Artriti dhe osteoarthritis ndryshim

Artriti, arthrosis, polyarthritis dhe polyarthrosis, reumatizmi – të gjitha koncepte të ngjashme, por në të njëjtën kohë të ndryshme nga njëri-tjetri. Për të kuptuar se çfarë janë dallimet e tyre, është e vështirë edhe profesionale mjekësore. Reumatoid shkatërrimin e plagosin disa organe në të njëjtën kohë: të zemrës, enët e gjakut, sistemin nervor, e frymëmarrjes, musculoskeletal. Ndër sëmundjet e kyçeve, osteoarthritis dhe artritit – janë më të shpeshta. Për të përcaktuar dallimi midis artritit arthrosis, është e nevojshme për të përcaktuar secilit prej tyre.

dhimbjet në bërryl

Artriti ndryshon nga osteoarthritis: përbashkët shenjat

Të dy sëmundje kanë një rrënjë të përbashkët në emrat e tyre "arthron". Nëse përkthyer nga greke, ne kemi marrë "të përbashkët". Të dyja sëmundjet janë të lidhura me problemet dhe dhimbjet në nyje. Këto anomalitë të ndodhë me akute e ndjenjave negative, dhe parehati. Lezionet e lidhur me kërc shtresë të kufizojë dhe pengojë trafikun. Arthrosis dhe artritit janë ndryshimin e zakonshme mënyrën e jetës së pacientit. Ajo bëhet e vështirë për të lëvizur, ka dhimbje, reduktuar nivelet e rezistencës janë shenjat kryesore. Megjithatë, secila prej këtyre sëmundjeve ndodh në skenar. Është e rëndësishme për të bërë diagnozën e duhur, pastaj trajtimi do të jetë i cilësisë së lartë dhe të shpejtë.

Simptomat e artritit

Artriti është karakterizuar nga karakteristikat e mëposhtme:

 1. Të jetë e mundur ethet e nëse lëkura përreth përbashkët kthen të kuqe.
 2. Ndryshuar pamjen e përbashkët.
 3. Tumor.
 4. Dhimbje gjatë lëvizjes.
 5. Siklet kur shtypur në përbashkëta.
 6. Artriti mund të jetë e sëmundjeve infektive. Pastaj nuk janë të gjitha simptomat e korresponduese infeksionet: një e thyer kusht, temperaturë, të dridhura të trupit.

Artriti është në gjendje të ndikojë vetëm një të përbashkët ose disa. Ndodh me dhimbje akute, ose gradualisht dhe shkakton sëmundje kronike. Pastaj nuk është e shurdhër dhemb dhimbja.

gju dhimbje

Simptomat e osteoartritit

Osteoarthritis, për pjesën më të madhe, është një sëmundje kronike. Kohë shumë të gjatë, ju nuk mund të kuptoj se ju e keni këtë sëmundje, për shkak ai manifestohet në formë të përkohshme të dhemb dhimbja. Megjithatë, kjo mund të ndodhë shpejt dhe ngadalë. Nëse kohën nuk e përcaktojnë arthrosis në fazat e hershme, sëmundje do të rezultojë me aftësi të kufizuara. Simptomat e osteoartritit:

 1. Ënjtje në periarticular hapësirë. Kur artrit ndodh, situata është e ndryshme: e përbashkët të shtohet vetëm në sëmundjeve akute. Sëmundja shoqërohet me dhimbje të forta.
 2. Kriza dhe ndjenja e brittleness të përbashkët. Nga minutën e parë, kriza ishte e preferuara ime pronari, por, nëse ju nuk merrni trajtim, atëherë ajo do të jetë e dëgjuar dhe të tjerët. Një ndjenjë e brishtësisë shpesh shfaqet pas të marrë një dush, apo të notojnë në ujë të ftohtë.
 3. Bezdisur dhimbje. Veçanërisht kur ngarkesa në prekur përbashkët. Për shembull, kur ngjitja e shkallëve.

Më së shumti arthrosis duket nga të rëndë stresi apo trauma. Dhemb dhimbja mund të përkeqësohet për një natë dhe të vazhdojë deri në mëngjes.

