Trajtimi i osteokondrozës së qafës së mitrës me mjete juridike popullore dhe ilaçe

Osteokondroza e qafës së mitrës është lloji më i zakonshëm i osteokondrozës, me këtë sëmundje në rruazat e qafës së mitrës ka një rritje të tepërt të indit të kockave, gjë që çon në shtypjen e palcës kurrizore në shpinë të qafës së mitrës. Si rezultat i një kompresimi të tillë, ekziston një kequshqyerje e indeve të shpinës. Osteokondrozë e tillë zhvillohet te njerëzit që mbajnë shtyllën kurrizore të mitrës në tension pjesën më të madhe të kohës.

Trajtimi i kësaj osteokondroze me mjete juridike popullore ose ilaçe duhet të kryhet tashmë në fazat e hershme të kësaj sëmundjeje.

Dhe për të përcaktuar praninë e osteokondrozës së qafës së mitrës, është e nevojshme të njihni mirë simptomat e këtij lloji të osteokondrozës në mënyrë që të filloni trajtimin në kohë të kësaj sëmundjeje.

Osteokondroza e qafës së mitrës: simptomat e sëmundjes

Zakonisht, njerëzit fillojnë të mendojnë për trajtimin e osteokondrozës pas shfaqjes së dhimbjes. Kjo është kur mendojmë për pyetjen: si ta trajtojmë osteokondrozën e qafës së mitrës me mjete juridike popullore ose ilaçe.

 • Shfaqen dhimbje koke, sidomos në pjesën e pasme të kokës, dhimbje në qafë kur lëviz kokën, vështirësi në funksionet motorike të qafës.
 • Një person periodikisht zhvillon marramendje, një ndjenjë të përzier, errësohet në sy dhe bën zhurmë në veshë.
 • Pastaj këto ndjesi dhimbjeje mund të zbresin në trup: në krahë dhe gjoks.
 • Pacientët kanë mpirje në majë të gishtave, dhimbje në zemër.
 • Me përparimin e osteokondrozës, ndjesi të dhimbshme pulsuese shfaqen në sy, shikimi mund të përkeqësohet.
 • Nëse një krizë shfaqet me një lëvizje të mprehtë të qafës, kjo është tashmë një shenjë që ju duhet t'i nënshtroheni një ekzaminimi të shpinës së qafës së mitrës.
 • Në të ardhmen, me zhvillimin e këtij lloji të osteokondrozës, ju mund ta bëni vetes një mori sëmundjesh më serioze: sëmundjet ishemike të trurit ose palcës kurrizore, atrofi të duarve.

Para fillimit të trajtimit të osteokondrozës së qafës së mitrës, kjo sëmundje duhet të diagnostikohet nga një specialist - një mjek pas ekzaminimit dhe në bazë të simptomave. Mund t'ju ofrohen metodat e mëposhtme të ekzaminimit: MRI, radiografi, tomografi.

Osteokondrozë e qafës së mitrës: trajtim me ilaçe

ilaçe për trajtimin e osteokondrozës së qafës së mitrës

Në mënyrë që të zvogëlohet dhimbja gjatë një përkeqësimi të osteokondrozës së qafës së mitrës, zakonisht përshkruhen ilaçe - analgjetikë.

Droga më e përshtatshme do të përshkruhet nga një specialist bazuar në rezultatet e ekzaminimit.

Osteokondrozë: trajtim me mjete juridike popullore

mjete juridike popullore për trajtimin e osteokondrozës së qafës së mitrës

Trajtimi i osteokondrozës me mjete juridike popullore është edhe më i zakonshëm tek njerëzit sesa trajtimi i kësaj sëmundjeje me ilaçe. Por për të marrë rezultatin më të mirë, këto metoda të trajtimit të osteokondrozës së qafës së mitrës duhet të kombinohen në konsultim me një specialist. Mjetet juridike popullore që përdoren në trajtimin e kësaj sëmundjeje kanë për qëllim kryesisht uljen e dhimbjes, ndalimin e procesit të shkatërrimit të indit të kërcit.

Kompresat përdoren gjerësisht në trajtimin e osteokondrozës me mjete juridike popullore.

 1. Pure patatet e ziera me një copë toke dhe shtoni të njëjtën sasi të mjaltit. Vendoseni tortën e përgatitur në shpinë të qafës së mitrës, mbulojeni me një qese plastike dhe një leckë që do të mbahet e ngrohtë. Thith derisa torta të jetë ftohur. Kjo kompresë mund të bëhet disa herë në ditë.
 2. Përzieni lëngun e aloe me të njëjtën sasi të sinapit të thatë, shtoni tinkturë propolis dhe vodka. Ne vendosim përzierjen që rezulton në shpinë të qafës së mitrës, dhe gjithashtu e mbulojmë atë me një qese plastike dhe leckë sipër. Kjo kompresë bëhet më mirë para gjumit dhe mbahet brenda natës.
 3. Gatuajeni brumin nga mielli i thekrës dhe uji, piqni disa ëmbëlsira në furrë, të cilat aplikohen nxehtë në qafë dhe në pjesën e pasme të kokës dhe mbulohen me një leckë të trashë.
 4. Kur trajtoni osteokondrozën me mjete juridike popullore, mund të bëni kompresa nga një zierje e bimëve si gjethet dhe rrënja e rodheve, rrënja e Shën Gjonit, rrënja e luleradhiqes. Në një zierje të këtyre bimëve, lagni një copë leckë të trashë dhe ngjiteni në shtyllën kurrizore të qafës së mitrës, mbuloni me celofan sipër dhe mbajeni kompresën për rreth 30 minuta, pastaj hiqni kompresën dhe mbështillni qafën me një shall.

