Si të trajtohet osteokondroza në shtëpi

isshtë më lehtë të parandaloni osteokondrozën sesa ta trajtoni atë për një kohë të gjatë. Parandalimi përfshin respektimin e qëndrimit, ushtrime fitnesi, pajisje ushtrimesh, ecje në garë, yoga, not. Shtë e nevojshme të uleni në mënyrë të saktë në tryezë dhe kompjuter, nuk mund ta hidhni kokën mbrapa për një kohë të gjatë ose të anoni kur ngrini peshat. Kur shkruani ose lexoni, nuk rekomandohet të përkuleni poshtë mbi sipërfaqen e tryezës dhe këshillohet të përdorni një jastëk ortopedik gjatë gjumit.

Osteokondroza manifestohet me simptoma të pakëndshme. Pacientët ankohen për dhimbje në shpinë, dhimbje trupi dhe mpirje të duarve ose këmbëve pa ndonjë arsye. Në disa raste, edhe humbja e vetëdijes ose marramendja e shpeshtë është e mundur. Nëse sëmundja nuk trajtohet, ajo gradualisht çon në atrofi të indeve të muskujve, përçarje të impulseve nervore, mosfunksionim të një numri të organeve të brendshme.

Shkaqet e fillimit të sëmundjes janë të fshehura në një mënyrë jetese pasive, mungesa e ngarkesës së mjaftueshme në shpinë dhe një kornizë muskulore e zhvilluar. Faktorë shoqërues janë gjithashtu dieta jo e shëndetshme, ndërprerjet hormonale, problemet me sjelljen, marrja e pamjaftueshme e lëngjeve, predispozita trashëgimore, infeksioni, mbipesha dhe zakone të këqija.

Trajtimi i osteokondrozës në shtëpi është i mundur nëse pacienti nuk përdor mjete juridike popullore si terapinë e vetme dhe është konsultuar me një mjek në lidhje me efektin kompleks në patologji. Mënyrat kryesore për të hequr qafe problemin janë:

 • Terapia me ilaçe.
 • Masazh dhe fizioterapi.
 • Gjimnastika.
 • Mjekësia tradicionale.

isshtë e pamundur të kurohet shpejt osteokondroza, pasi indi i kërcit të prekur rigjenerohet ngadalë. Do të duhen të paktën tre muaj për të përfunduar masat komplekse dhe do të duhet rreth një vit për periudhën e rehabilitimit. Rezultati i marrë i trajtimit në masë të madhe varet nga vetë pacienti, zelli i tij në respektimin e udhëzimeve, si dhe faza e zhvillimit të sëmundjes.

Inspektimi vizual

A e dini pse po vuan shtylla kurrizore? Të thuash me siguri se zhvillimi i sëmundjes filloi për shkak të ushqyerjes së pahijshme ose ngecjes së gjakut është pothuajse e pamundur, prandaj, për terapi efektive, nevojitet një program i tërë për të rivendosur rrjedhën e gjakut në disqet e dëmtuara.

Tjetra, ne do të flasim shkurtimisht për metodat e trajtimit të osteokondrozës në shtëpi. Ne tashmë kemi folur për disa prej tyre në më shumë detaje: më poshtë, në përshkrimet e metodave, shihni artikujt në lidhjet.

