute fazë të procesit të kraharorit osteochondrosis. Dhimbje dhe merrte frymë me vështirësi, megjithatë ata janë shumë më pak aktivë. Njerëzit nuk janë në kërkim për rehatinë e trupit, të cilat nuk janë ndjerë veten të sëmurë.

Kohëzgjatja e subacute periudhë deri në 2 javë. Subjekt i të gjitha mjekësore emërimet është e dobësuar, e karakterizuar nga mungesa e shfaqur simptomat. Mospërputhje me regjimin çon në një re përkeqësim të degjenerative të diskut sëmundje.

Heqje

Në faljen mund të duket e vogël ndjenjat e pakëndshme, kur moti ndryshimet ose pas ekspozimit. Një dhimbje të mprehtë ndodh vetëm në osteochondrosis 2-4 peshën për shkak të papritur rotacion apo flipping të trupit.

Psychosomatics

E konsiderojnë psychosomatics kollë.

Çka e shkakton një kollë?

Në patologjinë në shpinë kolla shoqërohet me dhimbje në fyt, më së shumti në një anë. Në fillim të tyre mjekësore shprehjes si një e fytit. Në fazat e mëvonshme të degjenerative të diskut sëmundje e pakëndshme ndjenjat të bëhen të vazhdueshme, të rëndë gjatë natës.

Neurologjike shenja të tilla si dhimbje koke, marrje mendsh, të trullosur, vizionin e paqartë, ndjenja e lodhjes, gulçim, shfaqet ndër vertebral disqe, kur të ngjeshur mbaresa nervore dhe arterieve.

Këto ndjenja mund të jetë ndjerë në zonën e stomakut, duke rezultuar në personin duke u drejtuar për studimin e mëlçisë, pankreasit, etj, duke mos menduar se rrënjët e dhimbjes në osteochondrosis e kraharorit. Me kombinimin e disa formave të chondrosis qafë dhe gjoks, njerëzit mund të ankohen për ndjenjën e trupit të huaj në fyt, e cila bëhet e theksuar pas ushtrimit ose pas qëndrimit në sjellje të pakëndshme.

E vegjetative komponentët e

Mjekun konsultim

Ajo mund të jetë:

 • thatësi dhe qërim të lëkurës në zonën e innervation individuale nervore;
 • lokale dështimi i djersitje dhe thermoregulation (edhe në fushën e innervation);
 • nacional chilliness e gjymtyrë, brittleness e thonjtë në këmbët;
 • dhimbje, simulating sëmundje të traktit gastrointestinal (p.sh., gastrit, ulcera e stomakut, cholecystitis, dhe kështu me radhë);
 • dhimbje në veshka, e cila është në fakt nuk kanë lidhje me patologji renale (nuk ka ndryshim në urinë dhe ultratinguj);
 • dhimbje në zemër, si angina dhe gjithashtu infarkt miokardi.

Nuk është një vrull dhe marramendje?

Kur gjirit osteochondrosis vërejtur vrull dhe marramendje.

Çfarë e bën patologji e rruaza, është e mundur për të saj për të rritur presionin?

Nëse kraharorit degjenerative të diskut sëmundjes mund të jetë diagnostikuar është edhe rritja e presionit. Si në kraharorit arterie është e vendosur, e jashtme ka një ndikim në presion.

A është e mundur të ngrohtë e trupit në dush me presionin e lartë të gjakut?

Dush në një pak të ngritur presion nuk mund të dëmtojë. Në 3 ose 4 fazat e hipertensionit dhomë me avull është e ndaluar si ajo do të çojë në vdekje. Kur në faza 1 dhe 2 hipertensionit objektiv organet nuk janë të dëmtuara, kështu që bathhouse është e pranueshme.

Në traktin e tretjes dhe sëmundje

Përmes formën e osteochondrosis, dhimbje në zorrët shfaqet kur vuaj rrënjë në rajonin e 8-9 rruaza (shqetësuar innervation e sistemit të tretjes).

E dhimbshme impulset që vijnë nga mbaresa nervore nga palca kurrizore në traktin e zorrëve, të rritur peristaltikės. Personi në fjalë për bloating, cramping dhimbje në rajonin e duodenum.

