Osteochondrosis të mesit shpinë

dhimbje më të ulët mbrapa

Osteochondrosis të mesit shpinë është sëmundja më e zakonshme. Në mënyrë të barabartë mesit osteochondrosis prekur të dy burrat dhe gratë. Shumë njerëz janë të njohur me dhimbje prapa. Të paktën një herë, të gjithë të ndjerë shfaqjet e mesit degjenerative të diskut prej sëmundjeve që shkakton dhembje në kryqe, ijët ose më e ulët gjymtyrë, që zakonisht quhet një "vuaj nervore në pjesën e pasme."

Shkaqet e degjenerative të diskut të sëmundjeve të mesit shpinë

Konsiderohet se shkaku kryesor i degjenerative të diskut të sëmundjeve të mesit shpinë është e drejtë sjellje. Megjithatë, pa precipitating faktorë të tillë si pasiviteti fizik, shkeljet e proceset metabolike në trup, sëmundje nuk do të ndodhë. Gjithashtu degjenerative të diskut të sëmundjeve të mesit shpinë mund të jetë e shkaktuar nga pesha e tepërt, heqjen e rëndë dhe arsye të tjera.

Burimi kryesor i dhimbjes në osteochondrosis të mesit shpinë është një vuaj rrënjët nervore që ndodh për shkak të ngushtimit të intervertebral gap dhe pamjen e prolapse (zgjatje e diskut intervertebral). Ndryshime të tilla mund të ndodhin për shkak të përkeqësimit të pushtetit, shkeljet e proceset metabolike në indet e disqe intervertebral, duke çuar në një tkurrje graduale dhe rrafshim të bërthamës pulposus e disk dhe për të zvogëluar saj cushioning.

Në procesin e zhvillimit të osteochondrosis të mesit shpinë, bëhet më e rëndësishme e fryrë disk, duke çuar fillimisht në formimin e zgjatje, dhe pastaj për formimin e hernie, për shkak të shkatërrimit të fijor unazën që mban përmbajtjen e CD në vend.

Në zhvillim e një të vuaj kurrizore nervore në prani të degjenerative të diskut të sëmundjeve të mesit shpinë shkakton dhimbje të quajtur dhimbje të nervit shiatik.

Dhimbje të nervit shiatik ndodh kur dhimbja është shoqëruar me mpirje të ulët gjymtyrë. Në varësi të vendndodhjes dhe natyrës së tyre mund të ndahen në dhimbje mesi dhe dhimbje të nervit shiatik. Kur vuaj nervore ndodh saj inflamacion, ne po flasim për dhimbje të nervit shiatik. Trajtimi i dhimbje të nervit shiatik me dhimbjet (vajra) është simptomatik dhe në thelb nuk është efektive, sepse shkaku i sëmundjes - dystrophic proceset në indet e disqe intervertebral - nuk ka efekt. Për të eleminuar dhimbjet dhe për të parandaluar komplikimet e mesit degjenerative të diskut sëmundje kërkon përdorimin e komplekse efekte terapeutike për të rritur në mënyrë graduale dhe rigjenerimin e indeve, disqe, rivendosur lartësia e disqe intervertebral dhe normalizimin e tyre parametrave fiziologjike.

Për shkak të faktit se kjo shpinë kanë një të rëndësishme të ngarkesës, osteochondrosis të mesit shpinë mund të çojë në komplikime të tilla si hernias dhe protrusions, të cilat kanë një pjesë të madhe të përhapur dhe zhvilluar shumë shpejt. Prandaj, trajtimi i hershëm i sëmundjes është veçanërisht e rëndësishme. Dhe për shkak se kur simptomet vazhdojnë, degjenerative të diskut të sëmundjeve të mesit shpinë për herë të parë nuk duhet të hezitoni të kërkoni ndihmë mjekësore dhe i nënshtrohen të plotë të vlerësimit.

Simptomat e degjenerative të diskut të sëmundjeve të mesit shpinë

Ngjeshja e kurrizore rrënjët nervore duke herniation disk në epidural hapësirë në osteochondrosis të mesit shpinë

E epidural hapësirë është hapësirë ku kurrizore rrënjët. Simptomat e mesit osteochondrosis korrespondojnë prekur segment të shtyllës kurrizore.

