Si për të trajtuar të qafës së mitrës osteochondrosis në kushtet e shtëpisë

të qafës së mitrës osteochondrosis

Osteochondrosis e shpinë qafës së mitrës është një sëmundje e zakonshme, i shoqëruar nga parehati në krah brez private, marramendje, dobësi të Përgjithshme dhe të rritur fatigability. Më herët diagnozën lejon kohën e fillimit të trajtimit dhe për të parandaluar komplikime të rënda. Terapia është i zgjedhur në mënyrë individuale, por gjithmonë përfshin një qasje gjithëpërfshirëse. Pacienti është përshkruar një medikamentet, fizioterapia, masazh, fasha dhe fërkim për të përdorur në shtëpi.

Osteochondrosis në qafë rajon është duke u zhvilluar ngadalë por gradualisht çon të rënda të ndryshimeve degjenerative në kërc të vendosura në mes të rruaza. Më pas, edhe të miturit e stresit provokon heqjen e tyre, një vuaj nervore, oksigjen uria e trurit. Prandaj, kur simptomet e parë duhet të konsultoheni me mjekun.

Alarm person ka të tilla karakteristika:

 • Periodikisht shfaqen dhimbje në qafë, apo të vogla siklet.
 • Marrje mendsh, dhimbje koke, syncope.
 • Kur u kthyer qafë të dëgjoni një përtypje.
 • Të vazhdueshme humbja e kujtesës dhe përkeqësimin e aftësitë psikike në afat të shkurtër.
 • Çdo mosfunksionim e shikimit apo të dëgjuarit.
 • Një ndjenjë e dobësisë në duar.
 • Mpirje e lëkurës.
 • Humbje e fleksibilitetit të qafës, ngushtësi, ngurtësi.

Trajtimi i osteochondrosis në kushtet e shtëpisë është zhvilluar duke përdorur të ndryshme të pajisjeve mjekësore. Më efektive terapi në fazën fillestare të sëmundjes, por ajo është zakonisht kjo periudhë nuk e nxjerr, pra, është zbuluar rastësisht ose përparon ngadalë. Ajo është e rekomanduar për të pësojë parandaluese shqyrtimin e njerëzve në rrezik, domethënë pas traumës, është subjekt i të shpeshta të stresit, obeziteti dhe mënyrë jetese i ulur.

Objektivat kryesore të trajtimit në shtëpi

Vendos për të trajtuar të qafës së mitrës osteochondrosis në shtëpinë kushtet doktori në qoftë se pacienti nuk ka shkelje serioze të të drejtave kushtet, simptomat janë të moderuar dhe nuk ka indikacione për në spital. Zgjedhur taktikat e trajtimit synon të eliminojë të pakëndshme manifestime të patologjike proces dhe detyrat në vijim:

 • Normalizimin e qarkullimit të gjakut në zonën e prekur.
 • Eliminimin e të hypoxia e trurit.
 • Normalizimin e gjumit.
 • Parandalimin e zhvillimit të shpejtë të sëmundjes.
 • Përmirësimin e qarkullimit të gjakut.
 • Nisur rigjeneruese proceset për të rivendosur kërc.
 • T'i mbushte trupin me vitamina dhe minerale.
 • Për të eliminuar ankthi, sulmet e panikut, nervozizëm.
 • Për të përmirësuar gjendjen e qafës së mitrës shpinë.

Për të kuruar chondrosis krejtësisht e pamundur, por qasja e drejtë në mënyrë të konsiderueshme mund të ngadalësojnë procesin, për të rivendosur gjendjen normale të shëndetit dhe për të mbajtur një cilësi të lartë të jetës për vitet që vijnë. Kjo është një qasje gjithëpërfshirëse që përfshin diete ndryshimi, rritja e aktivitetit fizik, duke marrë në medikamente, duke vizituar masseur.

Për të kuruar shtëpi të qafës së mitrës osteochondrosis është e mundur vetëm në pajtim të plotë me të gjitha rekomandimet e mjekut, monitorimi i vazhdueshëm i ushqimeve dhe e ilaçeve, dhe orari i ushtrimeve.

