Trajtimi i osteokondrozës së shpinës

Vetëm imagjinoni, në shekullin 21, osteokondroza diagnostikohet në 50-80% të popullsisë së botës. Shifrat nuk janë të vogla, dhe më e rëndësishmja, sëmundja është "duke u ri". Nëse më herët simptomat e para u shfaqën jo më herët se 35 vjeç, tani shenjat e para diagnostikohen tashmë në adoleshentë. Më shpesh, një predispozitë për osteokondrozë vërehet tek njerëzit me një ngarkesë të pabarabartë në shpinë. Kjo mund të jetë sjellje e pasaktë, zakoni i mbajtjes së një çante në njërën shpatull, ulja për një kohë të gjatë në një pozicion, dëmtimi, ngarkesa e tepërt sportive dhe, natyrisht, ndryshimet që lidhen me moshën.

"Shumica e njerëzve kanë dëgjuar përfundimisht për osteokondrozën, por jo të gjithë e dinë se çfarë është"

Çfarë është osteokondroza?

vendet e osteokondrozës së shpinës

Osteokondroza është një patologji e shtyllës kurrizore, e shprehur nga dëmtimi degjenerues i disqeve ndërvertebrore dhe indit kockor ngjitur, i cili çon në fshirjen e trupave vertebrorë dhe sipërfaqeve të kyçeve.

Për fat të keq, kur shfaqen dhimbjet e para në shpinë, pothuajse askush nuk shkon te mjeku, kjo çon në faktin se sëmundja zbulohet tashmë në faza serioze. Sëmundja në një fazë të hershme trajtohet mjaft efektivisht, pasi ndryshimet në shpinë nuk janë kritike, por me kalimin e kohës procesi bëhet i pakthyeshëm.

Shenja kryesore që tregon se mund të jeni duke zhvilluar osteokondrozë është dhimbja në qafë, shpinë ose në pjesën e poshtme të shpinës. Në një formë më të përparuar, dhimbja "rrezaton" në gjoks, krahë, shpatulla, këmbë dhe pjesë të tjera të trupit.

Në varësi të vendndodhjes, osteokondroza ndahet në disa lloje:

 • Osteokondroza e qafës së mitrës.
 • Osteokondroza e gjoksit.
 • Osteokondroza mesit.

Simptomat dhe shenjat e osteokondrozës

Manifestimet klinike lindin nga dëmtimi i indeve nervore dhe enëve të gjakut të vendosura pranë zonës së prekur.

 • Dhimbje shpine.
 • Ndjenja e "lumbagos" pas mundimit fizik.
 • Qëndrimi i dobët dhe, si rezultat, skolioza.
 • Shkelja e ndjeshmërisë së lëkurës në zona të caktuara të trupit.
 • Mpirje.
 • Marramendje dhe marrje mendsh për shkak të furnizimit me gjak të dëmtuar.
 • Dhimbje koke.

Osteokondroza mund të ketë simptoma dhe shenja të ndryshme, prandaj nuk është gjithnjë e lehtë ta zbulosh në sinjalet e para. Kaloni nëpër kontrolle periodike dhe mos vononi të shkoni te mjeku në dyshimin e parë të osteokondrozës.

Shkaqet e osteokondrozës

arsye të ndryshme japin shkas për osteokondrozën e shtyllës kurrizore

Mund të ketë shumë arsye për zhvillimin e osteokondrozës. Si rregull, mungesa e respektit të duhur për shtyllën kurrizore çon në këtë sëmundje, nëse jo në një moshë të re, atëherë me siguri deri në moshën 50 vjeç.

Mendoni se si uleni çdo ditë, si flini, nëse keni një jastëk të rehatshëm dhe nëse mbani gjithmonë pesha në njërën dorë, nëse jepni ngarkesën e duhur kur merreni me sport, pasi e gjithë kjo mund të çojë në pasoja të pakthyeshme në shpinë. . .