  • Humbjen e rrënjëve të L1, L2 me mesit degjenerative të diskut shkakton sëmundje të rënda radicular dhimbje dhe të dëmtuar ndjeshmërinë në të ashtuquajturat zona e "rider pantallona" - në e sipërme e treta e brendshme të kofshëve dhe ijë fushë. Kur komplikimet e mesit osteochondrosis zhvillimin e një hernie, MRI-shenjat e cila është e pasmë ose të pasmë-lateral vend, dhimbje ndodh në të dyja këmbët.
  • Humbjen e shtyllës kurrizore l5 etiketuar mesit osteochondrosis të çon në një rënie në ndjeshmëri, të rënda të shtënat dhimbje në më të ulët mbrapa dhe përhapjes së saj të madh, dhe në disa raste edhe për të reduktuar fuqinë extensor i gishtin e madh të dorës.
  • Të mposhtur rrënjë S1 me mesit osteochondrosis është shprehur dhimbje të shtënat dhe pasuese reduktimin e ndjeshmërisë së jashtme të sipërfaqes së femur dhe tibia dhe këmbë për në gishtin e vogël dhe gishtin e katërt. Me humbjen e S1 ndodh humbjen e të shputës dhe Akilit reflekset.

Humbni arterie Depro e Gotteron

Me humbjen e arterieve Depro-gotteron nga simptomat e degjenerative të diskut të sëmundjeve të mesit shpinë të ngjashme për simptomat e myelogenous dhe Kautokeino "e përhershme claudication". Me dhimbje kronike të ulët mbrapa mesit shpinë mund të shkaktojë paralizë të mollaqe dhe këmbët më të ulët, humbja e ndjesi në anogenital rajon. Humbni shtesë arterie që shkon me rrënjë ose l5 etiketuar S, mund të shkaktojë zhvillimin e sindromi i "dëmtuar dhimbje të nervit shiatik" (unilaterale ose bilaterale) dhe humbja e të motorit dhe të legenit funksione.

Compression-vaskulare ischaemia (malaisamy) në osteochondrosis të mesit shpinë

Osteochondrosis të mesit shpinë mund të marrin compression-vaskulare ischaemia (malaisamy), e cila është një shkelje e furnizimit me gjak të palcës kurrizore, e saj periferike strukturat për shkak të reduktimit të intervertebral vrima përmes të cilave arteriet dhe venat e gjakut. Kjo është për shkak të një rrafshim të disqe (të ulur lartësinë e tyre), të parregullt tepruar lëvizjen e shtyllës kurrizore në një dobësuar cruciate, me formimin e neoarthrosis dhe osteophytes. Asnjë nga lëvizjet e shpinë, duke ndikuar segment të dëmtuar, duke shkaktuar shtesë compression dhe traumave të clamped enë ose e arterieve. Përveç kësaj, ajo mund të jetë një refleks tkurrje e anijes, e cila kalon nëpër një compression vrimë e kurrizore canal – nuk është efekti i "ngushtuar shtrat".

Kompresionit myelopathy

Kompresionit myelopathy është një palcës kurrizore plagë të shkaktuar nga ngushtimi i, për disa arsye kurrizore canal. Shkalla e lëndimit dhe simptomat e saj varet nga lokalizimi i plagë. Në shumicën e rasteve, sigurisht dhe simptomat e sëmundjes janë episodik natyrës, për një tjetër sulm duhet faljen.

Simptomat e degjenerative të diskut të sëmundjeve të mesit shpinë, e cila është e ndërlikuar për zhvillimin e herniation disk TXII-LI, duke shkaktuar humbjen e segmenteve L2-L4, S1-S2 palcës kurrizore (sindromi i epigonus): dhimbja e mesit rajon, e pasme të kofshëve, viçat dhe dobësi në këmbë. Zhvillimi i hypotension dhe hypotrophy gluteal dhe muskujt viç, paresis të këmbës, humbja e shputës dhe Akilit reflekset. Ndjeshmëria posteroexternal sipërfaqen e këmbë dhe këmbë të zvogëlohet ose të mungojnë.

