Osteoarthritis e hip përbashkët — simptomat dhe trajtimet përshkrimi i sëmundjes

Osteoarthritis e hip përbashkët degjenerative patologji, e cila karakterizohet nga shkatërrimi i hyaline kërc. Sëmundja zhvillohet gradualisht, të shoqëruar me dhimbje dhe të reduktohet varg e levizjes. Në mungesë të një ndërhyrje mjekësore në fazën fillestare të osteoarthritis disa vite më vonë, nuk është atrophy të kofshë muskujt. E dëmtuar gjymtyrët është shkurtuar, dhe bashkim të përbashkët hapësirë të çon në të pjesshëm ose të plotë paraliza e hip përbashkët. Shkakton patologji të bëhet mëparshme trauma, lakim të shpinë, sistematike sëmundjet e sistemit musculoskeletal.

osteoarthritis

Osteoarthritis zakonisht është diagnostikuar në pacientët e moshës së mesme dhe të moshuarit. Diagnoza vihet në bazë të rezultateve të instrumentale hetimet e — x-ray, MRI, CT, arthroscopy. Trajtimin e sëmundjeve 1 dhe 2 gradë të ashpërsisë konservatore. Mbi zbulimin e osteoprorosis ankylosis ose mungesa e efektshmërisë së terapia, operacion kirurgjik (arthrodesis, arthroplasty).

Mekanizmi i zhvillimit të patologji

Hip përbashkët përbëhet prej dy kockash — e iliac dhe femoral. Pjesa e poshtme e Ilium paraqet trupin e saj, e cila merr pjesë në rrjet me femur, formimin e sipërme seksionin e acetabulum. Gjatë lëvizjes së palëvizshme glenoid fossa dhe femoral kokën lëviz lirisht. Kjo "faktor përcaktues" pajisjen, hip përbashkët i lejon atij të bëj, shtrirje, të rrotullohen, kontribuon për zbavitje, për të sjellë hips. E qetë rrëshqitje të kyçeve strukturat ofron të butë, elastike, hyaline kërc rreshtim fole dhe femoral kokë. E saj funksioni kryesor është rishpërndarjen e ngarkesa kur ngarje, parandalimin e shpejtë përkeqësimin e indit eshtëror.

Artroz-tazobedrennogo-sustava-koksartroz-16

Nën ndikimin e të jashtëm apo të brendshëm faktorët e shqetësuar trofik kërc. Ai nuk ka një sistemi i qarkullimit të gjakut — ushqyese indet furnizimet lëngun synovial. Në rastin e arthrosis ajo thickens dhe të bëhet i trashë. Mungesa e ushqyesve provokon një tharje të sipërfaqes së hyaline kërc. Ai është i mbuluar me të çara, e cila çon në një konstante mikro traumat e indeve në flexion ose vazhdimin e hip përbashkët. Kërceve të bëhet më e hollë, humbasin cushioning pronave. Për të "përshtatur" për rritjen e presionit, kockat janë deformuar. Dhe në sfondin e përkeqësimit të metabolizmit në indet e përparimin e destruktive-ndryshimeve degjenerative.

Shkaqet dhe faktorët predisposing

Idiopathic apo fillore osteoarthritis zhvillohet pa ndonjë arsye. Besohet se shkatërrimi i kërc ndodh për shkak të plakjes natyror të trupit, ngadalësuar rigjeneruese proceset, ndarjen e kolagjenit dhe komponimet e tjera të nevojshme për rigjenerimin e duhur nga strukturat e hip përbashkët. Mesëm osteoarthritis ndodh në një të kaluar tashmë të pranishëm në organizëm një patologjik kusht. Shkaqet më të zakonshme të arsimit të mesëm sëmundje përfshijnë:

  • e mëparshme dëmtim të dëmit të pjezë, njësia e muskujve dhe lotët e tyre të plotë ndarjes nga kocka bazë fraktura, dislocations;
  • e zhvillimit të çrregullimeve të nyjeve, i lindur dysplastic çrregullime;
  • sëmundje autoimune — reumatoid, reaktive, artrit psoriatic, sistematike lupus erythematosus;
  • nonspecific inflamator sëmundje, për shembull suppurative artriti;
  • specifike të infeksioneve — gonorea, sifilizi, brucellosis, anaplasmosis, trikomoniazia, tuberkulozi, osteomyelitis, encefaliti;
  • mungesa e funksionimit të sistemit endokrin;
  • degjenerative patologji — osteochondropathy e femoral kokën;
  • hypermobility e nyjeve për shkak të prodhimit të "super rezistencës" e kolagjenit që shkaktojnë tepërt e tyre të lëvizjeve, dobësi e ligamenteve.

Që nga shkaku i zhvillimit të osteoarthritis mund të jetë hemarthrosis (gjakderdhje në zgavrën e hip përbashkët), e precipitating faktorë përfshijnë shkeljen e hematopoiesis. Parakushtet për sëmundje janë pesha e tepërt, e tepërt të ushtruar, mënyrë jetese i ulur. Për zhvillimin e saj të çojnë në një gabim organizimin e trajnimeve, një mangësi në dietë produkteve me një përmbajtje të lartë të mineraleve, yndyrë dhe të tretshme në ujë të pasura me vitamina. Postoperative arthrosis ndodh disa vite pas ndërhyrjes kirurgjikale, sidomos nëse ai ishte i shoqëruar nga prerje e një vëllimi i madh i indeve. Osteoarthritis e hip përbashkët nuk mund të transferohet nga trashëgimia. Por në prani të disa karakteristika të lindura (shkelje e metabolizmit, struktura e skeletit), mundësia e zhvillimit të saj është rritur ndjeshëm.

Simptomat

Udhëheqës simptomat e osteoartritit e hip përbashkët dhimbje kur duke ecur në kofshë, e gjurit. Një person vuan nga ngurtësi në gjymtyrët, ngurtësi, sidomos në mëngjes. Për të stabilizuar përbashkët, pacienti fillon të butë, e tij ecje ndryshuar. Me kalimin e kohës për shkak të muskujve atrophy dhe deformimin e përbashkët e gjymtyrë është shkurtuar në mënyrë të konsiderueshme. Një tjetër tipar karakteristik i patologji — kufizimi i hip në baran. Për shembull, lindin vështirësi kur duke u përpjekur për t'u ulur në një stol, këmbët përveç që palët.

osteoarthritis e hip përbashkët

Edhe "nisur" ARTRITI mund të shërohet në shtëpi! Vetëm mos harroni një herë në ditë për të njollosë atë...

Për arthrosis e shkallës së parë karakterizohet nga periodike dhimbje që ndodh pas intensiv fizik të ngarkesave. Ata janë të vendosura në zonën e artikulimit dhe të zhduken pas një pushim të gjatë.

Në shkallë të dytë osteoarthritis e hip nyje dhimbje me intensitet të rritet. Siklet të ndodhë edhe në pjesën tjetër, të shtrihet në hip dhe ijë, më keq kur heqjen e peshave ose për rritjen e aktivitetit fizik. Për të adresuar hip dhimbje, një person fillon një mezi të dukshme butë. Shënoi kufizimin e lëvizje të përbashkëta, sidomos në rrëmbimin dhe të brendshëm rrotullimi i hip.

Arthrosis e në shkallën e tretë karakterizohet nga vazhdueshme dhimbje të forta. Gjatë vozitjes është vështirë, prandaj, kur duke ecur një person është i detyruar për të përdorur një kallam sheqeri ose paterica. Për shkak të dobësisë së abductor muskujt e hip është kompensuar nga legenit të kockave në ballore aeroplan. Për të kompensuar për ndodhur shkurtimin e këmbëve të durueshëm kur lëvizja është e shtyu drejt prekur gjymtyrë. Kjo provokon një ndryshim në qendrën e gravitetit dhe stresin në rritje në të përbashkët. Në këtë fazë të arthrosis zhvillon një të theksuar osteoprorosis ankylosis të përbashkët.