Angina dhe sëmundje

E thorax ka shumë fibra nervore dhe plexuses, pas së cilës acarim dhimbje. Ndryshe, disqe intervertebral, konik të çon në ngjeshja e rrënjët nervore në kraharorit shpinë, duke rezultuar në dhimbje plastikën e një sulmi në zemër.

Të tjera simptoma të përbashkëta

Të larta të pulsit

Çrregullimet e ndjesi në dorë, ata bëhen më të ftohtë, të ndjehen të ftohtë, sipas tij, "të drejtuar mërzitur".

Në disa embodiments, shenjat e osteochondrosis e kraharorit të ngjajnë një sulm paniku (frika, rrahje e zemrës, djersitje). Në kombinim me dhimbje prapa breastbone ajo mund të jetë një simptomë e infarkt miokardi, për këtë arsye, ajo është më mirë për të marrë një vasodilator të drogës, dhe për thirrje për një Ambulancë, e cila do të bëjë cardiogram.

E sistemit të tretjes: shpeshta përkeqësimin e gastrit, kapsllëk, bloating, përsëritura siklet në bark, diarre të përhershme, pa gabime në dietë.

Dorigo

Dorigo është e papritur dhe e mprehtë dhimbje. Ndodh kur një person është në një pozicion të caktuar për një kohë të gjatë, atëherë ndryshim i papritur të saj. Mund të paraqitet ankesa në frymëmarrje, vështirësi në frymëmarrje, muskujve të dobët dhe të kontrolluar.

Dorsalgia

Dorsalgia është një shtrihen dhimbje kronike, pak është shprehur, sjell pacienti disa siklet.

Arrhythmia

Nga të dëmtuara për çdo masë, e kurrizore rrënjët është e dhimbshme impulse të ndryshme të organeve të brendshme, duke përfshirë dhe zemrën. Ndërsa e pranueshme pamjen e simptomat e variante të ndryshme e arrhythmias, megjithatë, më e shpeshtë e tyre është arrythmia (të parregullta të zemrës për më shumë ulje) ose sinus tachycardia (uniform rrahje të shpeshta).

Diagnoza

Diagnoza është mjaft e vështirë. Kjo është për shkak të faktit se kjo formë e sëmundjes nuk ka të dukshme karakteristika të veçanta, karakteristike për sëmundje degjenerative të shtyllës kurrizore dhe shkon nga mjekësor manifestime të patologjive të organeve të brendshme.

E pavarur diagnozën e degjenerative të diskut të sëmundjeve të kraharorit që ju duhet të përqëndrohet në simptomat e sëmundjeve të organeve të brendshme. Kur kjo ndodh, dhe dështimi i një trajtim të caktuar, është e nevojshme për të shkuar nëpër një diagnozë diferenciale, e cila do të ndihmojë për të përcaktuar patologjike proces.

Diagnoza tek mjeku

Zbulimi i sëmundjes, e cila ka provokuar daljen në gjoks zonën e dhimbje sindromi fillon me një histori mjekësore.

Në këtë rast eksperti me saktësinë maksimale të mësojnë natyrën e pakëndshme ndjesi dhe shkaktojnë ato para. Kjo me sa duket do të ndihmojë për të vendosur se diagnozës, pacienti mund të kraharorit osteochondrosis. E mëvonshme të hap është individ inspektimit dhe palpation i zonës së prekur. Ajo gjithashtu ofron aftësinë për të përcaktuar praninë e intervertebral hernie.

Ndërsa marrja e tërthortë dëshmi e formimit të kraharorit degjenerative të diskut sëmundje, mjeku përshkruan analizat e gjakut. Ky lloj i studimit është e domosdoshme, siç tregon praninë në trup e inflamator proces që shoqëron degjenerative sigurisht në shtyllën kurrizore.