Simptomat e mesit degjenerative të diskut sëmundje me një hernie diskale LI-II compression coccygeal segment S3 sindromi i (kon): udhëheqës manifestimet klinike përfshijnë të rënda të çrregullimit të organeve të legenit, të tilla si inkontinencë urinare dhe fekal mospërmbajtje, të përhershme me kapsllëk, ulja ose humbja e ndjesi në anogenital rajon, zhvillimi i shpejtë i bedsores, humbja e anal refleks.

Osteochondrosis të mesit shpinë, e cila është e komplikuar nga compression apo dëme për rrënjët nervore të palcës kurrizore duke filluar nga e para mesit dhe më të ulët, përpilimi i një gjendje të quajtur "cauda equina sindromi". Ajo duhet të theksohet se kjo gjendje është më e prirur për njerëzit të cilët fillimisht kanë një kongjenitale të ngushtë të shtyllës kurrizore canal.

E ashtuquajtura "bisht kalë i vogël" është një deng me rrënjët nervore fund të palcës kurrizore, duke filluar nga e para mesit të segmentit dhe më poshtë. Emri i asociacionit të marra për shkak të ngjashmërisë së pamjen me një bisht. Kur diagnostikimin cauda equina sindromi një rol vendimtar përveç ditës simptomat është prania e dhimbshme theksuar dhimbje radicular natyrës. E cauda equina është e ndryshme nga sindromi i kon, e cila nuk mund të jetë dhimbje të forta.

Torturuese dhe intensive dhimbje të ulët mbrapa dhe kryqe, përhapjes së për buttock, në posteroexternal sipërfaqen e kofshët, në anogenital rajon. Shënuar në shkallë të ndryshme e trazira të periferike llojin e legenit funksionet, nuk është mpirje në formën e strips, periferike paralizë dhe paresis. Në më shumë raste të rënda, të paralizuar e të mollaqe dhe të dy këmbët. Karakteristike karakteristikat klinike përfshijnë asimetria e motor dhe shqisore çrregullime.

Simptomat e mesit degjenerative të diskut sëmundje janë manifestuar në varësi të vendndodhjen e plagë

Osteochondrosis të mesit shpinë mund të çojë në zhvillimin e sindromi myelogenous "e përhershme claudication". Në këtë rast, mungesa e furnizimit me gjak në pjesët e poshtme të palcës kurrizore është manifestohet nga një ndjenjë e dobësisë në këmbë derisa ecni, mpirje të ulët, bust, ngacmimi për të urinuar. Nuk ka dhimbje në këmbë. Këto simptoma të mesit osteochondrosis të zhduket në pjesën tjetër.

Yudovina "e përhershme claudication", ndodh kur ishemi e rrënjët e cauda equina: ndjerë ndjesi shpimi gjilpërash dhe të dridhura kur ecin, anemi në pjesët periferike të këmbëve, gradualisht këto simptoma të mesit osteochondrosis të rritet më lart, kap në ijë, perineum, organet gjenitale. Nuk është një dobësi në këmbë. Një pushim të shkurtër çon të shpejtë zhdukjen e simptomave.

Për mesit osteochondrosis është e komplikuar nga ngjeshja e një arterie të Adamkewicz që ndodh kur peshëngritjes, e keqe lëvizjes, dridhje dhe manifestohet klinikisht nga paraliza të ndryshme të ashpërsisë (nga sipërfaqja në një humbje të plotë të ndjeshmëri), çrregullime të organeve të legenit (mosmbajtjeje e urinës dhe feces), atrophy e muskujt këmbën, e shpejtë pamjen e bedsores.

Manifestime të osteochondrosis të mesit shpinë

Manifestohet degjenerative të diskut të sëmundjeve të mesit shpinë shurdhër dhemb dhimbje të ulët mbrapa, jashtë periudhës së përkeqësimin. Dhimbja mund të përkeqësohet për shkak të zgjatur qëndrimit në një pozitë të pakëndshme apo stresi. Kur bën një recumbent pozicion dhimbja është reduktuar ose zhduket.