Ju gjithashtu mund të trajtoni osteokondrozën me mjete të tilla popullore që merren me gojë:

 1. Përzieni lëngun e aloe me të njëjtën sasi të lëngut të rrepkës, shtoni pak vodka dhe mjaltë të lëngshëm. Kjo përzierje merret me stomak bosh një herë në ditë.
 2. Përgatitni një zierje të rigonit, kamomilit, kërcellit, hidhni ujë të valë mbi këto barishte dhe mbajeni në një vend të errët për rreth 3 ditë. Produkti që rezulton merret 1 lugë gjelle dy herë në ditë.
 3. Ju mund të përgatisni një zierje të rrënjëve të majdanozit: për 500 g ujë, 3 lugë barishte, zieni për një orë. Merrni 1 lugë gjelle 2 herë në ditë.
 4. Derdhni manaferrat e kuqërremtë me alkool dhe lërini për 7 ditë. Tinktura mund të fërkojë rajonin e qafës së mitrës të shpinës.
 5. Ju mund të përgatisni një vaj nga yndyra e derrit dhe kone e hopit, të cilat janë të përziera në një raport 1: 1. Me këtë vaj, fërkoni plotësisht shtyllën kurrizore të qafës së mitrës dhe pjesën e pasme të kokës dhe mbështillni këto vende me një shall. Fërkimi bëhet më mirë para gjumit, dhe në mëngjes, lani dhe fërkoni lëkurën e kokës dhe qafës me një peshqir.

Ushtrime për trajtimin e osteokondrozës

ushtrim për osteokondrozën e qafës së mitrës

Ushtrimet e renditura më poshtë janë efektive në trajtimin e osteokondrozës. Këto ushtrime kanë për qëllim rikthimin e tonit të muskujve në shpinë të qafës së mitrës, dhe këto ushtrime ndihmojnë në përmirësimin e qarkullimit të gjakut në qafë.

 1. Me duart në kyç, shtypni pjesën e përparme të kokës. Në këtë kohë, sikur të rezistoni, shtypni kokën kundër duarve. Mbajeni presionin për 5 sekonda. Përsëriteni ushtrimin 5 deri në 10 herë.
 2. Ushtrimi tjetër është i ngjashëm me të parin. Vetëm është e nevojshme të shtypni duart tuaja jo në ballë, por në veshët e majtë dhe të djathtë me radhë.
 3. Ushtrimi ka për qëllim relaksimin e muskujve në qafë. Ky ushtrim mund të bëhet, për shembull, nëse punoni në kompjuter për një kohë të gjatë. Relaksoni muskujt e qafës dhe ulni kokën në gjoks. Mundohuni të ndjeni sa e rëndë është koka juaj. Kthehuni në pozicionin fillestar. Përsëriteni 5-10 herë.
 4. Ky ushtrim është i ngjashëm me atë të mëparshëm. Ul kokën në gjoks, relakso muskujt dhe rrotullo kokën nga shpatulla e poshtme në tjetrën. Ushtrimi bëhet ngadalë.
 5. Drejtoni qafën, kokën drejt. Kthejeni kokën në të djathtë duke u përpjekur të arrini shpatullën tuaj të djathtë, pastaj kthejeni kokën në të majtë duke u përpjekur të arrini shpatullën tuaj të majtë. Ky ushtrim shtrin muskujt në qafë.

Të gjitha metodat e trajtimit të osteokondrozës së qafës së mitrës preferohet të përdoren të kombinuara.

Por! Para se të filloni trajtimin e osteokondrozës së qafës së mitrës, sigurohuni që jeni i sëmurë me këtë sëmundje të veçantë, kaloni nëpër një ekzaminim të plotë dhe merrni mendimin e mjekut.

Dieta për osteokondrozën

Në fund, do të doja të theksoja se në trajtimin e osteokondrozës së qafës së mitrës, është e nevojshme të ndiqni një dietë.

Shtë më mirë të hani më shpesh dhe në pjesë më të vogla.

Dieta duhet të përmbajë sa më pak kripë, ushqime më pak të lëngshme, pikante dhe shumë të kripura, çaj të fortë ose kafe.

Ju do të duhet të përjashtoni produktet e pjekura nga dieta juaj, si dhe ëmbëlsirat dhe pijet e gazuara.

Mos ha majonezë. Mos përfshini ushqim të konservuar në dietën tuaj. Këto produkte bllokojnë vetëm gjakun, por nuk ka asnjë përfitim.

Dieta juaj duhet të përmbajë ushqimet e mëposhtme:

 1. Qumësht, gjizë, djathë i fortë, bukë thekre (d. m. th. kalcium).
 2. Drithëra, fruta, perime, qepë të njoma (d. m. th. mangani dhe vitaminat A, B dhe C).
 3. Mishi, prodhimet e detit, arrat, përfshirë farat, mëlçinë (d. m. th. bakri dhe vitaminat B dhe D).
 4. Vezë, peshk dhe mish dhe qumësht të shënuar tashmë (d. m. th. fosfor).

Dieta nuk është e komplikuar! Ju urojmë shëndet dhe trajtim të suksesshëm të osteokondrozës së qafës së mitrës.