Osteochondrosis të mesit shpinë

Osteochondrosis – një sëmundje shumë e zakonshme, i shoqëruar nga ngurtësi, dhimbje, humbje të pjesshme të mobilitetit në këmbë dhe problemet tjera. Osteochondrosis të mesit shpinë ka individuale simptomat dhe trajtimin. Shpesh zhvillimi i patologji të gjetur të papritura. Zakonisht pacienti ndjen dhimbje të padurueshme gjatë papritur flipping, heqjen e peshave dhe ndonjë pozitë të vështirë lëvizjen.

Osteochondrosis e mesit

Pavarësisht nga dhimbje të padurueshme, i referohet specialist për këshilla, vetëm gjysma e pacientëve. Dhe vetëm pak të fillojë trajtimi. Për të ruajtur shëndetin është e nevojshme të çmontimit të gjithë thelbin e sëmundjeve dhe rrezikut.

Çfarë është patologji, çfarë është e rrezikshme?

Pak njerëz e dinë se një degjenerative të diskut të sëmundjeve të mesit shpinë. Dhe sigurisht askush nuk e di se çfarë të bëjë me osteochondrosis të mesit, të kraharorit ose qafës së mitrës. Si rezultat i kësaj, sëmundja është hedhur, trajtimin e duhur dhe kujdesin nuk po ndodh. Ajo shpesh përfundon me dhimbje mesi, të pjesshëm ose të plotë paralizë të ulët gjymtyrë. Ju duhet studiuar me kujdes çështjen.

Intervertebral osteochondrosis të mesit të lokalizuara, si emri nënkupton, në rajon mesit të shtyllës kurrizore. Sëmundja shfaqet në formë të pjesshme shkatërrimin e intervertebral kërceve. Në këtë fazë të patologji pacientit dhe nuk e di. Por më të rëndësishme të rëndë disqe dhe degjenerim të provokojnë një vuaj nervore të degëve. Nervore degës është një degë e palcës kurrizore, të cilat janë të lidhura me pjesën tjetër të mbaresa nervore e gjymtyrë. Nervore degëve të kaluar në mes të rruaza, kështu tejkalimin e disqe intervertebral çon tek burgosja e tyre. Për të përcaktuar lokalizimin e çikë në simptomat: ngurtë lëvizjet, humbja e ndjesi, dhe ish-veprimtaria e gjymtyrëve (dhe nganjëherë të plotë paralizë).

Studimi i pamundur, çfarë është e degjenerative të diskut të sëmundjeve të mesit shpinë, është e rëndësishme për të përcaktuar komplikime dhe rreziqet. Për shkak të mungesës së duhur të trajtimit përparim ndodh fijor unazë, dhe është e mbushur me ndarjen e bërthamës pulposus dhe formimin e hernie.

Për të parandaluar këtë kërcënim për funksionimin normal nga pasojat, është e nevojshme që të fillojë trajtimin e mesit shpinë.

Simptomat

Në mënyrë që me kohë të identifikuar problemet, ju duhet të mësojnë ajetet e degjenerative të diskut të sëmundjeve të mesit shpinë. Këtu janë simptomat e mëposhtme sipas ekzistuese stadet e zhvillimit të patologji:

 1. Në fazën e parë të intervertebral degjenerative të diskut të sëmundjeve të mesit shpinë manifestohet vetëm butë dhimbje në zonën e prekur gjatë tendosje fizike. Edhe pas zgjatur pozitë statike ose rezultatin e pahijshme të lëvizjes. Dhimbja shkon larg pas një pushim të gjatë.
 2. Faza e dytë ndodh e vuaj mbaresa nervore. Në këtë kohë, pacienti vuan nga dhimbje të fortë që shoqërojnë person edhe nëse zbatimi mbetet lëvizjet e thjeshta. Pas një pushim të gjatë dhimbje sindromi mund të kalojë vetëm pas ilaçe analgjezik natyrës.
 3. Diagnoza e degjenerative të diskut sëmundje
 4. Faza e tretë e osteoarthritis është shkatërrimin e annulus fibrosus dhe zgjatje e bërthamë pulposus. Kjo është simptoma e një hernie. Dhimbje në osteochondrosis e mesit në këtë rast të shqetësojnë pacienti vazhdimisht. Ata janë pas relaksimit dhe të thjeshtë qetësues, ju lutem. Nuk është e pjesshme shackling lëvizjet, veprimet e papritur të çojë në dhimbje mesi. Dhimbje të forta në vetëm disa sekonda ajo paralyzes pacientit. Kthimi i vjetër lëvizshmërisë në këtë rast mund të ndodhë brenda pak orësh. Në këtë kohë, pacienti vëzhgon humbjen e ndjeshmërisë së sipërfaqen e lëkurës në zonën e prekur dhe dhimbje me çdo lëvizje.
 5. Faza e katërt – kjo është humbja e motor aktivitet. Të sëmurët shuffling rreth si të gjitha lëvizjet shkaktojë dhimbje sindromi. Në etapa e katërt e degjenerative të diskut sëmundje ekspertët kanë filluar të flasin për aftësi të kufizuar.

Pasojat e degjenerative të diskut sëmundje është një pakthyeshëm gjëra. Nëse shkatërruese proces ka filluar, një shërim të plotë të patologji bëhet e pamundur.

Zhvillimi mund të ndalet, pjesërisht të rivendosur origjinal suppleness të shtyllës kurrizore. Para analizës së pyetjes se si për të trajtuar osteochondrosis e mesit, ajo është e nevojshme për të marrë parasysh shkaqet e zhvillimit të saj. Kjo do të ndihmojë në parandalimin e shkatërruese të proceseve.

Arsyet

Mesit degjenerative të diskut të sëmundjeve, trajtimin e të cilat mund të ndryshojnë për një shkallë më të madhe për shkak të parakushteve për zhvillimin e patologji ka arsyet e mëposhtme për dukuri të saj:

 • parakohshme zhvillimin e plakjes në disqe intervertebral;
 • zhvillimi i patologji, ose ndonjë ndryshime të tjera, duke çuar në humbjen e tonin e muskujve;
 • gabimisht e shpërndarë ngarkesën mbi shpinë. Për shembull, në punë si hamall ose shofer të çon në një të konsiderueshme tendosje në anën e prapme më të ulët;
 • gjenetike sfond të lidhura me sëmundjet e nyjeve, eshtrave, ligaments, dhe tendons;
 • disk korrupsionit për shkak të lëndimit, contusion, thyerje.

Në shkallë më të lartë të mesit osteochondrosis zhvillon sot, zyra e punëtorëve, njerëzit të cilët preferojnë të kalojnë më shumë kohë prapa timonit apo kompjuter. Ajo rezulton se një shkak i zakonshëm i shkatërrimit të disqe intervertebral është një zgjatur pozitë statike.

Përkeqësimi

Shumë shpesh, mjekët e diagnostikuar akute dhe dhimbje të ulët mbrapa mesit me pacientin ankesa për dhimbje të forta dhe të pjesshme ose të plotë immobility. E përkeqësimi është formuar për shkak të papërshtatshëm trajtimin ose jo. Rritja e simptomave mund të jetë për shkak të dështimit për të përmbushur rekomandimet për sjelljen e pacientit. Përkeqësimin e osteochondrosis e mesit të segmentit kërkon trajtim. Prescribers të shpejtë për eliminimin e dhimbjes dhe vuajtjes.

Pacienti në periudhën e përkeqësimin është e rekomanduar për të qëndruar në shtrat për 3-7 ditë. Kjo do të ndihmojë për të eliminuar dhimbjet. Natyrisht, në periudhën e përkeqësimin është e pamundur të bëja pa ilaçe. Të caktuar për kortikosteroidet, jo-steroidal barnave anti-inflamatore në natyrë dhe të tjera qetësues, ju lutem.