Çfarë është më e keqe, artrit të përbashkët ose arthrosis?

osteoarthritis

Sigurisht që të dy këto sëmundje janë mjaft të rënda dhe e cila është më e keqe është e vështirë për të thënë. Megjithatë, ju mund të shihni një shembull me problemin në gju të përbashkët. Artriti, d.m.th. inflamacion, pacienti mund të ndihmojë. Më shpesh kjo është shkaktuar për shkak të infeksioneve të tjera që ndodhin në trupin e njeriut. Nëse për të shëruar ata dhe për të hequr inflamacion të përbashkët, artriti i gjurit, nuk do të shqetësojë ju përsëri. Me osteoarthritis është një tjetër histori. Ajo është një organizatë e pavarur e sëmundjeve, të shkaktuara nga problemet me të kërc. Shpesh pa kirurgji nuk mund të bëjë këtu. Kjo është pasuar nga një periudhë e gjatë shërim proces. Megjithatë, artriti mund të shkaktojë sëmundje parë. Mos e lini pas dore të dyja sëmundjet. Unë shpresoj se kemi zgjidhur çështjen e dallimi midis artritit nga osteoartritit. Nëse ju ka gëzuar këtë artikull, ndajnë atë me miqtë tuaj duke klikuar mbi ikonën e rrjeteve sociale.

Dallimi në shenjat

Çfarë është dallimi në artrit arthrosis? Shenjat që tregojnë për praninë e një sëmundje. Shenjat e artritit dhe osteoarthritis e gju specifike. Çfarë është arthrosis? Sëmundje kronike, shkatërruese të natyrës. Një tipar i sëmundjes – ajo ndikon kërc dhe është e pakthyeshme. Sëmundja më shpesh prek njerëzit e të dy gjinive, të moshës mbi 60 vjeç. Që është, gju osteoarthritis konsiderohet si një sëmundje, gjatë së cilës nuk është në shkallë të lartë të shkatërrimit të kërc. Së pari, ka një humbje të mëdha nyje për shembull në kyçin e këmbës. Çfarë trajtimi duhet të jetë i kushtuar vëmendje të veçantë. Kur e artritit reumatoid do të ndikojë në duart ose këmbët, pezmatimi i gjeni në disa kockave të nyjeve. Dallimi kryesor në mes osteoarthritis artrit – e dyta sëmundje që shoqërohet me inflamacion të madhe të eshtrave nyje – gjuri, shpatulla. Artriti ka një numër të mesëm simptomat. Në veçanti, ajo provokon ënjtje e nyjeve, skuqje rreth tyre. Përveç kësaj, pacienti ka temperaturë, duke bllokuar motor funksion. Për të provokojnë sëmundje mund të jetë një prej faktorëve: Alergji, sëmundje infektive, çrregullime metabolike dhe trauma.

artritit

Në rastin e procesit inflamator është një shkelje e të motorit të veprimtarisë së njeriut. Në veçanti, madhësinë e lëvizjeve është reduktuar në masë të madhe. Ky kufizim vlen edhe për ata, të lëvizjeve, të cilat janë kryer në mënyrë të pavarur dhe të atyre për të cilat Komisioni është kërkuar ndihmë. Inflamacion ndikon ose një të vetme, të përbashkët ose të shumëfishta. Zakonisht ky fenomen është shoqëruar nga dhimbje të pa qartë hapësirë për lokalizim, dhe artikulare me sipërfaqe të kyçin e këmbës, ose nga këmba e paprekur. Vlen të kujtohet se rrezik kryesore e kësaj sëmundje qëndron në faktin se ndryshimet ndodhin jo vetëm të eshtrave, por edhe në organe të tjera, për shembull, ndihmon tretjen e ushqimit, vizuale, dhe excretory. Ndryshimet që mund të përfshijë edhe dermis. Si për dhimbje, artrit shoqëron vazhdimisht. Në praninë e osteoarthritis shkatërrimi i indit eshtëror zakonisht janë hemorrhages, pa shkaktuar asnjë dhimbje, kështu që pacienti nuk e vërejnë atë.

Dallimi në simptomat

Se arthrosis të ndryshme të origjinës është i ndryshëm nga artriti? Arthrosis dhe artritit kanë simptoma të ndryshme. Të dinë ata është shumë e rëndësishme si simptomat dhe trajtimin janë të ndërlidhura. Artriti dhe osteoarthritis e gju shfaqur simptoma të ngjashme. Megjithatë, për të dalluar në mes tyre është ende e mundur. Artriti dhe arthrosis e gjurit dhe të tjera të manifestohet me dhimbje të forta. Megjithatë, natyra e dhimbjes është e ndryshme. Kur artrit dhimbje pacienti ndjen gjatë lëvizje apo për shkak të rënda ngarkesën në gjunjë. Ajo dhemb, sulmi vazhdon për një kohë të gjatë. Për fazën e parë është e karakterizuar me dhimbje, është i butë, kështu që shpesh sëmundja është zbuluar vetëm gjatë diagnostikimit. Faza e ardhshme, edhe në kushte të ulët të ngarkesës, pacienti ndjen dhimbje. Në fazën e tretë të zhvillimit të saj sëmundje është konsideruar të jetë drejtimin. Dhimbje mund të ndodhë edhe në mungesë të plotë të levizjes. Pas ndryshimit të pozicionit të përbashkët në një të rehatshme, dhimbje kalon.