 • Dieta. Shpesh shkaku i osteokondrozës është rrjedhja e dëmtuar e gjakut për shkak të akumulimit të kolesterolit dhe humbjes së elasticitetit të enëve të gjakut. Eliminimi i ushqimeve me yndyrë nga dieta, si dhe ushqimet e pasura me kolesterol: vezët e pulës, lëngjet e mishit, mish derri dhe lëkurat e pulës, do të ndihmojnë në korrigjimin e situatës. Pijet e forta mund të luajnë një rol të rëndësishëm në aktivitetin e enëve të gjakut, madje edhe ato që nuk përmbajnë alkool - kafe dhe çaj i zakonshëm. Marrja e rregullt e nikotinës në trup çon edhe në vazospazëm. Vendimi është i paqartë: nëse jeni duke u trajtuar për osteokondrozë, duhet të braktisni plotësisht zakonet e këqija dhe të bëni një mënyrë jetese të shëndetshme.
 • Rivendosja e qarkullimit të gjakut në zonën e procesit patologjik është kushti më i rëndësishëm për trajtimin e osteokondrozës në shtëpi. Ka shumë mënyra: nga ushtrimet fizioterapi te fërkimi dhe kompresat, por duhet të zgjidhni disa dhe të veproni.
 • Furnizime ortopedike për gjumë. Shtylla kurrizore është boshti i trupit të njeriut, i cili gjatë gjithë ditës përjeton ngarkesa që janë dinamike kur lëvizin dhe statike kur ulen. Por, si çdo pjesë tjetër e trupit, ai ka nevojë për pushim të duhur, i cili mund të sigurohet vetëm nga një pozicion i saktë edhe gjatë gjumit. Një dyshek dhe jastëk ortopedik cilësor krijojnë kushtet ideale për qarkullimin normal të gjakut gjatë gjumit dhe pushimit tuaj.
Pozicion i butë i trupit në dyshekun ortopedik

Osteokondroza është një sëmundje që prek shtyllën kurrizore, ose më saktë, disqet ndërvertebrore. Me zhvillimin e tij, elementët e butë të disqeve dëmtohen dhe osifikohen, dhe rruazat fillojnë të prekin njëra-tjetrën, ndërsa shtrydhin enët e gjakut dhe fijet nervore të vendosura afër.

Osteokondroza e qafës së mitrës është një nga llojet më të zakonshme të lezioneve kurrizore që mund të ndodhë si tek të moshuarit ashtu edhe tek ata që janë rreth 20 vjeç.

Në procesin e zhvillimit të sëmundjes, ekspertët dallojnë 4 faza:

 • Faza I. Në këtë fazë, ka një zhvendosje të disqeve ndërvertebrore, shkelje të qëndrueshmërisë së tyre. Në këtë rast, një person mund të ndiejë tension të muskujve në zonën e prekur dhe hidhërim të lehtë. Për shkak të simptomave të lehta, si rregull, kjo fazë është pothuajse e padukshme.
 • Faza II. Shkatërrimi i fibrosusit të unazës fillon, distanca midis rruazave zvogëlohet. Simptomat janë dhimbje të lokalizuara në pika të caktuara dhe përkeqësohen nga përkulja ose kthimi i kokës. Gjithashtu në këtë fazë, mund të shfaqet lodhje e shtuar.
 • Faza III. Unaza fibroze është shkatërruar plotësisht, formohet një hernie. Në këtë rast, kolona kurrizore deformohet, dhimbja bëhet shumë më e fortë. Për të zvogëluar shqetësimin, një person është i detyruar të kufizojë lëvizjen. Shenjat e dukshme janë marramendja e shpeshtë, lodhja.
 • Faza IV. Kjo fazë karakterizohet nga palëvizshmëria e plotë e zonës së dëmtuar të shtyllës kurrizore. Periodikisht, dhimbja mund të zbehet, por më pas ajo patjetër që do të kthehet, duke u rritur disa herë.

Sa më herët të fillojë osteokondroza e qafës së mitrës, aq më të forta mund të jenë ndërlikimet e mundshme. Nëse një sëmundje ndodh në një moshë të re, pasojat e mëposhtme janë të mundshme:

 • disk intervertebral hernie;
 • radikulopatia e rrënjëve të qafës së mitrës;
 • zgjatja intervertebrale në rajonin e qafës së mitrës (zgjatja);
 • cervikalgjia vertebrale, etj.

Gjithashtu, në rastin e osteokondrozës së avancuar, problemet me arteriet vertebrale, zhvillimi i parezës dhe sëmundjeve të tjera shoqëruese janë të mundshme.

