Dhimbje të ulët mbrapa — i i trishtuar rezultat i një mënyrë jetese i ulur

Progresit teknik aq e lehtë sa të jetë e mundur për të jetesës moderne. Ku dikur ngrihej fabrika, tani, për pjesën më të madhe, ka qendra tregtare, kinema dhe sallonet e bukurisë. Procesi i mallrave prodhuese është pothuajse tërësisht të mekanizuar dhe të kompjuterizuar. Dhe prodhimi sferën gradualisht është duke u zëvendësuar nga shërbimet. Njeriu, ndërkaq, ulet për orë të tëra në zyra duke u përpjekur të dalë me një tjetër metodë efektive e shitjes, dredhi e marketingut ose të tjera mundësi për të bërë para nga njerëzit e tjerë është kuletat. Dhe pastaj ai e merr në makinën e tij dhe të qetë, në një të rehatshme e shoferit vend se të vijnë në shtëpi. Natyrisht, ne të pikturuar një foto të përsosur, pa iu referuar bllokime të trafikut, i zënë zyrat publike për automjetet, e cila gëzon pjesë e konsiderueshme e popullsisë, etj. Por të cilët nuk duan të jetojnë të qetë?

Dhimbje të ulët mbrapa — pasojë e pasivitetit

Megjithatë, çfarë është përdorimi i këtyre të ngushëllojë? Shekull më parë ka qenë shpallur në shekullin e pasivitetit, e cila përfshin një shumë të pakëndshme pasojat. Sëmundjet kardiovaskulare, masive obeziteti, hipertensioni, dhimbje të nervit shiatik dhe sëmundjet e tjera janë të bashkangjitur me makinën e vet, e butë zyra karrige dhe zyrën private. Por sëmundja më e zakonshme që ne të paguajnë për një mënyrë jetese i ulur, është dhimbje të ulët mbrapa. Se ai do të jetë në fokus të këtij neni.

Osteochondrosis

Çfarë është osteochondrosis? Merrni parasysh mekanizmin e zhvillimit dhe llojet e sëmundjeve, Kur ne dëgjojmë për degjenerative të diskut sëmundje, vendi i parë që ju mendoni se e dhimbje prapa dhe të muskujve. Megjithatë, sëmundja direkt muskulor sistemi nuk është prekur. Ndryshimet patologjike të ndodhë në kërc, të cilat ekzistojnë në të gjitha nyjet e trupit tonë.

Kërc indeve ka një mbrojtëse dhe cushioning funksione. Përveç kësaj, ajo ndan të veçantë të fshehta, të cilat lubricates përbashkët të sipërfaqeve, reduktimin e fërkimit gjatë lëvizjes së kockave. Por në disa raste kërc vesh poshtë (degenerates). Përveç kësaj, çrregullime metabolike, mungesa e disa vitaminave dhe mineraleve, dhe gjithashtu i trashëgueshëm metabolike malfunctions të shqetësuar e të ushqyerit të kërc indeve, ai e humbet forcën e saj dhe elasticitet. Kjo gjendje quhet kwashiorkor.

Kështu, osteochondrosis – një degjenerative-dystrophic ndryshimet në kërc. Teorikisht, patologjike ndryshimet mund të ndodhin në çdo përbashkët. Por në praktikë, dhimbje të ulët mbrapa shpesh ndikon tonë shpinë. Dhe varësisht se cilën pjesë të shtyllës kurrizore është e lokalizuar proces, të bëjnë dallimin në mes të mesit, kraharorit dhe e qafës së mitrës osteochondrosis.

Imagjinoni tonë shpinë. Ajo përbëhet nga të ndara kockat e rruaza. Çdo rruazë ka një trup dhe disa procese. Mes trupit dhe appendages ka një vrimë, përmes të cilave kalojnë kordonin e palcës kurrizore. Rruaza janë të rregulluar në një mënyrë të tillë që vrima të formuar një boshllëk tub të quajtur kurrizore canal. Trupi i rruaza janë të vendosura njëra mbi tjetrën, dhe midis tyre janë një shtresë të kërc – e intervertebral cartilaginous disqe. Ato funksionojnë si balestrat, lehtësuese ndikimet dhe zvogëlimin e ngarkesës në shpinë kur në këmbë ose të tjera lëvizjet e personit. Rruaza kanë të njëjtën strukturë dhe ndryshojnë në madhësi. Me përjashtim të disa shkrirë rruaza sacrococcygeal ndarja dhe shtatë elementet e shpinë qafës së mitrës,të cilat ndryshojnë nga njëri-tjetri në strukturën e.