Shpesh pacienti në periudhën e përkeqësimin është në një klinikë, ku trajtim duke përdorur bllokuesit është një substancë të veçantë për hyrje në zonën e prekur në mes të rruaza. Bllokada është një procedurë, sipas së cilës prekur lidhje, duke çuar në dhimbje të forta sindromi, thjesht pika nga e qark. Për ta bërë këtë, "i neutralizon" ilaçin, i ndjekur nga të gjitha është e nevojshme terapia për të korrigjuar përkeqësimi. Avantazhi i bllokadë – mungesa e dhimbjes në një pacient, i cili mund të shkaktoj vuajtje në lëvizjen më të vogël.

Trajtimi

Për shërim është plotësisht i ndikuar nga simptomat dhe trajtimin mjekimin e sëmundjeve. Ajo mund të marrë nga 2 javë deri në një vit në varësi fazë. Të sëmurë e njëjtë nëse ju përjetoni dhimbje të forta me të drejtë shtrojmë pyetjen se, a është e mundur për të kuruar osteochondrosis të mesit shpinë. Ekspertët përgjigje "jo" është vetëm zhgënjyese dhe që është një problem. Pamundësia e një shërim të plotë për shkak të mungesës së ilaçeve dhe metodave të plotë për rivendosjen e dëmtuar kërc. Por me kohë, trajtimi mund të ndalet shkatërrimi dhe për të kompensuar pjesërisht për humbjen. Kjo do të shpëtoj nga vuajtjet dhe do të plotësisht të harrojmë për sëmundje. Të trajtuar dhimbje të ulët mbrapa, çdo gjashtë muaj, duke kaluar një shqyrtimin gjithëpërfshirës dhe duke ndjekur këshillat e ekspertëve.

Masazh për dhimbje prapa

Drogës

Në radhë të parë, pyetjes se si për të trajtuar osteochondrosis e një loin, është përdorimi i drogës. Këtu janë grupet e mëposhtme të aktiveve:

 1. Anti-inflamator droga. Dhimbje në osteochondrosis të mesit të tregojë praninë e inflamacionit në zonën e prekur.
 2. E relaxants muskujve. Projektuar për të lehtësuar spazma e muskujve, të cilat janë gjithashtu të ngrënë dhe janë pasojë e procesit inflamator.
 3. Vitamina B ndikon Pozitivisht në sistemin nervor dhe ndihmon për të rivendosur qelizave të dëmtuara.
 4. Chondroprotectors. Hartuar për të rivendosur shkatërruar pjesërisht intervertebral kërc. Këto barna nuk janë në gjendje për të krejtësisht të riparuar shkatërrimin, por efektet pozitive janë jo plotësisht të kuptueshme.

Si për të trajtuar mesit degjenerative të diskut sëmundje – varet nga incident të brendshme të lëndimeve. Mesit osteohondroz prish organet e brendshme të barkut dhe të legenit, e cila është shkaktuar nga qarkullim të dobët dhe furnizimin e ushqyesve. Në varësi të rrethanave, mund të jenë gjithashtu të barnave me recetë për të rivendosur veshkave, pankreasit, zorrët, sistemit urinar.

Masazh

Mesit degjenerative të diskut të sëmundjeve, simptomat dhe trajtimin e të cilat kërkojnë shqyrtimin gjithëpërfshirës dhe aplikimin e metodave, nuk mund të bëjë pa masazh. Lloj i masazh dhe intensitet janë direkt të varura nga shkalla e shkatërrimit dhe humbjes. Shpesh pacienti është gjithashtu administruar një CT scan dhe x-rrezet për të përcaktuar inflamacion dhe të tjera rezultatet e kalueshme trajtim mjekësor.

Masazh caktimi i një mjeku – ajo udhëhiqet nga rezultatet e testeve. Për të kryer procedura duhet të jetë vetëm një specialist në një spitalore. Fillimi i vetë-masazh është rreptësisht i ndaluar, sepse gabimisht zgjedhur teknikë apo kontradiksionet për kryerjen e vetëm mund të dëmtojë pacienti edhe më shumë.