Për të filluar për të trajtuar të qafës së mitrës chondrosis është për të eliminuar dhimbjen sindromi. Ky specialist zgjedh të përshtatshme qetësues, ju lutem. Farmakologjike industrisë ofron një shumëllojshmëri të gjerë të mediave të ndryshme në parimin e veprimtarisë, formën dhe çmimi. Për akute të patolerueshme dhimbje të jetë e mundur novocaine bllokadë. Pas rënie simptomat kryesore të lejuar përdorimin e metodave alternative. Ajo mund të jetë:

 • Masazh – të eliminuar spazma e muskujve, dhimbje dhe tensioni.
 • Ushtrim – forcimi i muskujve, indeve, për të rivendosur normale mbështetje për shpinë, që u kthye fleksibilitetin e tij.
 • Baltë bath – ngrohja zonën e prekur dhe të përhershme për të eliminuar simptomat e dhimbjes.
 • Manual terapi rikthen metabolizmin dhe përmirëson rrjedhën e gjakut, eliminon oksigjen uria e trurit.
 • Të këmbës – ul hidhërim terren, fillon rigjenerimin e proceseve në cartilaginous indeve.
 • Akupunkturë stimulon metabolizmin, përmirëson gjendjen e kërc indeve zvogëlon shprehje e dhimbjes në zonën e prekur.

Në dispozicion metoda të trajtimit në shtëpi janë kremrat, fërkim, banjot, decoctions, fasha. Të tilla tradicionale ilaçe një kohë të gjatë janë të njohura dhe janë të njohura për sigurinë e tyre, lehtësinë e përdorimit dhe numrin minimal të kontraindikacionet.

Medikamente në shtëpi

Është e pamundur për të trajtuar të qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje pa përdorimin e drogës. Ata janë të përcaktuara kryesisht për të eliminuar dhimbjet akute, shtypja e përhapjen e inflamacionit dhe të fillojë të rigjenerohet dëmtuar kërc.

Komplekse normalisht përfshin grupin e drogave:

 • Nonsteroidal anti-inflamator droga. Ata kanë për qëllim luftimin e inflamacionit, eliminimin e edemë dhe për të përmirësuar gjendjen e pacientit në Përgjithësi. Aplikohet në formën e tabletave, kapsulave ose ointments.
 • E relaxants muskujve. Ata kanë për qëllim adresimin e tonin dhe vrull, të ulur simptomat e dhimbjes dhe për të ngadalësuar përparimin e sëmundjes.
 • Kortikosteroidet. Të caktuar të shpejtë eliminimin e procesit inflamator, por janë emëruar në raste ekstreme në vend të NSAIDs sepse mund të shkaktojnë rritje të sheqerit në gjak dhe rritjes së presionit të gjakut.
 • Bllokadë. Emëruar në dhimbje të padurueshme, kur metodat e tjera të ndihmës, nuk ndihmojnë. Prezanton të drogës direkt në zonat e prekura, duke e lejuar ju që të shpejt të eliminuar siklet.
 • Qetësuesve. Ata kanë për qëllim të eliminimit të depresion, ankth dhe nervozizëm, dhe normalizimin e gjumit dhe të kthehet në normale.
 • Diuretike. Mjetet e tilla kanë diuretik dhe ndihmojnë për të eliminuar tepërt e lëngjeve nga trupi. Ata ishin të caktuar nga vijuar mjekut për shkelje të cerebrale dhe të qarkullimit të pranisë së ngritur intracranial presion.
 • Chondroprotectors. Janë caktuar në formën e tableta, injeksione ose ointments. E fundit është forma më pak efektive, si detyra kryesore e drogës për rigjenerimin kërc dëmtuar dhe të ngadalësojnë proceset degjenerative.
 • Vitamina B6, B12, Dhe C. Barnave me përmbajtjen e tyre përmirëson qarkullimin e gjakut, normalizimin e metabolizmit, për të eliminuar shkaqet që shkaktoi sëmundja, forcimin e sistemit nervor.

Trajtim mjekësor gjithashtu përfshin jo vetëm pilula, por edhe përdorimin e fondet lokale. Ajo mund të jetë fërkim ose mjekësore plasters. Ata vijnë nga ekstrakte bimore, helmet, insektet ose piper. Edhe qethur shkurt dhimbje anti-inflamator dhe dhimbje arna.

