Shkaqet e osteoarthritis e gju

Deforming gonarthrosis (gju osteoarthritis) – një sëmundje në hyaline gju kërc për shkak të inflamatore degjenerative-dystrophic proces. Kjo sëmundje përfshin tibial condyle dhe femur.

Arthrosis e gjurit zhvillohet ngadalë. Simptomet kryesore të kësaj sëmundje është dhimbjen dhe ngurtësi. Ky lloj artriti, si osteoarthritis, është më e zakonshme në krahasim me llojet e tjera (arthrosis e phalanges, hip arthrosis, bërryl apo supe arthrosis).

Kjo sëmundje manifestohet më shpesh në mesjeta (40-45 vjeç), kryesisht tek gratë. Shkaku i osteoartritit të rinjtë mund të shërbejë ndonjë plagosje të rënda ose të rënda të ngarkesës (p.sh. atletët).

Cruciate këputje

Shkaqet e osteoarthritis e gju

Shkaku i deforming arthrosis e nyjeve nuk mund të jetë, dhe zakonisht është tërësinë e rrethanave dhe të shumë katalitik faktorët që përfundimisht do të çojë në zhvillimin e sëmundjes. Në mjekësi, shkaqet e osteoarthritis janë të ndarë në:

 • shkollën fillore;
 • të mesëm.

Fillore osteoarthritis zhvillon në njerëz të moshuar për shkak të plakjes natyror (fshihet) kërc indet e trupit në lidhje me shoqërues komplikime. Ndër komplikimet përfshijnë probleme të tilla si:

 1. e trashëguar patologji;
 2. zgjeruara stresin në nyje të gjithë jetës;
 3. obeziteti (në 10% të rasteve).

Deformavit të mesëm, arthrosis do të marrë 30% të të gjitha rasteve të sëmundjes në gju iuncturam. Kjo formë e osteoarthritis zhvillohet si pasojë e lëndime të ndryshme:

 • dëmtimi i meniscus;
 • thyerje e tibia;
 • e shqyer ligamenteve;
 • mavijosur dhe dhimbje në kneecap.

Simptomat e mesme osteoarthritis duket shumë vonë – pas 3-4 vjet, megjithatë, lëndime të rënda simptomat e sëmundjes shfaqen pas 3-4 muajsh.

Në rrezik për zhvillimin e gonarthrosis përfshijnë njerëz të cilët pas 40 vjet kanë filluar të angazhohen në sporte të tjera ose aktivitetit fizik. Drejtimin, squats ose shtytje-UPS japin punë shtesë veshur nyje me moshën. Studime të tilla mund të çojë në zhvillimin e shpejtë të degjenerative dhe dystrophic proceset në nyje.

Ka raste të zhvillimit të osteoarthritis mbi bazën ekzistuese të të durueshëm comorbidities:

 1. Bechterew është sëmundje;
 2. reumatoid, psoriatic ose reaktive artriti;
 3. përdhes;
 4. venat me variçe;
 5. pesha e tepërt (trashje).

Arsyet për zhvillimin e deforming arthrosis direkt në gju të përbashkëta përfshijnë:

 • të rregullt të rënda tendosje fizike;
 • ngritje peshat;
 • të shpeshta ngjitja e shkallëve;
 • profesionale sportive;

Rreziku për t'u diagnostikuar si gonarthrosis, rrit nëse pacienti është gjetur lëndime të shtyllës kurrizore ndarja e eshtrave, të ndryshme neurologjike sëmundjet, çrregullime metabolike, diabeti mellitus (3-5%) predispozicion gjenetik për shkak të dobësisë së ligamentous aparatit.

Shpesh (50-60%) zhvillimin e deforming arthrosis e gjurit është për shkak të vrull muskujve mëparshëm sipërfaqen e kofshës. Të tilla vrull nuk është e dukshme deri në shkaktimin e dhimbjes në gjunjë. Inconveniences janë të butë dhimbje të ulët mbrapa, të rënda këmbët dhe lodhje.

Nëse iliac-mesit të drejtë dhe të muskujve kofshë janë në një gjendje të vazhdueshme e të vrull, me moshën, pacienti do të zhvillojë "tkurrja" e gjunjë, e cila dukshëm do të kufizojnë funksionin motor.

E zbulimi të fundit shkencëtarët

E belgjikës, kirurgët ortopedike nga qyteti i Leuven kanë gjetur kohët e fundit një të panjohur më parë dhe absolutisht nuk ka studiuar një bandë e TËRË, e cila është lokalizuar në të njeriut në gju. Kjo pako u emërua "front-side" ose "anterolaterala".

Studimi, i cili ka zgjatur për 4 vjet, janë konfirmuar në raste të rralla, kur pacientët pas të suksesshëm të operacionit për shqyer ligamenteve apo lëndimet në gju, dhembje gjatë ushtrimit nuk zhduket, si dhe të vërejtura paqëndrueshmërinë e gjurit.

Hulumtimi është kryer nga ekspertë nga 40 pacientë, të cilat lejohet të zbulojë bandë, të cilin mjekët nuk kishte të dhëna në të gjitha. Siç doli, funksioni kryesor i ligamenteve janë anterolaterala lëvizje rrotulluese e tibial kockat.

