Dhimbje nën shpatullën e majtë të shpatullave nga mbrapa

Dhimbja nën shpatullën e majtë të shpatullës në pjesën e prapme nga mbrapa është një simptomë që ndodh si tek të moshuarit ashtu edhe tek të rinjtë. Tensioni i muskujve pas tendosjes fizike ose përkuljes kronike mund të shkaktojë shqetësime. Përqendrimi i dhimbjes nga mbrapa nga prapa tregon jo vetëm sëmundjet e sistemit musculoskeletal: problemet me organet e gjoksit dhe zgavrën e barkut janë të mundshme. Nëse siklet nën shpatullën në anën e majtë rritet, është e nevojshme të konsultoheni me një specialist.

diagnoza e sëmundjes nga një specialist, dhimbje në shpatull në një njeri

Karakteristikat anatomike

Kërcelli është i lidhur ngushtë me klavikulën, duke formuar nyjen klavikul-shpatull. Në disa anë, harqet bregdetare dhe boshti vertebral janë bashkangjitur në shpatullat e shpatullave. Formacionet e listuara të kockave mbajnë formën e gjoksit dhe shpinës.

Mushkëritë dhe zemra janë në nivelin e segmentit torakal të shtyllës kurrizore. Problemet me këto organe mund të shkaktojnë dhimbje. Gjithashtu, siklet ndodh për shkak të shtrëngimit të rrënjëve nervore të palcës kurrizore, të vendosura në kanalin kurrizor (pranë tehut të shpatullave).

Shkaqet e shqetësimit në zonën e shpatullës

Ekzistojnë 5 grupe kryesore të shkaqeve të dhimbjes që shfaqen:

 1. Sëmundjet e sistemit musculoskeletal: variante të nevralgjisë ndër brinjëve, artritit të nyjeve të shpatullave, neoplazive. Ndryshimet degjenerative-distrofike në boshtin vertebral - osteokondroza, herniet, zgjatimet, mioziti - gjithashtu mund të bëhen faktor provokues.
 2. Sëmundjet kardiovaskulare: angina pectoris, infarkti i miokardit, infeksionet e shtresave kardiake (miokarditi, perikarditi, endokarditi).
 3. Patologjitë e sistemit bronkopulmonar: bronkit, pezmatim i mushkërive ose pleurit, tuberkuloz.
 4. Probleme gastrointestinale: pankreatiti kronik, ulçera peptike, dëmtimi i shpretkës.
 5. Dëmtimi i shpatullës me origjinë të ndryshme: trauma, inflamacion, tuberkuloz.

Si të heqni qafe dhimbjen në anën e majtë të shpinës nën shpatullën

Nëse diagnoza është konfirmuar tashmë nga një mjek (osteokondroza ose pankreatiti kronik), është e nevojshme t'i përmbaheni rekomandimeve të dhëna më parë.

Çrregullimet muskulo-skeletore në fazën akute kërkojnë përdorimin e lehtësuesve të dhimbjeve dhe ilaçeve anti-inflamatore. Duhet pasur kujdes kur përdorni vajra ngrohës: aplikoni ilaçin në mënyrë rigoroze në rajonin e shpatullës, pa ndikuar në projeksionin e zemrës. Përndryshe, mund të shkaktojë një sulm të rrahjeve të shpejta të zemrës dhe përçarje të ritmit.

Në pankreatitin kronik ose sëmundjen e ulçerës peptike, kërkohet një dietë e veçantë, duke marrë enzima ose ilaçe antiulcer sipas skemës.

Çdo shqetësim ju detyron të zvogëloni aktivitetin fizik: pacientit i tregohet pushimi. Për gjumë, rekomandohet të zgjidhni një jastëk dhe dyshek ortopedik.

E rëndësishme! Nëse dhimbja nën shpatullën e majtë të shpatullave vazhdon me një ndryshim në pozicionin e trupit dhe nuk qetësohet në qetësi, duhet të konsultoheni urgjentisht me një mjek për të përjashtuar infarktin akut të miokardit.