Simptoma kryesore e osteokondrozës është dhimbja e shpinës. Mund të ketë gjithashtu një ndjenjë të mpirjes në gjymtyrë. Dhimbja mund të përkeqësohet me lëvizjen. Pacientët gjithashtu mund të ankohen për dhimbje koke, marramendje, dhimbje në organet e brendshme.

Shenjat e para

Osteokondroza e qafës së mitrës në fillimin e sëmundjes mund të mos shfaqet fare. Sëmundja e bën veten të ndihet tashmë në një formë të lënë pas dore me dhimbje të shpeshta të kokës dhe qafës kur lëviz. Kur ka një shkelje të qarkullimit cerebral në osteokondrozën e qafës së mitrës, një person zhvillon simptomat e mëposhtme:

 • dhimbje koke të rregullta;
 • shkelja e ndjeshmërisë së muskujve të fytyrës;
 • lodhje e shtuar;
 • zhurma në kokë;
 • cingërima në veshë;
 • presion të lartë të gjakut;
 • humbja e koordinimit;
 • marramendje e shpeshtë;
 • ecje e tundur.

Nëse osteokondroza e rruazave të qafës së mitrës merr një formë kronike, atëherë dhimbja është e përhershme dhe çdo lëvizje e kokës është e vështirë për shkak të tensionit të muskujve të qafës. Pacienti fillon të vuajë nga migrena e qafës së mitrës dhe dhimbja e kokës ndonjëherë shoqërohet me të vjella, të përziera dhe madje edhe humbje të vetëdijes. Nëse osteokondroza e qafës së mitrës nuk trajtohet në kohë, atëherë personi mund të shoqërohet me simptoma të faringut: vështirësi në gëlltitje, ndjenjë të thatë të fytit, kruajtje dhe gudulisje. Me kalimin e kohës, kjo sëmundje mund të çojë në një hernie diskale.

Për shkak të faktit se disqet ndërvertebrore në shpinë qafës së mitrës nuk janë shumë të larta, madje edhe një dëmtim i lehtë i tyre bëhet shkak i zhvillimit të sëmundjes. Fillimi i problemeve mund të tregohet nga:

 • ngjirja e zërit, ngjirja e zërit;
 • rritja e problemeve të dhëmbëve (duhet të vizitoni dentistin më shpesh se zakonisht, për shembull, për shkak të prishjes së pjesshme të dhëmbëve);
 • vizion të paqartë;
 • ndjesi djegieje midis shpatullave të shpatullave;
 • dhimbje fyti si në fyt;
 • dhimbje në shpatull, rajonin okupital, përgjatë gjithë gjatësisë së krahëve;
 • dobësia e gjymtyrëve të përparme;
 • mungesa e koordinimit, e shprehur në një ecje të pabarabartë;
 • marramendje e shpeshtë, e cila mund të rezultojë në të fikët;
 • ul qëndrueshmërinë;
 • ndjenja e lodhjes menjëherë pas gjumit;
 • dhimbje koke të përsëritura në anën e majtë të gjoksit, duke rrezatuar në krah;
 • kufizimi i lëvizjes së qafës, thërrmimi kur ktheni dhe anoni.

Ekspertët bëjnë dallimin midis disa llojeve të sindromave karakteristike të osteokondrozës së qafës së mitrës, duke përfshirë:

 1. Shpinë. Zhvillohet si rezultat i një nervi të shtrënguar. Në këtë rast, një person përjeton dhimbje akute që përhapet nga qafa në shpatulla, pastaj në parakrahë dhe kështu me radhë deri në gishta (ose një dorë). Gjithashtu, sindroma radikulare karakterizohet nga ndjesi shpimi gjilpërash ose "njollë" në lëkurë, lëkurë të zbehtë dhe ënjtje të lehtë.
 2. Sindroma e arteries vertebrale. Simptoma kryesore është një dhimbje koke e "brezit". Më shpesh, kjo dhimbje është konstante, por në disa raste mund të jetë edhe periodike. Një rritje e dhimbjes ndodh pas rritjes së aktivitetit, ose pas një kohe të gjatë në një pozicion të pakëndshëm. Me një rënie të njëkohshme të imunitetit, dhimbja e kokës mund të shoqërohet me të përziera dhe humbje të vetëdijes. Gjithashtu në këtë rast, dëgjimi, shikimi dhe problemet me aparatin vestibular janë të mundshme.
 3. Sindroma e Migrenës Cervikale. Në këtë rast, për shkak të ndryshimeve në pozicionin e rruazave dhe disqeve midis tyre, çrregullohet qarkullimi i gjakut në tru, i cili shoqërohet me zhurmë në veshë ose bllokime të tyre, takikardi, zhurmë në kokë etj.
 4. Hipertensioni. Karakterizohet nga një rritje e presionit intrakranial. Pacienti shqetësohet nga sulmet e forta të dhimbjes së kokës, shpesh të shoqëruara nga një ndjenjë e përzier.

Shpesh, me një përkeqësim të sëmundjes, temperatura e trupit të pacientit mund të rritet.

Si të trajtohet osteokondroza në shtëpi: mjete juridike popullore

Kondroza mund të trajtohet në shtëpi vetëm pasi mjeku të ketë përshkruar një kurs të barnave. Ato kanë për qëllim lehtësimin e dhimbjeve të shpinës, eliminimin e proceseve inflamatore dhe rivendosjen e lëvizshmërisë së indeve kërcore. Pas ekzaminimit dhe diagnostikimit, specialisti përshkruan grupet e mëposhtme të ilaçeve:

 • Anti-inflamator.
 • Ilaçet kundër dhimbjeve.
 • Vazodilatatorët.
 • Relaksuesit e muskujve.
 • Qetësuesit.
 • Multivitamina.

Ato duhet të merren në përputhje të plotë me rregulloret. Ilaçet përmirësojnë mirëqenien e pacientit, rivendosin metabolizmin. Prandaj, pas disa javësh, pacienti ndihet shumë më mirë, por nuk duhet harruar se osteokondroza është një sëmundje sistemike dhe duhet të trajtohet vetëm në një mënyrë gjithëpërfshirëse. Tabletat vetëm nuk mund ta zgjidhin problemin.

Çështja se si të trajtohet osteokondroza në shtëpi shqetëson gjithnjë e më shumë. Importantshtë e rëndësishme të kuptohet se osteokondroza është një sëmundje e pazakontë që do të zhduket pasi të keni marrë pilulën. Osteokondroza është, para së gjithash, ndryshime në rruaza dhe kërc. Në mënyrë që të kuroheni, duhet të bëni një numër veprimesh. Tabletat e listuara më sipër duhet të pihen pa asnjë problem, por ato nuk mund të shpërndahen.

Më poshtë do të shqyrtojmë mundësitë e trajtimit të osteokondrozës në shtëpi. Por, para se të përdorni këtë ose atë recetë, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj, në mënyrë që të mos dëmtoni veten.

Gjëja e parë që duhet të bëni është të lehtësoni dhimbjen. Kjo mund të bëhet me ilaçe. Por është e rëndësishme të kuptohet se përdorimi i rregullt i lehtësuesve të dhimbjeve do të çojë në probleme me zorrët, mëlçinë dhe pankreasin. Kjo është arsyeja pse një mjek me përvojë patjetër do të këshillojë ato mjete juridike popullore që mund të përdoren me siguri të plotë në shtëpi.