Terapeutike banjot

Osteochondrosis të qafës së mitrës-kraharorit në shtëpi janë të rekomanduara për të trajtohet me të nxehtë banjot. Ata të shtoni një decoction e bimëve që ndihmon në arritjen e një qëndrueshme efektin terapeutik. Përparësi e kësaj metode është ndikim të drejtpërdrejtë në zonën e prekur dhe kështu të përmirësojnë gjendjen. Edhe banjot me shtimin e mëposhtme bimëve:

 • Daisy. Ajo është e mjaftueshme për të marrë 300 gram të thatë bimore (shiten në çdo farmaci) dhe krijoj 5 litra ujë të valë. Kjo banjë është marrë para se të shtrat si ajo ka një të fuqishëm qetësues efekt.
 • Zogu knotweed. Ju do të duhet 300 g të thara të bimës, derdh në 5 litra ujë të nxehtë, pastaj mbush dy orë. Që rezultojnë nga kjo supë është shtuar direkt për në banjë.
 • Kali gështenjë. Merrni 1 kg fruta, të shtypur dhe të shtoni 3-4 litra ujë të valë. Përzierje të gatuaj në zjarr të ngadaltë rreth 30 minuta. Që rezultojnë nga kjo përzierje është e ftohtë, tendosje dhe përdoreni kur nxirrni një dush.
 • Lë thupër. Merrni 1 kg e lë, të mbuluar me ujë të ftohtë dhe vlim për 2 minuta. Për të insistuar 1 orë, pastaj shtoni në ujë, ndërsa banje.
metodat e trajtimit të osteochondrosis e shtëpisë

Bimor banjot gjithashtu të ndihmojë të shpëtoj e lodhjes, të lehtësojë ënjtje të indeve të buta, të relaksoheni fibra të muskujve, të përshpejtojë metabolizmin. Ata janë gjithashtu të parashikuara për pagjumësia kronike dhe rritur ankthi, sulmet e panikut.

Masazh dhe vetë-masazh

Mirë për të hequr qafe të pakëndshme manifestime të degjenerative të diskut sëmundjet e qafës masazh. Ajo gjithashtu ka një efekt qetësues, për këtë arsye ajo është e rekomanduar që gratë më shpesh sesa burrat. Në vijim janë provuar metodat e punës me shpinë:

 • Klasik masazh të qafës fushë. Ajo përfshin fërkim zonën e dhimbshme, stroking, përgjimi dhe modalitete të tjera që e përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe normalizimin e lëvizjes së limfatike.
 • Pikë masazh. Ajo përfshin efektet në akupunkturë pikë, e cila i ndihmon të shpejtë dhe më të sigurt për të arritur efektin e dëshiruar. Procesi përdor teknika të tilla si cottons, drita fërkim, shtypur, pinching.
 • Vetë-masazh. Shkon në një teknikë të veçantë në fushën e supe brezi. Lejohet zbutjes së, përzierje, dhe presioni. Nuk zbatohen ndikim të drejtpërdrejtë në shpinë të zonës, vetëm për zonat fqinje.

Të besojë zonën e prekur është përjetuar vetëm kompetent, profesionistë në gjendje për të përmirësuar gjendjen. Për ta bërë këtë, para se të regjistroni sesionin ju duhet të kontrolloni për të kualifikimeve dhe përvojës.

Mjete popullore

Mjekësi Alternative ofron një shumëllojshmëri të gjerë të metodave që kanë të bëjnë me dhimbje dhe ndryshimeve degjenerative në kërc. Ata janë të lehtë për t'u përdorur dhe numrin minimal të kontraindikacionet. Por pavarësisht nga kjo, aplikoni fasha të ndryshme, fërkim dhe vajrat më të mira, ajo është e rekomanduar për të konsultoheni me mjekun tuaj.