Sëmundjet e mundshme

Lista e sëmundjeve të shoqëruara nga simptomat e dhimbjes:

 1. Bursiti- inflamacion i qeses periartikulare te shpatullave. Për shkak të lëndimeve ose ngarkesave të tepërta, indet e buta fryhen, presioni ndodh në muskujt, ligamentet, tendinat aty pranë. Ndjesitë e pakëndshme gjatë ngritjes së dorës gradualisht shndërrohen në një sindrom dhimbje akute, e cila shfaqet edhe në ëndërr. Bursiti bakterial (septik) është pasojë e infeksionit të mukozës. Karakterizohet nga një rritje e temperaturës, skuqje e lëkurës së shpatullës, dhimbje të forta.
 2. Osteokondroza e rajonit torakal.Ndryshimet degjenerative në strukturën e disqeve ndërvertebrore provokojnë spazma të muskujve, shtrëngimin e rrënjëve nervore, tufat vaskulare. Pamja klinike fillon me një ndjesi shpimi gjilpërash në gjoks ose në shpinë. Siklet në rritje shoqërohet me humbje të ndjeshmërisë në gishta dhe brezin e shpatullave.
 3. Hernia intervertebrale.Shkatërrimi i kapsulës kërcore të bërthamës intervertebrale ka manifestime klinike më të theksuara. Ka parezë dhe paralizë të gjymtyrëve të sipërme. Disqet me hernie në rritje shpesh ndërlikohen nga dhimbja e butë deri mesatare neuropatike. Veçori e dhimbjeve të tilla është mungesa e efektit në sfondin e marrjes së ilaçeve anti-inflamatore jo-steroide.
 4. Mioziti.Procesi inflamator i muskujve të skeletit që lindin nga infeksionet ose traumat. Forma më e rëndë e sëmundjes është kockëzimi i muskujve subscapularis (kockëzimi i indit muskulor).
 5. Angina pectoris- një gjendje patologjike e shoqëruar nga një mungesë e furnizimit me gjak të muskujve të zemrës. Angina pectoris karakterizohet nga dhimbje shpine nën shpatullën e majtë të shpatullave, dhimbje akute spazmatike prapa sternumit. Stresi i rëndë, pirja e duhanit, abuzimi me alkoolin provokojnë një sulm.

Diagnostifikimi

Mjekësia perëndimore i drejtohet ndihmës së diagnostikimit harduer në mënyrë që të përjashtojë problemet e sistemit musculoskeletal. Për të bërë një diagnozë përfundimtare, pacienti duhet t'i nënshtrohet:

 • Radiografia e shpinës së qafës së mitrës dhe kraharorit.
 • Ekografia për bursitin tregon lëng të tepërt në kapsulën e nyjeve synoviale.
 • Tomografia e kompjuterizuar.
 • Imazhe rezonancë magnetike.

Nëse një pacient dyshohet për miozit, kërkohet një test i hollësishëm i gjakut për të konfirmuar procesin inflamator.

Nëse dyshohet për një patologji kardiake, alopatët kryejnë metodat e mëposhtme të ekzaminimit:

 • Elektrokardiograma.
 • Një test gjaku që përcakton faktorët e nekrozës së miociteve.
 • Ekografia e zemrës.

Trajtimi dhe parandalimi i sëmundjes

Terapitë dhe dozat ndryshojnë në varësi të formës së sëmundjes dhe ashpërsisë.

 • Patologjia e sistemit musculoskeletal kërkon caktimin e barnave anti-inflamatore jo-steroide (për lehtësimin e dhimbjes), relaksuesve të muskujve, komplekseve të vitaminave. Në raste të vështira klinike, mjekët perëndimorë rekomandojnë eliminimin e sindromës së dhimbjes me agjentë hormonalë. Kirurgjia minimale invazive e shpatullave shpesh përdoret për të trajtuar bursitin.
 • Mioziti trajtohet me xhel dhe vajra ngrohës, ilaçe anti-inflamatore. Fizioterapia rekomandohet gjatë faljes. Me dhimbje të forta, alopatët bëjnë bllokime të novokainës.
 • Sulmet e anginës ndalen nga përbërjet e ngjashme me nitratin. Sipas protokolleve mjekësore, pacientët kanë nevojë për injeksione të ilaçeve të hollimit të gjakut për të parandaluar mpiksjen e gjakut. Me presion të lartë të gjakut, pacientët marrin pilula antihipertensive. Për të normalizuar ritmin, mjekët përshkruajnë antiaritmikë. Ata gjithashtu rekomandojnë marrjen e ilaçeve për uljen e kolesterolit, terapinë metabolike.