Dhimbje të ulët mbrapa, si pasojë e sheshtë këmbët

E vertebral kolonë është e përfaqësuar nga katër departamente:

  • qafë (nga 1 deri 7 rruaza);
  • gjirit (8 deri 12);
  • mesit (nga 13-të deri 18-të);
  • kryqe dhe coccyx (ky divizion përbëhet nga kockat ende Bashkuara të amerikës, dhe për këtë arsye nuk përfshihen në patologjike proces).

Në përputhje me rrethanat, osteochondrosis e shtyllës kurrizore është e ndarë në tri lloje kryesore që ne të përshkruara më sipër.

Llojet e osteochondrosis

Më të zakonshme osteochondrosis e qafës së mitrës, për shkak rruaza të qafës së mitrës kanë struktura të ndryshme dhe muskujt që mbështesin shpinë, kjo pjesë është mjaft e zhvilluar dobët. Me kalimin e kohës, të qafës së mitrës ose ndonjë rajon tjetër të shtyllës kurrizore një disk të hyaline kërc fillon për të ngurtësuar, duke humbur elasticitetin e saj, dhe rruaza qasje njëri-tjetrin. Rezultati mund të jetë një vuaj fibra nervore ose të enëve të gjakut. Si pasojë e shqetësuar innervation dhe furnizimin me gjak të organeve relevante, e cila çon për parregullsi në punën e tyre, ulje të motorike aktivitet, shfaqjen e dhimbjes sindromi. Përveç kësaj, kur me zhvendosjen e rruaza, e saj shoots mund të irriton indet e muskujve në këtë rajon, duke çuar në spazma e muskujve. Por në sfondin e sëmundjes, muskujve makinë dhe kështu duhet të punojnë të dyfishtë për të kompensuar zvogëlimin e shoku-thithjen e funksionit të shtyllës kurrizore dhe ndryshimin e pozicionit të vertebral organeve.

Së bashku me qafë, mjaft të zakonshme edhe lumbosacral degjenerative të diskut sëmundje, e cila zhvillohet mbi sfondin e rregullt ngarkesa të larta në shpinë tuaj, peshëngritjes dhe kështu me radhë.

Kraharorit osteochondrosis është diçka më pak se dy variantet e sëmundjes. Për më tepër, vet diagnoza është e vështirë, sepse sëmundja ka një numër të nonspecific simptoma të ngjashme me simptomat e angina. Veçanërisht i rëndësishëm është fakti që vetë trupin e rruaza, kërc, nervave, trurit dhe të palcës kurrizore nuk është e pajisur me receptorët e dhimbjes, dhe për këtë arsye, dhimbje në osteochondrosis është indirekt në natyrë. Osteochondrosis janë edhe disa varieteteve të Osteochondropathy, të cilat kanë një pak më të ndryshme etiologji. Ne do të përmendim në artikullin tonë.

Osteochondropathy fëmijët

Shkaqet e sëmundjes

Me shkaqet kryesore të zhvillimit të degjenerative të diskut sëmundje, pasiviteti fizik – ne kemi filluar historinë tonë. Siç thonë ata, lëvizja është jetë! Çfarë të bëjë me mungesën e mjaftueshme motor aktivitet mund të ndikojnë në gjendjen e tonë nyje dhe shpinë? Gjë është se mbrapa ka një fizik muskulor korse që mbështet me shpinë dhe e ndihmon atë siç duhet për të kryer funksionet e saj. Megjithatë, në mungesë të tendosje fizike muskujt e dobësuar, shpinë humb mbështetjen, të bartë barrën kryesore bie mbi intervertebral cartilaginous disqe, dhe ata përfundimisht nënshtrohen ndryshimeve degjenerative.

Megjithatë, e tepruar të ushtruar, të tilla si atletët profesionistë, mund të çojë në degjenerim dhe kërc degjenerimi, dhe në këtë mënyrë të shkaktojë zhvillimin e osteochondrosis dhe Osteochondropathy të tjera. Prandaj, në këtë drejtim duhet të i përmbahet do të thotë të Artë, në mënyrë që për të shmangur problemet shëndetësore.

Rol të rëndësishëm në zhvillimin e degjenerative të diskut sëmundje luan një stil i jetës moderne. Përveç mungesës së mjaftueshme të aktivitetit fizik, kjo mund t'i atribuohet dietë të çekuilibruar, mungesa e nevojshme, vitamina dhe minerale në dietë, pirja e Duhanit, alkoolit, përdorimin në jetën e përditshme dhe në vendin e punës e gabuar mobilje, të fjetur në një dyshek të butë, të përhershëm sjellje të dobët, ngarje, kushtet e punës, etjD.