Por, në mënyrë që për saktësinë maksimale për të vendosur rrënjët e sëmundjet në gjoks, për përcaktimin e osteoartritit të zhvilluar në mes seksionin e shpinë, ju duhet të kalojë:

 1. Teste laboratorike dhe instrumentale diagnostics (ECG, ultratinguj, me rreze x).
 2. Neurologic provimit.
 3. MRI për vërtetimin e saktë, jo vetëm prania e intervertebral hernie, por deri në çfarë mase ndikohen degenerationism efektin e mbaresa nervore.
 4. X-ray në 2 parashikimet.

Trajtimi

Vetëm një qasje holistike për trajtim do të mundësojë që të bëni larg me të gjitha shenjat e osteoarthritis, të pezullojë ose tërësisht të pushojnë atë nga përhapja në të shëndetshme disqe dhe rruaza. Në patologjinë e 1-2 gradë aplikuar konservatore metodat e trajtimit. Për degjenerative të diskut sëmundje 3-4 nivelet e natyrshme në formimin e madhe e hernias. Në mënyrë që të eliminuar shtrëngim të tyre të enëve të gjakut dhe në shtyllën kurrizore rrënjët, mund të keni nevojë për trajtim kirurgjik.

Ilaçet

Në trajtimin e kraharorit osteochondrosis përdoren ilaçe të substancave të ndryshme klinike dhe farmakologjike kompanive. Në fazën fillestare, fondet janë përdorur për intravenoz të administratës, shpejt ka efektin terapeutik. Pas disa ditësh të injektimit zgjidhje në vend të tabletave, kremrat, arna.

Dhimbje në mes të xhades blades

Nonsteroidal anti-inflamator

NSAIDs kanë treguar analgjezik dhe anti-inflamator, anti-edematous efekt. Lokalizuara dhimbje të mprehtë do të lejojë intramuscular zgjidhje.

Për të eliminuar të vogla siklet në mes të xhades blades, përdorin mjete për aplikimi lokal. Dhe me të butë dhimbje NSAIDs do të bëni mirë për gojë.

Relaxants muskujve

Për të eliminuar spazma muskulare që janë formuar në përgjigje të madhe të dhimbjes, janë relaxants.

Chondroprotectors

Në patologji të nivelit 1, sigurisht miratimin e chondroprotectors promovon ripërtëritjen e dëmtuar disqe. Në të tjera embodiments, drogës është udhëzuar për të përmirësuar metabolizmin në prekur sektorin e shpinë, parandalimin e sëmundjeve të progresit.

Vitaminat e grupit B

Vitaminat janë të futura në të drogës regimens e pacientëve me patologji e çdo nivel të ashpërsisë. Përdorimi i tyre ndihmon në rritjen e qarkullimit të gjakut, për të përmirësuar veprimtarinë e periferik sistemin nervor, rifillimin e trophism dhe innervation.

Kombinimi i vitaminave B ka një efekt i dobishëm për sëmundjet degjenerative të nervat dhe sistemin musculoskeletal.

Fizioterapia trajtimi

Në trajtimin e kraharorit osteochondrosis janë aplikuar magnetotherapy, lazer terapi, UHF-terapi, rryma sinusoidale, shoku valë terapi, aplikimet me parafine dhe ozokerite. Kur exacerbations janë electrophoresis, phonophoresis me kortikosteroidet, anesthetics, dhe vitamina a, kategoria B, chondroprotectors.

Masazh dhe manual teknikat

Masazh ndihmon për të eleminuar dhimbjet në mes të xhades blades, spazmirovannah relaksim nga muskujt skeletor.

Osteochondrosis terapeutike efektive për të gjitha llojet e masazh — tradicionale, vakum, akupunkturë, indeve lidhës.

Në shtëpi masazh të rehatshme për të zbatuar me ndihmën e elektrike massager me një kohë të trajtojë.

Gjimnastikë dhe terapi fizike

Nëse kraharorit degjenerative të diskut sëmundje 1 nivelit të përditshme fizike seancat e terapisë të ofrojë një mundësi për të jap mjekim. Trajtimi është kryer duke ruajtur muskujt, përmirësimin e furnizimit me gjak të indeve të ushqyesve. Në të tjera embodiments, gjimnastikë dhe klasat e rregullta mund të ndihmojë në parandalimin e përfshirjes në proces shkatërrues të shëndetshme vertebral pjesë, për të vazhduar faljen.