Arsyet për zhvillimin e osteokondrozës mund të jenë:

 • Predispozicion gjenetik.
 • Rraskapitje nervore e trupit.
 • Qëndrimi i dobët gjatë rritjes aktive.
 • Veshja e këpucëve të pakëndshme.
 • Veshur me thembra në moshë të hershme.
 • Mbingarkesa fizike e trupit.
 • Mbipesha.
 • Stili i jetës sedentare dhe i ulur.
 • Mbartja jo e duhur e peshave.
 • Ngritja e shpeshtë e ngarkesave.
 • Ngarkesat e dridhjeve në trup.
 • Dehidrimi i trupit.
 • Hipotermia e trupit.

"Vini re se mbipesha dhe ulurja do të çojnë në probleme me shpinën me kalimin e kohës! "

Ne rrezik:

 • Shoferët.
 • Stafi i Zyres.
 • Lëvizësit.
 • Gratë shtatzëna.
 • I trashë
 • Atletë profesionistë.

Kujdesuni për shëndetin tuaj dhe drejtoni një mënyrë jetese të shëndetshme.

Fazat e zhvillimit të osteokondrozës

fazat e zhvillimit të osteokondrozës së shpinës

Asnjë nga sëmundjet nuk fillon papritmas dhe menjëherë. Osteokondroza nuk është përjashtim. Ekzistojnë 4 faza kryesore në zhvillimin e osteokondrozës.

 1. Ndryshimet primare distrofike në kërcin ndërvertebror. Dehidrimi i diskut, mikroçarjet, humbja e elasticitetit - e gjithë kjo tashmë po ndodh në shtyllën kurrizore, ndërsa ju praktikisht nuk ndjeni ndonjë ndryshim, por ato janë akoma aty dhe ju mund t’i vini re ato. Nëse filloni të vëreni siklet në shpinë gjatë uljes së zgjatur ose dhimbjes së vogël pas tendosjes fizike, mos humbni kohë, caktoni një takim me një mjek.
 2. Tkurrja e hapësirës ndërvertebrale dhe pinchimi i mbaresave nervore dhe shfaqja e dhimbjes në zona të caktuara të shpinës. Sindroma e dhimbjes do të shfaqet çdo herë me kthesa dhe anim të mprehtë. Kjo fazë është e vështirë të humbasësh dhe sigurisht që nuk duhet të injorohet.
 3. Abrazion i indit të kërcit ndërvertebror. Simptomat e dhimbjes janë të theksuara dhe mund të çojnë në mpirje të gjymtyrëve. Isshtë e pamundur të lehtësosh dhimbjen pa ilaçe. Në këtë fazë, kërkohet trajtim serioz me respektimin e regjimit dhe marrjen e ilaçeve.
 4. Faza e fundit dhe më serioze. Osteokondroza në të është tashmë e pakthyeshme, pasi kërci ndërvertebror është shkatërruar plotësisht. Kirurgjia zakonisht kërkohet në raste të tilla.

Rastet e avancuara të osteokondrozës mund të çojnë në paralizë të pjesshme ose të plotë. Për të mos sjellë situatën në një gjendje kritike, kërkohet të fillohet me trajtimin në kohë në fazat e para të zhvillimit të osteokondrozës.

Trajtimi i osteokondrozës

Për trajtimin e osteokondrozës së shpinës, kërkohet një qasje individuale për secilin pacient. Nuk ka ndonjë metodë standarde dhe uniforme të trajtimit. Mosha e pacientit, gjendja e tij fizike, shkaqet e osteokondrozës dhe shumë faktorë të tjerë merren parasysh. Por sigurisht, secili prej trajtimeve ka tipare të përbashkëta:

Medikamente për osteokondrozë

ilaçe për trajtimin e osteokondrozës së shtyllës kurrizore

Osteokondroza nuk mund të shërohet vetëm duke marrë ilaçe, por ato luajnë një rol kryesor në zvogëlimin e ashpërsisë së simptomave të sëmundjes, duke përmirësuar proceset e furnizimit me gjak dhe rigjenerimin e indeve. Për eliminimin e plotë të sëmundjes, kërkohet një qasje e integruar dhe mirëmbajtja e gjendjes së trupit në gjendje të duhur gjatë gjithë pjesës tjetër të jetës tuaj. Ilaçet për osteokondrozën konsistojnë në marrjen e disa grupeve të ilaçeve.