E gjithë kjo në mënyrë të pashmangshme çon në kequshqyerja e kërc, humbja e saj në karakteristikat e cilësisë (forcë, elasticitet) dhe zhvillimin e osteoartritit. Banesë metra është një tjetër mjaft të zakonshme shkaktojë dhimbje të ulët mbrapa. Ajo do të duket, çfarë lidhje me deformim i harku i këmbës mund të ketë dhimbje të ulët mbrapa dhe sidomos në qafë? Ajo rezulton se më i drejtpërdrejtë. Në këmbë njeriu është projektuar në mënyrë që ajo është në gjendje për të duhet të shpërndani peshën e gjithë trupit kur ecin. Në evoluimin e kockave të këmbës formën dy – arch gjatësor dhe tërthor. Për shkak të kësaj strukture, së bashku me daljen e fiziologjike kthesa e shpinë u bë e mundur të njeriut bipedalism. Nëse harku i këmbës, për një arsye apo një tjetër është rrafshuar, e gjithë ngarkesa është zhvendosur në shpinë. Dhe kjo dhimbje prapa dhe kufizimin e varg e levizjes, dhe madje edhe migraines.

Në vitet e fundit, shumë studiues janë të prirur për faktin se në shumë mënyra për zhvillimin e osteoarthritis është prekur nga trashëgim.

Simptomat e degjenerative të diskut sëmundje

Si të njohin degjenerative të diskut sëmundje? Simptomat e osteoartritit janë shumë të ndryshme. Ndërkohë që shumica prej nesh vetëm e di në lidhje me kryesore shenjat e kësaj sëmundje: dhimbje të muskujve dhe vështirësitë në lëvizje. Megjithatë, ne nuk e dije foli në detaje rreth mekanizmit të zhvillimit të degjenerative të diskut sëmundje. Pas të gjitha, shenjat e kësaj sëmundje janë të lidhura drejtpërdrejt me proceset që ndodhin gjatë zhvillimit të patologji.

Kështu, sikurse ne tashmë e dimë, simptomat e degjenerative të diskut sëmundje të lidhura me të shtrënguar të enëve të gjakut dhe fibra nervore me një pasuese shkelje të innervation dhe të ushqyerit e përkatëse muskujt, organet dhe indet. Kështu, ndryshimet patologjike do shqetësim jo vetëm sistemi muskuloz. Pra, simptomet e qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje dhe dhimbje koke të shpeshta, dhe madje edhe marramendje, së bashku me dhimbje në muskujt e qafës dhe shpatullave brezi.

 Fizioterapia

Dhimbje koke në të qafës së mitrës osteochondrosis ka origjinë vaskulare: rrjedhjen e gjakut në tru është ndërprerë, dhe qelizave nervore përvojë hypoxia. Gjithashtu të lidhura me një marramendje, që ndonjëherë mund të arrijë deri në pandërgjegjshme Shteteve. Një çrregullim i gjakut që lidhen me të qafës së mitrës osteochondrosis, në raste të rralla, mund të shkaktojë edhe humbjen e dëgjimit në një pacient, shkelje e lëvizjes së koordinimit (paqëndrueshmërinë e ecje), ngjirurit e zërit të zërit. Gërhitës mund të tregojnë edhe zhvillimin e osteoartritit.

Nëse ndryshimeve degjenerative të ndikojë në kurrizore disqe të kraharorit spines , e degjenerative të diskut sëmundje do të manifestohet me dhimbje në pjesën e pasme të përkatëse lokalizim, pranimit asthmatic komponent, dhimbje të zemrës. Nganjëherë pacienti mund të përjetojnë gulçim dhe arrythmia. Shpesh pacientët e ngatërruar shfaqjen e cardialgia me ishemike të zemrës (angina pectoris). Por kjo lloj hidhërime, ka ende një numër i tiparet dalluese. Subjektivisht ata mund të perceptohet si një "numër" në gjoks. Marrja e nitrateve dhe të tjera antianginal fondet nuk janë të heq dhimbjen. Angina me njerëz, rritja e ankth dhe madje edhe një frikë nga vdekja. Kraharorit degjenerative të diskut sëmundje nuk kanë simptoma të tilla. Ndonjëherë cardialgia të shkaktuara nga osteochondrosis mund të zgjasë disa ditë, por ajo nuk e rrezikon jetën e njeriut. Koronare të zemrës dhimbja është e përhershme, por duke injoruar ato mund të çojë në zhvillimin e infarkt miokardi, dhe të parakohshme ndihmë mjekësore në një sulm të angina mund të shkaktojnë vdekjen.