 1. Mjaltë dhe patate të grira. Merrni disa patate dhe fërkojini ato në një rende të imët, pastaj përzieni në përmasa të barabarta me mjaltë. Përziejeni mirë dhe vendoseni zhavorrën në petën me napë, pastaj vendoseni si kompresë në vendin e lënduar. Nga lart, duhet të mbështillni diçka të ngrohtë dhe të lini në këtë pozicion për një orë. Ky ilaç do të lehtësojë shpejt dhimbjen, por, për fat të keq, jo për shumë kohë.
 2. Gjethe rrikë. Merrni një fletë rrikë dhe e avulloni me ujë të valë. Kthejeni fletën nga brenda drejt jush dhe ngjiteni në zonën e sëmurë. Mbështilleni mirë dhe shkoni në shtrat. Në mëngjes do të ndjeni se dhimbja është tërhequr.
 3. Shishe e nxehtë. Merrni një shishe plastike dhe derdhni ujë të nxehtë në të, vendoseni në divan ose krevat dhe shtrihuni në shpinë. Mundohuni ta rrokullisni nën ju për gjysmë ore.
 4. Majdanoz. Për një muaj, duhet të hani një rrënjë majdanoz çdo ditë.
 5. Sythat e pishave. Mblidhni sythat e pishës çdo pranverë, por vetëm ato që janë të gjata dy centimetra. Lani mirë, thani dhe bluajini përmes një mulli mishi. Shtoni sheqer në një raport 1: 2, numri 2 janë veshkat.
 6. Përzieni gjithçka mirë dhe hiqeni që të futet për dy javë në frigorifer. Ju mund të kuptoni se përzierja është e gatshme nga ngjyra e saj e ndryshuar, ajo do të marrë ngjyrë kafe. Kursi i trajtimit do të jetë tre javë. Hani një lugë çaji çdo ditë.
 7. Banja. Ju mund të lehtësoni dhimbjen në osteokondrozën e gjoksit në një dhomë me avull. Kursi i trajtimit është dhjetë ditë. Bëni tre vrapime, që zgjasin pesë minuta. Por vizitoni banjën çdo ditë tjetër.

Masazhe dhe banjot shëruese

Gjimnastikë e shpinës për osteokondrozë
 • Filloni procesin me një goditje të lehtë dhe të butë në zonën e problemit. Bettershtë më mirë të mos marrësh pajisje shtesë, ndikimi i pëllëmbëve dhe gishtave do të jetë i mjaftueshëm.
 • Pas fërkimit, ato vazhdojnë me një efekt të shtuar në zonë. Mund të kapni një gisht të lëkurës me gishta dhe ta shtrydhni lehtë.
 • Trajtimi i muskujve dhe indeve të buta duhet të bëhet në rajonin paravertebral, është e pamundur të ndikosh në vetë kreshtën. Lëvizja mund të jetë përgjimi, rrethore, e ngutshme.
 • Për të përfunduar seancën ia vlen të trokitni lehtë, të dridheni, të ledhatoni.

Një vetë-masazh i shpinës mund të kryhet çdo ditë edhe pa njohuri dhe aftësi të veçanta. Ndikimi në muskujt e gjoksit, ijeve, shpatullave, pjesës së poshtme të shpinës, ka një efekt të dobishëm në trajtimin e osteokondrozës në përgjithësi.

Përveç masazhit, banjot terapeutike ndihmojnë për të përballuar sëmundjen. Ato janë kundërindikuar gjatë një përkeqësimi, por bëhen të domosdoshme në faljen. Ushtrimet korrekte dhe të rregullta ju lejojnë të rrisni rrjedhën e gjakut, të relaksoheni muskujt, të përmirësoni gjendjen shpirtërore dhe mirëqenien. Ju mund të përdorni vetëm ujë të ngrohtë gjatë procesit (uji i nxehtë vetëm do të dëmtojë), në të cilin shtohen zierje të bimëve medicinale. Trumza, fija, trumza, balsami i limonit, kamomili e kanë provuar veten mirë. Bëni një banjë medicinale 20 minuta para gjumit.

Ushtrimet e thjeshta janë të dobishme për shpinë me mosfunksionim të kërcit. Mjeku i zgjedh ato për secilin pacient individualisht, duke marrë parasysh gjendjen e përgjithshme, aftësinë fizike, moshën. Ato kryhen çdo ditë dhe janë pjesë përbërëse e terapisë. Aktivitetet më të thjeshta i ngjajnë ushtrimeve shkollore, por nuk duhet nënvlerësuar rëndësia e tyre për trupin gjatë periudhës së trajtimit. Ato kanë për qëllim ngrohjen e muskujve, përmirësimin e qarkullimit të gjakut, shtrirjen dhe relaksimin e muskujve atje ku ka blloqe.