 • Para së gjithash, kërkohet të lehtësojë dhimbjen që ndërhyn në një mënyrë jetese normale. Për këto qëllime, përdoren NSAID - ilaçe anti-inflamatore jo-steroide. (Ketoprofen, Ibuprofen, Ketorolac).
 • Pas heqjes së simptomave të dhimbjes, kondroprotektorët dhe vitaminat përshkruhen për të rivendosur indin e kërcit. Droga të tilla parandalojnë shkatërrimin e mëtejshëm të disqeve ndërvertebrore dhe zvogëlojnë inflamacionin. Droga të tilla përfshijnë Glukozaminën, e cila, ndryshe nga analogët, nuk ka nevojë të injektohet. Mjafton që të tretni një thes pluhur në një gotë me ujë dhe ta merrni me gojë. Kjo metodë e administrimit promovon thithjen më të mirë të ilaçit dhe lehtëson shqetësimin që ndodh gjatë injeksioneve.
 • Ilaçe që stimulojnë mikrocirkulimin e gjakut.
 • Analgjezikët lokalë.

Fizioterapi për osteokondrozën

procedura e fizioterapisë për osteokondrozën e shtyllës kurrizore

Trajtimi i osteokondrozës me fizioterapi është një masë mjaft efektive, dhe më e rëndësishmja, është pa dhimbje dhe praktikisht nuk ka kundërindikacione. Procedura të tilla ndihmojnë në lehtësimin e inflamacionit, eliminimin e spazmave dhe eleminimin e shtrëngimit të mbaresave nervore. Fizioterapia përfshin procedura të tilla si:

 • Elektroforeza.
 • Magnetoterapia.
 • Fototerapi.
 • Terapia e valëve goditëse.
 • Terapia e baltës.

Vlen të dihet se disa procedura fizioterapie nuk mund të përdoren gjatë periudhave të përkeqësimit. Trajtimi i osteokondrozës me fizioterapi përshkruhet ekskluzivisht nga një mjek dhe në kombinim me trajtimin e ilaçeve.

Fizioterapi dhe masazh për osteokondrozën

Ushtrimet e fizioterapisë për osteokondrozën ndihmon në formimin e një korse muskulore që do të ndihmojë në mbështetjen e shtyllës kurrizore të sëmurë. Grupi i ushtrimeve zgjidhet individualisht për secilin pacient individualisht. Për fazën 3, ushtrimet kryhen vetëm gjatë shtrirjes, pa probleme dhe mundësisht nën mbikëqyrje.

Trajtimi i osteokondrozës me masazh është gjithashtu një praktikë e zakonshme. Gjëja kryesore është që masazhi të bëhet nga një profesionist i cili nuk do të dëmtojë shpinë tuaj. Pas seancës, duhet të ndjeni relaksim të muskujve, lëshim të pirgjeve dhe lehtësim të përgjithshëm. Masazhi manual përmirëson qarkullimin e gjakut. Në periudhat akute të sëmundjes, është më mirë të refuzoni këtë metodë të trajtimit.

Trajtimi i osteokondrozës së qafës së mitrës

trajtimi i osteokondrozës së qafës së mitrës në shpinë në një grua

Me osteokondrozën e shpinës së qafës së mitrës, pacienti ndjen dhimbje të forta në kokë, qafë, krahë dhe brezin e shpatullave. Mund të ketë dridhje të "mizave", tringëllimë në veshët dhe njollave para syve. Si rregull, në fazat e hershme, pacienti shkon për të ekzaminuar kokën dhe nuk dyshon se çështja është krejtësisht e ndryshme. Me osteokondrozë të qafës së mitrës janë të përshkruara.

 • Agnioprotektorët kundër vertigos, i cili më shpesh shfaqet në mëngjes (Pentoksifilin).
 • Kondroprotektorët që parandalojnë shkatërrimin e mëtejshëm të indit të kërcit, zvogëlojnë inflamacionin, lehtësojnë dhimbjen dhe rivendosin lëvizjen e kyçeve (Glukozamina, sulfat Chondroitin).
 • Ilaqet kundër depresionit, të cilat nganjëherë duhet të drejtohen nga pacientët për shkak të faktit se dhimbja e vazhdueshme ka një efekt të dëmshëm në psikikë dhe kontribuon në zhvillimin e pagjumësisë, depresionit (Doxylamin).
 • Vitamina që do të përmirësojnë gjendjen e përgjithshme të trupit.
 • Anti-colvusants për dhimbje koke që ndërhyjnë në jetën e plotë të pacientëve.
 • NSAID janë të përshkruara në periudhën akute për të lehtësuar dhimbjen.