Osteochondrosis e lumbosacral shpinë karakterizohet nga dhimbje të ulët mbrapa. Dhimbja mund të rrezatojë më të ulët të gjymtyrëve. Pacienti gjithashtu mund të përjetojnë vështirësi në ecje, e cila është e lidhur me një reduktim në ton innervated nga ky segment i palcës kurrizore muskujt. Dhembjet janë të shtënat në natyrë. Nganjëherë pacienti e ka të vështirë të ngrejë përsëri, të marrë nga shtrati ose të ndryshoni pozicionin e trupit. Reflekset e ulët gjymtyrë të osteochondrosis e lumbosacral reduktuar.

Osteochondropathy

Ne tashmë kemi prekur në këtë artikull një problem të tillë, si fëmijët e dhimbje të ulët mbrapa. Simptomat dhe trajtimin e kësaj sëmundje të ndryshojnë nga ato të të rriturit. Kjo është për shkak, në radhë të parë, me konceptin e fëmijës përfshin të ndryshme osteochondrosis, Osteochondropathy. Më të zakonshme janë:

  • sëmundje Keller,
  • sëmundjet e Osgood–Schlatter,
  • sëmundjet e Kryetarit-Maj,
  • sëmundjet e Legg-calve-Peters.

Keller sëmundje ndodh në fëmijë të moshës 8 deri 12 vite, por gjithashtu mund të zhvillohen në moshë madhore, e cila ndodh shumë më pak shpesh. Kur kjo sëmundje ndikon bira-bira e kockave të këmbës. Për më tepër, nuk janë dy lloje kryesore të kësaj sëmundjeje. Sëmundje Keller lloji i parë ndikon në navicular kockave. Nëse sëmundja ndodh për lloji i dytë, ndryshimet patologjike të ndikojë në metatarsal kockat.

Schlatter sëmundje ndikon në tibial eshtrave në zonën e nën kneecap dhe të zhvilluara në grupin e moshës 11 deri në 14 vjeç. Predisposing faktorë janë duke luajtur sport (futboll, basketboll, drejtimin, duke kërcyer, etj.). Shfaqja e sëmundjes mund të jetë rezultat i mospërputhjes mes shpejtësinë e rritjen e eshtrave në adoleshentët dhe të zhvillimit të kërc.

Sëmundjet e Kryetarit-Maj ose lakim të shpinë, është një nga varietetet e kraharorit osteochondrosis. Kjo gjendje zhvillohet zakonisht në fëmijët dhe të rinjtë të moshës 8 deri në 14 vjeç, por për një kohë të gjatë as fëmijë e as prindër nuk mund të vëreni ndonjë devijime të mëdha. E dukshme është simptomë e pasaktë sjellje të fëmijës.

Sëmundja Legge-Calve-Perthes

Sëmundjet e Legg-Calv-Perthes është një sëmundje që prek kocka e kofshës, ose më mirë kreu i saj, në zonën e së cilës është kërc. Sëmundja më shpesh ndikon fëmijët 4 deri në 14 vjeç dhe duket të butë. Në këtë patologji të ndodhë necrotic ndryshimet në indet e femoral të kokës, të cilat janë jo-infektive (pa mikrobe) karakteri. Më shpesh, shkaku i sëmundjes është një predispozicion gjenetik. Në fazat e hershme, fëmija fillon të butë. Më vonë, fëmija ka dhimbje në kofshën dhe gjurin, sidomos kur shoferi.

Parandalimin e osteochondrosis në e fëmijëve është një aktivitet fizik të moderuar, të veshur këpucë të rehatshme, korrigjimi dhe mirëmbajtjen e sjellje korrekte, për të cilat ka një grup të veçantë të ushtrimeve. Dhimbje të ulët mbrapa dhe shtatzënia natyrisht, në qoftë se gruaja vuan nga osteoarthritis, ajo është e planifikimit të shtatzënisë, ajo duhet të merret me trajtimin e kësaj sëmundje. Edhe pse krejtësisht të kuruar këtë sëmundje është e pamundur, pasi që plotësisht të rivendosur kërc nuk mund të.

Së bashku me të mjaftueshme aktivitet fizik, moderim dhe ekuilibër në të hahet do të ju ndihmojë për të normalizuar peshën tuaj dhe më pas ta mbajmë atë nën kontroll. Peshë normale – çelësi për mirëqenien tuaj dhe për shëndetin e shpinë. Një mbrapa shëndetshme është e fortë dhe tonik gjumë dhe nuk ka asnjë dhimbje koke, dhe parandalimin e sëmundjeve të tjera të sistemit musculoskeletal. Dashuria vetë, të paguajnë më shumë vëmendje dhe kujdes për shëndetin tuaj!