Një grup i ushtrimeve në shtëpi

Ushtrimet në pozitën në këmbë:

 • përkulja përpara, heqjen e alternuar me këmbë të lakuara;
 • tilts për krah me krahët e ngritura alternuar;
 • përkulja përpara, duke u përpjekur për të kapur anën e kundërt të këmbës.

Numri i repetitions — 10-12 herë në 2-3 grupe.

Ushtrimi në pozitë të shtrirë nevojë për një sport tapet ose një të trasha, të palosur dy herë batanije:

 • të shtrirë në stomak, të heqë këmbët dhe krahët në të njëjtën kohë.
 • i shtrirë në shpinë të heqë sipërme tuaj bust, arrijnë në duart e këmbët;
 • i shtrirë në anën e pasme të bëj 1 këmbë për të marrë e saj për një tjetër, duke u përpjekur për kontakt gju deri në dysheme.

Çdo mësim duhet të jetë e përfunduar në 7-10 herë.

Bari kur chondrosis

Popullore ilaç për chondrosis

Decoctions dhe infusions janë bimët farmaceutike, vaj, alkoolit, dhe të naftës fërkim, fasha neurologists të ju lejojnë për të përdorur pas kryesore të terapisë.

Mjete popullore përdoren për të eliminuar sëmundjet e vogla në mes të xhades blades, ndonjëherë paraqiten pas ushtrime fizike. Përdorur selino root dhe fara luledielli, ju gjithashtu mund të bëni shtëpi vaj.

Karakteristikë e terapisë në përkeqësimin

Trajtimi përfshin:

 • lokalizimi i simptomave, lokale, dhimbje dhe analgesics për përdorim të brendshëm;
 • pjesa tjetër shtrat;
 • veshin korse për vertebral fiksim.
Nëse përkeqësimin është e rëndë, ju keni nevojë të thërrisni një ambulancë. Në pranimit në spital mjeku shikojnë gjendjen e pacientit dhe për të përzgjedhur një mjekim.

Si për të hequr sulm?

Dhimbje në periudhën e sërishme e kraharorit degjenerative të diskut sëmundjes mund të jetë akute, e mprehtë, kështu që ju duhet të jepni ndihmë të parë. Pacienti duhet të jenë të qetë, të vënë në një sipërfaqe të fortë, të mbuluar me një batanije të ngrohtë. Nëse përsëritja është shoqëruar nga rrahje e zemrës, gulçim, të larta e ankthi, duhet të telefononi mjekun. Për të zbutur dhimbjen e lejuar për të marrë ndonjë nonsteroidal anti-inflamator të drogës.

Komplikime dhe pasojat

Në mungesë të një ndërhyrje mjekësore e gjirit osteochondrosis mund të jetë një faktor i pulmonare cistike, arrhythmias, dystonia, për të kompensuar më keq të traktit gastrointestinal, patologji, seksual dhe riprodhues të funksionojë në vajzat dhe burrat.

Pa prompt trajtimin e duhur ajo mund të provokojë pasuese sëmundjeve:

 • zgjatje dhe hernie e kraharorit shpinë;
 • ngjeshja e palcës kurrizore;
 • problemet me zemrën, zorrëve, mëlçisë, veshkave dhe pankreasit.
 • parregullsitë në duodenum, peristaltikės në traktin e zorrëve, dyskinesia e tëmthit;
 • ndër brinjëve neuralgia — compression apo heqje ose acarim të ndër brinjëve nervat.

Parandalimi

Outlook është pozitive me zbulimin e hershëm të sëmundjes, të plotë të trajtimit. Në rast se ka pasur komplikime të kraharorit osteochondrosis, vetëm përputhje me të gjitha mjekësore emërimet do të ofrojë një mundësi për të arritur faljen e qëndrueshme.

Në parandalimin e patologji neurologists sugjerojnë për të përjashtuar nga mënyrë normale e jetës provokon shkaqet e saj. Këtë peshë të tepërt, të ulët të aktivitetit fizik, mungesa e vitaminave dhe mineraleve, ekstra të ngarkuar mbi shpinë.