Terapia e ushtrimeve fizike është një nga mënyrat më efektive për të trajtuar osteoporozën

Gjatë ekzekutimit, duhet të ndiqni këto rekomandime:

 • Mos ushtroni shpejt, duke vendosur shumë stres në kocka dhe muskuj.
 • Gjithçka bëhet pa probleme, e zhytur në mendime, me kontrollin e ndjesive në trup.
 • Klasat ndërpriten plotësisht nëse pacienti ndjen dhimbje, nuk mund të drejtohet.
 • Komplekset e forcës gjithmonë alternohen me ushtrime të frymëmarrjes në mënyrë që indet të marrin një sasi të mjaftueshme të oksigjenit.
 • Klasat duhet të zhvillohen vetëm në një dhomë të ajrosur mirë ose jashtë.

Duhet të mbahet mend se mjeku që merr pjesë përshkruan ushtrime, disa efekte në shpinë janë të rrezikshme në rast të një sëmundjeje të tillë si osteoporoza. Ato mund të shkaktojnë komplikime serioze. Terapia e stërvitjes është një mjet i shkëlqyeshëm për të luftuar patologjitë në shpinë dhe shpesh përdoret për të parandaluar një numër problemesh në rreziqe të rritura. Komplekset përfshijnë ushtrime nga yoga ose teknika orientale. Ju duhet ta bëni rregullisht, të paktën 3 herë në javë.

Fizioterapia për osteokondrozën përdoret si shtesë e trajtimit kryesor, gjendja e pacientit bëhet dukshëm më e mirë. Procedurat e fizioterapisë veprojnë drejtpërdrejt në fokusin e dhimbshëm, kështu që nuk do të lindin efekte anësore.

 1. Metabolizmi i trupit po normalizohet.
 2. Gjendja e indeve dhe organeve po përmirësohet.
 3. Imuniteti rritet dhe bëhet më elastik.
 4. Dhimbja lehtësohet.
 5. Efekt i mirë anti-inflamator dhe anti-edemë.

Specialistët shpesh përshkruajnë fizioterapi të kombinuar. Për shembull, nëse dhimbja është e fortë, përdoren elektroforezë dhe terapi diadinamike, me përdorimin e detyrueshëm të novokainës.

Për të vepruar në të njëjtën kohë në pikat biologjikisht aktive, përdoret pikimi-akupunkturë-refleksolaser. Ekziston një efekt në ind duke përdorur rrezatimin lazer dhe hala. Së bashku me elektroterapinë, përdoret terapia me baltë.

Masazh

 1. Gjatë periudhës kur nuk ka dhimbje, në atë moment, lëvizjet nuk do të shkaktojnë dhimbje.
 2. Në momentin e përkeqësimit.

Para se specialisti të fillojë këtë procedurë, pacienti është i përgatitur. Për ta bërë këtë, duhet të godisni shpinën tuaj për rreth 3-5 minuta, së pari duke u ledhatuar në zonën e blades së shpatullave, pastaj më afër qafës dhe brezit të shpatullave. Pas kësaj, ledhatimi duhet të zëvendësohet me trazim dhe tundje. Në këtë fazë, përgatitja do të përfundojë, ju mund të vazhdoni direkt në procedurën e masazhit.

osteokondroza

Masazhi për osteokondrozën mund të provokojë dhimbje të forta. Por nëse trupi është i përgatitur dhe relaksuar siç duhet, atëherë kjo mund të shmanget.

Nëse ndieni siklet pas procedurave të para, nuk keni pse të shqetësoheni, deri në ditën e tretë dhimbja do të qetësohet, dhe vetë procedura do të bëhet shumë më e këndshme.

Pacienti duhet të vendoset në një sipërfaqe të sheshtë në një pozicion horizontal. Nëse masazhi kryhet vetëm në zonën e qafës, atëherë pacienti duhet të ulet.