Në stresuese për trupin situata, për shembull, në ngarkesa të larta, hypothermia, dhe madje edhe në të papritur të vështirë lëvizjet osteochondrosis të mesit shpinë, mund të shkojë në fazë akute. Akute fazë karakterizohet nga dhimbje të forta të cilat mund të jenë të lokalizuara jo vetëm në mesit shpinë, por u përhap edhe më të ulët të gjymtyrëve. Gjithashtu ju mund të përjetojnë tensione e muskujt e belit, kështu që trupi përpiqet për të reduktuar barrën mbi pacientët shpinë. Pacienti me mesit osteochondrosis në fazë akute shpesh ka për të gjetur një pozicion ku dhimbja është dobësuar, dhe të përpiqemi për ta mbajtur atë në këtë mënyrë.

Anatomically osteochondrosis të mesit shpinë është e konvertimit të kërc në kockë dhe gungë, duke rezultuar në indit eshtëror fillon për të compress rrënjët nervore duke zgjeruar nga të palcës kurrizore, duke shkaktuar dhimbje. Arsyeja për këtë rritje të indeve të eshtrave është kequshqyerja e disqe intervertebral, e cila çon në mungesën e lëngjeve dhe kjo shkakton përçarje në funksionimin e tyre dhe struktura.

Trajtimi i degjenerative të diskut të sëmundjeve të mesit shpinë

Osteochondrosis të mesit shpinë është një sëmundje që kërkon kohë, intensive, gjithëpërfshirëse të trajtimit. Kjo është veçanërisht e vërtetë në avancuar raste, në të cilat nuk janë të shumta zgjatje ose intervertebral hernie.

Faleminderit refleks teknikat e trajtimit efikas të degjenerative të diskut të sëmundjeve të mesit shpinë mund të kryhet me dobi maksimale dhe pa efekte anësore. Por duhet kujtuar se ky problem nuk mund të zgjidhet shpejt. Në të gjitha rastet e mesit osteochondrosis duhet të caktohet në mënyrë rigoroze individuale të trajtimit.

Baza e trajtimit me osteochondrosis të mesit shpinë janë akupunkturë, Moxa-terapia terapia me vakum, pharmacopuncture, të butë teknikat e manualit të terapisë. Këto trajtime të kombinuara të sigurojë aftësinë për të rivendosur normal të qarkullimit të gjakut dhe për të eleminuar stanjacion në rajonin e mesit, të enëve të gjakut edemë dhe spazma e muskujve, rivendosjen e bilancit të proceset metabolike në indet e disqe intervertebral, përmirësimin e tyre të të ushqyerit. Kështu, fillon dhe stimulon procesin e regjenerimit natyror. Ajo duhet të theksohet se në vazhdim manual terapi në mesit osteochondrosis vetëm mund të jetë e drejtuar në përmirësimin e funksionit të shtyllës kurrizore, si dhe ripozicionuar e disk nuk mund të konsiderohet.

Procedurat e aplikimit për trajtimin e degjenerative të diskut të sëmundjeve të mesit shpinë të përfundojë pritjen e mjete të bimor që mund të përmirësojnë bilancin e proceset metabolike dhe furnizimit nervore në trup. Përveç kësaj, është e nevojshme korrigjim pushtet dhe një mënyrë jetese aktive. Në trajtimin e degjenerative të diskut të sëmundjeve të mesit shpinë është e rëndësishme është korrigjimin e peshës së trupit, sepse të qenit mbipeshë vë shtesë tendosje në anën e më të ulët mbrapa dhe shërben si një faktor që përkeqëson zhvillimin e osteochondrosis.

Të mëdha përvojë në trajtimin e degjenerative të diskut të sëmundjeve të mesit shpinë, e akumuluar afatgjatë praktikë, në shumicën e rasteve i lejon për të arritur rezultate të rëndësishme që janë mjaft të vazhdueshme që pengon kirurgji, eliminon dhimbje prapa, përmirëson locomotor veprimtarinë komplekse dhe shëron jo vetëm mesit rajon, por në gjithë trupin.

Zakonisht, për të arritur një efekt pozitiv të trajtimit është nga 10 deri në 15 seanca të trajtimit. Dhimbje akute shkon larg në rreth 1-3 seanca.

Mos harroni se sa më shpejt trajtimin e degjenerative të diskut sëmundje, aq më shpejtë do të arrihet rezultate pozitive!