Trajtimi i osteokondrozës së gjoksit

Me osteokondrozën e shpinës së kraharorit, ka dhimbje të mprehta në pjesën e përparme të gjoksit, dhe frymëmarrja mund të bëhet e shpeshtë dhe e rëndë. Mund të ketë dhimbje të mprehtë kur ktheheni dhe përkuleni në zonën e blades së shpatullave. Isshtë e vështirë për të diagnostikuar osteokondrozën torakale, pasi dhimbja nuk ndihet drejtpërdrejt në shpinë, dhe simptomat janë më të ngjashme me sëmundjet e zemrës, mushkërive ose veshkave. Për fat të mirë, ky lloj i osteokondrozës është shumë i rrallë dhe shkaku i shfaqjes së saj është në shumicën e rasteve skolioza.

Trajtimi i osteokondrozës mesit

Osteokondroza mesit është lloji më i zakonshëm në kohën e tanishme. Kjo për faktin se kjo pjesë e veçantë e shtyllës kurrizore i nënshtrohet stresit më të madh. Së pari, një dhimbje e shurdhër shfaqet në rajonin e mesit, pastaj dhimbja fillon të rrezatojë në këmbë dhe mund të çojë në mpirje të ekstremiteteve të poshtme. Problemet e përkuljes dhe zgjatjes lindin. Në raste të tilla, gjëja kryesore është të filloni trajtimin në kohë të osteokondrozës mesit dhe të aplikoni masa komplekse. Duhet të ndiqen disa rregulla:

 • Kufizoni aktivitetin fizik.
 • Merrni të gjitha ilaçet e përshkruara.
 • Bëni fizioterapi të përshkruar.
 • Merrni një kurs masazhesh speciale.
 • Çlirohuni nga pesha e tepërt nëse është e nevojshme.

Me trajtim jo të duhur dhe mosrespektim të rekomandimeve, mund të kërkohet kirurgji në osteokondrozën e fundit mesit.

Cili mjek trajton osteokondrozën?

Nëse ndjeni dhimbje në shtyllën kurrizore dhe dyshoni se keni osteokondrozë, atëherë fillimisht duhet të caktoni një takim me një terapist, i cili, bazuar në ankesat tuaja, do t'ju dërgojë për ekzaminim tek një neurolog, vertebrolog, ortoped dhe kirurg.

Sa kohë trajtohet osteokondroza?

Shumë pacientë janë të interesuar për sa kohë do të zgjasë trajtimi i osteokondrozës? Askush nuk do t'ju japë një përgjigje të saktë, por shenjat kryesore të sëmundjes zhduken, si rregull, brenda 1-3 muajve, kërkohet mirëmbajtja e mëtejshme e gjendjes.

A është e mundur të heqësh qafe osteokondrozën përgjithmonë?

E gjitha varet nga faza në të cilën u zbulua. Nëse pacienti kthehet në 1-2 faza, atëherë me trajtimin e duhur dhe respektimin e të gjitha rregullave, ju mund të heqni qafe osteokondrozën përgjithmonë. Në fazat e mëvonshme, për fat të keq, nuk do të jetë e mundur të shpëtojmë plotësisht nga sëmundja.

Jastëk ortopedik

Ju mund të keni nevojë për një jastëk ortopedik nëse jeni diagnostikuar me osteokondrozë të qafës së mitrës. Kjo jastëk do të përmirësojë cilësinë e gjumit tuaj dhe nuk do të vazhdojë të deformojë shtyllën kurrizore. Ju mund të kontaktoni një dyqan të veçantë, ku këshilltarët do t'ju tregojnë të gjitha opsionet për jastëkët dhe t'ju këshillojnë për çmimet.