Ekziston një mënyrë tjetër për të trajtuar osteokondrozën me mjete juridike popullore - banjot bimore medicinale. Banjot mund të përdoren jo vetëm për qëllimin e pastrimit, por edhe për qëllimin e shërimit, duke zgjedhur bimët e duhura medicinale dhe sasinë e tyre. Banjat, si çdo metodë tjetër alternative e trajtimit të osteokondrozës, duhet të merren vetëm pasi të jeni konsultuar me një mjek. Në disa forma të osteokondrozës, ato mund të kundërindikohen.

Për të trajtuar osteokondrozën e shtyllës kurrizore duke përdorur banjë, duhet të dini disa receta për përgatitjen e tyre korrekte:

 • Banjë me gjethe mështekne. Për gatim, ju duhet të krijoni gjethe thupër. Procedura e larjes duhet të zgjasë rreth gjysmë ore. Uji duhet të jetë pak i nxehtë.
 • Dush me gështenjë. Për gatim, shtypni gështenjën dhe zieni atë për 15 minuta. Pastaj derdhni në një banjë dhe merreni atë për rreth 20 minuta.
 • Banjë me gjilpërë me pisha. Shtë e nevojshme të mblidhni disa hala nga pemët në pyll, të zieni atë për rreth 20 minuta. Pastaj derdhni lëngun në banjë dhe merreni atë për rreth 25 minuta.
 • Banjë kamomili. Shtë e nevojshme të derdhni ujë të valë mbi kamomilën dhe të lini supë të krijoj për gjysmë ore. Pastaj mund të filtroni ilaçin dhe të bëni banjë.
 • Banjë artichoke në Jeruzalem. Shtë e nevojshme të mbushni një kovë me një kapacitet prej 10 litra kërcell dhe gjethe të artichoke të Jeruzalemit, të derdhni ujë të valë, të prisni 20 minuta. Hidhni lëng në një banjë. Procedura e banjës zgjat 15 minuta.

Për trajtim më efektiv të osteokondrozës së shtyllës kurrizore, kohëzgjatja e trajtimit duhet të jetë rreth një javë. Banjat kanë një efekt relaksues dhe qetësues, lehtësojnë spazmat dhe lehtësojnë dhimbjet. Një trajtim i tillë në shtëpi nuk është vetëm i dobishëm, por edhe i këndshëm.

Si të kurojmë osteokondrozën e qafës së mitrës në shtëpi

disa arsye për fillimin dhe zhvillimin e sëmundjes

Ka disa arsye për fillimin dhe zhvillimin e sëmundjes. Ndër më të zakonshmet:

 1. predispozitë trashëgimore;
 2. çrregullime të sjelljes;
 3. mosha;
 4. lëndimet e kaluara të shtyllës kurrizore;
 5. ngarkesa të rënda, përfshirë punën e rëndë fizike dhe sportet;
 6. sëmundjet e mëparshme infektive;
 7. veshur këpucë të ngushta të pakëndshme ose takë të lartë;
 8. dietë jo e shëndetshme, përfshirë varësinë e tepruar ndaj ushqimit të papërpunuar.

Për më tepër, pesha e tepërt, stresi i shpeshtë, një mënyrë jetese e ulur dhe madje hipotermia e rëndë mund të kontribuojnë në shfaqjen e osteokondrozës.

Shkaku i osteokondrozës mund të jetë hipotermia, një anim ose kthesë e mprehtë, tendosje e fortë fizike.

Ekspertët janë të sigurt se shkaku kryesor i osteokondrozës është shpërndarja e pasaktë e ngarkesës në kolonën kurrizore. Si rezultat, në vendin ku ka presion të tepërt fizik, ka një ndryshim të plotë ose të pjesshëm në indin e kërcit.