skema e sëmundjeve

Dallimet në diagnozën

Për diagnostikimin e artritit të ndryshme të origjinës dhe osteoarthritis mund vetëm të përcaktuar shkakun e kësaj sëmundjeje. Trajtimi fillon vetëm pasi do të jetë përcaktimi i nivelit të aktivitetit të sëmundjes. Përveç kësaj, në kohën e diagnostikimit të Clinician duhet të bëjë një parashikim për të parandaluar një të keqe rezultatin. Trajtimin e osteoarthritis në faza të ndryshme dhe artritit të fillojë vetëm pas një të detajuar diagnozën. Komplekse testeve mjekësore përbëhet nga klinike, analizat laboratorike, x-rrezet, mikroskopi dhe bakteriologjik të studimit të natyrës. Sëmundjet e ndryshme të origjinës ndryshojnë në rezultatet e testeve. Nëse lihet i patrajtuar artriti dhe osteoarthritis në kohën e duhur, për të kuruar do të jetë e pamundur. Përveç kësaj, nuk duhet të jenë sistematike parandalimin e artritit dhe osteoarthritis. Doni të merrni shpëtoj nga artriti dhe arthrosis përmes trajtim efektiv? Të kalojë një pjesë të madhe të shkallës së vlerësimit që përfshin MRI dhe arthroscopy. Informative metodë, e cila lejon për të zbuluar dallime të qarta në shfaqjet e artritit, nga osteoarthritis e gju është një x-ray.

Dallime në trajtimin e

Si për të trajtuar artritin dhe osteoarthritis? Simptomat dhe trajtimin e sëmundjeve të lidhura. Artriti artriti trajtim është i njëjtë, por ekzistojnë disa dallime. Nga pikëpamja e mjekësisë të sëmundjeve të ndryshojnë, prandaj, në trajtimin e formave të artritit caktuara. Si për trajtimin e osteoarthritis dhe artritit reumatoid? Për të kuruar ndonjë nga sëmundjet do të ndihmojë të plotë të terapisë. Në të dyja rastet, pacientët me arthrosis dhe trajtimit të artritit, duke përfshirë medikamenteve (barnave të përshkruara nga mjeku). Fizioterapia, që është fizioterapia, e cila është veçanërisht i rëndësishëm për pacientët me artrit ose arthrosis e gjurit, si ajo ndihmon për të përshpejtuar trajtim. Artriti dhe arthrosis e nyjeve trajtimi përfshin dietë menu e cila ndryshon. Ata që duan për të përmirësuar shëndetin e tyre "pa mjekësisë" janë shpesh trajtimin e një sërë mjete popullore. Sëmundja mund të zgjasin mjaft gjatë për të bërë kronike. Pavarësisht nga arsyeja për daljen e tij, ata të nxisë zhvillimin e komplikimeve. Kjo është arsyeja pse pacientët duhet të përhershëm apo afatgjatë vizitat me mjekun dhe i nënshtrohen rehabilitimit, program i cili është projektuar posaçërisht për ta. Për të shmangur zhvillimin e sëmundjeve të duhet të paguani vëmendje të veçantë për parandalimin e sëmundjeve.

 1. Së pari, ju duhet kohë për të kuruar të gjitha sëmundjet e sistemit musculoskeletal dhe të kalojë të plotë rehabilitimit pas lëndimeve.
 2. Së dyti, ju duhet të kufizojnë ose të paktën dosed tendosje fizike, hani e drejtë dhe për të mbajtur peshën tuaj.
 3. E treta, është që në mënyrë sistematike të adresojë mjeku në mënyrë që të përcaktuar praninë dhe korrigjimi i deformimet e kockave.

Kështu që, dallimi mes dy sëmundjeve është e rëndësishme. Ajo manifestohet në simptomet, shenjat dhe shkaqet e sëmundjeve. Specifike dhe gjithashtu natyrën e rrjedhjes. Në mungesë të duhur të kualifikuar të kujdesit inflamator në proceset e kockave dhe kërc mund të shkaktojë komplikime. Për të shmangur zhvillimin e një sëmundje do të ndihmojë në parandalimin, të cilat duhet t'i kushtohet vëmendje e veçantë.

Patologji e nyjeve: dallimi midis artritit dhe arthrosis

vizualizimi

Sëmundjet e sistemit musculoskeletal janë mjaft të zakonshme në mesin e njerëzve dhe kjo nuk është vetëm "shpagim" për bipedalism, por edhe efektet e rënda tendosje fizike, plagosje dhe peshë të tepërt. Të laik mund të duket se të gjitha këto sëmundje janë shumë të ngjashme ose, në të kundërtën, nuk kanë asgjë të përbashkët. Për shembull, në mes të artritit dhe osteoarthritis ndryshim të kuptueshme vetëm për specialist.