Kur lëndim në gju mjekët nuk janë edhe të vetëdijshëm për domosdoshmërinë e saj korrigjimi gjatë operacionit.

Klasifikimi i deforming arthrosis të gjurit

Shpesh sëmundja zhvillohet vetëm në një gju. Duke pasur parasysh intensitetin e zhvillimit të patologjike proceset, mjekët e të ndajë 3 gradë e osteoarthritis:

 1. Shkallën e parë të gju osteoarthritis nuk bashkëmbart deformavit ndryshime, megjithatë, janë karakterizuar nga periodike, dhimbje pas ngarkesës në përbashkëta. Ndonjëherë duke treguar një ënjtje të vogël të përbashkët, zhduket më vete.
 2. Vospaleniya tendons e gju
 3. Kur një gju në shkallë të dytë, simptomat e sëmundjes është rritur në mënyrë të konsiderueshme. Dhimbje sindromi është parë pas një pjesë të vogël të ushtruar. Duke ecur, heqjen e peshave të shkaktojë zgjatur dhe intensive dhimbje, pacienti ka një karakteristikë gju kriza. Ndoshta pamja e lehtë deformim të përbashkët dhe të lehtë kufizimi i levizjes.
 4. Në shkallën e tretë deforming arthrosis e gjurit ka maksimale në zbulimin e simptomave të sëmundjes. Pacienti është i shqetësuar ecje, e theksuar deformime të përbashkët dhe të rëndësishme funksionale kufizimin e lëvizjeve. Dhimbja është më e keqe në varësi të kushteve të motit të kufizuar të përbashkët të arrijë pikën maksimale. Dhimbja është aq e rëndë që pacienti nuk mund të gjeni një pozicion në të cilin ajo ra, çrregullime të gjumit.

Çfarë mund të ngatërruar osteoarthritis e gju artikulim?

Ka disa sëmundjeve me simptoma të ngjashme të gju osteoarthritis:

Bllokada e gjurit dhe bllokada të meniscus. Kjo sëmundje zhvillohet me shpejtësi. Me një të mprehtë lëvizja nuk është një përtypje në gju, i shoqëruar nga një dhimbje të mprehtë që shkon përmes 10-15 minuta. Një ditë më vonë ënjtje është formuar e patella.

Lloje të ndryshme të artritit (reumatoid, psoriatic, reaktive), artikulare reumatizma, spondylitis ankylosing, përdhes. Për të dalluar këto sëmundje nga osteoarthritis me ndihmën e testit të gjakut.

Pezmatimi i tendons e gju. Kjo sëmundje prek më së shumti gratë pas moshës 40 vjeç. Dhimbje të ndodhë kur heqjen ose duke zbritur shkallët. Dhimbja e mbulon sipërfaqen e brendshme të gjurit, por funksionalitetin e përbashkët nuk është i kufizuar.

Vaskulare dhimbje në gju nyje. Ajo është simetrike përfshirjen e nyjeve, që mbulon të dy gjunjët në të njëjtën kohë. Kjo ndodh kryesisht në brezin e ri, për shkak të përshpejtuar rritjen e kockave. Dhimbje sindromi i thotë:

 • me ndryshimin e kushteve të motit;
 • ftohjet;
 • gjatë ushtrimit.

Është përcaktuar si një bezdisur dhimbje (gjarpërues).

Simptomat e deforming gju arthrosis në fazat

Në fazën e parë e prekur gjurit nga pamja e tyre ndryshon asgjë nga të shëndetshme.

 1. Ndonjëherë në fushën e lëndimit ju mund të vëreni butë ënjtje.
 2. Në raste të rralla, iuncturam vërejtur të ndërtuar-up e lëngjeve, ajo shtohet, duke marrë një formë sferike.
 3. Synovitis zhvillon.
 4. Kufizuar në funksionalitetin e përbashkët.
 5. Ekziston një ndjenjë e gravitetit.

Cila është arsyeja?

Në fazën fillestare të zhvillimit të arthrosis të përbashkët është një shkelje e të vogla brenda kockave të enëve të gjakut dhe të qarkullimit të gjakut në Përgjithësi, e cila varet nga të ushqyerit e hyaline kërc.

Me zhvillimin e mëtejshëm të sëmundjes (faza e dytë) simptomat intensifikuar. Dhimbja është e përcaktuar në përparme-e brendshme anën e artikulimit dhe të brengosur edhe në ngarkesa të larta, tërhiqet për të pushuar dhe për të shkuar mbrapa në lëvizjen më të vogël.

Kur deforming arthrosis e gjurit të në shkallën e tretë ka një deformim të rëndësishme të kyçeve kockat. Ata vazhduan në njëri-tjetrin, kërc është pothuajse e shkatërruar, me funksionalitet të kufizuar është rritur. Sindroma e dhimbjes arratisej për një moment, pavarësisht nga tensioni ose gjendje të relaksuar në të cilat të përbashkët. Flexion dhe zgjatjen e gjymtyrëve është e vështirë.

E përbashkëta është shumë e deformuar, këmbët e tij janë të vendosur në O - ose X - formë, ecje bëhet e paqëndrueshme. Shpeshherë pacienti kishte të eci me paterica ose canes.