 1. Shpina është e lakuar.
 2. Pacienti përtypet kur ulet ose ecën.
 3. Muskujt e shpinës janë të dobët.
 4. Një person udhëheq një mënyrë jetese të ulur, lëviz pak.
 5. Ka një mungesë të fortë të kalciumit, magnezit, fosforit në trup.
 6. Faktorët trashëgues.
 7. Sëmundjet infektive të së kaluarës.
 8. Tension i rëndë nervor, depresion.
 9. Hormonet shqetësohen.
 10. Lëndimet në shtyllën kurrizore, ato mund të ndodhin gjatë një rënie, ndikimi.
 11. Pozicioni i bagazhit ndryshon shpesh dhe papritur.

Ngritja në kënde të drejta të trurit mund të shkaktojë prolapsë të diskut ndërvertebror. Kjo është arsyeja pse një ngarkesë e madhe duhet të merret vetëm gjatë mbledhjes, kështu që shtylla kurrizore do të mbrohet.

Trajtimi i osteokondrozës së shpinës së qafës së mitrës përfshin një gamë të tërë mjetesh dhe metodash që synojnë eliminimin e dhimbjes dhe luftimin e procesit inflamator në indet. Një metodë efektive është ushtrimi ditor për fleksibilitetin e shtyllës kurrizore. Si rregull, një program individual ushtrimi zgjidhet nga një mjek pas diagnostikimit duke përdorur MRI ose tomografi kompjuterike dhe vlerësimin e fazës së sëmundjes. Le të shohim se si trajtohet osteokondroza e shpinës së qafës së mitrës.

Terapia me ilaçe është e përshkruar tashmë në shenjat e para të osteokondrozës së qafës së mitrës. Nëse dhimbja e parë mund të eliminohet me një pilulë të rregullt anestetike, atëherë më vonë nuk do të ndihmojë më. Trajtimi mjekësor i osteokondrozës së qafës së mitrës kryhet me kondroprotektorë të brezit të ri - ilaçe që stimulojnë rivendosjen e indit të kërcit në shpinë.

Por nëse keni nevojë për të lehtësuar dhimbjen akute në osteokondrozën e qafës së mitrës, atëherë mjekët përshkruajnë një bllokadë të novokainës ose ilaçe anti-inflamatore jo-steroide. Këto janë vajra, kapsula, tableta dhe injeksione që shpejt përmirësojnë gjendjen e përgjithshme të pacientit. Por nëse kondroprotektorët nuk kanë kundërindikacion edhe me përdorim të zgjatur, atëherë NSAID-të kanë ato serioze, kështu që përdorimi i tyre duhet të merret vesh me mjekun që merr pjesë.

Për të bërë anestetizimin e shpejtë të shtyllës kurrizore të mitrës në rast të osteokondrozës, xhel ose vajra të veçantë, të cilët fillojnë të veprojnë 10 minuta pas aplikimit, do të ndihmojnë. Ekzistojnë disa lloje të tyre:

 1. Rigjenerimi, duke lejuar rivendosjen e indit të dëmtuar të kërcit midis rruazave.
 2. Anti-inflamator, bazuar në substanca jo-steroide, duke eleminuar dhimbjen.
 3. Zbutësit e dhimbjeve që prekin mbaresat nervore, shpejt shuajnë dhimbjen.
 4. Pomadat e masazhit.

Terapia manuale

Metoda më e lashtë, por jo më pak efektive sesa metodat moderne të trajtimit të osteokondrozës, është terapia manuale. Specialistët kanë zhvilluar shumë teknika që kanë një efekt të dobishëm në rruaza, indet dhe nyjet e zonës së prekur. Vetëm një kiropraktor duhet të jetë një specialist i mirë në fushën e tij, në mënyrë që të mos e çojë pacientin në një karrocë. Metodat kryesore të terapisë manuale për osteokondrozën e shtyllës kurrizore të qafës së mitrës janë:

 • masazh segmentar që lehtëson tensionin e muskujve;
 • manipulimet që synojnë rivendosjen e kapacitetit të punës të nyjeve, të shoqëruara nga kriza e tyre;
 • mobilizimi, duke rivendosur nyjet e dëmtuara duke i shtrirë ato.