Shkallë Kontrolli radiografik shenjat
Parë Ndryshimet janë shprehur jo të ashpër. E kyçeve slits të moderuar, jo të rregullt ngushtë, nuk ka shkatërrimit të sipërfaqes së femur. Në të jashtme ose të brendshme buzë të acetabulum, nuk ishte e lehtë të kockëmadh rritje
I dytë Lartësia e përbashkët hapësirë është zvogëluar ndjeshëm për shkak të saj të pabarabartë damar. E kockave të kreut të femur është zhvendosur lart, të deformuar, ose i zgjeruar i saj konturet bërë të pabarabartë. Osteophytes janë formuar në sipërfaqen e brendshme dhe të jashtme skajet e glenoid fossa e
E treta Nuk është një të plotë ose të pjesshme bashkim të përbashkët të hapësirës. Kreu i femur është shumë e zgjeruar. Të shumta kockave rritje të vendosura mbi sipërfaqen e acetabulum

Diagnoza

Me rastin e caktimit të diagnozës, mjeku e konsideron manifestime klinike të sëmundjes, anamnesis të jashtme të ekzaminimin e pacientit dhe ekzaminimet instrumentale. Më informative radiografi. Me ndihmesa e saj, e llogaritur gjendjen e hip përbashkët, ajo përcakton fazën e drejtimit të saj, shkallën e dëmtimit të kërc indet, dhe në disa raste, shkaku i zhvillimit të tyre. Nëse cervico-diaphyseal nyja është rritur, dhe acetabulum është rrafshuar dhe beveled, pastaj me probabilitet të lartë është e mundur për të marrë e lindur dysplastic ndryshimet në nyje. Në Perthes sëmundje tregon thyer formën e kockave kofshë. X-ray lejon identifikimin dhe përgatitjen e post-traumatik osteoarthritis, pavarësisht nga mungesa e histori të mëhershme të sëmundjeve të lëndimit. Gjithashtu, përdorimi tjera diagnostike metodave:

  • CT ndihmon për të zbuluar rritje skajet e fletëve të eshtrave të formuar osteophytes;
  • Një MRI është kryer për të vlerësuar gjendjen e indeve lidhës strukturat dhe shkallën e përfshirjes së tyre në patologjike proces.

Nëse është e nevojshme, sipërfaqen e brendshme të përbashkët të merret në pyetje me ndihmën e arthroscopic të instrumenteve. Diagnoza diferenciale bërë për të sunduar nga osteoarthritis, mesit-sacral ose kraharorit degjenerative të diskut sëmundje. Dhimbjet e osteoartritit mund të paraqitesh si manifestimet klinike të radicular sindromi është shkaktuar nga pinching ose inflamacion i një nervore. Për të përjashtuar neurogenic patologji zakonisht përmes një seri e testeve. Osteoarthritis e hip përbashkët domosdoshmërisht differentialsa nga maja e bursit e hip, spondylitis ankylosing, reaktive artritit. Për të përjashtuar patologji autoimune janë kryer studime biokimike të gjakut dhe fluide synovial.

Operacioni

Me të efektshmërisë së konservatore terapi Il diagnostikimin e komplikuar patologji operacionit të kryer. Për të rivendosur kërc në nyje të dëmtuar nga artriti, nuk operacioneve të pamundur, por me qasje të drejtë për trajtim, në përputhje me të gjitha mjekësore rregulloret, ruajtjen e duhur jetese, mjekësore, gjimnastikë, lëndët e rregullta të masazh, marrja e vitaminave dhe të ushqyerit e duhur mund të ndalojë procesin e shkatërrimit dhe shkatërrimin e kërc dhe hip nyje.