Terapi fizike

Është e rëndësishme të dimë faktin që trajtohen nëse degjenerative të diskut të sëmundjeve të mesit physiotherapeutic procedurat. Këtu vjen vetëm përgjigje pozitive, por duke marrë parasysh të gjitha të jetë e mundur faktorë. Çdo fazë kërkon saj patologji të trajtimit. Më të zakonshme përfshijnë teknika të tilla si:

 • amplipuls;
 • UHF;
 • magnetotherapy.

Të tilla trajtim efektiv për degjenerative të diskut të sëmundjeve të mesit shpinë ka një analgjezik, dhe vasodilatory efekt. Në kombinim me aplikuar chondroprotectors dhe vitamina, shërim ndodh më shpejt, sepse aktive dhe substancave të dobishme për të një masë më të madhe të arritur zonën e prekur.

Metoda të tjera

Ka një pak e pazakontë, por e metodave efektive, se sa për të trajtuar degjenerative të diskut të sëmundjeve të mesit shpinë. Këtu janë fushat e mëposhtme:

 1. Akupunkturë – përdorimi i akupunkturë ka një efekt pozitiv në qarkullimin e palcës kurrizore. Ajo është gjithashtu i dobishëm për të rindërtuar kërc dëmtuar.
 2. Hirudotherapy – trajtim me shushunjat ka një shumë të kontraindikacionet. Por kur duhet caktohen seancat në trajtimin e kësaj patologji, ka një efekt të dukshëm. Ky është shkak për pastrimin e gjakut, e cila është e nevojshme për të parandaluar acarim dhe zhvillimin e mëtejshëm të sëmundjes.
 3. Muskujve toning
 4. Myostimulation – ndikimi i tanishëm elektrike, zgjimi stimulon qarkullimin e gjakut dhe nxitjen e organeve të brendshme. Metoda e gjithashtu ka shumë kontradiksionet, por mjaft efektive për të rivendosur dëmtuar organet e brendshme.
 5. Kurrizore tërheqje – të paraparë për vuaj nervore kockave të shtyllës kurrizore, dhe në prani të formuar tashmë hernie. Tërheqje është kryer në një shtrat të veçantë, ku një njeri e kravatë dhe të tërheqë në gjymtyrë. Maksimale tërheqje siguron rritjen e pastrimit mes rruaza deri në 4 cm, Që i jep mundësinë për të eliminuar jamming, për të parandaluar hernie formimin ose për të hequr atë (edhe pse për një kohë të shkurtër).

Metodat emërohen vetëm nga mjeku sipas të diagnostikohet në faza të sëmundjes dhe nuanca të tjera. Të kalojë seancat janë të rekomanduara për çdo gjashtë muaj për të parandaluar rikthimit të sëmundjes.

Operacioni

Specialistëve për të përcaktuar se si për të trajtuar osteochondrosis të mesit pjesë, vetëm pasi të ketë kaluar provimin. Shpesh, nuk është caktuar për funksionimin, të cilat në shumicën e rasteve është e lidhur me një hernie të ketë ndonjë në dispozicion për mjekësore, kompanitë mënyrë. Të ndërhyrjes kirurgjikale mjekët tashmë janë drejtuar për trajtimi konservativ, nëse ajo nuk të çojë në një kurë.

Ndonjëherë operacioni është kryer pas paefektshme të mbyllje apo droga të tjera. Parakusht është një dhimbje e vazhdueshme dhe immobility e pacientit për 3 muaj.

Trajtim të shqyrtohet nga një patologji e gjatë dhe e rëndësishme periudhe, të cilat do të mund të tërhiqni në vite. Nga rruga, për të kaluar inspektimit dhe procedurave përkatëse, pacienti tani do të ketë çdo gjashtë muaj apo një vit. Osteochondrosis është një patologjike shkatërrimi i pakthyeshëm. Prandaj, "shaka" me këtë sëmundje nuk duhet.