Edhe këto mjete popullore:

 • Të ngjesh. Kremra me përdorimin e propolis, vodka, aloe lëng mund të ndihmojë të shpëtoj e inflamacionit, ënjtje, dhimbje. Lënë ata të natës për të lehtësuar shfaqja e simptomave.
 • Vaji. Droga e tyre duke e bërë, të tilla si efektiv si blihen në barnatore. Ata të ju lejojnë për të hequr qafe inflamacion dhe dhimbje. Të përgatitur një pomadë nga mummy dhe ushqimit.
 • Fërkim. Provuar recetat e vodka, rrepkë dhe mjaltë. Bluaj gatuar pjesë e rekomanduar terapi zonën para gjumit. Përdorim të përditshëm në masë të madhe lehtëson gjendjen.
 • E decoctions. Disa mirë e bimëve të promovuar sekretim të kripërave. Të përgatisë një decoction e u rrit hips, calendula, jamball, St. john's wort, gjethe delli, tërfili. Çdo përbërës zaparivat 200 ml ujë të valë dhe të konsumuar para vakteve.

Çdo bimë duhet të përdoret me kujdes, mos harruar se ata mund të provokojnë reaksione alergjike, mbidozë, efektet anësore. Në qoftë se pasi të plotësosh një shtëpi krem ose fërkim skuqje të lëkurës, ose efekte të tjera të padëshiruara, ju duhet të fshini në një vend të pastër me një leckë të dampened me ujë të ngrohtë dhe të konsultoheni me një mjek.

Fizioterapia

terapeutike ushtrime vs degjenerative të diskut sëmundje

Pavarësisht nga faza e sëmundjes, mjekët shpesh përshkruajnë ushtrime, i cili u zhvillua nga mjeku Bubnovsky. Ajo ka vendosur veten si një të thjeshtë dhe efektive për të hequr qafe dhimbje të pakëndshme dhe forcimin e muskujve kornizë, për të normalizuar rrjedhën e gjakut në zonën e prekur. Komplekse normalisht përfshin ushtrimet e mëposhtme:

 • Stand up drejt, anim kokën në shpatull, të qëndrojnë në këtë pozicion për 30 sekonda. Kthehuni në pozitë dhe të përsëritur për anën tjetër.
 • Anim kokën tuaj në gjoksin tuaj, të tërhequr nga qafa e lart dhe përpara. Qafa duhet të jetë e lehtë tendosje të muskujve.
 • Stand up drejtë, të hedhin kokën tuaj mbrapa, ngadalë duke e kthyer atë të majtë, pastaj të djathtë.
 • Ngritur krahët lart, mbi kokë, ata hedhin në të bllokimit, kthejnë kokën me butësi për të drejtën. Zgjat 30 sekonda dhe për të kryer veprimet në drejtimin tjetër.
 • Stand up drejt, craning përpara, në mënyrë që gradualisht të zgjerohet kokën tuaj në krah, duke u përpjekur për të arritur në mjekër për supet.

Si edhe për të ndihmuar të përballen me të qafës së mitrës osteochondrosis joga, not, qigong dhe teknika të tjera. Ushtrimi i rregullt ju lejon jo vetëm të shpëtoj prej fizike shfaqje të sëmundjes, por sulme paniku, depresioni.

Trajtimi në shtëpi aplikues

Në periudhën e përkeqësimi i qafës së mitrës degjenerative të diskut sëmundje ndihmon për të hequr qafe dhimbje në qafë akupunkturë. Kjo është kryer duke përdorur një pajisje të veçantë të quajtur një aplikues Kuznetsova. Ajo është e thjeshtë për t'u përdorur dhe të ndihmon për të arritur një të qëndrueshme rezultat. Për përdorim pacienti duhet të shtrihem në një banesë sipërfaqe të fortë, dhe shtypni aplikues për problemin zonë me ndihmën e jastëkë. Rregulluar presionin e gjilpërave mund të jetë dorëzuar. Përveç tij, për të lehtësuar dhimbjen në shtëpi mund të një aplikim të dylli dhe parafine.

Osteochondrosis të qafës së mitrës të rrezikshme sëmundje që provokon ndryshimeve degjenerative në shpinë. Prandaj, për të trajtuar të tij duhet të jetë sa më shpejt të jetë e mundur. Disa fizioterapia ose për të ushtruar të mjaftueshme për të arritur një efekt të qëndrueshme. Gjithmonë kërkon një qasje gjithëpërfshirëse. Terapia në shtëpi mjetet juridike duhet gjithashtu të kryhet nën mbikëqyrjen e një specialisti. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për njerëzit që vuajnë sëmundje kronike dhe që ka një numër të kontradiksionet për përdorimin e konvencionale tableta dhe injeksione.