Dallimet kryesore

Në trupin e njeriut ekziston një luajtshme lidhje me kocka, të cilat janë të quhet nyje. Struktura është krejtësisht e ngjashme: e epiphysis, e kyçeve të ndara nga një hendek, formohet një zgavër, të veshura, brenda të cilave përmban një xhel-si lëngun synovial. Këto nyje mund të jenë të thjeshta, të përbëra prej dy sipërfaqeve dhe komplekse — 2-3 thjeshtë. Një gamë të gjerë të kushteve që shkaktojnë inflamacion në nyje, e cila mund të ndikojë edhe në shëndetin e përgjithshëm të një personi, e tij indet e muskujve dhe të lëkurës, janë të thirrur artriti (në). Ka më shumë se 100 lloje të këtyre sëmundjeve, secila prej të cilave ka emrin e vet, për shembull:

 • ndryshimeve degjenerative — osteoarthritis;
 • çrregullime autoimune — reumatoid në, përdhes, lupus dhe të tjerët.
 • ndryshimeve degjenerative — osteoarthritis;
 • çrregullime autoimune — reumatoid në, përdhes, lupus dhe të tjerët.

Të gjitha këto sëmundje të mund të kufizojë lëvizjen e skeletit, si dhe shumë të reduktuar cilësinë e jetës së njeriut. Osteoarthritis ose arthrosis (a-z) — një nga llojet më të zakonshme të kyçeve patologji, në të cilin theksohet e veshin dhe lot të kërc. Rrëshqitshëm kërc siguron lëvizjen e nyjeve, por me moshën ajo bëhet më e hollë dhe mund të zhduken tërësisht, duke çuar në dhimbje sindromi kur ngarje. Kjo ndodh për shkak të faktit se kockat fillojnë të kontaktoni me njëri-tjetrin. Më shpesh osteoarthritis ndikon në nyje të duarve, hip apo gju, por ajo mund të gjendet në kyçin e këmbës të përbashkët. Si rritja e njeriut të rritur shanset tuaj për të zhvillimin e kësaj sëmundje, dhe të plagosje e rreziqeve të dyfishtë. Kështu, diferenca e artritit dhe osteoarthritis e thjeshtë për të përcaktuar: e para është inflamacion, i dyti një gjendje degjenerative. Kështu, artriti është vetëm një lloj artriti. Për të dalluar të cilat specifike patologji pacienti që vuan nga simptomat dhe instrumentale të provimit. Pavarësisht nga nosological formave të gjitha sëmundjet e nyjeve duhet të jetë nën mbikëqyrjen e një mjeku, kjo do të ndihmojë për të shmangur shumë pasoja të rënda dhe mbani motor aktivitet.

sëmundje e duarve

Përfundim

Duke folur për çfarë është artriti ose arthrosis, si ata të ndryshojnë, le të përmbledhim. Artriti është sëmundje, simptomat e të cilit janë të ngjashme me osteoarthritis, por dhimbja nuk është e përkohshme, por të përhershme, edhe kur e përbashkët është në pushim. Arsyeja kryesore e sëmundjes është një sëmundje kronike inflamatore proces që nuk mund të shërohet, por vetëm kusht. E shkatërruese të forcave të sëmundjes janë shumë shpejt, dhe nëse nuk trajtohet, e artritit shkon me pjesën e mbetur të nyjeve. Artriti – në një sëmundje të moshuar, thelbi i sëmundjes është i kufizuar dhe mungesë e plotë e kërc të përbashkët të energjisë, për shkak të të cilave ai fillon të hajë vetë, i hedh lëng i kërc rreshtim. Kur i fundit mbetet i, eshtrat e të përbashkëta të fillojnë të "ulur" mbi njëri-tjetrin, duke shkaktuar dhembje të paimagjinueshme e tyre të pronarit. Arthritic artriti është një grup i rheumatic sëmundjet e nyjeve, simptomat janë shumë të ngjashme, por e kanë etiologji të ndryshme dhe trajtim të ndryshëm. Artriti dhe artritit – një sëmundjeje që e shkel integritetin e lëvizjes, simptomet e tyre jo vetëm që mund të prishin disponimin, por ulë performancën, për të immobilize, për të rezultojë në humbjen e të përbashkët. Trajtimi – mundimshme dhe të gjata proces që kërkon disiplinë dhe zell, sistematike sigurisht marrë një numër të madh të barnave.