E saktë pozitën në pushim dhe gjatë gjumit

E duhur për mbjelljen. Në të butë e mobiljeve nuk është i rekomanduar. Presion të tepërt në shpinë të mund të ndihmojë për të shmangur të tilla kusht, nëse trupi është i mbështetur nga ischial tuberosity. Ajo mund të jetë vetëm në hard karrige. Lartësia e karrige është e nevojshme të jetë në të njëjtin nivel me tom jery. Këmbët duhet të ligët në dysheme. Çdo 15-20 minuta, ai duhet të ndryshojë qëndrimin e këmbët, për të kryer stërvitje e tyre. Përsëri duhet të adjoin ngushtë e pasme e karrige. Trupi duhet mbajtur drejt.

Mjeku tregon pacientit për chondrosis

Si të qëndrojë në osteochondrosis. Nëse keni kohë, në shpinë të qëndron një punë e madhe, sidomos më të ulët mbrapa.

 1. Për të ndihmuar në shpinë për të zvogëluar ngarkesën e nevojshme çdo 10-15 minuta për të ndryshuar sjellje.
 2. Ju duhet të mbështetet në 1, pastaj në këmbën tjetër.
 3. Lejuar të ecin në të njëjtin vend, pra të mos jetë një shtyllë, dhe të lëvizë.
 4. Ndonjëherë është e nevojshme të bëj përsëri, që shtrihen krahët e tij lart dhe për të marrë një frymë të plotë.

Këto procedura janë të nevojshme në mënyrë për të hequr lodhjen e muskujt e shpinë, qafë, krah brezi.

Si për të fjetur?

I shtrirë në shpinë me këmbët bent, dhe rruaza të mbetet fiziologjike për ta si, në kontrast me sjellje, kur këmbët janë straightened – muskujt e ulët mbrapa mbeten në një gjendje stresi.

I shtrirë në pozicionin e fetusit – në anën e saj u tërhequr deri në gjoks vendosur këmbët. Për rehati më të madhe të jetë e mundur të vendosni një jastëk të vogël nën këmbët e tij. Në këtë qëndrim me shpinë është shumë e qetë dhe pacienti të ndihet më mirë.

Këshillat e mjekëve

Çdo kompleks shëndetësor edukimi fizik merr një rol të rëndësishëm not. Ajo është shumë efektive për parandalimin e osteoartritit. Lundrimi është e mundur si një metodë e trajtimit me më parë formuar osteochondrosis, por jo në kohë të akute të sëmundjes, vetëm nëse nuk ka ankesa për sëmundjet në shpinë dhe e gjymtyrëve.

Mirë rezultat mjekësore ofron një sistemi inovative çiftet masazh. Dhimbje sindromi hequr një të ngjashme masazh për procedurën e parë.

Ushqimi dhe të ushqyerit gjatë shtatzënisë

Shumë josteroidë gjatë shtatzënisë është i kundërindikuar, dhe për këtë arsye neurologists t'u japë përparësi për ilaçet për përdorimin e jashtëm — kremrat, gels, arna. Nëse, pa marrë pilula nuk mund të bëjë të tyre doza është ulur ndjeshëm. Gjatë pasur fëmijë metodat kryesore të trajtimit të kraharorit degjenerative të diskut sëmundje masazh dhe ushtrimit të terapisë.

Nutritionists të këshillojnë pacientët që të përmbahen nga yndyrore me mish të yndyrshëm supave, tymosur mish, shtëpi turshi dhe fabrika. Ju duhet për të reduktuar në ushqim sasinë e kripës që shkakton zhvillimin e edemë. Çdo ditë duhet të pini rreth 2,5 litra lëng — ujë, lëng perimesh, kokrra të kuqe fruta, pije, fruta compotes.

Për të shmangur problemet me kraharorit shpinë, ajo është shpesh e nevojshme në simptomet e parë për të parë një specialist. Mos vetë-mjekoj -. Nëse ju dyshoni gjirit osteochondrosis duhet të jetë një diagnozë të plotë, të jetë në gjendje për të bërë dallimin e kraharorit osteochondrosis sëmundje të tjera.